Mám pro premiéra Babiše dvě zprávy

kavarnik bures
1.12.2019 20:50
Mám mezi svými přáteli a známými též několik náruživých fandů premiéra Babiše. Tak náruživých, že téměř všichni z nich vlastní Babišovu knihu O čem sním, když náhodou spím, a o tomto díle a též o Babišovi zvlášť dokázali vést až do nedávna i docela nadšené rozpravy.

Ale to nadšení téměř u všech - a to je první z obou zpráv, které pro premiéra mám - až neuvěřitelně ochladlo po 19. listopadu t.r., kdy premiér při své návštěvě Ukrajiny pronesl v přítomnosti svého ukrajinského protějšku mimo jiného i toto: „Česká republika nadále neuznává nelegální anexi Krymu a odsuzuje ji“.

Že jde v části jeho vyjádření o „nelegální anexi Krymu“ o vyjádření lživé – a to je ona zpráva druhá, kterou pro premiéra Babiše mám - mu nebudu samozřejmě dokazovat já, ale nechám to na Prohlášení šéfa AALEP ( Asociace akreditovaných právníků pro styk s orgány veřejné moci EU) Christiana Fouloye, které bylo vydáno před více než rokem. Zde je z něj to nejpodstatnější:

„Ještě i po 3,5 letech po vstupu Krymu do Ruské federace se i nadále na Západě zpochybňuje právo vůle krymského obyvatelstva a hovoří se o „ anexi“ poloostrova Ruskem.

V tomto případě právní analýza ukazuje, že připojení republiky k Rusku bylo v souladu s ustanoveními ústavy Ukrajiny - a to zejména v části 10, věnované Krymu, a vztahují se na samostatný právní status tohoto regionu, který se „ právně opírá o právo národa“. Existovala v ní také možnost uspořádat referenda na místní úrovni. Ústava Krymu z března 2014 rovněž předpokládala referenda „ o jakékoliv věcné problematice občanů“ (článek 48). S ohledem na tuto skutečnost AALEP uznala zákonnost postupu dobrovolného vystoupení Krymu z Ukrajiny i prohlášení o nezávislosti a následné žádosti o vstup do Ruska“.

Takže ještě jednou: AALEP, čili Asociace akreditovaných právníků pro styk s orgány veřejné moci EU prohlásila, že připojení Krymu k Rusku bylo v souladu s ustanovením ukrajinské ústavy ... a AALEP proto uznala zákonnost postupu dobrovolného vystoupení Krymu z Ukrajiny i prohlášení o nezávislosti a následné žádosti o vstup do Ruska.

Zatímco však náš premiér na mluvil v Kyjevě o „nelegální anexi Krymu“.

Proč? Nebyl o právním postoji AALEP nikým informován? Anebo informován byl, ale dal raději sluch tomu, co mu vyprávěl ministr zahraničí Petříček, či co ze svých stránek denodenně chrlí deníky  New York Times a Washington Post a hovoří neméně „pravdomluvné“ televize CNN a NPR?

Samozřejmě k zármutku všech, kteří mu stejně jako mí kamarádi a známí až dosud tak oddaně tiskli pěsti.

Lubomír Man

 

Ilustrace: ateo.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Jak si vůbec může Roland Olbert myslet, že by podnikatele v zemědělství zajímala ukrajinská černozem? Podle mého názoru se jedná o skvělý postřeh. Osobně jsem si myslel, že jde pouze o další levné otroky do našich montoven, případně nějaký vývoz a sondování možnosti vybudování filiálek našich firem na Ukrajině.

Další možnost je ta, že to Andrej Babiš dostal v centrále CIA jako stranický úkol. Tedy tu návštěvu Ukrajiny se vší parádou.

Roland Olbert

Premiér není se svým názorem osamocen.

Že byl Krym  Ukrajině ukraden je téma, denně opakované při  jakékoliv zmíňce o zlém Rusku.

Je to v realitě taková  Západem a USA ohřívaná polívka, která už pozbyla kouzlo dobré chuti, ale působí...

Smysl té  uvedené návštěvy mně ale zcela uniká. Že by šlo o něco, jako byla kdysi družba mezi socialistickými  zeměmi ?

Nesouvisí to tak trochu, ale opravdu trošičku, s  tím minulý měsíc  přijatým zákonem o rozprodeji  ukrajinské černozemě,

kdysi obilnice Evropy, každému, kdo zaplatí ? Uváděných 200 000 hektarů pro jednotlivce není mnoho, ale nekup to,

když to nabízejí a půdy ani peněz není nikdy dost, že ano...

Ale mám asi bujnou fantazii,  tak se spokojím s tou  družbou, nejlépe na věčné časy a nikdy jinak.

paysan

Vztah premiéra Babiše k zahraniční politice nejlépe charakterizoval sám, když nám z televizní obrazovky v souvislosti s nedokončenou podnikatelskou misí ministra zemědělství Tomana do RF poskytl vyjádření, které začínalo slovy: "Já tomu nerozumím."

Jen chvíli jsem si myslel, že premiér prostě musí s vlky výti, pro své zájmy v EU a zájmy Washingtonu všeobecně, ale nyní jsem přesvědčen, že zahraniční politice prostě nerozumí. Jinak by totiž nestrpěl ve vládě pana Petříčka a zbožně by nenaslouchal Koudelkovi -)