Máme lišku v kurníku?

Gershman Albright
22.1.2020 14:57
Není tomu tak dávno, co Washington Post uveřejnil článek nadepsaný „ Vzdávají se Češi morální odpovědnosti?“(1), který napsal Carl Gershman, president amerického Národního nadačního fondu pro demokracii (NED), jinak šedá eminence politických podrazů a převratů v mnoha zemích světa. Gershman v něm bije na poplach, že český president Zeman se „drasticky vzdálil od dědictví zesnulého Václava Havla, „bojovníka za lidská práva.“

Jakého zločinu se Zeman dopustil, že na sebe přivolal hněv Gershmana? Měl odvahu říct veřejně, že americký favorit a Putinův odpůrce Michail Chodorkovskij je vinen, a litoval že víc ruských zločinných oligarchů nebylo uvězněno. Co horšího, český president prohlásil, že jeho země není proti zvýšení obchodních styků s Pekingem, ani je nepodmiňuje zlepšením lidských práv v Číně.

Ron Paul (2), dlouholetý republikánský senátor, v komentáři k článku napsal, že bývalý trockista a doživotní vůdce NED Gershman, se topí v penězích, a že když někdo na sebe upozorní stejným způsobem jako Zeman, má o problémy postaráno.

„Proto by Česká republika měla být na pozoru,“ varoval americký politik.

NED byl založen v 1983 po řadě skandálů způsobených tajnými operacemi CIA proti cizím vládám. „ Pro demokraticky smýšlející skupiny na celém světě by bylo osudné, kdyby se objevilo, že jsou podporovány CIA,“ řekl Carl Gershman listu New York Times v roce 1986. „Viděli jsme to v letech šedesátých a proto jsme s tím skončili. Jinou možnost financování těchto skupin jsme neměli, a to byl důvod ke vzniku NED.“

Allen Weinstein, jeden ze zakladatelů fondu, přiznal v nedávném rozhovoru s vydavatelem Washington Post Davidem Ignatiusem, že „hodně z toho, čím se dnes zabýváme, dělala před čtvrt stoletím CIA.“

V roce 1984 NEDt tajně financoval proamerického prezidentského kandidáta v Panamě a dal víc jak půl milionu dolarů pravicovým protivníkům Oscara Ariase, prezidenta Kostariky, protože Arias nesouhlasil s americkou protikomunistickou politikou ve Střední

Americe. O rok později podpořil 400.000 dolary opozici proti Sandinistům a pak dalšími dvěma miliony v roce 1998. Ve Venezuele platil nepodařený puč proti Hugo Chavesovi v roce 2002 a loni proti Nicolásu Madurovi. V Bolívii v témže roce pomáhal svrhnout prezidenta Evo Moralese. To je jenom kousíček špičky příslovečného ledovce.(3)

Ve střední a východní Evropě se NED zaměřuje na podporu lidských práv, tržních reforem a proamerických politických stran. Na Ukrajině podpořil tyto snahy v roce 2002 částkou pět milionů dolarů. Z této setby a následné organizační a finanční výpomoci došlo ke změně režimu v roce 2005 a k opravnému převratu v roce 2014. Podle Ivany Howardové, která má na starosti tuto geografickou oblast, obecnou strategií je „napomáhat myšlenkově spřízněným veřejně činným osobám založit nová politická hnutí ve svých domovských zemích a stát se vlivnými aktéry v politice.“ Neřekla proč, neboť cíl se rozumí sám sebou: aby ovlivňovali stávající režim a případně usnadnili jeho změnu.

Schopným mladým lidem NED nabízí stáže v Evropě i USA, při nichž jsou indoktrinováni jak politicky, tak ideologicky Po návratu domů se zapojují do jeho činnosti, nebo jsou vysláni do jiných neziskových organizací, aby působili na jejich program zevnitř. Všude, kde má NED pobočky, jsou neziskovky v menší či větší míře napojeny na americký penězovod. Výjimkou je nadace Otevřená společnost, kterou vydržuje finanční spekulant a miliardář George Soros. Ale co se světonázoru týče, Gershman a Soros jsou jednobuněčná dvojčata. Jistě víte, že Soros je mecenášem a mentorem jednadvaceti Pirátských stran v Evropě a že nejúspěšnější z nich známe velice dobře, protože působí u nás.

NED a Sorosovy Piráti mají vyhledávají citlivá místa v politickém životě cílové země a napomáhají místním skupinám vytvářet z nich otevřené rány. Pak dbají na to, aby se nezacelily tím, že organizují protestní akce, kterými burcují a buntují obyvatelstvo proti vládě a stávajícímu politickém uspořádání.

Příkladem par excelence může být Letná, kde podle sociologa Petra Humpla rozhodně neprobíhala lidová demonstrace- „Připomínalo to spíše megakoncert organizovaný zkušenou profesionální agenturou. Tihle lidé to nepořádali ani poprvé, ani podruhé v životě“, dodal. „Byla to výpověď o penězích, které organizátoři měli.“

Gershman byl několikrát v Praze. Naposledy předloni, kdy se setkal s Ivanem Havlem a jeho ženou Dagmar, a s řadou aktérů současného disentu. Před odletem se dal slyšet, že jeho návštěva byla velice užitečná. „Uděláme pro Českou republiku vše, co je v našich silách,“ slíbil lidem, kteří ho doprovázeli.

Donald Trump během volební kampaně v roce 2016 slíbil, že jako president zruší NED, protože jeho činnost vytváří Americe více nepřátel než přátel. Vloni se pokusil škrtnout ve státním rozpočtu 180 milionů určených NED, ale Kongres návrh neschválil. Dodejme, že většina peněz v jeho válečné truhlici stejně pochází od vojensko-bezpečnostního průmyslu.

Rusko je jedinou zemí, kde NED už není. Podle zákona o podvratných organizacích, „ohrožujících schopnost obrany země a její bezpečnost,“ který přijala Duma a Putin podepsal, je od května 2015 jeho působení na území Ruské Federace zakázáno.

Čínský president váhá, i když se mu hrubě nelíbí, že NED cílevědomě a soustavně jitří nezhojené rány v Tibetu a Sin-ťinagu, kde se bouří muslimští Ujgurové. Navíc v nepokojích v Hongkongu, které ještě docela neskončily, hraje významnou finanční a organizační roli. V čínské povaze a tradici je s odvetou nespěchat, oplácet příkoří ve chvíli, kdy to protivník nejméně očekává, tvrdě a chladnokrevně.

U nás je otevřenou ranou na politickém těle případ Babiš a Čapí hnízdo Vezme-li v úvahu poslání a modus operandi NED, myslíte si, že stojí stranou? Že svoje zkušenosti z rozvratů a finanční prostředky nenabídl? Nebo, že jeho ochota pomáhat byla odmítnuta? Jde jenom o Babiše nebo o změnu politického směru? Přišla po Rakousku a Slovensku řada na nás?

Aktivity NED ve světě vzbuzují důvodné podezření z vměšování do vnitřních záležitostí států, což není lecjaká záležitost. Česká vláda by dobře udělala kdyby přiměla Bezpečnostní informační službu, aby na chvíli dala ruské špiony na vedlejší hořák a na hlavní postavila NED. Pro vládu by to byl ekvivalent bobříka politické odvahy a pro BIS lakmusová zkouška nestrannosti a objektivity.

Zprávy ředitele BIS plukovníka Michala Koudelky vždy přinášejí nějaké překvapení, tudíž nelze vyloučit, že se od něho dozvíme, že NED je skutečně tím, zač se vydává—neziskovou nadací, která se plně věnuje posílení demokratických institucí v celém světě. Ale proč to nezkusit? Risk je zisk.

Jan Vítek

 

1)Washington Post: Are the Czechs giving up moral responsibility

2)Ron Paul: NED’s Regime Change Eyes Czech Rwepublic

3) The American Conservative : The National Endowment for (Meddling in) Democracy |

 

 

Foto: Carl Gershman a Madeleine Albright v roce 2014 v diskusi k výročí tzv. sametové revoluce . Přítomen byl také Karel Schwarzenberg.

 

 

 

jan-vitek
Český novinář žijící v Ženevě ve Švýcarsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.