Manipulátoři manipulují s veřejným míněním!

obrazek
16.5.2020 08:42
Stokrát opakovaná lež se stává pravdou!

Projekt Manipulátoři, založený v roce 2015, se se věnuje politickému marketingu, manipulacím, monitorování propagandy, ověřování faktů, public relations a komunikačním strategiím, s přesahem do dalších společenských věd. Nejvíce se zaměřuje na vyvracení hoaxů a má vlastní databázi hoaxů. Stránky manipulátoři pracují na principu hledání falešných zpráv a dezinformací na sociálních sítích a ty pak vyvrací. Výběr zpráv je na nich a posuzování pravdivosti obsahu zpráv také. Subjektivnost a neobjektivnost není vyloučena. V politických záležitostech se dá vypozorovat, že ve skutečnosti kritizují jen vládu, premiéra, prezidenta a o opozici ani zmínka. Jde jim o umlčení jiných politických názorů rafinovaným způsobem, a to obviňováním oponentů ze lží, dezinformací a šíření falešných zpráv. Fungují jako spolek, kdo je všechno členem spolku se nikde nedozvíte. Moc transparentní tedy průhlední nejsou. Pouze se někde uvádí, že žurnalista Petr Nutil je spoluzakladatelem webu Manipulátoři.cz a šéfredaktorem je Jan Cemper. O tom jsem už psal. Podařilo se mi zjistit, že dalšími Manipulátory jsou mimo Jana Cempera, Petr Nutil, Ludmila Hamplová, Ondřej Fér a Bob Kartous, který se k tomu přiznal na podium demonstrace Letná Milionu chvilek, kde tvrdil, že je král tzv. elfů, tedy lidí, kteří bojují proti dezinformacím tzv. trollů.

Nutil je také český žurnalista, grafik a autor literatury faktu a jako spoluzakladatel Manipulátoři určitě v manipulacích a falešných zprávách vyzná. V roce 2018 vydal knihu Média, lži a příliš rychlý mozek – průvodce post pravdivým světem. Tato se věnuje především tématům mediální gramotnosti a kritického myšlení. O to je zarážející, že svůj projekt webu zneužívá v politickém boji. Lze to snadno dokázat. Stačí se podívat na jejich stránky. Kromě zachytávání falešných zpráv ohledně různých odborných záležitostech jsou do toho zařazeny zprávy, které mají politický význam a o to jde. Každého napadne, jestli projekt je založen kvůli odborným falešným zprávám nebo politickým. Podle jeho životopisu a rozhovoru, který poskytl idnes, je jasné, že má vyhraněné politické názory.

Profesní životopis

Nutil působil v různých tištěných i internetových periodicích jako příklad uvedu Faktor S to je zkratka pro název Faktor Soukup, časopis ředitele TV Barrandov, dále v Mediahubu iDnes. Působil také v Ekonomickém deníku, který kritizuje vládu, hlídá její zakázky, uvádí rozhovory s jejími oponenty a propaguje agendu EU. V Britských listech, které jsou vnímány jako levicové a jsou spojeni s několika skandály, v levicovém Deníku Referendum, kde je šéfredaktorem Jakub Patočka, který byl například zapleten do Kuřimské kauzy s dětmi atd. Také byl ve Fórum24, kde editorem nechvalně známý Pavel Šafr. K tomu je Nutil členem Expertní rady Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku. To je ten fond, který financuje různá média a projekty podle politického klíče tedy nepřátelské vůči současné vládě jako Deník Referendum, Deník N, Hlídací pes, Transparency International, České centrum pro investigativní žurnalistiku, Dalším obdarovaným je klonovaná česká větev Antify Server A2larm.cz, který má blízko k Pirátům. Podpořili také server Neovlivni.cz, který založila bývalá novinářka MF Dnes Sabina Slonková, která nyní působí pro Seznam. Odměnu dostal také Ondřej Kundra, redaktor z Bakalova Respektu. Toho nyní znáte z kauzy Agent s jedem Ricinem, kterého si vymyslel. NFNZ nemá své peníze a ty získává od sponzorů jako jsou miliardář Karel Janeček a lidé od George Sorose.

Politické názory

Na svých stránkách kritizuje Nutil prezidenta, kardinála Dominika Duku, Jiřího Ovčáčka, ministra zdravotnictví, premiéra, ministryni financí, Agrofert, Jaroslava Foldynu, Tomia Okamuru, Václava Klause jr. Takže hned víte, kdo je jeho nepřítelem. Snad jsem na nikoho nezapomněl. Také mu leží v žaludku Maďarsko. Lebedí si s Piráty a podporuje uprchlíky. Nemá rád internetového mága Marka Prchala, kterého považuje za ďáblova (premierova) advokáta. Také kritizuje ČSSD, protože je ve vládě s ANO. Doporučuje knihu Tyranie pro boj proti vládě. Jinak také spolupracuje s Českou televizí a jejími pořady 168 hodin, Reportéři, Newsroom. Vítá, že majitel Facebooku Mark Zuckerberg pochopil a že si začíná uvědomovat svou zodpovědnost za FB sociální sítě a snaží se proti těmto negativním trendům postavit kontrolou obsahu a omluvil se. Líbil se mu bývalý slovenský prezident Andrej Kiska jako člověk kompromisu. Myslí, že takové postoje vrcholných představitelů státu se pak propisují do naladění společnosti a ovlivňují ji. A to mu u nás dost chybí.

Politické angažmá

V roce 2016 spolupracoval na volební kampani Jana Horníka Senátor za Karlovy Vary. V roce 2018 se podílel na senátní kampani Miroslava Balatky (nestraník za STAN) v Sokolově. Spolu se senátorem Balatkou se v roce 2020 angažoval v iniciativě Pendleři – informační servis pro nouzový stav, která reagovala na problematiku uzavření hranic v důsledku korona virové pandemie a dopady, jaké toto opatření mělo na lidi pracující za hranicemi. V roce 2018 se snažil před prezidentskými volbami je ovlivnit v iniciativě Popravdě.cz, která sledovala dezinformace během kampaně. Ta zaznamenala údajně 39 lží o Jiřím Drahošovi, 15 lží o Milošovi Zemanovi (7 nepravd mu mělo prý pomoci, 8 ho pošpinit) a pomohla především Jiřímu Drahošovi čelit dezinformacím o jeho osobě. Iniciativa vzbudila poměrně velký mediální zájem a takto vyvrácené mýty na svém webu publikoval i Jiří Drahoš. Od roku 2019 spolupracuje s think-tankem Moje Evropa, který propaguje sobotkovce Tomáše Prouzu, který přerušil členství, protože je nyní prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a nechce se oficiálně hlásit k politické činnosti. Pirátský poslanec Tomáš Martínek navrhl dokonce v roce 2019 vyznamenat zakladatele projektu Petra Nutila na státní vyznamenání. Nominace nebyla schválena Poslaneckou sněmovnou. Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček napsal, že ho nelze ocenit za jeho „ideologickou činnost“. Podle mě projekt Manipulátoři působí na ideologické bázi a nemůže být objektivní.

Zdroj: Wikipedia, český tisk, think thank Moje Evropa, FB, STAN, Jiří Drahoš kampaň, Twitter Ovčáček, Pirátské fórum.

Manipulátoři, Jan Cemper, Bob Kartous, Ondřej Fér a Ludmila Humplová

Foto: Petr Nutil a Nora Fridrichová

Na obrázku může být: 2 people, stojící lidé
Na obrázku může být: 2 people, eyeglasses a text
Na obrázku může být: one or more people a text
Na obrázku může být: 4 people, people sitting a indoor
Na obrázku může být: 2 people, bradka
vaclavstehlik
Je potřeba korektně informovat. Některé pravdivé informace se k lidem nedostanou.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.