Markéta Všelichová: Politika USA v Sýrii + pozvánka k protestu

obrazek
16.8.2015 20:25
O součsném dění v Sýrii Markéta Všelichová a spol. níže. Pozvánka na demonstraci: koná se dne 23.8.2015 od 18:00 před Ambasádou USA - Tržiště 15, Praha 1, Jistě si vzpomínáte na rok 2013 - o tom je úvodní obrázek, 75% zbraní ISIS pochází z USA (a Obama nechtěně prozradil, že USA trénují ISIS, také jsou výmluvné fotky bojovníků ISIS se zakryyyyytmi tvářemi, ale vykukupjícími tetováními US Army), ale Assada ve volbách volilo cca 84% obyvatel neokupovaných oblastí. Podotkněme, že současná gradace situace v Sýrii je také příčinou zesílení běžencké vlny přes Balkán k severu. Recko evidentně ve své těžké situaci také není schopno nějaké účinnější retence. Proto je změna politiky USA a Turecka v tomto momentu klíčovou. Takový americký senátor John McCain byl vícekrát nafocen s vůdci ISIS Baghdádím a druhými. I ohledně Sýrie platí 7 shodných důvodů k vyvolání války ze strany USA jako tomu bylo v předchozích případech: 1) Sýrie nemá centrální banku, jež by patřila Rothschildům, 2) Sýrie nemá státní dluh u MMF, 3) Sýrie neimportuje ani nepěstuje GMO, 4) Sýrie si je dobře vědoma existující agendy Nového světového řádu, 5) Sýrie má zdroje - ropu a plyn, 6) Sýrie nepodporuje izraelský apartheid, 7) Sýrie je poslední sekulární arabskou zemí na světě.

aktualita, hurááá: http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6500-vazna-zmena-situace-ruska-armada-se-zapojuje-do-syrie-dodava-zbrane-poradce-a-zpravodajstvi

A nyní již Markéta Všelichová : 

Výčet skutečností, proti kterým by se mělo protestovat, je opravdu dlouhý, počínaje sankcemi, které v první řadě dopadají na již tak těžce zkoušené syrské civilisty, dodávky zbraní povstalcům, či uznání nikým nezvolené opoziční skupiny za "legitimní" vládu. Skutečným třešničkou na dortu je pak nedávno vydané oficiální povolení k leteckým útokům na syrské jednotky (SAA). Má jít o případy, kdyby SAA ohrozila výcvikové tábory syrských povstalců, které USA chtějí cvičit pro boj s IS. Jak takové "ohrožení" ale vypadá, nikde definováno není a krásnější záminku pro útok na syrskou armádu těžko mohl někdo vymyslet.

Mezitím Islámský stát ovládl městečko Qaryatayn, na východě Homsu. Qaryatayn měl před válkou patnáct tisíc obyvatel, díky uprchlíkům z ostatních částí Sýrie však populace vzrostla trojnásobně. Obsazení Islámským státem se mění v ohromnou tragédii zejména pro tamní křesťanskou komunitu, IS již údajně unesl přes 200 jejích členů.V záchranu od syrské armády nejspíš v současné situaci doufat nemohou, i prezident Assad ve svém, mimochodem velmi dobrém vystoupení, připustil, že armáda se potýká s nedostatkem vojáků i vybavení a musí se primárně soustředit na obranu klíčových oblastí, i za cenu lokálních ztrát na méně strategicky významných místech. Qarayteen v podstatě neměl kdo bránit, při "bitvě" údajně padlo asi třicet bojovníků na každé straně. Velmi smutné je, že země, které by prostředky konat měly, je užívají úplně jiným směrem, Turecko bombarduje tábory kurdské strany pracujících, USA cvičí povstalce a zvažuje nálety na pozice SAA.

USA původně plánovalo vycvičit pro boj s Islámským státem asi pět tisíc syrských rebelů. Podmínkou však je, že tito bojovníci se chtějí soustředit výhradně na boj s IS a nebudou bojovat proti syrským vládním jednotkám (což je pro většinu povstalců prioritou). Vhodných rekrutů z řad povstalců, kteří výcvikem prošli se tak nakonec našlo jen 60Vidíte snad, že tudy cesta nevede. Nebylo by lepší v boji proti IS pořádně podpořit Kurdy, eventuelně i Assada? Jelikož to druhé je přeci jen spíš utopie, tak alespoň neoslabovat Assada nesmyslnými dodávkami zbraní syrské opozice.

Situace na bojišti je momentálně zcela patová, i přes dílčí lokální úspěchy u všech stran momentálně není nikdo, kdo by byl schopen získat celou zemi pod kontrolu. Bohužel i prezident Assad ve svém nedávném vystoupení uvedl, že armáda nemá dostatek lidských i materiálních zdrojů k získání ztracených území. Primárním cílem je nyní udržení klíčových oblastí kontrolovaných vládou, tj územního pásu přes Damašek - Homs - Hamá a pobřeží. V těchto oblastech žije mimochodem více než polovina obyvatel Sýrie. Prvotním zájmem mocností, OSN a celého světa vůbec by mělo být v Sýrii ukončení bojů a tím ukončení utrpení pro statisíce lidí. Poté, co prezident Assad i jeho spojenci připouští, že nejsou schopni získat kontrolu zpět nad celým územím, je z pohledu civilního obyvatelstva nejlepším řešením asi jakési alespoň dočasné příměří ve stylu - povstalci nechají Assada na pokoji ve výše vypsaných oblastech, on je nechá na pokoji v Idlibu a v Daraa. Prezident Assad byl dohodě otevřený vždycky a k něčemu podobnému by nejen západní státy měly tlačit i povstalce. Bohužel vyzbrojování povstalců má přesně opačný efekt v podobě zbytečného prodlužování války, zbytečného utrpení a v rostoucích počtech uprchlíků.

A podotýkám, že USA, dle svých stanovisek ani nepočítají s tím, že by jimi podporovaní povstalci byli schopni vládu svrhnout a získat kontrolu nad Sýrii. Podobný postup považuji za ještě zrůdnější než zásah "libyjského typu", protože vede opravdu jen k prodlužování konfliktu bez možnosti jakéhokoliv, i alespoň špatného, výsledku a ukončení toho všeho. Dokud budou povstalci cítit podporu a naději v zásah proti vládním jednotkám, nikdy nebudou ochotni se dohodnout.

V případě, že by prezident Assad nebyl nucen bránit své území před západem podporovanými rebely (a naopak), by se také konečně ukázalo, jak je to ve skutečnosti s ochotou bojovat proti IS. Assadovi je často vytýkáno, že větší úsilí než boji s IS věnuje boji s "opozicí", bohužel v situaci, kdy armáda nemá dostatek prostředků být všude a "opozice" útočí na hlavní město, se dá těžko postupovat. Až nebude FSA ohrožovat předměstí Damašku, Assad jistě rád vyrazí osvobodit Rakku i Palmýru od IS, zjednodušeně řečeno. Část viny je tak opět na těch, kteří bojující opozici podporují.

PS: Pokud by někdo chtěl na akci vystoupit, neváhejte nás kontaktovat do zpráv :) Zejména uvítáme hosty z řad Syřanů a jejich případné příspěvky :)

a  FB uživatel "Ruce pryč od Sýrie": 

13.8.2015: SAA uzavřela 48 hodinové příměří s islamisty v Zabbadani, platí od včerejšího večera. Tento krok se může na první pohled jevit jako zvláštní, vzhledem k postupu armády. Výměnou za to však bylo uzavření příměří v Kafraye a Fuuahu. Tato obklíčená šíitská městečka v Idlibu byla po několik dní cílem povstaleckého ostřelování.

Ze strany Sýrie se tak jedná o jakýsi solidární krok, dočasně sice zbrzdí výborně rozjetou operaci v Zabbadani, pro obyvatele Karaye a Fuuahu však alespoň na chvíli skončí peklo, které teď prožívají. Ono ostřelování je totiž "odvetou" právě za operaci v Zabbadani (která stojí hlavně na šíitských milicích a Hizballáhu), do té doby si "povstalci" obou městeček nevšímali. Čím déle o tom přemýšlím, musím dát syrské vládě znovu palec, tady je vidět, komu opravdu záleží na lidech-

 

 

15.8.2015: 

 Tak nám příměří v Zabbadani definitivně skončilo, Jaysh al-Islam a další IF skupiny vyhlásily ofenzívu s cílem získat ztracená území. SAA má na místě čtvrtou divizi, konkrétně 63.brigádu, plus je tam samozřejmě Hizballáh a různé menší šíitské milice. Rebels to budou mít, mírně řečeno, velmi těžké. 

Emotikona tongue Ohledně Zababdani také od opozičních aktivistů padaly termíny jako "etnická čistka", skutečnost je taková, že sunnitští povstalci v rámci příměří dostali určitý čas na to, aby i s rodinami odešli z města. Posuďte každý sám.

Krátce po skončení příměří v Zabbadani IF a FSA vyhlásili také ofenzívu na okrajových částech Damašku - Daraye, Harastě a Ghoutě.

V libanonkém Arsal byl zastřelen jeden z velitelů FSA, Abdulah Hussein Rifa.

IS útočí na město Marea, severně od Aleppa, které je zaím pod kontrolou FSA. Při bojích už bylo zabito přes sto povstalců...Nové boje mezi SAA a FSA&začaly v sousedství Alepppa, jde o Seif al- Dawlah a Salah al- Din. V Handarat, Bashkoy a Sifat bojují povstalci s An-Nusrou. SAA se zatím úspěšně snaží bránit základnu Kufayr před IS.

Znovu se bojuje v Hamá, v oblasti Sahl al Ghab, poté, co islamisté zaútočili na dvě armádní vozidla.

SAA bombarduje oblasti v Hama, Idlibu, Daraa, na předměstích hlavního města, V Deir Zair.....zkráceně v podstatě všude, kde mají kontrolu povstalci, případně IS. Mluví se také o ofenzívě proti Palmýře, mluví se ale o ní už po několikáté, takže brát zatím s rezervou. SAA zatím už několik týdnů drží pozice v blízkosti městě, snad na nějakou osvobozovací akci dojde, i když prostředků je málo...

Markéta Všelichová 27.8.2015: Tak v Sýrii máme opět příměří v Zabbadani, Fuuahu a Kafraye, v podsatě opakování předchozího scénáře, akorát tedy, SAA před týdnem tvrdila, že k ovládnutí města chybí kilometr čtvereční, tak nejspíš se uplně nepovedlo

Emotikona tongue Na opo-zdrojích tvrdí, že příměří vyjednávala s ahrar-shamem íránská delegace. Dohodli se (snad) taky na vytvoření humanitárního koridoru a doručení pomoci od červeného kříže.

SAA ztratila i tu poslední vesničku, co získala v alGhab Plainu, nějaký Khirbet al-Naqous. Z oblasti al-Ghabu za celou dobu bojů uteklo 150 tisíc lidí. Nepochopila jsme z toho, jestli jen teď za ten týden, ale asi spíš celkově, ono se tam bojuje docela "často"..

Co je ale důležitější - FSA tvrdí, že odrazili útok ISilu na Maru, zabili, zabili prý přes čtyřicet ISilů, yes Emotikona like JInak se ale ISil severně od Aleppa čím dál víc roztahuje, alespoň, že ta Mara se zatím drží.

SAA se nakonec na tom západě Homsu vzpamatovala a zahnala ISil kousek zpátky, zabránila tak rozdělení svého území na dvě části.

Kurdové začali v Iráku ofenzívu jižně od Kirkuku, mají už nově osvobozeno 24 čtverečních km, dneska tam přišlo 2000 nových Peshmergů Emotikona like

Město Yuksekova, na jihovýchodě tureckého Kurdistánu. Ne, žádné napadení IS, to turecká armáda bojuje s "vlastními" obyvateli a útočí na "vlastní" město. Dneska prý při demonstraci zabití a sedm zraněných jenom tam. Další střety byly taky v Cizre, tam zabili sedmileté dítě . samozřejmě pod záminkou zásahu proti PKK. Naprostá nechutnost, může se zase někdo zeptat, proč protestujeme proti Turecku. Nejvíc mě štve, že na to pořádně nejsou žádné mezinárodní reakce, jinde už by se skoro intervenovalo, tady všichni čumí do země a dělají, že nic nevidí, aby si to z Turky zase tak moc nerozházeli..http://www.posta.com.tr/turkiye/HaberDetay/Cizre-de-catisma--7-yasindaki-Baran-dahil-3-sivil-hayatini-kaybetti--3-asker-yarali.htm?ArticleID=298581

*****

A zase já: 

Zde máme video z května o bombardování Sýrie, toto video bylo překopírováno a zveřejněno jiným uživatelem v červnu pod titulkem Smrt barelovými bombami od syrského letectva - nedává to vůbec smysl, protože Asad je závislý na ochotě obyvatel bojovat, a to by od něj dali všichni ruce pryč, takže titulek druhého videa je pokus manipovat s informacemi. Původní video zde: https://www.youtube.com/watch?v=H6w3VHyJ5d0

Dlužno ještě zmínit, že bezprostředně po tureckém bombardování kurdských bojovníků proti ISIlL ruský prezident Putin svému tureckému protějšku Erdoganovi vycinkal.  

Obama připustil trénink ISIS ze strany USA:http://beforeitsnews.com/global-unrest/2015/07/busted-obama-admits-us-is-training-isil-isis-2468240.html

Související článek: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/jak-zabranit-valce-v-syrii-zkouska-schopnosti-dovednosti-lidstva 

Pokud le máme věřit alespoň něco CIA, není bojovníků ISIS více než nějakých 21-30 000.

16.8.2015: Rusko předalo ýrii ěet stíhaček Mig 31: http://in24.org/technology/17699 

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Islamsky-stat-umyslne-stvorily-USA-proti-Assadovi-Ted-to-rekl-i-vysoky-americky-zpravodajec-394823

*****

Pohoda v krásném syrském městě Palmýra, ještě před okupací IS...
https://www.youtube.com/watch?v=a2nmftxl1rk&feature=youtu.be 

  

 

 

 

Syrské rodiny se vrací na předměstí Damašku Husseniyah, po osvobození NDF a syrskou armádou Emotikona smile

https://www.youtube.com/watch?v=Ro3bRBJJ4jg

 

 

 

 

 

seznam bombardování jen za první tři měsíce v roce 2015 - nemusí být úplné: On 14 January 2015, barrel bombs killed 2 people and wounded 10 others in Kafr Zita.
On 20 January 2015, barrel bombs killed at least 65 people and wounded 150 others in a market in Al-Hasakah.
On 21 January 2015, barrel bombs killed at least 13 people in Houla.
On 22 January 2015, a barrel bomb killed 2 girls in the village of Haziran, Idlib Governorate.
On 23 January 2015, barrel bombs killed at least 42 people in the village of Hamoriyah, eastern Ghouta, and at least 4 people in Houla, when residents started to leave the mosques after Friday prayers.
On 28 January 2015, barrel bombs killed at least 8 people and wounded tens of others in Kansafra and al-Bara villages in the Zawiya Mountain area of Idlib Governorate.
On 29 January 2015, barrel bombs killed at least 6 children and wounded 15 others, along with killing more than 100 animals, when dropped on the tents of Bedouins in Hama.
February
On 1 February 2015, barrel bombs killed at least 1 person in Kafr Naha town, Aleppo Governorate, while 30 barrel bombs were dropped on Al-Zabadani, the Khan Al-Sheikh Palestinian refugee camp and Assal al-Ward.
On 2 February 2015, barrel bombs killed at least 7 people in Aleppo and 17 people in Khan Shaykhun.
On 5 February 2015, barrel bombs killed at least 47 people in a crowded square in the Baidin neighborhood of Aleppo.
From 9–10 February 2015, barrel bombs killed at least 18 people in Douma, Syria.
Gold On 21 February 2015, barrel bombs killed at least 8 people in Aleppo, while it was reported that a barrel bomb containing a noxious gas had been dropped on Hayan, northwest of Aleppo, severely injuring 3 people who inhaled the gas.
March
On 5 March 2015, a barrel bomb killed at least 22 people in a public square in the Qadi Askar neighborhood of Aleppo.
Gold On 9 March 2015, barrel bombs, including ones alleged to contain chlorine gas, killed at least 7 people in the village of Mzeireb, Daraa Governorate.
On 10 March 2015, barrel bombs killed at least 8 people near Homs.
On 12 March 2015, barrel bombs killed at least 6 people in the village of Alma, Daraa Governorate.
Gold On 16 March 2015, chlorine-filled barrel bombs killed at least 6 people and hospitalised about 70 more in the town of Sarmin.
On 23 March 2015, a barrel bomb killed at least killed 5 children from the same family in Tafas.
Gold On 24 March 2015, chlorine-filled barrel bombs wounded about 30 people in the village of Binnish.
On 26 March 2015, barrel bombs killed at least 22 people, with many of the wounded in critical condition, in Deraa al-Balad, in the city of Daraa.

 

 

 

6.3.2017: Turecko začalo s rozsáhlou operací proti PKK na jihovýchodě Turecka. (Titulky ČT24 okolo 17:28)

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com
Klíčová slova: IS, ISIL, ISIS, NATO, Sýrie, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.