MBA version of Police

policie pomáhat a chránit
7.4.2019 16:49
Svobodnými sdělovacími prostředky prosákla informace, že vedoucí funkcionáři Policie ČR získávají na Policejní akademii titul MBA v náročném studiu během třinácti dní. Což je úctyhodný studijní výkon. Patrně nejlepší na světě.

Titul MBA (neboli Master of Business Administration) je v ČR udělován jako neakademický profesní titul, psaný za jménem. Institucemi, jež jsou k tomu certifikované. Kurzy trvají v průměru osmnáct měsíců, mají tři sta a více výukových hodin, jsou zakončeny odbornou písemnou prací.

Kurz pro tzv. vrcholové policejní manažery1 zahrnoval tři třídenní „soustředění“ v pracovních dnech – v září a v listopadu 2017, třetí loni v dubnu. Web Policejní akademie informuje, že kurz tvoří „přednáška, cvičení, hraní rolí, případové studie, workshop, řízená diskuse a outdoor výcvik“. Každý den od 9 do 16.50 h., celkem 66 vyučovacích hodin. S kurzem, který následoval loni v září a na jehož konci policejní ředitelé získali titul MBA, zabrala výuka přesně třináct dní. I s odbornou závěrečnou písemnou mnohastránkovou prací. Takto otitulovanými prý mají aktuálně být ředitel pražské policie Jan Ptáček, ředitel policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil, ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel a středočeský šéf policie Václav Kučera. Inu, čačtí policisté.

Označení MBA se stalo terčem vtipů, hanlivých výkladů zkratky MBA; například: mladej, blbej, ambiciozní nebo měsíc byl v Americe. Policejní akademie to dotáhla ještě dále: Stačilo být třináct dní v jejich prostorách.

Na závěr mám pro Policejní akademii zlepšovací návrh. Někdy v 80. letech minulého století v časopisu Dikobraz (to byl tehdy humoristický časopis), byl publikován kreslený vtip s popiskem: Na královském balkóně královského sídla stojí pan král s odznaky své královské funkce a moci, kyne davu svých poddaných shromážděných na nádvoří královského paláce, a vyhlašuje své rozhodnutí: Protože chci, aby mí poddaní mého království byli nejchytřejšími poddanými ze všech království na celém světě, uděluji tímto všem svým poddaných dnešním dnem doktorát. A bylo hotovo. Takže aplikováno z hlediska nezadatelné vzdělávací činnosti Policejní akademie nechť tato  – aby policisté byli vzdělaní − uděluje titul bakalář těm, kteří přijdou alespoň k vrátnici školy, magistrem je odvážlivec, jenž dosáhl některé z chodeb školy, doktorát ať je vyhrazen pro ty, kteří jednou dvakrát navštíví nějakou posluchárnu školy, a prestižní titul MBA – ale to je jasné, ten je za třináctidenní pobyt i s cestou a ubytováním. Ale pro přesnost ať má specifikaci version of Police. Aby si lidé neošklivili i spoluobčany s řádným titulem MBA.

Ano, jsme společností prestiže. Měla by jí být dobrá pověst, spojená s úctou okolí. Takto si policejní důstojníci prestiž těžko získají.

1 https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/policie-kurz-mba-skola.A190401_103135_domaci_cern#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=domaci&utm_content=main (4. 4. 2019)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.