Michal Hašek: Malý medajlon Emila Háchy

obrazek
3.12.2019 11:49
30.11.2019 Michal Hašek napsal: "Před 81 lety byl zvolen třetím prezidentem republiky JUDr.Emil Hácha. Člověk, jehož život a dílo v právu,umění i politice většina lidí nezná a má jej spojeného s nálepkou údajného kolaboranta s nacisty.

Ve skutečnosti nesmírně zajímavá postava našich dějin s tragickým osudem muže, který se dobrovolně rozhodl obětovat svoje jméno, čest a reputaci v nejtěžších chvílích našeho národa ve 20.století. Věděli jste např.,že mu ke zvolení blahopřál dopisem z exilu Edvard Beneš ? Že v tragické noci ze 14.na 15.března 1939 odmítal přijmout Hitlerovy podmínky a teprve po zdravotní indispozici a německé povzbuzující injekci ustoupil brutálnímu nátlaku jen několik hodin před obsazením zbytku Československa(které by začalo tak jako tak)? Že nenáviděl nacistické pohlaváry,zejména Heydricha a Franka, kterých se fyzicky bál? Že si tzv.projevy loajality(např.telegramy k narozeninám Hitlera) nechával “platit” propouštěním desítek věznů z koncentračních táborů (studentů zatčených 17.11.1939)? Že od roku 1943 už podle poválečného rozhodnutí československých soudů v kauzach tzv.protektorátní vlády už s ohledem na zdravotní stav neodpovídal za svoje činy a fakticky úřad prezidenta nevykonával(byl zastoupen předsedou protektorátní vlády a např.místo podpisu bylo využíváno razítko)? Že byl na prahu smrti zatčen v Lánech 12.května 1945 a odvezen do vězeňské nemocnice na Pankráci, kde s ním bylo zacházeno údajně velmi nedůstojně(měl být pomočen několika dozorci), naštěstí už okolní svět nevnímal a na konci června 1945 zemřel (Beneš údajně na intervence k jeho propouštění jen suše konstatoval “...měli ho nechat dožít v Lánech...”)"

Na Wikipedické stránce Emila Háchy se o té zdravotní indispozici konkrétně píše, že nejprve utrpěl infarkt a teprve poté přistoupil na protektorát místo bombardování Prahy https://cs.wikipedia.org/wiki/Emil_Hácha

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.