Milan Štěch je připraven krýt záda Bohuslavu Sobotkovi

obrazek
11.11.2013 12:37
Bohuslav Sobotka na jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD výrazným způsobem posílil svoji předsednickou pozici. Sestavil vyjednávací tým pro konzultace o složení příští vlády s hnutím ANO Andreje Babiše a se stranou KDU – ČSL. Nepodařilo se mu však prosadit návrh na svolání mimořádného volebního sjezdu. Pokud se Sobotkovi podaří s oběma partnery dohodnout podmínky ustavení vlády, bude to pro něho další plus. Pokud však ne, bude Rusnokův kabinet v demisi vládnout další měsíce.

To by samo o sobě nebylo žádné neštěstí. Vláda – byť bez důvěry Poslanecké sněmovny – si počíná dobře. Určitě lépe než předchozí pravicové vlády Mirka Topolánka či Petra Nečase. Například zachránila před krachem veřejné zdravotnictví zvýšením platby za státní pojištěnce a bezúročnou půjčkou Všeobecné zdravotní pojišťovně. Významné je zvýšení minimální mzdy anebo plánované zvýšení počtu policistů v příštím roce. Ani krátké rozpočtové provizorium v případě schválení zákona o státním rozpočtu až počátkem příštího roku nepředstavuje závažný problém.

Přesto je ustavení vlády na politickém základě velmi potřebné, mimo jiné pro upevnění vztahů v rámci Evropské unie. Zatím – což je dědictví z éry prezidentství Václava Klause – patří Česká republika spíše mezi „potížisty“. Proto by bylo velmi účelné, aby ÚVV ČSSD svolal mimořádný sjezd na Sobotkou navržený únorový termín v roce 2014. Ze sjezdu by vzešlo kompletní vedení ČSSD s velmi silným vyjednávacím mandátem.

Je však třeba vyčkat, jak si povede vyjednávací tým ČSSD vedený Bohuslavem Sobotkou. Velmi silným členem je předseda Senátu Milan Štěch. Ten se ještě před jednáním ÚVV vyjádřil, že by rád kryl záda předsedovi Sobotkovi. Současně byl Štěch v médiích velmi vstřícný i vůči prezidentu Miloši Zemanovi.

Určitou slabinou vyjednávacího týmu by se mohl ukázat plzeňský hejtman Milan Chovanec. Podle některých komentátorů bylo Chovancovo zařazení do týmu „Sobotkovou fackou Michalu Haškovi“ anebo také „třiceti stříbrnými“ za vyjádření o povolební schůzce tzv pučistů s prezidentem Zemanem v Lánech. Ostatně i Milan Štěch požadoval před jednáním ÚVV Chovancovu rezignaci na funkci místopředsedy strany.

Sobotkovu týmu prospěje místopředsedkyně Alena Gajdůšková. Nejen jako ženský prvek, ale především schopností konsensu. Rozpaky naopak budí zařazení Lubomíra Zaorálka. Vynikající rétorické schopnosti mu při jednání příliš platné nebudou. Zaorálkovi je však možno vyčítat nepředvídavý postup při sestavování kandidátky v Moravskoslezském kraji a ve vztahu k ostravskému primátorovi Petru Kainarovi. Vnitrostranické půtky a následné soudní žaloby, byť zamítnuté, ubraly ČSSD mnoho hlasů.

Nyní čeká Sobotkův tým závažná trojstranná jednání s Babišovým hnutím ANO a s KDU – ČSL. Požadavek progresívního zdanění narazí u ANO, moratorium na církevní restituce zřejmě u lidovců. Na postupné zvyšování minimální mzdy příliš nebudou slyšet oba. Průnik programů se však najde v oblasti zdravotnictví a školství, v pomoci mladým rodinám a při valorizaci důchodů.

To však bude teprve první etapa jednání. Pak dojde na personální záležitosti. Sobotkovu týmu věru není co závidět; nová Poslanecká sněmovna zasedne už za dva týdny.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.