Ministr Jan Kubice by měl ze svého vyplatit odškodné pro Věru Jourovou

obrazek
28.6.2011 16:43
V televizním zpravodajství jsem zaznamenal nenápadnou zprávu: Městský soud v Praze se bude ve čtvrtek 30. června zabývat žalobou Věry Jourové, někdejší náměstkyně na Ministerstvu pro místní rozvoj, na český stát. Jourová byla na podzim 2006 zatčena na ruzyňském letišti při návratu ze zahraniční cesty a křivě obviněna z přijetí dvoumilionového úplatku. Peníze měla převzít za to, že pomůže projektu BONO PUBLICO k evropským dotacím. Sama Jourová přitom v rámci své působnosti na ministerstvu nemohla přidělování dotací jakkoli ovlivnit.

Matka – samoživitelka dvou nezletilých dětí byla poslána na 33 dní do vyšetřovací vazby. Vyšetřování se táhlo až do roku 2008, než byla prokázána naprostá nevina obviněné.

Po propuštění z vazby zahájila Věra Jourová s pomocí přátel energické tažení za své ospravedlnění. Psala prezidentovi i premiéru Topolánkovi. Z těchto dopisů si dovolím několik citací, aniž bych měl autorčin souhlas. Jsou k přečtení na internetu.

Z dopisu prezidentu Klausovi, květen 2007:

V době mého zadržení se proti mně spustila obludná mediální kampaň, v které chyběla již jen podezření z prznění malých chlapečků. Zatímco kdejaký při činu chycený násilník je chráněn - nezveřejňuje se ani jeho jméno ani tvář - moje záběry plnily noviny a televizní obrazovky bez jakýchkoli skrupulí.

Po propuštění z vazby jsem samozřejmě přišla o veškeré zakázky, nové se mi hledají jen velmi těžko. Přitom jsem předtím pracovala v zahraničí jako - troufám si tvrdit - uznávaná expertka na evropské fondy, což je stále výlučná a vyhledávaná kvalifikace.“

Z dopisu premiéru Topolánkovi, září 2008:

„…obracím se na Vás poté, co jsem vyslechla Váš projev na sjezdu Strany zelených. Vyjádřil jste se zcela jasně, že se zasadíte o vyčištění Augiášova chléva a že chcete "zamezit zneužívání policie, státního zastupitelství, justičních orgánů...

V říjnu roku 2006 jsem byla na základě reportáže TV Nova obviněna z korupce, na měsíc zavřena do vazby a téměř dva roky jsem byla trestně stíhána v takzvané kauze Budišov, se kterou jsem neměla pranic společného. Přirovnala bych to popravě ze zálohy. Ačkoli v reportáži nebylo nic, co by mou vinu dokazovalo (protože ani nemohlo být), jak policie, tak státní zástupkyně a posléze soudkyně se o ni opřely jako o hlavní důkazní materiál. Jsem přesvědčená, že nešlo o to, zda nějaké důkazy existují - asi to tak prostě jen muselo být. Moje výpověď učiněná po zatčení okamžitě unikla do médií a byla zneužita v předvolební kampani poškozující v daném případě ČSSD. Posuďte sám, není to učebnicový příklad toho, nad čím jste se tak pohoršoval?“

Před pražským Městským soudem žádá Věra Jourová po českém státu odškodné ve výši devět milionů Kč. Nechť soud rozhodne po právu. Jsem však přesvědčen, že podstatný díl odškodného (pokud je soud Jourové přizná) by měl ze svého uhradit tehdejší ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, dnešní ministr vnitra Jan Kubice. Ze své funkce totiž o stíhání nevinné rozhodl.

Zcela čisté svědomí však v případě Věry Jourové nemůže mít ani tehdejší předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. V roce 2009, před volbami do Evropského parlamentu, jsem Jiřímu Paroubkovi navrhl nabídnout Věře Jourové volitelné místo na kandidátce ČSSD. Považoval jsem to za přiměřenou satisfakci za utrpěné příkoří. Bohužel, Paroubek mi odpověděl, že „…Věra Jourová by sociální demokracii nezajistila desetitisíce hlasů.“

Jourová ve zmíněných volbách nakonec kandidovala za Evropskou demokratickou stranu Jany Hybáškové a získala pět procent preferenčních hlasů z celkových 68 tisíc.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

bohumil

Pan ministr by měl odstoupit, jistě ho paní Němcová k tomu vyzve

bohumil

Pan ministr by měl odstoupit, jistě ho paní Němcová k tomu vyzve