Miroslav Hrubý: Postřehy z Vídně – 63. Opernball 2019

schroder kurz
11.3.2019 13:53
Vídeňská státní opera právem náleží mezi nejslavnější opery světa a je samozřejmě nejdůležitější operní scénou v Rakousku, která je spojena s takovými hudebními génii, jako byl např. Richard Strauss nebo Herbert von Karajan.

Budova vídeňské opery byla slavnostně otevřena 25. května 1869 představením slavného Dona Giovanniho od W. A. Mozarta za účasti císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty, známé jako Sisi. Tato neorenesanční budova je jedním z děl českého architekta Josefa Hlávky , který se proslavil téměř po celé Evropě. Jedním z nejdůležitějších období byl přelom 19. a 20. století, kdy operu řídil dirigent Gustav Mahler.

Ke konci druhé světové války musela být všechna divadla na území Velkoněmecké říše uzavřena. Posledním představením byl symbolický Soumrak bohů Richarda Wagnera. V březnu 1945 budovu částečně poničilo bombardování amerických vojsk. Poté se opery hrávaly na jiném místě až do roku 1955, kdy byla vídeňská opera slavnostně znovuotevřena.

Krátce poté se stal ředitelem Herbert von Karajan, který opět částečně vyměnil soubor, zavedl opery v originále místo němčiny, a hlavně zahájil spolupráci se slavnou milánskou La Scalou.

V posledních letech se velmi rozmohly plesy v opeře, ale ten vídeňský má velmi dlouhou tradici. Koná se vždy ve čtvrtek v posledním masopustním týdnu a jedná se o mimořádně prestižní záležitost. Vstupenky bývají předražené, ale rychle vyprodané. Ples se zde poprvé konal roku 1877 a s výjimkami z období druhé světové války a roku 1991, kdy byla válka v Perském zálivu, se koná každoročně.

Vraťme se však do současnosti a podívejme se na několik obrázků ( tzv. celebrity nedorazily, takže se pořadatelé museli spokojit s jednou „raritou“, kterou jsem s určitým sebezapřením vybral ) :

Kdo je to „stvoření„ vlevo? Jedná se o „Toma“ Neuwirtha což je rakouský buz..ant, pražská kavárna tomu říká gay, známý(á) jako vousatá zpěvačka Conchita Wurst. Ta (nebo ten ?) v květnu 2014 zvítězil(a) na Eurovision Song Contest 2014 v Kodani . Zpíval(a) i v Organizaci spojených národů či Evropském parlamentu , vystoupil(a) na předávání amerických Zlatých glóbů a v srpnu 2015 zahájil(a) pražský Prague Pride (pochod buz…ntů, kterého se zúčastňoval americký velvyslanec Schapiro.

Ten vpravo je spolkový ministr spravedlnosti Rakouska Josef Moser, který buz…nta Conchitu pozval jako svého „hosta“ do své ministerské lóže, uprostřed je žena pana ministra. Conchita má charakteristický slušivý latexový obleček. Co k tomu víc dodat ? Opravdu jsme se vstupem do EU zařadili do exkluzivní společnosti … (v lóži pana ministra byla kromě něj, jeho manželky, Conchity jen albánská ministryně spravedlnosti…)

Při této příležitosti je nutné zdůraznit, že pro návštěvu Opernballu je Dress code naprosto striktní :

a) muži – výhradně frak, je možné si vybrat z dvou délek bílé vesty, k tomu patří bílý motýlek a lakované černé polobotky

b) ženy – povinné jsou dlouhé večerní šaty, které musí být slavnostní. Jako No-Go jsou uváděny materiály : bavlna, vlna, kůže, plast… Dekolt nesmí být příliš hluboký, náušnice nesmí být laciné (na způsob bižuterie), tetování nesmí být vidět …

Je tedy zřejmé, že pro pana ministra spravedlnosti a jeho hosty tento Dress Code neplatí, podívejme se pro ilustraci na další obrázky :

Kancelář ministra spravedlnosti potvrdila, že „umělkyně“ Conchita navštívila ples jako hlavní hvězda pana ministra a to ve znamení „jednotné Evropy“. Conchita by měla motivovat občany k účasti na volbách do Evropského parlamentu. Rakouský tisk neuvádí, zda se jedná o ty občany na plese, nebo o ty ostatní … „Jděte hlasovat, koncepce Evropy je důležitá“, prohlásila „umělkyně“ na červeném koberci, která bude též velvyslancem (???) na příštím Euro Pride ve Vídni …

Aby toho nebylo málo, tak i pana prezidenta potěšilo setkání s „umělkyní“ :

Pro srovnání si prohlédněme ex-kancléře Schrödera s jeho jihovietnamskou manželkou Soyeon Kim:

Na následujícím obrázku je s nimi ještě spolkový kancléř Sebastian Kurz, všem třem to sluší, nicht wahr ?

Na závěr se můžeme podívat na prezidenta Alexandra Van der Bellena s manželkou, jehož hostem byla nevlastní sestra Baracka Obamy – Bauma Obama.

Přehlídku hostů uzavřeme konstatováním, že byl přítomen i český Petříček (na pozvání ministryně zahraničí Karin Kneissl, která to nedávno „schytala“ za pozvání V.V. Putina na její svatbu),kterého si však , na rozdíl od Conchity, nikdo nevšimnul …

Kde jsou ty časy, kdy na listině hostů byla jména, jako třeba Juan Carlos I s manželkou, Alain Delon, Harry Belafonte, Gina Lollobrigida, Ivana Trumpová, Sofia Loren, Faye Dunaway, Raquel Welch, Jaqueline Bisset, Claudia Cardinale, Pamela Anderson, Carmen Elektra, Paris Hilton …

Loni pozvaný Porošenko  již letos pro jistotu zván nebyl ..

Miroslav Hrubý

 

Foto: G. Schroder a manželkou a S. Kurz.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.