Místopředsedkyně ČSSD Benešová se MF Dnes svěřila, že ČSSD nemá výrazného předsedu

obrazek
2.8.2011 11:34
MF-Dnes se na pondělní titulní stránce věnuje ČSSD. Podle ní, ale i podle vyjádření její místopředsedkyně Marie Benešové, nemá výrazného lídra. I když proti současnému předsedovi ČSSD Sobotkovi v zásadě nic nemám, přesto bych s tímto "povzdechnutím" částečně souhlasil. Narozdíl od Marie Benešové bych se s tím nesvěřoval novinám, neboť jenom politický hňup, v horším případě křivák, veřejně podkopává pozici předsedy strany, notabene z pozice jednoho z místopředsedů. Bohužel, stalo se! M. Benešová svoji nelogickou otevřeností pouze kopíruje poměry v ČSSD ústeckého kraje, jejíž vedení také využije kdejakou možnost, aby veřejně pomlouvalo členy, kteří mu překáží.

Příčinu vidím v samotném pojetí posledního volebního sjezdu ČSSD, neboť byl nelogicky pojat jako vyrovnání se s minulostí, aniž by si účastníci sjezdu uvědomovali, že minulost je každodenní součástí lidského, tedy i stranického života a že je nerozumné se od ní ukvapeně, v horším případě, v zájmu získání politického vlivu, účelově distancovat, neboť pouze čas objektivně zhodnotí, jaká ve skutečnosti byla.

Místopředsedkyně ČSSD v rozhovoru s názvem "Svého Blaira jsme zatím nenašli, říká Benešová", mimo jiné  vyjádřila myšlenku:"ono se to vždycky odvíjí od silného vůdce, ale když se to přežene, dopadne to stejně jako za Jiřího Paroubka". Její myšlenka potvrzuje, že se vnímá správně, když sama sebe v rozhovoru popisuje jako nováčka ve vedení ČSSD. Proč si to myslím?

Jenom politický elév má neustálou potřebu chválit voliče za to, že nevolili ČSSD v době, kdy ji předsedal J.Paroubek. Nic jiného zdůrazňování údajných chyb J.Paroubka není. Pouze politický elév svede veškerou odpovědnost na vůdce, i když je jeho volba výsledkem kolektivního rozhodnutí.  Marie Benešová by měla také vysvětlit, co si pod slovem "přežene" máčtenář  představit. Jestli jí ke kritice členů  ČSSD stačí, stejně jako předsedovi ústecké ČSSD A.Fišerovi, titulky z novin, pak má skutečně  pro slůvko "přežene" dostatek důvodů. Zároveň by si měla uvědomit, že kritické články byly otištěny snad na každého významného člena ČSSD. V logice jejího uvažování to i oni přehnali, či přehání? 

Ano, J.Paroubek byl před volbami pro pravicově zaměřenou část společnosti mimořádně silný soupeř a tak ho média předkládala národu jako nezodpovědného politika, který chce jim drahou vlast dostat do situace Řecka. Přesto volby vyhrál. Vyčítat mu dnes slabý koaliční potenciál za situace, kdy se na "Bohumín" přísahá, jako na něco nepřekročitelného, je směšné. I v aktuálních předvolebních průzkumech by ČSSD mohla dopadnout stejně, neboť by se ODS, TOP09, KDU-ČSL a ZELENÍ nemuseli na ČSSD, byť s výsledkem přes třicet procent, ohlížet, pokud by ČSSD nebyla ochotna zradit své voliče. Předseda ČSSD Sobotka si je veřejně prezentované podlé stranické nejednotnosti nepochybně vědom. Proto mu mimo jiné vadí, že ústecké organizace neustále vyvolávají konflikty s J.Paroubkem, s kterým by se podle svého vyjádření rád smířil. Možná si dnes uvědomuje, že měl o přirozený respekt k ex-předsedovi ČSSD, který z čela strany dobrovolně odstoupil, víc bojovat, neboť absence tohoto respektu v současnosti ohrožuje i jeho pozici. Prostě se ukazuje, že jeho zacpávání uší před nadávkami na J.Paroubka první místopředseda Hašek a jeho příznivci stejně neocenili. Naopak to vnímali jako jeho slabost.  Proto je kritika Marie Benešové  s největší pravděpodobností  sondovacím kopnutím krumpáčem do základu pevnosti předsednického mandátu Bohuslava Sobotky. Ví to i navenek loajální Hašek, který čeká až mu mocenské seismografy ukáží, kdy bude moc zaútočit na jeho pozici . Nepochybuji o tom, že by se dnes B.Sobotkovi  silný vnitrostranický spojenec tipu J.Paroubka k uhájení levicové a sociálně ohleduplné politiky ČSSD hodil. Haškova politická orientace z mého pohledu bliká pravým blinkrem. Ano, pod jeho vedením by ČSSD mohla být partnerem stran současné vládní koalice. Dvou pánům však nejde sloužit. Tím druhým jsou voliči ČSSD, kteří od ní právem očekávají, že bude bojovat na jejich straně. Myšlenkové toky M.Benešové podle mého soudu dokazují, že v žádném případě není paní  "Blairovou". Spiše bych ji přirovnal k Trojskému koni.  

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.
Klíčová slova: ČSSD

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

videnak

DOBRY DEN,

ANO PÍ. BENEŠOVA JE HUSA,HUSA ,KTERA SI PROSTŘEDNICTVÍM MFD,SAMA LEHLA NA PEKAČ,POKUD SAMA SE NABÍZÍ K PORCOVANÍ PROSÍM,ALE STRANU AT NECHA NA POKOJI,ZATÍM KROMĚ HLOUPYCH VYROKU PRO NI NIC NEUDĚLALA.ONA JE VYRAZNA OSOBNOST JEN SVOU NADVAHOU....TO BY SI MĚLA UVĚDOMIT