Mohl SSSR pomoci Československu proti Hitlerovi? (1)

halifax litvinov
24.3.2020 19:00
Doba žije Covinem19. Právem. Není důležitější události. Přesto se ve světě odehrávají i jiné věci. Vzpomínáte? Ještě před vypuknutím pandemie se začalo mluvit o tom, že se otevírají některé ruské archivy. Tedy ty, spojené s událostmi, které předcházely II. světové válce. V rámci projektu „Diplomacie vítězství“ pokračují ruská média v publikování odtajněných šifrovaných zpráv sovětských diplomatů, působících těsně před válkou v mnoha evropských zemích. Jedním z důvodů těchto kroků je i nesporný fakt, že v Evropě se množí výstupy různých historiků, kteří události těch měsíců a týdnů vykládají v jakémsi „módním“ trendu. Noviny „Vzgljad“ (Názor) se nedávno věnovaly problematice, spojené s postojem Francie a Anglie, která, jak přiložené dokumenty dokazují, v té době zabránila Sovětskému svazu pomoci Československu proti agresi hitlerovského Německa. Materiál publikujeme na pokračování.

Posuzování osudu Československa se na mezinárodním poli přiostřilo již na jaře roku 1938. Rozhovorů, které se v té době vedly, se Sovětský svaz aktivně účastnil a to s cílem bránit Prahu před Hitlerem. V Ženevě došlo 12. května 1938 k jednání mezi tehdejším ministrem zahraničí Francie Georgesem Bonnetem a ministrem zahraničí SSSR (v té době šlo o funkci Národního komisaře) Maximem Litvinovem. Litvinov při jednání svému francouzskému protějšku navrhl zahájit pracovní rozhovory mezi sovětským a francouzským generálním štábem a při těchto rozhovorech se mělo také jednat o možných koridorech pro sovětská vojska přes Polsko a Rumunsko. Bonnet se přímým odpovědím na vzniklé otázky vyhnul a když se vrátil do Paříže, začaly se odtud šířit zprávy, které Čechy velmi znervóznily. Náměstek ministra zahraničí SSSR Vladimír Potěmkin již 15.května 1938 svému nadřízenému telegrafoval do Ženevy:

Fierlinger (tehdejší velvyslanec Československa v Moskvě) mne dnes navštívil s tím, že byl kontaktován francouzským velvyslanectvím, které ho informovalo o tom, že Bonnet byl v Ženevě rozčarován rozhovorem s vámi na téma československé otázky. Opět tak dochází k šíření lživé verze, že z naší strany očekávali potvrzení naší připravenosti pomoci Československu, ale dočkali se jen návrhu diplomatických akcí. Fierlingerovi jsem odpověděl, že podle vašich zpráv se Bonnet neustále odvolával na uhýbavé pozice Anglie a sám naší straně nic nenavrhoval. Okamžitě jsem Fierlingerovi naléhavě připomenul konstruktivní body naší odpovědi Francouzům, včetně příslibu, že v případě kdy Francie vystoupí na pomoc Československu, přidáme se všemi dostupnými prostředky k této pomoci na základě souhlasu a za koordinace všech tří generálních štábů. Z toho, co mi Fierlinger pověděl o svých jednáních s Francouzi, je zřejmé, že ti pokračují dělat hloupého a tvářit se přitom, že nerozuměli naší odpovědi a směřují ho k návrhu konat skrze Ligu národů, anebo vystoupit s deklarací jménem SSSR, Anglie a Francie. Fierlinger mne prosil, abych ho neprozradil a Francouzům neříkal o tom, jak jimi byl informován o vašich jednáních s Bonnetem.“

Zde je dobré připomenout, že tehdejší francouzská vláda byla pod vedením Édourda Daladiera názorově velmi různorodá a tvořili ji i poněkud zvláštní lidé. Příkladem může třeba být již zmíněný Georges Bonnet. Pravicový radikál, dříve ministr financí, který devalvoval frank ve vztahu k anglické měně a krátil nejen sociální, ale i vojenské výdaje. Společně s Chamberlainem byl označován za jednoho z aktérů Mnichovské dohody. Jestliže byli Bonnetovi předchůdci daleko více loajální k SSSR i k Československu, pak Bonnet obrátil francouzskou zahraniční politiku o 180 stupňů. Tím také vlastně přetrhal rozhovory o poukázání pomoci Československu. Do jeho jmenování do funkce dávala Francie naději na úspěšné řešení chodu událostí. A za podmínek absolutního nedostatku času bylo skoro nemožné se takovým proměnám přizpůsobit. Jak vést rozhovory s protějšky, kteří tak rychle měnily své názory? Přitom Bonnet v průběhu jednání s Litvinovem neříkal ani ano, ani ne a prostě jen sabotoval dříve dosažené dohody.

 

Foto: Lord Halifax (britský velvyslanec v Moskvě) a ministr Litvinov

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

K tomuto len jednu poznámku :

Obyvateľstvu, politikom, historikom, generálom EÚ + NATO neotvorí oči, uši a mozog ani otvorenie desiatich archívov RF. 

Európania a anglosasi sú hlboko infikovaní protirusky už príliš dlho a efektívne, čo sa premenilo v chronickú, ničím nevyliečiteľnú chorobu. Dnes i v budúcnosti bude táto choroba posilňovaná.

Zverejňovaním pravdy presviedčame presvedčených - a tých, ktorým charakter bráni prispôsobiť sa oficiálnej politike NATO + EÚ.

Na druhej strane, vďaka za zverejňovanie historických udalostí. Aj tí, ktorí poznáme históriu, mnohé detaily sme zabudli, preto je potrebné pripomínať a upevňovať históriu. Opakovanie je matkou múdrosti. Nikto nie je vševed. Zabúdanie je nemilosrdný proces aj u tých najmúdrejších.

Ďakujeme.