Moravec si samým blahem dost možná cvrnknul i do „textilu“

jiri bata
14.11.2019 00:37
Vydání Otázek Václava Moravce dne 10.11.2019 bylo, resp. muselo být velmi pikantní a to hned ze dvou důvodů.

První, že pan Moravec hned v úvodu přítomným hostům s neskrývanou radostí oznámil, že podle „průzkumu“ společnosti Kantar CZ, by se Tomio Okamura s hnutí SPD, resp. Svoboda a přímá demokracie už nedostal do Sněmovny, protože by získal jen 4,5 % hlasů Navíc prý Okamurovi voliči přecházejí k hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího, resp. k ANO 2011. K Andreji Babišovi se prý zase přiklánějí především starší voliči. Co hlavní je prý ale zjištění, že do Sněmovny by se nedostala ani ČSSD, které stejně jako Okamurovo SPD, získalo jen 4,5 procenta.

 V celkovém přehledu by hnutí ANO 2011 podle průzkumu společnosti Kantar CZ získalo 31,5 procenta hlasů, druzí Piráti by obdrželi 17 procent. Podle společnosti Kantar CZ dnes k Pirátům prý zase přecházejí voliči ČSSD. Ti vedle Pirátů dávají přednost také Babišovi. Třetí by skončila ODS s 12,5 procenty, k nim však zřejmě nikdo nepřichází. Pomyslnou bramborovou medaili by také obdrželi komunisté se 7 procenty hlasů. Pátá TOP 09 by získala 6 procent hlasů a KDU-ČSL a STAN by podle průzkumu získaly 5 %  hlasů. Zjištění o „stopce“ pro SPD a ČSSD muselo panu Moravcovi přinést nemalý kopec radosti a obávám se, že mu to přivodilo i cvrnknutí do spoďárů.

Nerad bych panu Moravcovi boural bábovečky a kazil dětinskou radost, ale jeho radost je až příliš jednostranná a krátkodobá. Poněkud mu k jeho škodě nedochází, že jakkoli mu společnost Kantar CZ způsobila radost, je to radost jen s jepičím trváním, protože existuje jiný „průzkum“,  např. od společnosti STEM, podle které se nejen mění hodnota získaných procent u některých subjektů, ale hlavně se změní radost ve zklamání u pana Moravce. To se projeví  především ve významné změně získaných procent pro panem Moravcem tolik nenáviděné SPD, které by získalo 7,9 procent proti 4,5 % podle průzkumu společnosti Kantar CZ. Aby toho nebylo málo, pak i ČSSD by se ještě dostala do Sněmovny a to s 6,4 %! Naopak nepochybně velkým zklamáním pro pana Moravce musí být také zjištění, že do Sněmovny by se nedostalo STAN a TOP 09 s 3,8, resp. 3,7 procenty. Poněkud jiný je také průzkum  společnosti Median s.r.o,. podle které by byly výsledky průzkumu následující: ANO 2011 30,5 %, Piráti 12,5 %, ODS 11,5 %, SPD 8,0 %, ČSSD 7,5 %, KSČM 7,0 %. STAN a TOP 09 shodně po 6,0 %, ale KDU-ČSL už jen 4,5 %, Zelení  2.0 %, Trikolóra 1,5 %, ostatní celkem 3,0%.

Z uvedeného vyplývá, že pan Moravec se  celkem pochopitelně, ztotožňuje s výsledky průzkumu, které pro něj samotného mají větší politickou validitu. Udělali mu, sice jen krátkodobou, přesto radost a to až takovou, že s tímto zjištěním „vylezl“ ve svém vydání OVM hned na úvod pořadu. Měly to být asi bomba, ale jak na to reagovali přísedící hosté nevím, pořad jsem nesledoval. Protože ale přítomní hosté byli politici tzv. „par excellence“ (Přibáň, Pavel a Jourová), byla odezva nepochybně příznivá. Škoda jen, že pan Moravec se raduje z něčeho, co je pro většinu občanů naprosto zřejmé a sice, že výsledky průzkumu společnosti Kantar a jejich věrohodnost jsou takové, jaké si zadavatel přeje mít. Ostatně to se netýká jen společnosti Kantar CZ, ale i těch ostatních. Pravda je totiž zpravidla vždy někde uprostřed.

Jiří  Baťa

 

jiri bata
Politicky neangažovaný, levicově a sociálně orientovaný, s bohatými životními zkušenostmi z mnoha míst pracovního působení. Se zájmem sleduji a reaguji na události dnešních dnů, ke kterým se snažím objektivně, spravdlivě a pravdivě , převážně kriticky, vyjadřovat.Mou snahou je podílet se a být napomocen občanům domoci se právního, spravedlivého, ekonomicky prosperujícího, morálně čestného státu a společnosti.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Věřím jen takovým statistikám, které jsem si sám osobně zfalšoval. (Winston CHurchill)

Jiří Volný st.

Václav Moravec a agentura Kantar mne nazlobili, neboť jsem musel věnovat svůj drahocený důchodcovský čas letmému studiu metodiky Kantaru. Podstatné je, že data jsou sbírána, podle mne zastaralou metodou, telefonického dotazování. Z 1200,  z databáze náhodně vybraných respondentů, je vzato v potaz pouze 800. Chyba se pohybuje od +-1% po +-3%. Doslova uvádějí, že výsledky platí, pokud by se volby konaly příští týden. Mnohé agentury sbírají data několik týdnů, pak mi není jasné, který týden mají na mysli. Existují volební preference a volební model. Volební model vychází z volebních preferencí, ale je přepočítán na celkových 100%, takže lépe odpovídá volebním výsledkům. Je zajímavé, že součet Kantar preferencí je pouze 92,5%, obvykle na ostatní strany připadají procenta čtyři. Nepochopil jsem, proč někdy zveřejňují preference a jindy model.

Také mne zaujal výrok Richarda Hilmera ze zpřízněné Infratest Dimap von SRN, který označil volební model za "ambiciózní a odpovídající všem nárokům".  Tuto frázi si musím zapamatovat, určitě se dá použít při hodnocení mých vlastních výkonů. Neméně zajímavé je, že procesní tým je složen ze zástupců obou stran. Jednou stranou je Kantar a druhou Česká televize. Proč do týmu nepřibrali zástupce všech relevantních politických subjektů je záhadou, vždyť je to placeno z naší televizní daně.

Nabízí se všetečná otázka, zda výstup nesleduje určitý politický záměr. Pochpitelně se jedná o kombinaci se skutečnými výsledky, aby byl záměr ukryt a výstup věrohodnější.  Na základě toho, že zářijový průzkum vykopl mimo sněmovnu KSČM by mohlo jít o pokus rozložit vládní koalici. KSČM v září a ČSSD v listopadu by mohly zpanikařit a v zájmu otočení trendu shodit vládu. SPD je trestána, podle Tomia Okamury, za útoky na ČT a malým echt demokratickým stranám je nadělena radost před Velkým Listopadem.