Mučedník Rath

17.5.2012 13:21
Ze zatčení Davida Ratha se stalo ohromné mediální divadlo. Máme hlavní zápornou postavu v podobě poslance ČSSD a hlavní hrdinku v podobě státní zástupkyně. Presumpce neviny neexistuje.

Nemám v úmyslu Davida Ratha hájit a tvrdit, že nic neudělal, nicméně pokud o sobě tvrdíme, že jsme demokracií západního typu, musíme ctít fakt, že člověk je nevinný, dokud není pravomocně odsouzený nezávislým soudem. To, co zde média předvádějí, je pokus o absolutní politickou a společenskou likvidaci. Účelové zkreslování informací je evidentní. Nejdříve dva dny všude opakují, jak bylo u Ratha nalezeno 30 milionů, aby se to den třetí nenápadně v textu místo nálezu změnilo. Stejně tak to bylo i s údajným samopalem a náboji, který se nakonec změnil na loveckou pušku.

Když sleduji nejrůznější reportáže a vyjádření politiků, chce se mi zvracet. Až do teď mi trochu vadily řeči o nevyspělosti české demokracie a společnosti, nicméně současné dění je důkazem, že jsem byl až příliš optimistický. Záběry plačící přítelkyně Davida Ratha, prosící o to, aby ji novinářské zrůdy nechali být, v nejsledovanějším „zpravodajství“ by mělo být podrobeno veřejné kritice, ale všem se to zdá asi normální.

Ačkoliv politologové a komentátoři chválí ČSSD za okamžitý distanc, levicoví voliči to v mnoha případech vnímají jinak. Vyčítají vedení sociální demokracie, že Ratha odkopli a dělají, jako by ho nikdo z nich pomalu ani neznal.

Reakce veřejnosti je celkově poměrně zajímavá. Když pominu fanatické příznivce pravice, je Rathovo zatčení bráno s jistou rezervou. Nemálo lidí Davidu Rathovi věří, že jde o pokus ho zlikvidovat a sdílejí názor Rathova advokáta, který naznačil, že obsah krabice mohl být vyměněn v okamžiku, kdy na ni někdejší hejtman neviděl. Řada z nich mu bude věřit i v případě odsouzení, protože vzhledem ke zkušenostem soudům ani policii v této zemi už skoro nikdo nevěří.

Paradoxně právě nenávistná kampaň médií nejvíce posiluje konspirační teorie o spiknutí. V nejrůznějších diskusích lidé tipují, co dalšího se v nejbližších dnech u Ratha „objeví“ a předhánějí se v bizarnostech. Nejčastěji se mluví o zakopaném tanku na zahradě nebo jaderných zbraních. Z Davida Ratha se v očích mnoha lidí pomalu stává mučedník, který musí trpět za to, že někomu z vládních stran překazil zamýšlený business.

Uvidíme, co přinesou nejbližší hodiny. Novináři svůj styl práce jistě nezmění a tak se může těšit na nová bombastická „odhalení“. Vzhledem k tomu, že zprávy přebírají i zahraniční servery, které si nejsou vědomi úrovně „serióznosti“ místní žurnalistiky, doporučovat trochu větší opatrnost a v případě takových nepřesností zprávy dementovat a nejlépe za chybu čtenářům/divákům omluvit.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Pane Kulíku, pardon. Byla to buď opilost a nebo jsem současně koukal na pořad Nikdo není dokonalý.

rku

Pane Šebku,

čekal jsem vlnu pochval od fanklubu pí Chrtkové, a místo toho se na mne vrhnete Vv. Ani ve snu mě nenapadlo, že by to někdo mohl vzít vážně a tak mě překvapuje,že se již vynořují podobné konspirační teorie.

videnak
Přatele, strana je od slova byt na straně pokud je někdo napadeny a to dr. Rath je nevim jestli je vinny to ať rozhodne soud a ne Němcova, Nečas. Přatele znam dalši vyvoj a načasovat soud těsně před volby, potom už je jedno jak dopadne, ale splni učel a to udržet vladu skutečnych korupčniku a asocialu u moci, ano k tomu je dr. Rath ted tady a Sobotka, Hašek a spol misto aby teď žadali vyšetřit Drobila, Klause a Vondru se stahuji do defensivy, nevi, že za to hořce zaplati. Ano nevim jestli je dr. Rath vinny to ať rozhodne soud, ale dokud neni pravomocně odsouzeny ma mit prava jako všichni jini.....
Martin Konečný

Antoníne máte pravdu souhlas

antoninsebek
Martin Konečný

Chlapi vy mi tady v hlavě děláte Matrix, proč se s tím zdržovat. Mně je úplně srdečně jedno co dělá sociální demokracie a nedivím se, že se distancují od Dády. Přece neřeknou my to tak v těch krajích štelujem pomalu domů a nestačíme to utrácet. Co tady řešíme. Prostě jsou to rozežraný prasata, kteří patří do kriminálu. Někdo kdo si jako hejtman vybaví kancl jak oligarcha patřil nakopat už dávno. A jestli bral , jako že já jsem o tom přesvědčen, tak holt skončil. Komu je ho líto toho lituji. Mně rozhodně ne.

tomas.popek

 

To, že někdo natočí/nafotí materiál v Rudné a pak tvrdí, že je z Hostivic, pokládám to za pěkné svinstvo. Chápu, že novinář se chce zviditelnit, ale o toho jsou nadřízení, kteří rozhodují, o tom co do vysílání/tisku půjde. Pokud se dopustí chyby, měli by na to upozornit a ne jen po dvou dnech masáže nenápadně změnit text. Sleduji řadu anglicky vysílajících zahraničních zpravodajských stanic a musím říci, že úroveň české žurnalistiky je naprosto žalostná. Takoví redaktoři TV Nova by se v zahraničí nechytali ani v regionálním zpravodajství.

 

rku

Celá tato kauza je dávno připravována diskreditace levice a speciálně pana Paroubka. Členové ODS Ráth a Kott byli vyslání ODS aby se vetřeli do přízně Paroubka, což se bezezbytku podařilo. A nyní, když hrozí vítězství levice v krajských volbách domluvil se Kubice s Ráthem na diskreditační kampani, Ráth se nechal zatknout (přece nevěříte,že by zrovna ten super inteligentní člověk byl tak blbej) s penězi které dodal Kubice. Po volbách bude Ráth shledán nevinným a za odměnu dostane od ODS nějaké teplé místečko- nejlépe eurokomisaře.

antoninsebek

Jak se říká: "Je to prosté, milý Watsone".

Příslušné orgány, které provádí vyšetřování nesmějíí některé skutečnosti prostě zveřejnit. Protože se kolem pohybuje řada novinářů, technicky nejde zařídit, aby některé informace přesto nepronikly do tisku. Že někdo, kdo měl k tomu blízko, se nedostavil domů (protože byl zadržen), to například prásknou sousedi. A tak podobně. Se všemi přesnostmi či nepřesnostmi.  A protože nejsou z uvedených důvodů nijak vyšetřujícími orgány odsouhlaseny, upřesněny ani dementovány, mohou být v mediích nepřesnosti. Pokud si pustíte kteroukoliv ze zahraničních TV (kromě Severní Koreje), tak u podobných událostí je ten vývoj totožný. Ten, kdo zveřejnil něco nepravdivého, může být žalován a o oprávněnosti této žaloby rozhodnou opět příslušné orgány.

Vyšetřující orgány, až to bude podle zákona možné, tak udělají tiskovku a zodpoví tam to, co v daném momentě mohou sdělit. Už je to prosím jasné i Vám?

To je vše. Provedl jste svým článkem příkladnou bouři. Ve sklenici vody.