Muž budoucnosti?

chvojka
14.7.2017 01:26
Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka patří k aktivnějším politikům sociální demokracie. Zviditelnit se mu podařilo zejména předložením poslaneckého návrhu zákona o střetu zájmů, zvaného také jako lex Babiš, který zakazuje členům vlády vlastnit média a omezuje přístup jimi vlastněným společnostem k některým státním podporám.

Vzhledem k dosud v politice nevídanému střetu zájmu Andreje Babiše lze počin snaživého poslance jistě hodnotit jako záslužný. Pokud s ním však přišel rok před parlamentními volbami poslanec a dnes dokonce i ministr vládní strany, která ovládnutí Ministerstva financí Andreji Babišovi sama umožnila, může být taková iniciativa voliči vnímána jako nesrozumitelná, účelová a proto nedůvěryhodná.

Důvěryhodnost jako základní předpoklad úspěšné politické budoucnosti je ale asi pojem, který je mladému politikovi cizí. Jak informovaly v posledních dnech některá média, ministr Chvojka, který si při nástupu do funkce vytkl jako jeden z hlavních cílů předložení nového zákona o lobbingu stanovujícího jasná a transparentní pravidla, se do přípravy zákona zamotal natolik, že jako svého poslaneckého asistenta a ministerského poradce zaměstnal lobbistu prosazujícího zájmy alternativní taxislužby Uber. Kontroverzní společnost tak má prostřednictvím asistenta poslance a poradce ministra v jedné osobě přístup k řadě důležitých informací a možnost mít vliv na konečnou podobu legislativy.

Profesionální lobbista ministrovi Chvojkovi zajisté ochotně poradí, jak lobbing nejlépe zregulovat. Otázkou zůstává, zda takové profesionální odborné zázemí člena vlády ocení také voliči v říjnových parlamentních volbách.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.