Může Sanders vyhrát?

sanders bernie
29.1.2020 22:55
V minulých prezidentských volbách vyhrála nominaci demokratické strany USA Hillary Clintonová. Překvapení ale bylo, že senátor za demokratickou stranu z levicového Vermontu, Bernie Sanders s ní dokázal držet do poslední chvíle krok. Přestože nikdy neměl nad Hillary náskok, až do června nebylo vyloučené, že by mohl vyhrát. Oficiálně ukončil kampaň na konci června a dokázal vybrat na příspěvcích více než jeho soupeřka, konkrétně přes čtvrt miliardy USD. Přitom jeho dárci byli drobní přispěvatelé, kteří darovali částky v řádu dolarů. Sanders byl celebritou a jeho shromáždění připomínala spíše koncerty popových hvězd. I když začínalo být jasné, že Hillary bez problémů vyhraje, davy na jeho mítincích neslábly a čítaly desítky tisíc lidí.

Poté co Bernie nezískal nominaci, prohlásil, že hnutí, které založil bude žít dál. A po prohře Hillary čelilo jádro demokratické strany kritice, že příliš podporovalo jednu kandidátku a Sandersovi házelo klacky pod nohy. Proto lidé jako Sanders nebo Warenová a jejich křídlo získalo určité pozice v demokratické straně. I když rozhodně nejde o revoluci, v současnosti je toto křídlo něčím významným s čím je třeba počítat.

Bernie Sanders ohlásil svoji kandidaturu na prezidenta spojených států pro další období jako jeden z prvních. Jeho názorově nejbližší protikandidátkou je Elizabeth Waren. A jeho středoví vážní soupeři jsou Joe Biden a Pete Buttigieg. Kandidát z pravého spektra v demokratické straně, který ještě může v určité konstelaci teoreticky uspět je Michael Bloomberg.

V průzkumech veřejného mínění vede dlouhodobě Joe Biden. Sanders se dlouhodobě pohybuje mezi druhým a třetím místem, o které soupeří s Elizabeth Waren. Už samotný fakt, že jsou dva velmi levicový kandidáti je mnohým kabinetním demokratům proti srsti. V prvních měsících své kampaně dostal Sanders inkfart, zdálo se, že není schopen mobilizovat davy jako v minulých primárkách a že Bernieho revoluce tentokrát nepříjde. Sanders má stabilní podporu okolo 20% a když se okolo této hranice začala pohybovat i Warenová, považovali ji všichni za vážnější kandidátku levice a začali proti ní brojit. I ona ucítila šanci a tak její kampaň vypustila zprávu, že v rozhovoru mezi čtyřma očima měl údajně Sanders prohlásit, že nevěří, že prezidentkou se může stát žena. Pokud lze v něčem Sandersovi věřit, je to konzistentnost toho co říká. Každopádně tentokrát popřel, že by něco takového řekl a Warenová uraženě pronesla, že jí tím nejspíš označil za lhářku.

Možná americká společnost uvnitř není tak liberální jako navenek a možná lidé Sandersovi tentokrát uvěřili. Každopádně se zdá, že Warenové útok na Sanderse nevyšel a její preference slábnou. Sanders zatím získal náskok a vede preference v primárkách v Iově, která volí za týden a pár dní.

V posledních dnech to vypadá jakoby až teď středoví demokraté včetně levicových denníků velkých mediálních domů pochopili, že Sanders je ve hře. Už teď vybral suveréně nejvíce a na účtu jeho kampaně sedí pěkných 75 milionů USD. Jeho příznivci jsou navíc přesvědčení o jeho revoluci a před několika dny vyšla zpráva, že na jeho meetingu se shromáždilo 20.000 lidí. 

Takové pozitivní zprávy o Sandersovi přicházely v půlce minulých primárek, kdy bylo v podstatě rozhodnuto a jeho hnutí bylo jen nepříjemným zádrhelem pro hlavní kandidátku. Nyní je to jinak. Jsme na začátku. Pokud bude mit Sanders za měsíc náskok v počtu volitelů, stane se jasným favoritem.

Sanders má nepřátele a kabinetní demokraté raději uvidí prohru Bidena než by riskovali výhru Sanderse. Ale Sandersovi by se mohlo stát to, co se stalo Trumpovi v minulém období. Pokud počty volitelů budou vylučovat jiného nominanta, postaví se celá demokratická strana se skřípěním zubů i za Sanderse.

A pak je tu otázka, jestli může proti Trumpovi vyhrát. Může, ale nikdo si to nemyslí. A možná je to tak dobře.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Berniemu bych to přál, ale to hřiště rovné nebude. Myšlenku o rovném hřišti použil Zbyněk Fiala ve vztahu k Jeremy Corbynovi a prosincovým volbám ve VB. Oponoval jsem, že Jeremy byl prohlášen za antisemitu a vzhledem k mocným nástrojům, které má v ruce židovská lobby, hřiště se stane nakloněnou rovinou. S Berniem je to úplně totéž. Pokud by náhodou proklouzl do boje s Donaldem, tak židovská karta bude otočena proti němu. Doufám, že alespoň na začátku primárek dosáhne úspěchu, což pomůže levicovým politikům, kteří přijdou v druhém sledu.