Na co všechno mají propagandisté ČT žaludek

lubomir man 20
23.2.2021 10:20
Už kdysi jsem psal o tom, že jen to nejprimitivnější a současně i nejpodlejší je pro propagandisty ČT k použití to pravé ořechové.

Tak třeba přenos vlajky. Provádí se tak, že co bylo dílem bývalého Sovětského Svazu a co nebylo zrovna vzorné a příkladné, se už nebude označovat jako sovětské, ale vždy a zásadně jen jako ruské. Anebo řečeno jinak. To nevoňavé a zlé, nad čím kdysi visela rudá vlajka se srpem a kladivem, se teď jednoduše pověsí tříbarevná vlajka ruská. A je po ftákách.

Účel takového posunu je jasný. Co nejvíce špatného a politováníhodného sovětského z minulosti, jako třeba pracovní tábory gulagu, se už nebudou dále připisovat SSSR, protože to by už bylo beze smyslu vzhledem k tomu, že SSSR už neexistuje, ale připíše se to současnému Rusku, třebaže to s oněmi gulagy nemá morálně nic společného, a odsuzuje je možná ještě víc, než je odsuzují oni naši páni redaktoři z ČT.

Ti to samozřejmě dobře vědí, ale narodili se už jednou takoví, že jim takováto drobnost spánek neruší. Takže označovat vše minulé a odsouzeníhodné sovětské za ruské se už dnes v praxi vysílání ČT stalo jevem běžným a trvale zavedeným. Minimálně mládež na tenhle trik jistě zabere.

Zazněl z televizoru ostatně i toto pondělí odpoledne, kdy televizní hlasatel upozornil posluchače, že temnou RUSKOU minulost jim připomene budoucí pořád o Češích, kteří trpěli v SOVĚTSKÉM gulagu.

Takže ruské ti, milý posluchači, nepřipomene ruské, jak bys očekával, ale sovětské (zatím, protože už brzy budou v západním a tedy též v našem podání i ty gulagy jen a jen ruské).. Ber to tedy tak, že o logiku už dnes v euroatlantickém tažení proti Rusku nejde, že jde o nejpustší a nejzlotřilejší propagandu, či cosi jako boxerský mač, při kterém jeden z oněch dvou soupeřů už shodil rukavice z rukou a rozhodčí (snad OSN), při pohledu na takovouto definitivní sportovní zkázu z ringu raději utekl.

 

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

luis

   Myslím, že nejde o propagandistický žaludek, ale o neúctu k přesnému vyjadřování a v důsledku toho o neúctu k příslušníkům takto zmateně označovaných národů či států. To, co mělo původně umožnit autorům takových výroků na konto "Rusko" lépe se vyjádřit (třeba náhrada RF pojmem Rusko je v principu v pořádku), se stalo normou veřejného vyjadřování s účelem zmást posluchače.  Pomáhá tomu kupř. dokonce i Wikipedie [ https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusko ], kldyž tvrdí úvodem, že "Tento článek je o státu...", ale pokračuje tímto :  "Rusko, oficiálním názvem také Ruská federace....." kdy preferuje neoficiální obecný termín před oficiálním.

   Za vším je patrně jen nedostatek základního vzdělání (nebo přebytek ledabylosti v základním vzdělání?) původců takových výroků. 

    Kdo si plete Sovětský svaz a Rusko, navíc si plete Rusko v minulosti (ať již jde o carské Rusko či Rusko v rámci Sovětského svazu) s dnešním Ruskem, ten by asi rád viděl tyto zmatky i v učebnicích dějepisu. Tito "dějepravci- amatéři" vytváří - obávám se -  podhoubí pro to, aby se podobné zmatky v označování či nálepkování a v podsouvání různých historických událostí jiným původcům staly normou. Bojím se, že to spěje k tomu, že budou chtít do učebnic dějepisu a do médií prosadit podobná klišé ve vztahu ke všem národům. Třeba (hodně podobný - ač hypotetický, přece jen velmi názorný - příklad), kdyby se ve veřejných debatách i v učebnicích dějepisu zvýšila frekvence podobných tvrzení, jako : "Německo je hlavním původcem a iniciátorem všech největších válečných katastrof, tj. obou světových válek" a podobně, myslím že by poněkud vzrostlo úsilí o jazykovou kulturu, o přesnost a kulturu vyjadřování. Podobně i podobná mediální zkratka (Slovensko má fašistickou historii) by asi vadit začala.

    Vše, co jsem chtěl říci, je to, že příčinou takových posunů v označování (národů, států...) je především jazyková a kulturní nedostatečnost autorů podobných výroků. Zpětná vazba, která to může korigovat, a sice že proti takovým tvrzením budou přemýšliví jedinci bojovat, není příliš účinná. Spíše sázím na to, že až bude každému v naší společnosti na jakékoliv úrovni jedno, co plácne, teprve potom vznikne tlak takto mylně onálepkovaných cílů na samonápravu. Dokud je v tom jen jeden cíl (Rusko), tak zlepšení jazkové kultury nečekejme.