Náš exodus, Váš exitus: nebo naopak?

3.2.2011 07:35
Nestoudnost pana Engela a Kubka pokračuje

Děkujeme, odcházíme. Náš exodus, Váš exitus?

„Reformní“ hnutí pokračuje. Nedávno, nám lékaři tvrdili, že jim nejde jen o platy. O co tedy? O zájmy pacienta. Příznačné je heslo: „Náš exodus, Váš exitus“

To je pane Kubek, pane Engele, nehoráznost na pokračování. Připomíná to výrok, myslím „kolegy“ Topolánka: „Es kommt der Tag“. Stejná bezohlednost, stejná primitivní přímočarost, stejná nestoudnost, stejná arogance.

Já nemám námitky proti nějakému prosazování zájmů zaměstnanců, ale měli by si stěžovat opravdu ti, kteří si mají na co stěžovat.

Pokud by si měl někdo stěžovat, pak naše listonošky, sociální pracovnice. Cca před rokem jsem byl svědkem přímočaré nestoudnosti jednoho lékaře, který na konferenci nestoudně prohlásil, „že ho vyděsilo, že by sociální pracovnice chtěly stejný plat jako lékař!“

Nestoudnost naprosto neuvěřitelná. Ano, jediný, kdo má nárok na dobrý plat. Ano, jediný pan doktor „dělá důležitou práci“. Podobně jako naši politkové. Jistě ona ta sociální pracovnice vystudovala sice vysokou školu nebo vyšší školu, ale panu doktorovi se nevyrovná.

Podobně jako nějaký „blbý učitel“. Ona přece pedagogická fakulta je něco jiného než právnická nebo lékařská fakulta.

Navíc, ta brutální bezohlednost a přímočarost pana Kubka a Engela, oni chtějí celé 2 mld. jen na platy lékařů. Zajímalo by mě, zda jim není hanba, přijít druhý den do práce, když se před tím svěřili, že je zdravotní sestry, ošetřovatelky či sanitáři jaksi nezajímají.

To vypadá o tom, že někdo je řekněme eufemisticky  přímočaře upřímný či bezohledný.

Co se týká toho, že pohrdám obyčejnými lidmi, je tomu přesně naopak. Moje maminka byla uklízečka. Já jsem se sestrou přesto vystudoval univerzitu.

Lékaře pacienti vůbec nezajímají. Stačí se podívat na heslo: „Náš exodus, Váš exitus“

Ano, to je, pane Engele, pane Kubek, ubohost nejhrubšího zrna!

Uvidíme, zda to páni doktoři dotáhnou důsledně do takového závěru, jako když stávkovali v Jihoafrické republice se státními zaměstnanci také lékaři, a umírali zřejmě pacienti i rodičky.

Já nemám námitky proti protestům zaměstnanců, ale měl by se řešit problém někoho, kdo si má opravdu na co stěžovat. Jsem zvědavý, jak by se ti lékaři plížili kanály domů, kdyby eventuálně zemřelo dítě sousedů. Kdyby pan doktor dostal na budku, tak by někoho honil po soudech. Už jsme to viděli nejen u našich politiků či lékařů.

Odejděte, dokud je čas, dokud Vám někdo alespoň poděkuje.

Za socialismu lékařům stačila láhev koňaku. Dnes si někteří neváhají říct o velmi slušný úplatek, pokud možno opakovaně. Třeba za vyléčení nemoci, která pro jistotu neexistuje. A pak bude někdo rozdávat rozumy, že by se mělo zabránit zbytečným výkonům. Pak by se ovšem ti pacienti nedozvěděli, že žádnou nemoc, kterou jim „diagnostikoval“  pan doktor, ve skutečnosti vůbec nemají a ani neměli.

Ano páni doktoři jsou intelektuální elitou. Když jsem před 25 lety studoval matematiku, tak mezi studenty koloval vtip, že „medik potřebuje tak akorát sitzfleisch“. Nebo-li udržet se na židli.

Stejnou nestoudnost jsem vyslechl od jedné soudružky učitelky na základní škole, kterou jsem upozorňoval, že jim sice přidají (více méně všem starou belu, orubou je o rok později), ale školníkovi či kuchařce sníží plat. Soudružka učitelka řekla. „že ji kuchařky nezajímají“.

Ano. Stejná přímočarost hodná primitiva, jako vidíme u aktérů „reformního hnuti“ v našem zdravotnictví.

Pokud lékaři tvrdí, že aby si vydělali, musí pracovat přesčas, a ve druhé větě tvrdí, že jsou přetěžování“. Tak tedy milí lékaři, žít se dá i z 25 tis. Kč. Nebo si založte živnostenský list, pracujte v nemocnici na část úvazku, a  volném čase vyvíjejte Vaši vlastní „flexibilní a lacinou aplikaci pro sdílení nějaké dokumentace“ a pak ji podle vzoru pana Stallmana či Donalda Knutha a dalších z hnutí Open Source či GNU nabídněte zadarmo.

Podobně jako naši politikové ovšem budete tvrdit, že děláte „důležitou práci a každá
k_vasicek
Jsem učitel matematiky, deskriptivní geometrie, pracoval jsem jako programátor, zajímám se o fotografování, podílím se na organizaci Filmového klubu PARDUBICE, jsem invalidní důchodce, vzhledem k tomu, že kdyby mš vzali invalidní důchod, tak bych asi logicky musel pracovat jako učitel, vidím, jak klesla úroveň na gymnáziiích i na univerzitách, tak bych neměl příliš chuť znovu učit

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Stejnou nestoudnost jsem vyslechl od jedné soudružky učitelky na základní škole, kterou jsem upozorňoval, že jim sice přidají (více méně všem starou belu, orubou je o rok později), ale školníkovi či kuchařce sníží plat. Soudružka učitelka řekla. „že ji kuchařky nezajímají“.

Já dodám, že stejnou, ne-li daleko zhoubnější nestoudnost, zasahující celou naši společnost s dalekosáhlými důsledky, posvětil náš Ústavní soud:

"Ti, kteří měli za svého aktivního života vysoce nadprůměrné přijmy, mají mít i velmi nadprůměrné důchody.".

A ti ostatní ÚS nezajímají.
Rozhodne-li takto asociálně jedna z nejvyšších institucí demokratického státu, která by měla být garantem etického zacházení s občany, nedivme se, že v prosazování svých zájmů jdou lékaři také tvrdě za svým.

To nic nemění na tom, že pokud se lékařům podaří svými požadavky změnit stav, který popisuje Zbyněk Fiala, tak jim držím všechny palce.
k_vasicek
Pane Fialo, nevim, jestli jsem mimo nebo nejsem, ale v zasade, kdyz je nekdo zdravy, ma vzdelani, je ochoten na sobe pracovat, tak rozhodne nemusi nikam odchazet, neni pro toho zdraveho, vzdelaneho cloveka vydelavat i tady. Pripada mne naprosto tragicek, kdyz jsem byl svedkem, jak syn jedne me zname jako absolvent vyssi elektrotechnicke skoly odesel pracovat do Velke Britanie, prodavat tam zeleninu a natirat okna. Vydelavat se dalo i za socialimu. jeden ted uspesny podnikatel o sobe uvadel, ze kdyz po VŠ nastoupil jako technolog, tak sel radeji delat delnika do vyroby na smeny, protoze tam mel "vyssi plat". je to stejne, jako kdyz se nekdo vrati z cizíny, je "v baliku". A ma jedinou myslenku, koupit si velke auto a velky dum, ktery si pro jistotu nepojisti.
Ja jsem cca 19 let nemocny, velmi vazne, rekneme nevylecitelne.
ze svych uspor invalidy jsem investoval do vydani dvou knih, ktere jsem sam prelozil, ted mam pripravene dalsi 2 a dalsi prekladam.
Jini, kteri se teto problematice na to ziskavaji docela slusne granty.
Nikdy jsem nemenil misto a zamestnavatele kvuli platu. pripada mi opravdu tragicke, kdyz ma nekdo jako hlavni argument vysi platu.
Proc si tu praci vybral, dela ji proto, ze ji chce delat, nebo jen kvuli penezum.

ja vystacim cca z 9 tis. kc, kdyybych ty knihy nevydal, tak bych mel jednak do konce zivota na kazdorocni dovolenou.
Hlavne nekomu pripada nepochopitelne, ze jsem ty knihy vydal, i kdyz jsem vedel, ze se mi ty penize sotva vrati.

Navic, protoze jsem i stredne pokrocily investor, nebo-li spekulant na burze, tak jsem vedel, ze kdybych ty penize investival, tak by se mi to nejen vratilo, ale spise v nasobcich.
Staci se podivat na historii akcii NWR (ktere mam), cca 4x nasobek za 2 roky, vyvoj akcii Ford (cca 9 nasobek)
Takze bud neco delam proto, ze to chci delat, a pokud na tom nezbotanu, tak se da vydelat i bez nejakych prescasu.
Ostatne o tech miliardarich, kteri zbohatli napr. na modernich technologiich, se uvadi, ze jsou stale workoholici. Tedy nestrihaji kupony na akciich vlastni firmy.

Vzdy jsem se jako ucitel vyhybal placenym prescasum, takze ve skolstvi to jaksi znamenalo, ze jsem mel prescasy, ale zadarmo.
Ano, ve skolstvi se suplovalo zadarmp. Kolega me upozornuje, ze ted je neapropobovane suplovani zcela zadarmp.
A neni to tak, ze ucite, ktery neni uplny lempl by tam tu hodinu odsedel.
Zatimco moji kolegove honili prescasy, aby si mohli kouit barevnou televizi, nebo si jet na 1é dnu zAPLAVAT DO Jugoslavie, ja jsem si cca rok po vojne koupil muj prvni pocitac, do NSR by me nepustili, nemohl jsem doma nechat rukojmi,tedy manzelku ci deti.
tedy jsem ten pocitac musel koupit od nekoho, kdo si to zajistil, a dostal se do NSR. tedy jsem jej koupil nejmene za 2,5 nasobek toho, co stal v NSR. Pochopitelne jsem si nemohl koupit PC, to tehdy pri mem platu cca 2200 Kc cisteho, kdyz jsem cca 31. 12. 1989 odchazel ze skolstvi, stal na cernem trhu (zadny jiny v CSSR) nebyl cca 100 tis. Kc
Soucasne jsem studoval FEL CVUT, doma jsem cca za 9 mesicu se sam nejen na profesionalni urovni programovat, ale pri tom vytvorit program, ktery jsem pak s dalsimi prodaval cca 4 roky, a protoze jsem byl workoholik, tak jsem mel sanci od zari 89 studovat vedeckou aspiranturu, jeste jsem prelozil nejaky navod k tiskarne a hlavne, kdyz jsem ten program zacal tvorit, tak neexistovala legalni sance neco takoveho prodavat, nelitoval jsem usili se neco rozumneho naucit, protoze jsem dospel k nazoru, ze jednou ten pocitac bude mit na stole v praci kazdy THP.

Nikdo nemusi pracovat v pracovnim pomeru, kdyz mi nekdo rika, ze ma malo penez, tak mu rikam, zkrat si uvazek v praci a delej neco rozumneho doma.

Mimo jine ze skolstvi jsem odesel proto, ze jsem mel jine ambice, nez ucit nejakeho 17 leteho ucne scitat cela cisla, a dospel jsem k nazoru, ze cesta na vyssi uroven ve skolstvi za socialismu nevedla pres dobrou praci, slusnou kvalifikaci, ale pres politickou prizpusobivost, kterou jsem nechtel akceptovat. Nebyl jsem zadny disident.
podotykam, ze jiz pred revoluci jsem zacal zverejnovat clanky v odbornych casopisech.
tehdy, jak jiste vite, byla dan z literarni a umelecke cinnosti cca 3 proc. a honorare byly docela slusne.
ja jsem se tomu zacal ve vetsi mire, az kdyz jsem zacal pracovat jako programator.
Vratil jsem se k tomu znovu az cca v 2001, a dnes jsou honorare vice mene stejne v odbornych caopisech, jako pred rokem 1989 pri 8x nasobnem rustu mezd a cen, a tehdy stal vytisk casopisu Elektronika cca 5kc

a dnes casopis o modernich technologii stoji pomalu 200 Kc

Bud neco delam jen kvuli penezum, nebo proto, ze tu praci chci delat, protoze ji povazuji za prinosnou nejen pro sebe.
Pokud ti lekari chteli odejit, tak mohli v tichosti dat vypoved, a odejit cca 400 km na zapad. Oni nikam nechteji odejit, nebo si myslite, ze je nekde kapacita, ktera by absorbovala ze dne na den 4 tis. lekaru, ale kdepak.
A co je jineho, nez nestoudnost, kdyz lekari chteji vsechny penize pro sebe, a nechteji, aby se pridalo zdravotnim sestram atd.

jen tak mimochodem, ve svete programtoru existuje hnut GNU ci Open Source, kdy autori programu je davaji bezplatne k neomezenemu pouziti, sireni a upravam, kdy ten, kdo chce, ten i ten program, ktery dal autor k dispozic zadarmo, mohou jini sirit a nechat si za to platit.
vasevec
Uživatel Daniel Višňovský byl kvůli svým vulgárním komentářům - po opakovaném upozornění z naší strany - vymazán ze seznamu blogerů a komentátorů portálu Vaše věc.

Děkujeme za pochopení.
zdobinsky
Pane Očenášek, lékaři chtějí trojnásobek průměrné mzdy. Tak alespoň již dlouho svoji nespokojenost zdůvodňují. Zda celorepublikové, nebo té pražské, to nevím.

A tak se prám, proč v tom našem polistopadovém chaosu by měli mít zrovna lékaři striktně a jednotně stanovenu minimální mzdu. Osobně jsem pro zavedení jasných, státem určených, kritérií pro oblast práce ve všech profesích, tedy i pro lékaře. Ale proč by toto privilegium měli mít jen lékaři? Proč tedy nestanovit administrativně podle delostátních tabulek minimální mzdu u zedníků, řidičů, prodavačů v hypermarketech, učitelů, knihovníků, úředníků atd.
Pokud vím, tak do reformy práce se ani ČSSD nechce. Odkud tedy berou lékaři jistotu, že jejich požadavek je oprávněný?
zdobinsky
Jako ve všech bolestných a dnes čím dál častěji neřešitelných, protože systémem zabudovaných konfliktů, zde stojí proti sobě příslušníci jedné profese. Tedy lékaři proti lékařům. A pan Duba legitimně nadhazuje, zda za to nemůže i ČSSD. Po dvaceti letech jsme se totiž dopracovali k něčemu, co je prakticky v současném systému neřešitelné. Proto i pohled pana Vašíčka je naprosto legitimní.
alex
PAN Duba - jsem rád, že připustíte, že Vám to vyvracet nemusím. chechtající se smajlík
k_vasicek
Mam tomu rozumet tak, pane Kosino, ze byste mi chtel urcovat, jestli neco mohu napsat ci zverejnit? Zkuste rovnez zase nekomu jinemu navrhnnout, at prestane velebit protesty lekaru.
pokud si lekari stezuji na korupci, tak vidame pravidelne ci cas od casu, jak se pani doktorka nechala podplatit ci podplacet od zastupce farmaceticke firmy. A kdo jsou, ti reprezentanti farmaceutickych firem? inu, jini lekari.
kdo si rika o uplatek, ze vyleci pacienta, ktery "kupodivu" zadnou nemoci netrpel. kdo pracuje nejruznejscih pojistovnach, na ministerstev? inu, napr. ministr je lekar. Kdo je casto reditel nemocnice? Inu dost casto lekar. Kdo byl 3x potrestan ve trech ruznych pripadech poskozeni pacienta, a v poslednim pripade to byl vylozene kriminalni cin? inu lekar.
kdo dela primare? inu lekari.
Pokud si mladi lekari stezuji, ze jsou vykoristovani a pretezovani, ze musi platit za atestace? Kdo, je vykoristuje ci pretezuje. inu, jejich starsi kolegove. kdo prosadil poplatky za atestace? Inu, zrejme ministr zdravotnictvi takovy zakon predlozil do Parlamentu? ja, jako pacient ne.
Kdo ignoruje nestodunym zpusobem zajmy zdravotnich sester. inu, lekari, kteri jednaji s ministrem.
kdo z tech lekaru vymlatil nekde v Praze vylohy ci banky, kdyz bojoval za zajmy pacienta? Lekari, ne. Lekarum poplatky ve zdravotnictvi nevadi. Aby dostali i tech 30 kc, tak alespon zmeri tlak.
Zkuste na me, kolego Kosino, treba podat trestni oznameni, ze hanobim lekare, ale take prezidenta.
opet by chtel nekdo urcovat, co se muze, nebo nesmi, pane Kosino.

Ano, pluralita, ale odtud potud. jen kdyz to nevadi panu Kosinovi.

nebo chcete lustrovat jako komuniste, jestli s takovym nebo onakym nazorem mohu ucit? ne, ja jsem ze skolstvi odesel 31.12. 1989.
kdyz lekarum nevyhovuje system, tak mohou ordinovat a lecit zdarma. Anebo naopak opustit system, ktery podle jejich nazoru nefunguje, a zkusi vybirat hotove. Radi se vrati zpet do tech nemocnic.
byvaly prezident stomatologicke komory vyhrozoval kdysi, ze zubari opusti system a budou vybirat hotove. klidne, budou mit prazdne cekarny a pacienti se prestehuji k zubari, ktery za ty pacienty bude vdecny.

ja jsem nikdy nemenil zamestnavatele kvuli penezum, slo mi o praci, kterou jsem chtel delat. kterykoliv lekar muze se mnou navazat spolupraci. ted jsem cca v 1/3 prekladu nejvyznamnejsiho vedeckeho spisu historie Matematickych principu prirodni filozofie Isaaca Newtona, a hotove mam preklady dalsi textu, ktere nikdy nevysy texty, jednu knihu Keplera a prvni svetovou ucebnici diferencialniho a integralniho poctu.
Delam to z vlastni iniciativy a sam to vydam.
Za 300 ci kolik let se nenasel nikdo, kdo by tu praci obetoval.
Lekari meli na medicine i zkousku z fyziky, kdokoliv z nich muze prilozit ruku k dilu. S tim, ze stejne jako ja, s tim budou mit praci, odmena skoro jiste nejista.

Ano, lekare musime velebit, stejne jako politiky
www.mathpublishing.eu
alex
Myslíte pane Dubo, že se popírám? Vyvracet Vám to nehodlám. usmívající se smajlík
kosina
Pane Vašíčku, přestaňte už s ostouzením lékařů na tomto webu. Bohužel, zaslepen nenávistí nevidíte skutečné příčiny problémů ve zdravotnictví - farmaceutickou lobby, mramorové paláce pojišťoven, různé pijavice přisáté na systému, nakupování předražených krámů atd. Právě zde se utápí stamiliardy. Vztek a zoufalost podhodnocených lékařů je zcela oprávněný. Viděl jste video, na kterém hovoří ředitel Motola? Tak si ho pusťte a možná vám to dojde. Jediné v čem s vámi souhlasím je, že na vyšší platy mají nárok i ostatní profese. Kdyby se zde nekradly miliardy za bílého dne, mohlo to už dávno být.
alex
Já si myslím, že to takto zjednodušit na dřeň lze. Můžete si to zjednodušit klidně i do tvaru, kdo je pro tuhle vládu, jde proti doktorům. Kdo je proti ní, podpoří doltory. Těch zjednodušení může být daleko víc. Třeba - kdo se nechá opít Juráskovou, jde proti doktorům. Kdo se opít nenechá, podpoří doktory. Až tak je to jednoduché. usmívající se smajlík
alex
Ale jděte. Je to vlastně strašně prosté. Chcete-li, aby peníze z Vašeho pojištění končily především v kapsách šejdířů a rozkradačů veřejných statků, podporuje zatočení s lékaři a bude hledat, jak si do nich kopnout na základě čehokoli. Ten, kdo chce, aby ty peníze končily především v kapsách a legálně v kapsách těch doktorů, podporuje doktory. Ono je to i o tom, jaké chce zdravotnictví. Zda Julínkovo nebo nějaké lepší.