Naše hory? Přijďte pobejt!

krkonoše
26.7.2021 09:02
Nekončící nejasnosti a narůstající pochybné obavy v zahraničních letoviscích mě dovedly k náhlé expedici po českých horách - pěšky, pod širákem, jen se spacákem! Se spolužákem ze základní školy, kterou jsme úspěšně absolvovali před 61 lety, jsme se minulý týden vydali z Liberce přes hřbety Jizerek a Krkonoš, abychom po šesti dnech skončili na Rýchorách před Žacléřem. Měli jsme štěstí - nepršelo, pouze na Jizerce jsme v noci zmrzli.

Pochodovali jsme (já ve čtyřicetiletých, Kavkazem a Alpami osvědčených pohorkách, když se rozpadly, tak ve vypůjčených sandálech a nakonec v plastikových bačkorách od Vietnamců) po značených stezkách, mnohdy už vybetonovaných a vyasfaltovaných, aby vyhovovaly především pohodlí houfů cyklistů na elektrokolech. Dávné čundráky a trampy jsme nepotkávali (sotva deset za celou dobu!). 

Staré turistické stezky dnes často končí na nově umístěných zákazech vstupu na soukromý pozemek, před novostavbou přepychové vily jsou ze širokých a léty vyšlapaných a vyježděných kolejí náhle převedeny oklikou na neprošlapané pěšinky do lesa, aby chodci náhodou nenarušili klid beztak nepřítomných majitelů.

Kdysi jsme se na Jizerkách procházeli pod korunami stoletých smrků, jedlí, dubů, buků ap., později jsme lyžovali na stejném místě pouze na vyrubaných holých pláních, nyní nás již opět obklopoval les mladých stromů, jejichž vršky však začínají nebezpečně rezavět. Mýtiny a paseky se viditelně rozšiřují také v Krkonoších, jak dlouho nám smrky ještě vydrží?

Výší průměrných cen naše velehory potvrzují, že dovolená na Jadranu či v Egyptě může vyjít levněji. Navíc sehnat před jedenáctou hodinou dopolední alespoň horkou kávu bývá pro průchozí a neubytované turisty hotový zázrak. Nejen Covid vyhání našince z hor! Přitom na cizince téměř nenarazíš.

Byť v letošní sezóně zůstávají četné hotely a penzióny zůstávají uzavřeny, přesto se další budují a rozšiřují. Neochota a zřetelný nezájem o hosty přetrvává, hory zůstávají poloprázdné, současný turistický ruch ve střediscích se podobá konci sezóny!

Nečekaným překvapením se proto stalo setkání se samoobsluhou uprostřed lesa, kde si každý sám načepuje desítku Krakonoše či Kofolu, z ledničky vybere klobásu, obslouží se čokoládou, sušenkami, bonbony ap., a potom podle ceníku vloží peníze do bakelitové krabičky! Dobří lidé ještě někde žijí!

Nic nemůže pokazit dobrou náladu z potulky po našich českých velehorách, nádherně vám vyčistí hlavu. Proto "Přijďte pobejt!"

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.