Naše nerovnost je lepší než vaše

obrazek
17.3.2016 12:27
Vždycky mě zarazí, když se verbální bojovníci proti přijímání uprchlíků z muslimských zemí ohánějí tím, jak v muslimských zemích zacházejí se ženami a jaká tam mezi oběma pohlavími existuje nerovnost, a že toto my tady tedy nechceme. Velmi mě překvapuje, že tito pokrokoví lidé, co tak silně vnímají nerovnosti mezi pohlavími v arabském světě, nebrojí stejně silně proti nerovnosti, která reálně existuje u nás.

Podle průzkumu zveřejněného nedávno agenturou CVVM jsou dvě třetiny Čechů přesvědčeny o tom, že domácnost by měl finančně zajišťovat muž. Muži v ČR mají podle jiného průzkumu také v průměru o 22 % vyšší mzdy než ženy, a až na dnešní den (17. března) tedy připadá datum, kdy průměrná česká žena dosáhla průměrného ročního výdělku průměrného českého muže. Potřebovala na to více než 3,5 měsíce navíc. Hůře už jsou na tom v rámci EU pouze ženy v Rakousku a Maďarsku. Parádní výsledek…

Agentura CVVM zároveň zveřejnila, že dvě třetiny dotázaných se domnívají, že vaření je starostí ženy a polovina dotázaných považuje úklid za ženskou záležitost. Muž má naopak podle 85 % zajišťovat drobné opravy v bytě. Žena má tedy podle většiny dotázaných přijít domů z práce a denně se věnovat vaření a uklízení. Snad proto, aby si zasloužila žit s tvorem, který pobírá o 22 % vyšší mzdu. Tento tvor má podle většiny lidí zajišťovat drobné opravy v bytě. Avšak kapající kohoutek není tak častou záležitostí jako hlad nebo například výskyt prachu či špinavého prádla v bytě, a oprava navíc trvá kratší dobu než nákup potravin, vyluxování bytu a uvaření večeře.

Většina Čechů (a Češek) ženu tedy stále považuje za jakousi levnou pracovní sílu, která má za méně peněz zvládat dvousměnný provoz. Osm hodin mimo domov a zbytek času doma.  Proč ne. Zcela běžný stav věcí v zemi, kde většinu studentů vysokých škol tvoří ženy…

Člověk se nediví, že v žebříčku rovnosti pohlaví se v roce 2014 ČR umístila na krásném 96. místě, tedy například daleko za Mosambikem, Keňou, Kazachstánem, Ukrajinou, Zimbabwe, Kyrgyzstánem, Ruskem, Albánií, Čínou, Ugandou, a třeba za Ázerbájdžánem. Vlastně jediné dvě oblasti, ve kterých ČR při hodnocení nepropadla, je přístup ke vzdělání (který ale ženám k vyšším platům téměř nepomáhá, a navíc s rostoucím vzděláním se platová nerovnost zvyšuje) a v délce života…

V roce 2013 byla ČR na 83. místě a v roce 2006 byla dokonce o 30 míst výše. Inu, pokud budeme v ČR pokračovat v nastoleném trendu, brzy se k nám ti obávaní muslimové i z těch „nejkonzervativnějších“ států budou moci jezdit učit, jak že si to má žena ve společnosti stát.

Čeští vlastenci by se měli starat v první řadě o situaci v České republice, která je v oblasti rovnosti pohlaví příšerná. Až pak ať se starají o jiné…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

ps

Plat, pane Vimmere, se, co se týče pohlaví, liší i ve veřejném sektoru... Nevím, proč by si ženy nevěřily oprávněně a věřím, že mně to vyložíte. Ale faktem asi je, že ženy si skutečně věří méně a nedůvěřivěji než na muže na ně koukají i zaměstnavatelé - ale nějakou "oprávněnost" v tom tedy nevidím.

Já žiju v realitě, takže mě více zajímají ty platy. Krávoviny o zabijácích nechávám jiným...

Vimmer Petr

Paní Sedláčková, o co Vám jde. Když už se zajímáte o rozdíl v platech, proč se nezajímáte o příčinu rozdílu? Plat je u soukromníků závislý na schopnosti usmlouvat výši platu. Ženy si oprávněně nevěří, proto mají menší plat. Včera jsem byl u holiče. Byli přede mnou dva mládenci a bylo mně řečeno, abych počkal. Kupodivu jsem čekal hodně přes hodinu. Nechali si dělat melír a kdoví co ještě. Do Evropy přicházejí vycvičení zabijáci a naši mládenci řeší melír. To by Vám mělo dělat starost a ne rozdíl platů.

ps

Pane Šebku, děkuji za komentář a děkuji také za zmínce o rozvodovosti. co se týká toho sběru dat, sama jsem před časem brigádně pro jednu agenturu pracovala. Lidé se nevyřazují pole názorů na věc (jakože chceme, aby nám vyšlo tohle, tak tohohle vyřadíme), ale podle například pohlaví, věku, místa bydliště, vzdělání apod., a to tehdy, pokud už jsou kvóty dotazovaných pro jejich věk, pohlaví atd. naplněny. Samozřejmě však k určitým zkreslením dochází asi vždy... A určitě bych byla moc ráda, kdyby tento výzkum skutečnosti opravdu neodpovídal...

Sama jsem se chtěla v článku o rozvodovosti zmínit, ale pak jsem to smazala. Každopádně je tragické, že žena vydělává o pěkný kus méně, pokud se rozvádí takový počet partnerství a pokud je dítě většinou svěřeno do péče ženy... Pak totiž nerovnost neohrožuje pouze ženu samotnou, ale také dítě/ děti... Expertka na sňatky v Ugandě nejsem, takže k tomu se vyjádřím těžko.

No, přebalování batolat je jistě záslužná činnost, ale bohužel ne jediná, kterou ženy doma dělají. kdybyste napsal, že podle vašich skutečností se dnes muži se ženami rovným dílem dělí o péči o domácnost, bude to určitě ještě lepší zpráva...

antoninsebek

Nehodlám hodnotit článek. Vychází prostě (jak uvedeno) z průzkumu CVVM. Byl jsem jednou pro takovýto průzkum vybrán, zřejmě nějakým počítačem. Musím říci, že agentka-průzkumnice či agent-průzkumník opravdu musí osvědčit, že s danou osobou bylo  mluveno, mj. systémem GSM. Že byl např. u Vás v bytě. Jinak by nepochybně nedostal zaplaceno a ještě by jej vyhodili.

Jenomže, když se jim "nehodíte do figury", tak po telefonické konzultaci Vás do souboru nezahrnou, protože se jim (podle věku, pohlaví, bydliště, sociální skladby) nehodíte do vzorku. Většinu těchto parametrů pochopitelně znají dopředu. Ale jakmile zjistí, že jim SVÝM NÁZOREM nezapadáte do "přijatelného a žádoucího" výsledku, tak Vás do výsledku nezařadí. Což se stalo mně. Ještě horší to je u průzkumu popularity politických stran. Nikoliv jednou bylo zveřejněno, že ta či ona partaj je nespokojena s nízkým procentem. A skrytě vyhrožuje agentuře, že si příště bude objednávat tuto službu jinde, kde jsou vstřídnější. Co dodat. 

Takhle také se dělá průzkum v Česku. A jak, proboha se dělá například v Ugandě a jiných divokých zemích? Rozvodovost u nás dosahuje okolo 50 %. Ke sňatku tady doufám ženu nikdo nenutil, jako v Ugandě a okolí. Pokud nespokojenost ženy či muže přesáhne jejich  představy či požadavky, mohou se poměrně snadno rozvést. Štěstí - co je štěstí? Muška jenom zlatá.  

Já mám ze svého okolí opakované zkušenosti, že dnešní mladí muži batolata přebalují, koupou atd. atd. Rádi, ochotně, bez chlubení a dobře.  Tolik zase z mého průzkumu.