Navrhuji Martinovi Céputnovi udělit titul Generalissimus.

obrazek
22.5.2013 20:14
Konec pláče nad Céputnou a jemu podobnými, Céputna, Jan Sokol na ČT 24, profesor Jan Švejnar - ale Profesor Václav Klaus, Plzeňská profesorská Dvanáctka ?

Navrhuji Martinovi Céputnovi udělit titul Generalissimus!

 

(Aneb konec pláče medií nad Céputnou a jemu podobnými)

 

Zkusme si nalít čistého vína. K tomu mě vedl také nesporný fakt, jak se Martinovi Céputnovi viditelně  líbí být v mediích. Nejde totiž jenom o držení nějakého hloupého plagátku na mecheche čtyřprocentních. On udělá naprosto všechno, aby byl vidět. Takže to zkusím objasnit z té druhé strany, když se jí media nezabývají.

 

Nemohu jinak než opět použít přetisku z následujícího příspěvku, cituji:

 

„Václav David: Dva zásadní důvody,proč by neměl být Martin Céputna jmenován profesorem.

21.5.2013 15:40

Já vidím v podstatě dva důvody k nejmenování Céputny profesorem (a oba by mohly být těmi důvody,

které Zeman nechce sdělit veřejně):

1. Před několika lety bylo připravováno týmem několika lidí komplexní vydání díla Jakuba Demla. Jednoho dne se ostatní členové týmu dozvěděli, že Céputna šel do jiného nakladatelství a tam bude vydávat Demla

on sám (pravděpodobně s využitím práce kolegů, ale dokazujte to). Z toho důvodu ze společného vydávání Demlova díla sešlo. Céputnovo tempo je však takové, že by musel žít aspoň 200 let, aby to stihl.

2. Tento muž má být jmenován profesorem v oboru antropologie a ne české literatury (z té má docenturu).

A zde lze narazit na skutečnosti, které jeho pedagogickou práci v daném oboru ukazují jako velice spornou: "Podle rejstříku závěrečných prací doc. Céputna vedl asi 10 bakalářských prací,

1 diplomovou (Literatura, FF) a 2 doktorské... Z doktorských je jedna opět z FF (a tedy z pohledu profesorského řízení pro obor antropologie zásah mimo terč) a druhá byla obhájena 17. dubna 2013 (pravděpodobně v době, kdy již byl navržen na profesora)"

Je to v pořádku? Není to tak trochu precedens, takto získat profesuru v jiném oboru,

než ve kterém má docenturu, aniž by v něm měl dostatečnou pedagogickou praxi?

Nemluvě o tom, že ty dvě věci spolu pravděpodobně souvisí,

Céputna se podrazem v oblasti literatury v daném oboru znemožnil a proto přesedlal na antropologii.“

Konec citátu.

 

Je nepochybné, že prezident Zeman si je vědom, že řadu z faktorů, uvedených panem Václavem Davidem by naše soudy při jejich pověstné rychlosti přežvykovaly několik funkčních období. Proto zřejmě na tyto faktory neupozornil, ale ovlivnily jej. (A proto tady také píšu o jakémsi neexistujícímu panu Céputnovi.)

 

Ale je tady ještě další okolnost, o co šlo panu prezidentu Zemanovi. Nejlépe ji ozřejmil (ať již chtěně

nebo nechtěně) pan Jan Sokol dnes po 18.30 hodině na ĆT 24 (také kandidát na prezidentský stolec).

 

Jde totiž o široké pojetí onoho slovíčka „PROFESOR“. Ono to bylo zřejmé již o minulých prezidentských volbách. Tam se totiž utkali dva „profesoři“: Václav Klaus a Jan Švejnar. Na západě od nás, až po náš

vzor – USA, je označení „profesor“ POUHOU FUNKCÍ, kolonkou v organizačním schema. Kdežto v Česku

je to TITUL, a to jeden z nejvyšších a nejuznávanějších akademických titulů. A ten v onom souboji nosil pouze ...    ing. Václav Klaus. Tečka. (Rozhodně nejsem Klausovec, ale fakta jsou fakta.) 

 

Jestliže tedy dojde k tomu, že tady již nepůjde o jmenování prezidentem republiky, samo o sobě to bude něco „méně ceněného“. Žádná hradní stráž s prapory. Bude stačit nějaká zasedačka na ministerstvu.

 

Nedosti na tom. Jak správně předpokládá zmíněný pan Jan Sokol, ministři školství (kteří by měli povinnost automatického jmenování převzít) mají další nevýhodu: většinou jsou členy nějaké politické strany.

Takže pokud si z této povinnosti neudělají automatickou štemplovací podatelnu,

tak budou VŽDY již při otálení obviňováni z podjatosti. A media to budou opět do nekonečna probírat.

 

Takže to nepochybně skončí tam, kde je to už dávno na Západě (a po čem mimochodem akademická

obec touží!!!): nové profesory (to jest FUNKČNÍ MÍSTA) bude jmenovat rektor PŘÍSLUŠNÉ univerzity.

 

Což je ještě o  další stupínek dolů. Protože onen „funkční profesor“ bude jmenován pouze pro tu univerzitu, jejíž rektor to jmenování podepsal. Rektoři si těchto funkcí svobodně podepíší co hrdlo ráčí, takže se dostane i na Plzeňské. Tam by jich mělo být alespoň symbolických 12.

 

Na závěr moje oblíbená prognoza: Vsadím boty, že se to ctěné a ctihodné obci akademické nebude líbit,

byť jim již do toho nikdo nebude mluvit. Protože jednak ani nebude moci do toho mluvit. A jednak ono vlastně o mnoho nepůjde. Při české vynalézavosti nebude možno na vysokých školách házet kamenem. Vždy bude nebezpečí, že bude zasažen nějaký profesor.

S malým „p“.

 

antoninsebek
1/ Mám rád češtinu. (Proto mě píchne do oka, když je někde napsáno například O mne místo správného o mně). \r\n2/ Rád si vytvářím vlastní názory. A to z faktů, nikoliv z nějakých nápověd.\r\n3/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

Pane Šebku jsem rád, že s Vámi mohu jen souhlasit. Vystihl jste to naprosto pregnantně.

stvan

Kdyby MZ kritizoval podivný způsob habilitace, pak by to bylo OK.On ale pouze řekl, že by profesor něměl být pod transparentem s určitým textem a proto z toho bylo to co z toho bylo.