Nebavte se o politice mezi přáteli…

vyvadil jiří nový
21.6.2021 14:19
(kratochvilná glosa)

O víkendu, využiv situace, kdy restaurace jsou už otevřené jsem po zvacím telefonátu zavítal mezi pět přátel na jednu dvě – plzničky a dorazil jsem asi s desetiminutovým zpožděním, když pánové se kupodivu nebavili o tom, jak jsme hráli s Chorvatskem, ale dva z nich prohlásili s takový vzdorovitým, ale zároveň hrdým pohledem, že budou volit SPD. Budiž konstatováno, že s výjimkou jednoho z nich, který tehdy patřil k vládnoucí straně, všichni čtyři byli kdysi členy strany jejíž jsem byl předsedou, tedy nástupnické strany národních socialistů, Čs. strany socialistické. A dva z nich vcelku ze slušnosti by volili ČSSD.

Chtěl jsem to zamluvit a popravdě jsem konstatoval, že poprvé po 30ti letech České republiky jsem zhnusen celou politickou scénou a nemám nikoho, koho bych volil. Ale to přátelům nestačilo. A chtěli mermomocí vědět koho bych volil a očekávali, že rovněž řeknu, že „vlasteneckou SPD“ Ale tak jejich vysokou kartu SPD jsem logicky chtěl přebít a konstatoval jsem a po pravdě, že vnímám, že zřejmě zvítězí Piráti a ze všech špatných variant je to ta nejméně nenávistná. A že jsem byl vždy vlastenec, ale inteligentního a humanistického charakteru odkazu T.G. Masaryka či Edvarda Beneše, ale nikoliv zjednodušeného vlastence toliko protiemigračního a protimuslimského typu. Že samozřejmě proti jednostranné willkomen politik jsem jako protiváze tleskal vyvažujícím pohledům například naší SPD, ale přece nikdo nemůže ode mne očekávat, že bych je volil.

Kupodivu ještě větší kapky jsem dostal od stoupenců ČSSD, zejména za ta slova o Vrběticích, i když jinak to pokládali za chybu.

Samozřejmě. Na rozdíl od „liberálnědemokratických“ USA, kde děti udávaly své rodiče za to, že volily Trumpa a mnoho trumpistů dostávalo padáka, to zase tak zlé u nás není.

Ale ne zase o moc více. Kdo dostane státní vyznamenání od Zemana je ve vědeckém či uměleckém světě odepsán. A pokud chce znovu jít do televize, musí na Zemana kydat hnůj.

Nicméně nejsem si jist, že podobná míra netolerance neexistuje i naopak.

Už teď si dovedu představit, jak mí přátelé o mně hovořili, když jsem předčasně odešel.

No volit Piráty, to je přece zločin. „Ten Jirka zešílel. A až do dnes byl docela inteligentní. Jak já ho před 30 ti lety mohl volit za předsedu celé strany? “

A to jsem výslovně řekl, že posledních deset let už žádnou stranu nevolím. Necítím prostě potřebu a cítím se svobodným. Nevolil jsem minule ANO, ale věděl jsem, že Babiš zvítězí.

A nyní prostě vidím, že budoucím premiérem bude další rebel. Ale nemusím kvůli tomu jít k volební urně. Co se má stát, stane se.

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.