Nečas by měl zkusit žít z minimální mzdy

obrazek
25.6.2013 11:47
Dosluhující premiér v demisi Petr Nečas ani na sklonku své politické kariéry ve vysoké politice nezrazuje své ultraliberální smýšlení a politiku pohrdání občany naší země. Zároveň opět ukázal svým výrokem o minimální mzdě, komu celou dobu v politice sloužil. Člověku, který má z ostudy kabát, by ve výrocích slušelo více skromnosti a zdrženlivosti.

V pondělí 24. června 2013 se Nečas nechal slyšet, že dosluhující vláda v žádném případě nezvýší minimální mzdu, která se nezvýšila již od roku 2007. Zdůvodnil to tím, že vláda v demisi žádné důležité a zásadní kroky již činit nemůže. Dle Nečase je zvýšení minimální mzdy právě takovým zásadním rozhodnutím. Mohla tak ale učinit již dříve, vždyť vládla od roku 2010!

Samozřejmě, že je to jen záminka. Pravicoví politici nemají zájem alespoň o něco málo zlepšit situaci příjmově nejslabších zaměstnanců.  Proč taky? Jejich voliči tito lidé nejsou a ani nikdy nebyli a nebudou. Na předražené veřejné zakázky, vyšší platy soudců a politiků či smyšlené církevní restituce se vždy peníze najdou, na pomoc chudým a sociálně slabým ale nikoliv. Jen to potvrzuje zaměření dosluhující vlády a její extrémně asociální politiku zaměřenou na zvyšování zisků velkých firem a těch nejbohatších. Jim jde pravicová vláda vždy na ruku např. daňovou politikou a různými úlevami. Když se má mírně zvýšit minimální mzda, je kolem toho vždy tolik řečí, jakoby na tom náš stát životně závisel. Minimální mzdu (asi 7200,- Kč čistého měsíčně) u nás pobírají asi 3% zaměstnanců, řádově tedy desetitisíce lidí. Není to tedy nijak zanedbatelný počet. Jsou to nejčastěji zaměstnanci pracující v obchodě, pohostinských službách, ale i zemědělství a některých službách. Tito lidé živí své rodiny, platí nájem, stravu, apod.

Dle našich moudrých pravičáků by prý zvýšení minimální mzdy poškodilo naši ekonomiku a zvýšilo nezaměstnanost. Toto však v praxi není nijak prokázané. A naši ekonomiku snad nemůže poškodit nic více, než další trvání pravicové vlády a její naprosto bezkoncepční hospodářská politika. To uznává čím dál více ekonomů. Možná by bylo dobré, aby ti, kteří nejvíce brojí proti zvýšení minimální mzdy, si za ni pár měsíců zkusili  žít. Myslím, že by to většina z nich nevydržela déle než týden. Potom by bylo zcela na místě jim říci – no a včil mudrujte. Jisté je, že z minimální mzdy se dlouhodobě důstojně žít nedá. Ovšem důstojný život občanů naše pravičáky zajímá ze všeho nejméně. Zvýšení minimální mzdy je jedna z důležitých záležitostí, kterou by následně měla rychle řešit vláda, která vzejde z příštích voleb. Její současná výše je naprosto neúnosná.

miroslav-porizek
Bydlím na malém městě uprostřed Hané, pracuji ve státní správě v sociální oblasti, publikuji asi 20 let - zejména různá témata z politiky, kultury a historie. Jsem stoupencem společenské solidarity, veřejné dopravy a přímé demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Pokud je pravda co všechno dal a co všechno bude platit manželce, pak by doporučený pokus v názvu článku neměl  dlouho trvat.