Němci vydali Mein Kampf. Je to správné?

Už vydání knihy samo o sobě je úspěchem, dosud totiž bavorská vláda, která byla správcem autorských práv, blokovala její vydání s odkazem na fakt, že prý údajně podněcuje k antisemitismu a rasové nenávisti. Na konci minulého roku však vypršela platnost autorských práv k dílu a novému vydání po více než 70 letech již nic nestálo v cestě. Mein Kampf vyšel s kritickými poznámkami německých (mnichovských) historiků, kteří čtenáře zasvěceně uvedou do dobového kontextu. Odborníci tak vysvětlí veřejnosti genezi zrůdné genocidní ideologie, která zahubila miliony nevinných lidí, a co Hitlera vlastně k napsání této knihy vedlo.
Protože je dílo odborně zredigováno a komentováno, jsou obavy bavorské vlády z podněcování rasové nenávisti liché, což je podstatný fakt. Kromě toho, je jeho úroveň velmi mdlá, neboť je snůškou a slepencem antisemitských nenávistných výroků a vyfabrikovaných polopravd, které mimo jiné pramenily z Hitlerova dávného komplexu ,,zneuznaného" umělce, což již před první světovou válkou při svém pobytu v Rakousku sváděl právě na židy. Přijetí ,,ponižující" Versaillské smlouvy v roce 1919 jeho nenávist k židům dále prohloubilo.
Samo vydání Mein Kampfu je krokem bezpochyby správným, protože i po 70 letech jsou události druhé světové války a role nacistického Německa v ní živé. Soudobé německé generaci je nutno tyto události neustále připomínat a kritické vydání knihy navíc přispěje k rozšíření znalostí formou, které jí běžná škola nenabídne.
Ne vždy však edukativní záměr padne na úrodnou půdu. V České republice vyšel nekomentovaný překlad Mein Kampfu v roce 2000 péčí nakladatele M. Zítka se stejným účelem jako nyní v Německu: informovat o kořenech německého nacismu, aby se již pokud možno nikdy nemohl opakovat scénář z druhé světové války. Na Zítka však naopak bylo podáno trestní oznámení z úmyslné propagace hnutí směřující k potlačování práv a svobod člověka. Nejprve dostal nakladatel od prvoinstančního soudu podmínku, posléze byl v roce 2005 zproštěn viny.
Mein Kampf je ,,biblí" nacismu a německá veřejnost má mít možnost se seznámit s klíčovými ideologickými tezemi, které de facto rozpoutaly druhou světovou válku. Nestranný čtenář má ke knize přistupovat z hlediska historického, nikoliv ideologického. Pochybuji, že normálně uvažující Němce zajímajícího se o soudobé dějiny může přečtení Mein Kampfu přivést k neonacistickým myšlenkám. Právě proto má být nové kritické vydání knihy primárně určeno ke studijně - edukativním účelům.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2246x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.