Německé sdělovací prostředky o Slovensku

germany newspaper
3.3.2020 15:46
Německé sdělovací prostředky věnují od Berlína po lichteštejnský Vaduz velkou pozornost výsledkům slovenských parlamentních voleb. Přední list Frankfurter Allgemeine Zeitung komentuje volby slovy, že se má se slovem „historický“ zacházet opatrně, ale určitě skončila čtrnáctiletá vláda Roberta Fica, protože Slováci nejsou již dále ochotni strpět její prorůstání s mafiosními strukturami.

Mnichovská Süddeutsche Zeitung k tomu konstatuje, že k moci nyní přichází populista Igor Matovič, který se chce spojit se stranami, které mají strach před migranty a málo respektu před menšinami. Nechce se přitom srovnávat s Polskem a Maďarskem a jeho vláda bude následovat politiku visegradských zemí.

Týdeník Der Spiegel zdůrazňuje, že největším poraženým ve volbách je Robert Fico. Založil Směr, byl předsedou vlády celkem deset let a bydlel vedle luxusního bytu s Marianem Kočnerem. Po vraždě Jána Kuciaka rezignoval, ale stále měl z pozadí vliv na politiku. Nyní musí jít do opozice.

Rakouská ORF ve svém komentáři upozorňuje, že z evropského pohledu strana Obyčejní lidé a Nezávislé osobnosti, která je součástí Evropské lidové strany, vyhrála přesvědčivě volby, jichž výsledkem bude, jak prohlašuje, konečně  definitivní oddělení od mafie. Čtyřiceti šesti letý politik chce sloužit pěti a půl milionu Slovákům a nikoliv  deseti tisícové vrchnosti, konstatuje ORF.

Veřejnoprávní německá ARD charakterizuje Matovičovou stranu jako přátelskou vůči Evropské unii a NATO. Nyní může s třemi ostatními liberálními a konzervativními stranami uzavřít středo pravou koalici, která bude mít většinu devadesáti mandátů ve sto padesáti členném parlamentu. Přitom bude jasně protikorupční, což ji vyneslo k volebnímu vítězství.

ARD v komentáři konstatuje, že Slovensko patří s Českem, Maďarskem a Polskem k Visegradské skupině, která se staví proti rozdělování uprchlíků do evropských zemí. Slovensko pod Matovičem, jak ujistil,  nic nebude v této otázce měnit.

Švýcarské Neuer Zürcher Zeitung zdůrazňuje, že šlo o první parlamentní volby po smrti novináře Jána Kuciaka před dvěma léty. Veřejnoprávní SRF připomíná, že měla velký vliv na současný triumf Matoviče a porážku vládní sociálně demokratické strany Směr. Současně však se neposílila, jak byla obava,  pravicová extrémní Kotlebova strana, která získala pouhých osm  procent  podpory a nepřekročila výsledky, které získala v předcházejících volbách.

V obsáhlém článku lichtenštejnský Volksblatt konstatuje, že na výsledku voleb měla velký vliv vysoká účast voličů. Cituje přitom slova Matoviče, že Slováci se po smrti   Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové probudili a nyní po vítězství jeho strany mohou být klidní.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Možná se Vám bude zdát, že píšu o něčem jiném. 

Sleduji, jak především naše Veřejnoprávní, Samostatná, Spravedlivá etc. Česká televize velmi podstatnou část svého vysílání především na ČT24 nás neustále a to opakovaně informuje o těch PĚTI případech "českého" koronaviru. Víme, co máme dělat, kam máme zavolat, kolik maximálně zaplatit za jednu roušku. Nemáme sahat na dveře v tramvaji či v metru, abychom se nanakazili a nebo naopak jsme my (tedy včetně mne, samozřejmě) nenakazili obyvatelstvo. 

Že to s Vaším článkem nesouvisí? Zřejmě ne, protože to naše Vysokoschoditělnaja media se o tom VŮBEC NEZMÍNILA.

O čem? Já se omlouvám všem těm "hostům", kteří se chtějí ubytovat v Evropské unii. A zlé Řecko je sem zatím nechce pustit. A nyní ta zlovolná otázka, doufám, že bude ponechána: "Vojín Kotas, měl bych dotaz: Ty desetitisíce (zatím) migrantů jsou všichni řádně proočkováni, prověřeni, atd. atd. - take proti koro....ru?"

Omlouvám že za zbabělost, že jsem ten konec otázky trochu vytečkoval. Nemohu přece šířit lži, závist, nenávist, paniku atd. Ten můj hloupý problém je nepochybně zavrženíhodný. On totiž nepochybně neexistuje. Když se o něm nemluví v rádiu, neukazuje se v TV a nepíše v tisku.  Takže prostě NENÍ A BASTA. HURÁ !!!!