Německo ve znamení demonstrací

germany puzzle
25.5.2020 09:29
Pravidelné sobotní protesty proti omezujícím opatřením v důsledku koronavirové pandemie pokračovaly v řadě německých měst. Účast nebyla tak početná jako minulý týden, protože byla zřejmě negativně ovlivněna deštivým počasím. Přesto však demonstranti vyšli do ulic, aby ve většině případů v poklidu vyjádřili své negativní postoje proti omezování práv, které ve spolkových zemích byly v různých šířích vyhlášeny.

Ve Stuttgartu kde původně bylo ohlášeno několik shromáždění, se však řada nekonala v důsledku silného deště. Přitom původně se očekávaly, po zkušenostech z minulého týdne, početné demonstrace. V Bádensko-Württemberském hlavním zemském městě byla však nakonec překvapivě povolena přes původní zákaz demonstrace krajně pravicové Alternativy pro Německo.

V Bavorsku byly však doslova utopeny v přívalech deště, takže žádná nemohla být dokončena. Tisícová na tradiční Theresienwiese musela být ještě před zahájení rozpuštěna. Rovněž v Norimberku se původně očekávaná velká demonstrace pro špatné počasí rozpadla na pouhé malé skupinky.

V Berlíně bylo zmobilizováno několik set policistů aby doprovázeli na čtyřicet ohlášených protestních demonstraci. Největší, která se měla konat u vítězného sloupu pod heslem „Domov a světový mír“ musela být předčasně ukončena, protože se zde shromáždilo dvakrát tolik osob, než bylo policií povoleno. Stalo se tak poté, co policie zasáhla proti shromážděným davům. Při průvodu, který směřoval k budově spolkového kancléřství, policie přechodně zadržela jeho vedoucího Attila Koch Hildmanna.

Rovněž v řadě měst Severního Porýní-Vestfálska se shromažďovali demonstranti na ulicích, i když v počtech menších než zmobilizovaná policie očekávala. Demonstrovalo se v Düsseldorfu, v Essenu a Kolíně nad Rýnem. Zde byl vytvořen lidský řetěz, nikde však nedošlo k násilným činům.

Naopak v Hamburku došlo k srážkám a policie použila k rozhánění demonstrantů vodní děla. Stalo se tak v důsledku protidemonstrance organizovanou extremisty, která nebyla povolena. Policie provedla i zadržení osoby, která vrhala láhve a rozháněla menší skupiny osob, které nebyly povoleny.

V řadě dalších míst Spolkové republiky proběhly protestní demonstrace, které si však nevyžadovaly zásah pořádkových sil. Ve Frankfurtu se konaly pod heslem „Ruce pryč od základního zákona“, v Hannoveru pak pod motem „Nařízení omezují náš základní zákon“. Demonstrovalo se též v Erfurtu, kde proti vystoupila skupina pěti desítek osob. Nedošlo však k žádné srážce.

Předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble zhodnotil probíhající demonstrace proti protiepidemickým opatřením, že potvrzují otevřenou společnost. Naše demokracie v právním státě je skutečně funkční a je pozitivní, že u nás existuje svoboda projevu. Pochopitelně, že nemohou přitom být vyloučeny extremistické názory, zdůraznil vrcholný představitel vládní křesťansko demokratické strany.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.