Není nenávist jako nenávist. Některá je v pořádku, zdá se

zamcena usta
18.10.2019 12:55
Špičky naší justice, včetně dohližitelky nad čistou a nejspravedlnější spravedlností, ombudsmankou, se sešli, aby vykonferencovali jeden z největších, dle nich, nešvarů ve společnosti, potažmo na internetu. Nenávist. I tu předsudečnou, byť tento terminus - technicus v žádné textu našich právních, legislativních, platných a závazných předpisů, najít nelze.

Ono taky by se nejprve musela ta předsudeční nenávist nějak vydefinovat, přesně a jednoznačně vysvětlit, pojmenovat její charakteristiku, poznávací znaky, a to tak, aby nemohlo dojít ke zneužití tohoto "zločinu" jako nástroje k likvidaci názorového, politického, ale i bůhvíjakého protivníka, rivala, oponenta, prostě nepřítele. A zakompovat tento "zločin" do platné legislativy tak, jak to systém vyžaduje.

Naše vláda sice, na základě nějaké zprávy a popud Ministerstva vnitra, pojem "předsudečná nenávist" schválila, ale zákonnou oporu tento schválený "zločin" nemá. https://www.ceska-justice.cz/…/vlada-zavedla-pojem-predsud…/. Ministerstvo vnitra si pohrálo s vágními pojmy, nicméně "Ústavní soud však usnesením připomněl, že vyvolávání strachu a působení na pudy není zatím v ČR zákonem regulováno."

Stačí už ale to, že nenávist jako taková (Nenávist je dlouhodobá intenzivní emoce zaměřená proti určitému objektu. Často jí předchází silný impuls, otřes, zlom v životě člověka a je udržována při životě bolestí či hněvem.[1] Velmi výrazně ovlivňuje myšlení a jednání jedince. Objektem nenávisti se může stát jednotlivá osoba, určitá skupina osob, lidstvo, existence nebo i např. celý svět. Nenávist může vyústit do extrémního jednání - může skončit pomstou, násilím, vraždou nebo válkou.) je tady šířena a podněcována zdaleka ne jenom k menšinám, povětšinou Romům, jak se nám snaží ve svých různých zprávách nabulíkovat vnitro a jeho analytici, ale hlavně vůči nejvyšším ústavním činitelům, prezidentovi a premiérovi.

Tato nenávist se neřeší, o ní se nekonferuje, ta je snad, jak to vypadá, i vítána a schvalována. Protože třeba v každé normální, slušné společnosti by někdo, kdo vyhrožuje prezidentovi republiky podřezáním a vykrvením, podněcuje k tomuto další osoby, a to veřejně, na sociálních sítích internetu, byl bez odkladů tvrdě potrestán, samozřejmě dle platných zíkonů, legislativy.

Také ten, kdo vyhrožuje jinou smrtí někomu veřejně, třeba zastřelením, pověšením atd. A i toto se u nás děje. To vnitro a jeho složky, zdá se, se tomu asi jenom potutelně usmívají a ty vyhrožovatele jakoby obdivovali. Anebo členové ODS Lang a Pavel Novotný jsou snad nějak potrestáni za své nenávistné, veřejné výhrůžky smrtí osobám, které nejenom přesudečně, ale přímo a neuvěřitelně silně nenávidí? Ten Novotný prý dostal nějaký finanční (sic!) trest, ale vesele pokračuje a zdůrazňuje své výhrůžky a šíří svou nenávist. A to už není jenom názor, to jsou konkrétní výhrůžky.

Nenávist vůči ústavním činitelům se v nemalé míře šíří a podněcuje i na demonstracích spolku Milionchvilkařů, jejich rétorika je tou nenávistí prodchnuta, řečníci na jejich tribunách vyzývají k "dělání bordelu" (Radek Banga), "neserme se s nima" (nějaký podagog na demonstraci MCH v Olomouci), těch příkladů je mnohem víc. A co teprve všechny ty nenávistné urážky prezidenta a premiéra, ale i jiných, kteří nejsou po chuti opozici, politickým neziskovkám atd, které se šíří beztrestně po internetu, sociálních sítích, v některých médiích (např. Šafr a jeho FORUM)

Konferuje se to o nenávisti krásně, ale ty podněcovače a vyzyvatele k nenávisti k někomu jinému, než k menšinám a Romům, nějak pomíjejí naši strážci ústavnosti, zákonů a spravedlnosti.

Prostě někoho nenávidět se nesmí, u jiného to nevadí, až je to jakoby žádoucí.

Žijeme v době a společnosti, kde urazit rapera Roma Bangu je zločin tvrdě potrestaný, ale nenávistně urážet a vyhrožovat konkrétní smrtí prezidentovi republiky se tak nějak přehlíží, ten člověk je vysmátý a nějak není vyhodnocen jako extremista a bezpečnostní riziko. To jsou jenom naštvaní občané, kteří si, žel, nevidí do klávesnice a nadávají Romům, imigrantům. Což v pořádku, samozřejmě, není, ale ten dvojí metr je tady tak do očí bijící, nicméně kompetentní lidí ho prostě mají.

Konferují si o nenávisti, ale vidí jenom tu, kterou vidět chtějí, což je smutné a lidi obecně to jenom naštvává. A tím, že řeší selektivně jenom některé nenávisti, dávají těm druhým jakoby svolení nenávidět dál a intenzivněji. Sami tak přispívají a skrytě podněcují ty druhé nenávisti, mám za to.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sabatova-zdesena-Nenavist-na-internetu-A-pachaji-ji-slusni-lide-netrestani-Akce-nutna-599878 

Růžena Chrastekova
Řadová občanka, zajímající se o politicko - společenské dění v naší zemi

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

videnak

Ano,bohužel v české společnosti můžete někoho beztrestně urážet a lhát a jste hrdina,ale POZOR pokud to uděláte k těm privilegovaným tak vás čeká odsouzení a taky soud,příkladu je plno.

A taky u někoho spolupráce s STB je pomýlení a nerozvážnost a u jiného něco strašně neodpustitelného.

Toto jsou reálie ČR normální člověk se s tím nemůže srovnat.

A o situaci v České televizi je marno psát,za peníze, které se kradou a pan ředitel si kupuje za naše peníze drahé byty,ale POZOR upozornit na to a taky,že programy jsou opakování starých seriálu a filmů tak to je ÚTOK na nezávislost .

Jiří Volný st.

Svoboda slova patří k tomu nejcennějšímu, co máme. Pokud se nepodařilo za třicet let dosáhnout toho, že naše příjmy jsou alespoń srovnatelné s rakouskými, tak ať máme co možná nejširší svobodu slova. Mocným a jejich přisluhovačům se pochopiteleně nelíbí, že více věříme Lojzovi ze Lhoty, který hovoří na základě své zkušenosti, než autoritám, které jsou odtrženy od reálného života.  Dobře víme na které straně barikáty zmíněné, údajně nezávislé, instituce stojí. Společně s ctihodnou komisařkou Jourovou budou prosazovat cenzuru pod jiným názvem.