Neplete si senátor Doubrava význam slova úcta s demokratickým centralismem?

obrazek
17.1.2014 22:17
,Nikdy by mě nenapadlo, že se v naší zemi najdou takoví ubožáci, kteří nejsou schopni projevit vůči hlavě státu alespoň základní úctu", říká senátor Doubrava (Severočeši.cz) na adresu Věry Čáslavské, která si dovolila vyjádřit kritiku vůči prezidentu Zemanovi. K jejím slovům se nebudu vyjadřovat. O ně v mém nesouhlasu s panem senátorem nejde, neboť si na rozdíl od něho myslím, že se z její strany jednalo o akt, který dělá demokracii demokracií, nikoliv o akt ubohosti.

Senátor Doubrava(Severočeši.cz) se ohání slovem úcta ač to vypadá, že ani neví, jaký je jeho pravý význam. Dovolím si proto v zájmu jeho poučení předložit, jak význam slova "úcta" vnímají moudré hlavy.

Úcta (od „ctíti“) znamená trvalý vztah ocenění druhého, který se projevuje dobrovolným sebeomezením v jednání vůči němu, zejména ohleduplností, zdvořilostí, podporou a případně i dary. Na rozdíl od soutěživého sebeprosazování, které zdůrazňuje vlastní kvality a možnosti, vztah úcty vyzvedá kvality druhého, kterého si váží. Klasickým výrazem úcty je například dávání přednosti („až po vás“), úklona, pozvání k jídlu nebo obdarování, tradiční povinnost úcty k hostům se vyjadřuje v pohostinnosti. Podobný význam má slovo respekt, protikladem úcty je pohrdání, drzost, bezohlednost, ponižování. I když například podřízenost vyjadřují i některá společensky žijící zvířata, úcta je vztah čistě lidský. Může se projevovat vůči druhým lidem, zejména rodičům a starším, vůči institucím a symbolům, nebo v náboženské oblasti vůči Bohu. Občanskou úctu vůči sobě rovným vyjadřuje slovo respekt.

Pokud si tento text lidé s myšlením senátora Doubravy pozorně přečtou, pak jistě nepřehlédnou, že úcta není v pravém slova smyslu slov úctou, pokud není realizována na principu dobrovolnosti a už vůbec se neprojevuje povinným souhlasem. Ergo kladívko, slušně vyslovený občanský názor Věry Čáslavské může za projev neúcty považovat jen člověk s totalitním myšlením.

Nikdy by mne, pokud si vypůjčím slova pana senátora, nenapadlo, že se v naší zemi najdou ubožáci se sklonem k pohrdání, k drzosti a k bezohlednosti vůči lidem, kteří mají odlišný názor. To, že se senátor Doubrava vůči názoru Věry Čáslavské vymezil je v pořádku. Nechci měřit dvojím metrem. Moji snahou je upozornit na skutečnost, že když k sobě začnou sedat vrány, které se hledají a začnou se ohánět slovem úcta, ačkoliv jim jde jen o to, aby bylo po jejich, a mi to povolíme, pak se s demokracií můžeme rozloučit. 

Mám nutkavý pocit, že nám senátor Doubrava, jako bývalý dlouholetý člen KSČ A KSČM, skrze kritiku paní Čáslavské vzkazuje, že i úcta k demokraticky zvoleným "potentátům" musí být praktikována na principu demokratické centralismu. Lidově řečeno - co si myslí pán, musí si myslet i kmán.

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.
Klíčová slova: politická kultura

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Při vší úctě na svých slovech trvám.

heriot

Ale pane Śtváne, musíte si přece stát za tím co napíšete. Nemůžete výklad vlastních slov měnit podle toho jak se Vám to hodí. Byl jste to Vy, kdo srovnal  naprosto mimo jakoukoliv souvislost prezidenta s Čáslavskou. Ale prezident přece nepotřeboval takové laciné pomlouvání a trapné podbízení se antizemanovským médiím, aby se do nich dostal a užil si svých 5 vteřin zájmu, jako to učinila Čáslavská.

Pokud po něm toužil, tak se ho  tím, že dokázal vyhrát volby, dopídil tedy hodně jinak než současná Čáslavská....A o to totiž jde.

 

 

stvan

Pane Waltere, já neměl na mysli aktuální občanský názor V.Čáslavské, ale její mimořádně úspěšnou sportovní kariéru díky níž se dlouhá léta "hřála" na vrcholu mimořádného mediálního zájmu, doslova a do písmene, celého světa. Vy si opravdu vykládáte, podle mne polopatické, texty jak se Vám hodí.

 

heriot

Hm, pane Štváne, nevím nevím ten příklad..:-).

Účastnit se voby prezidenta a tyto volby s převahou vyhrát, je přece jen jaksí poněkud jiná jiná liga než jedno mediální pomlouvačné plivnutí bývalé sportovkyně.

 

stvan

V duchu Vaší logiky si musím rýpnout.Zeman si ji v době své opoziční smlouvy neužil také dost? Vedly i jeho k získání prezidentské funkce stejné cíle, jak fabulujete v případě paní Čáslavské?

heriot

No právě, v tom je její osobní tragédie. Užila  si jí v dávné minulosti více než dost a a přesto (nebo proto?) jí  chybí natolik, že je schopná ze sebe udělat směšného a trapného hlupáka....

stvan

Netluču se za Čáslavskou, ale zrovna jí podezírat, že jí jde o pět vteřin mediální slávy, nepovažuji za šťastný názor.Ta si jí užila jako málokdo na světě.

heriot

Máte pravdu pane Štváne. Doubrava se mýlí.

U Věry Čáslavské nejde o projev neúcty. Na svůj projev má Čáslavská plné právo.

I když Čáslavská  je ta poslední, která může cosi kázat o morálce. I když se jím představila  jako totální hlupák s ideologicky vymytým mozkem a servilností vůči mediální lobby a těm kdo je řídí s cílem okopávat Zemanovi kotníky za každou cenu..:-).

Inu, co by něteří neudělali pro svých 5 vteřin mediální slávy a naději, že dostanou nějakou tu odměnu.