Nepříjemné překvapení voleb v Ekvádoru

ekvador
18.4.2021 06:42
V prvním kole prezidentských voleb 7. února zvítězil s více než 32 % hlasů levicový ekonom Andrés Arauz, blízký spolupracovník socialistického exprezidenta Rafaela Correy, který patřil k revolučním lídrům typu Huga Cháveze a Eva Moralese. Arauzovo vítězství dávalo naději, že obstojí i ve druhém kole a po čtyřletém intermezzu naváže na Correovu politiku. To se však nestalo a druhé kolo 11. dubna vyhrál pravicový bankéř Guillermo Lasso.

Favorizovaný kandidát neuspěl

Podle předběžných výsledků prvního kola měl levicový kandidát A. Arauz výrazný náskok a vypadalo to, že dosáhne 40 % hlasů a zvítězí již v prvním kole. Nakonec se musel ve druhém kole utkat s již dvakrát poraženým konzervativcem G. Lassem. Většina předvolebních průzkumů preferencí před druhým kolem favorizovala Arauze, avšak po sečtení 97 % hlasů byl vítězem voleb prohlášen Lasso, jenž uspěl v 17 z 24 provincíí se ziskem 52,4 %. Arauz, který oslovil 47,6 % voličů, uznal svou porážku. Oba kandidáti z opačných pólů politického spektra ve svých kampaních prezentovali recepty na nastartování ekonomiky a pomoci lidem, kteří přišli o práci během pandemie.

Poražený tandem Arauz-Correa

Levicový Arauz slíbil zvýšení státních výdajů, finanční podpory potřebným, zejména samoživitelkám a posílení veřejného sektoru. Odmítl doporučení Mezinárodního měnového fondu (MMF), který zemi vyzval ke škrtům a hodlal smést se stolu plán úsporných opatření MMF schválený končícím prezidentem Morenem. Očekávalo se, že pokud Arauz zvítězí, otevře dveře do politiky svému ochránci R. Correovi, který se měl stát jeho hlavním poradcem. Exprezident byl ve zpolitizovaném procesu v nepřítomnosti loni odsouzen za korupci k zákazu politické činnosti na 25 let. Podobné divadelní představení se odehrálo v Brazílii, kde za korupci odsoudili levicového exprezidenta Lulu da Silvu i v Argentině, kde čelila obvinění exprezidentka Cristina Fernández-Kirchnerová. V Latinské Americe je korupční karta efektivním prostředkem vyřizování účtů s vlivnými politickými figurami a smyšlené kauzy slouží k jejich diskreditaci a odstranění z politické scény.     

Lassovy neoliberální recepty

Konzervativec G. Lasso kandidoval na prezidenta již dvakrát a po třetí se mu konečně podařilo zvítězit. Slibuje přilákání zahraničních investorů, liberalizaci ekonomiky, snížení daní, zvýšení těžby ropy, tvorbu dvou milionů nových pracovních míst, boj proti korupci a vylepšení zdravotnictví jeho přesunem z veřejného do soukromého sektoru. To jsou klasické pravicové recepty, které obvykle vedou k pohodlnému životu těch nejbohatších a zbídačení širokých lidových vrstev. Naopak jako solidní návrh se jeví plán vybudování 40 tisíc bezplatných internetových center po celé zemi a poskytnutí počítačů 400 tisícům chudých rodin, aby získaly dovednosti v technologiích a jejich děti mohly využít internet ke studiu. Lasso rovněž avizoval, že bude pokračovat ve splácení dluhu MMF tak, jak to dohodl dosluhující prezident Moreno, ale nemíní zvyšovat DPH. Několik dní před prvním kolem navrhl zvýšení sjednocené základní mzdy na 500 dolarů. Je zásadním odpůrcem interrupcí za jakýchkoliv okolností i v případě znásilnění.          

Závěr

Ekvádorská ekonomika stagnuje, zatímco nezaměstnanost se v prvních devíti měsících roku 2020 zdvojnásobila. Obyvatelé této krásné andské země se tak více než o politiku zajímají o každodenní přežití ve stínu pandemie. Přesto volební účast dosáhla 82,7 %, což je poměrně vysoké číslo. Tradiční pravicové recepty, které nabízí vítězný kandidát, v kombinaci s restriktivní politikou MMF však jistě nepovedou k růstu životní úrovně a redukci chudoby. 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.