Neřešme ptákoviny

nato logo
25.10.2016 15:48
Je k neuvěření, že zatímco se ve světě dějí věci, u nás, jako na potvoru, žijeme žabomyšími válkami. Byť je hloupost a omezený rozhled mnoha současným tzv. novinářům vlastní, jejich nekompetentnost v oblasti vystihnutí toho opravdu důležitého, je zarážející. Kdo bude, či nebude mít medaili a proč ano, či ne řešíme, ale, že se připravují přesuny vojsk NATO dále na východ i na černomořské pobřeží, naše „hlídací psy demokracie“ málo zajímá.

Již zítra a pozítří mají ministři obrany 28 zemí aliance posoudit detaily navýšení sil NATO hned ve čtyřech zemích východní Evropy a také v černomořském regionu. Mimo jiné tam má být stvrzen plán, jehož realizací jsou pověřeny Spojené státy, Velká Británie, Německo a Kanada. Právě jejich zástupci mají velet „mezinárodním praporům“, které by měly být rozmístěny v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku již počátkem příštího roku tak, aby už v polovině příštího roku byly schopny plné operační funkčnosti. Počítá se s tím, že se Američané usadí v Polsku, Britové v Estonsku, Němci v Litvě a v Lotyšsku budou Kanaďané. Pravda, záměr je, že tyto „prapory“ by měly rotovat, ale vzhledem k tomu, že kromě vojáků „velících“ států by v nich měli být i vojáci hostitelských zemí a někde také zástupci další 10 až 12 států NATO, je zjevné, že k nějakým brzkým „hejbacím škatulím“ jen tak nedojde.

 V oblasti Černého moře se zdá situace komplikovanější a plány na rozmístění v tomto prostoru vzdušných a námořních sil aliance ještě hotovy nejsou. Nicméně na jih Rumunska by mnohonárodnostní síly NATO měly vytvořit brigádu, jehož stálou součástí by měli být kromě rumunských i bulharští vojáci. Tato brigáda by měla navíc koordinovat snahy spojenců v NATO, včetně USA, kteří budou do tohoto prostoru posílat svoje jednotky na cvičení.

 Takže tak. Jen by mě zajímalo, co tomu říká veřejnost v dotčených zemích a zda se ji někdo z tamních politiků na názor v této věci vůbec zeptal. Iluze nemám, ale jedno chci. Volám po tom, aby se naši lidé v blížící se volební kampani do poslanecké sněmovny do omrzení ptali kandidujících stran a hnutí jaké je jejich stanovisko k možnému zřízení cizí vojenské základny na našem území. A jak ukazuje poslední vývoj, neměli by se voliči nechat opít rohlíkem a později si rvát vlasy, když jim nová vláda a parlament sdělí, že základna, na které slouží v nějaké míře i naši vojáci, přece není cizí :-)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

,, Pro stromy nevidí les."

Lidové přísloví.  

   Podobně přírodním cyklům s pravidelností sobě vlastní se na podzim v české kotlině, opakuje exhibice infantilních dementů, respektive předvádění se zdětinštělých, slabomyslných jedinců, kteří zneužívají tradičních státních svátků jako Vzniku ČSR a Mezinárodního dne studentstva k prosazování svých mocenských cílů již pověstné pražské kavárny, přičemž se vždy najde dost užitečných hlupáků, kteří těmto produkcím slaboduchosti tvoří nezbytnou stafáž. Jak hluboce mohou ještě klesnout si můžeme domýšlet. Kromě zpochybnění sama sebe však se jim daří zpochybňovat i význam těchto svátků. Ti kteří přinesli nemalé oběti při vzniku samostatného Československa a jejich následovníci, kteří ČSR bránili proti fašismu, by se z nás jejich potomků museli zhrozit. Tolerovali jsme sobecké rozbití Československa, jsme lhostejni k tomu, že staneme přičleněným územím Spolkové země Bavorsko a naprosto přehlížíme překotně se blížící nebezpečí další světové války, jak to ostatně ve svém výstižném a aktuálním článku, pojednal pan Petr Sedláček. Konspirační teoretici mohou přemýšlet zda rozpad SSSR a světové socialistické soustavy, byl první předzvěstí vzniku dalšího celosvětového válečného konfliktu, neustále mlčící většina, snad naprosto lhostejných občanů, by se však měla konečně probudit. Může se totiž v brzké době neprobudit pod atomovým hřibem.