Nesuďte nikdy nikoho podle vzhledu

obrazek
11.10.2016 16:08
Převzato. Dojalo. Na obrázku apartní dekorace pro veřejné záchodky. Jenže: klobouk dolů před tím pánem!

.."Možná si říkáte kdo to je, proč sem dávam fotku nějakýho cikána a co je mi vůbec po něm.

Dneska mě do Brna vezla violistka z Czech Ensemble Baroque a hodně jsme si povídali. Vyprávěla mi příběh z posledního hraní:

Orchestr jel do Úštěku, malého města v severozápadních Čechách, kde měli hrát v barokním kostele v rámci prvního ročníku festivalu klasické hudby. Když přijeli, šli se podívat do kostela, ve kterým byl pes. A cikán. Cikán ve vytahanejch kalhotech, špinavým triku, dlouhejma vlasama; zkrátka takovej ten typ, kterej potkáváte před nádražím a buď mu dáte deset korun nebo si radši chytnete peneženku, aby vám ji neukradl. 
Každopádne tenhle cikán, jak se ukázalo, je ředitelem a pořadatelem toho festivalu.

Dobrý, ne? To neni všechno.

Tenhle člověk, Kamil Polák z Košic, má vystudovaný dirigování, klavír a kompozici na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a na Universität für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni a Grazu. A skládá scénickou hudbu a opery pro Landestheater Linz a jiná divadla ve Vídni. Právě teď píše pro Vídeň dvě zakázky. 
Na konci roku 2015 se přestěhoval z rakouského hlavního města do Úštěku, kde z místních obyvatel vytvořil sbor. A s tímhle amatérským sborem za čtyři měsíce nacvičil Mozartovo "Requiem".

Když se přestěhoval do Čech, měl sen. Chtěl vytvořit festival klasické hudby. Ale potřeboval peníze. Bohužel ho nikdo nechtěl dotovat, protože to je cikán. Plno lidí se mu nejdříve vysmálo. Od pana starosty a místních podnikatelů měl však od začátku úžasnou podporu. Ty peníze nakonec sehnal a festival opravdu udělal. Celkem díky sponzorům a dotacím více jak 700 000 korun.

Příští rok bude druhý ročník festivalu. Má tam prý vystupovat jeho kamarád, houslista Gidon Kremer. Ano, ten Kremer, co se přátelil s Alfredem Schnittkem.

Nesuďte lidi podle vzhledu. Nikdy nevíte, koho zavrhujete..."

 

 A další podobnýá, Róm, který neznal noty, dobyl svět: čtěte více: http://reportermagazin.cz/a/i5rAH/kluk-co-neznal-noty-dobyl-svet?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=kaco a poslechněte si:  https://www.youtube.com/watch?v=dNaDHIAVAgo

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Musím si také postěžovat. Aby se vám ulevilo. Na mne se česká "bílá" děvčata (ani žádná jiná děvčata) už neusmívají. A to jsem také takový "světle růžový", hanlivě se nám říká "běloch". Hanlivě proto, že když se mezi zvířaty vyskytne tvor bílé barvy, tak jej vypuzují z kolektivu. Myslím, že mám v krvi stopy keltské krve. Ale zrovna nevím, jaký odstín pleti měl opravdový a pravý Kelt. 

Doufám, že Vám toto postesknutí pomohlo. Když pojedu do (zvoleno náhodně!) Kambodži, Vietnamu či Somálska, tak tam na mne budou zřejmě také divně koukat. Ale třeba to koukání není u nich nijak "divné".  Tak tam radši nepojedu. Heč.