S. Brian Willson: Nikaragua - aneb není kouře bez ohýnku

obrazek
6.3.2019 19:14
Zpráva ČT o posledním kusu, který sehrála naše kulturní fronta: festival Jeden svět bude promítat film o autořitářském režimu v Nikaragui (jak víme sféra zájmů a vlivu USA a CIA) a cenu tvůrcům udělí exilová tibetská vláda. V tomto okamžiku mi to zapaluje a je mi jasné, že v Nikaragui se děje něco, co se nelíbí našim spojencům. Proto jsem se vydala na stánky Mintpressu. Fotka je se sandinistickými vlajkami, tedy nikoliv ze svrhování současného prezidenta, nýbrž z jeho podpory.

Zdroj: https://www.mintpressnews.com/the-trump-administrations-obsession-with-and-lies-about-nicaragua/253105/ překlad Google Translator, redigovaný. 

Nadpis:  Posledlost a lži  americké vlády ohledně Nikaragui: 

Podtitulek: Americká vláda utratilal miliony dolarů prostřednictvím NED, USA AID, nevládních organizací apod., alespoň od roku 2014, připravuje se na svržení progresivní vlády, především proto, že je progresivní ve srovnání s ostatními vládami Střední Ameriky.

 

Intenzivní zaměření na "neštěstí" Nikaraguy zcela pomíjí hluboké problémy pokračující intervence USA - imperiální neokolonialismus - do suverénních životů jiných zemí, jako zde v Nikaragui. Ať už milujete nebo nenávidíte Daniela Ortegu a Rosariu Murillovou, jejich osobnosti a osobní životyv tomto případě to nejsou oni, kdo je problémem. 

 

Pro nás Američay tak pečlivě přezkoumávají nejprogresivnější vládu ve Střední Americe, ignorujíc nového americe přátelského, ale nepopulárního prezidenta Kostariky, Carlose Alvarada Quesadu; systematické násilí v ulicích Salvadoru, které je přímo spojeno s americkými vládami smrti financovanými v 80. letech; represivní a nezákonného prezidenta Hondurasu Juana Orlanda Hernandeze; a represivní a zkorumpovanou vládu Guatemaly pod prezidentem Jimmym Moralesem, což je velmi zajímavá a znepokojující.

 

Komplikované a dobře plánované spiknutí za pokusem o ničivý pokus o převrat proti Nikaragui, které se uskutečnilo v dubnu až červenci 2018, zahrnovalo většinu hierarchie církve, mnohé bohaté bývalé Somocisty, mnoho nevládních organizací včetně CENIDH financovaného Evropou, NED (Národní nadace pro demokracii ) a USAID a několik tisíc mladých Nikaraguánů vyškolených po dobu 4 let v používání sociálních médií, aby zablokovali propagandistickou kampaň nabitou agendou, když vznikla správná příležitost. Práce probíhala nejméně od roku 2011, kdy se nikaragujský Felix Maradiaga spojil s kolumbijským drogovým obchodníkem Juliem Cesarem Pazem Varelem, aby vytvořil distribuční síť pro drogy v Nikaragui, přičemž mnohé z výnosů z nich měly být věnovány svržení vlády sandinistů.

Faktem je, že několik nevládních organizací (z více než 4000 nevládních organizací v zemi), které nikaragujská vláda nedávno omezila, je omezeno kvůli podpoře různých kriminálních aktivit zaměřených na svržení vlády. Jejich odpovědnost vůči zákonu byla dlouho zdržována. Totéž platí pro několik televizních stanic (financovaných převážně NED), internetovou zpravodajskou službu Confidencial (financovanou NED) a La Prensa (financovanou NED), které otevřeně podporovaly opoziční "teroristické" aktivity (ano, to je pravda) , něco, co by nikdy nebylo tolerováno v USA nebo prakticky v žádné zemi. Mnoho ze stovek, kteří se účastní desítek vražd, zbraní, zničení budov, mučení a zničení zařízení (včetně více než 50 sanitních vozidel) atd., Které spáchali opoziční členové, jsou naštěstí nyní na soudu nebo ve vězení. V Kostarice zůstává přes 200 uprchlíků.

 

Je také ironické, že tito lidé v USA, kteří tak odsoudili nikaragujskou vládu, zůstávají pohodlně odstraněni z teroristické kampaně v období duben - červenec, což bylo hrozné, protože mohu potvrdit, že jsem rezident, zatímco jsem byl nucen číst a hledět na ně s hněvem a vztekem, spousta skriptů leží každý den na sociálních médiích a hlavních mediálních odděleních, které nejsou založeny na žádné skutečné vyšetřovací zprávě. Je to ironické, protože USA jsou jednou z nejvíce oligarchických, nedemokratických zemí na této planetě a její občané nemají žádnou právní nebo morální autoritu k tomu, aby soudili ostatní. USA mají největší počet vězňů na obyvatele na světě, přičemž 80 000 vězňů je izolováno; produkuje největší množství odpadu a znečištění; má vojenské jednotky v 150 zemích a všude bojové lodě a lodě; to jsou velké teroristické síly na planetě; má v průměru 3 občany denně zabitou americkou policií; má prezidenta, který byl obviněn více než 15 ženami ze sexuálního pochybení / útoku, prezidenta, který každý den leží několikrát; to je země, kde studentský dluh uchovává absolventy ve formě otroctví pro život bankám; má tisíce bezdomovců žijících v stanech a opuštěných vozů prakticky ve všech městech; je to země bez dostupné zdravotní péče pro miliony svých občanů; atd. Má politický volební proces nespolehlivý kvůli systematickému potlačení voličů, klíčovým kongresovým okresům každých deset let, privatizací procesu hlasování voličů, zatímco samotný proces je doslova vlastněn milióny a miliardy dolarů bohatých a mocných, vedených vojenským průmyslovým komplexem, který dělá obscénní zisky všude.

 

Takže Nikaragua je snadným cílem k zaměření. Pokud by někdo z nás, nebo jakákoli jiná středoamerická vláda, podstoupil intenzivní úsilí nás zničit, nebo nějakou zemi, pak lze předvídat pravděpodobné důsledky. Sousední Honduras se dosud nezotavil ze sankčního převratu prezidenta Zelaya schváleného USA. Strach a represe jsou hrozné, ale zdá se, že s těmi v USA, včetně vlády, nikdo nedává hovno? Zákonem NICA by měl být zákon HICA pro Honduras místo Nikaraguy. Honduras je však bezpečná vláda Cry Uncle, přestože lidé žijí v neustálém strachu.

 

A myšlenka jména, která volá lidi, jako obvykle, nepomáhá v diskusi. Catherine Cusicová, která nazvala Camila Mejia lháře, mě několikrát nazvala jako idiot - pak v minulosti a nyní. Není příliš konstruktivní pro zdravou diskusi.

 

Kdy bude otázka amerického imperialismu brát vážně, a uznání, že americká politická ekonomika je tak destruktivní, je na cestě k zničení planety? A přesto nejprogresivnější země ve Střední Americe (kde opravdu nejsou represe) - Nikaragua - bez kamarádů v Senátu nebo Sněmovně reprezentantů, velmi málo podpory v komunitě solidarity a podporované pouze zeměmi Kuby ALBA , Venezuela a Bolívie, je zaměřena na zničení. Leží, leží, více lží. Zhnusení za nechutné. Pravda, jak jsem zdokumentoval, je v podstatě přesný opak toho, co většina sociálních médií a hlavních mediálních orgánů spíše jako čtení ze scénáře. Joseph Goebbels, Hitlerův propagandský ministr, je proslulý tím, že říká, že lhář, který se dostal dost času, se stává pravdou. Goebbelsův princ přichází opět k pronásledování Nikaragui. A vláda USA. strávil miliony dolarů prostřednictvím NED, US AID, nevládních organizací apod., alespoň od roku 2014, připravuje se na svržení progresivní vlády, především proto, že je progresivní ve srovnání s ostatními vládami střední Ameriky. Není to vláda Cry Uncle. A přes lži, vláda Sandinisty zůstává populární u většiny lidí, podobně jako Assad v Sýrii navzdory intenzivní západní mediální propagandě proti němu.

Takže Libye, Pobřeží slonoviny, Ukrajina, Venezuela, Rusko a další lidé jsou označováni za nepřátele, pod podmínkou, že "výjimečné" USA usilují o jejich svržení na "opravu" záležitostí, pokud se jim to nepodařilo. Zajímavé je, že fanatický bezpečnostní poradce společnosti Trump John Bolton označil trojku Kuby, Venezuely a Nikaraguy (a brzy Bolívii) za cíl ohrožující národní bezpečnost USA. Je to tak absurdní, ale oficiální politika USA.

 

Úžasný, absurdní a zločinec. Takže pokračujte, lidi, se zaměřením na otázky, které máte s Ortegou-Murillou, zatímco USA pokračují v nekontrolovaném imperiálním divočení. Mezitím se cítíte samolibě s podporou "humanitární intervence" nejnebezpečnější země na Zemi.

 

Na fotografii | Vládní příznivci, sandinistické vlajky na vrchol kruhového objezdu Metro Center během pro-vládní pochod v Managua, Nikaragua, 26 září 2018. Alfredo Zuniga | AP

 

S. Brian Willson sloužil v americkém letectvu od 1966 do 1970, včetně několika měsíců jako důstojník pro boj s bezpečností ve Vietnamu. On opustil letectvo jako kapitán. Poté se stal členem Vietnamských veteránů proti válce a veteránům za mír (Humboldt Bay kapitola 56, Kalifornie, později Portland, OR kapitola 72, a britská kapitola v Anglii). Po dokončení Právnické fakulty na americké univerzitě ve Washingtonu, D.C., se stal členem okresu Columbia Bar. Willson má celou řadu pracovních míst včetně konzultanta trestů, advokáta pro práva vězňů, zemědělce mléka, zákonodárce, daňový inspektor a stavební inspektor, advokát veteránů a malý podnikatel.

 

Přečtěte si více prací S. Briana Willsona na jeho osobním blogu.http://www.brianwillson.com/the-obsession-with-and-lies-about-nicaragua/

Dále - z článku cCo se skutečně děje v Nikaragui, Venezuele, Ekvádoru: https://www.mintpressnews.com/really-happens-nicaragua-venezuela-ecuador/247643/ přebírám jen část o Nikaragui, sorry. 

Vezměme Nicaragua - vše začalo 16. dubna 2018 díky vedení institutu sociálního zabezpečení v Nikaragui (INSS), které schvaluje reformu sociálního zabezpečení uloženou MMF, která ovšem  byla pozměněna, odifikována a poté podporována prezidentem Ortegou. Reforma zachovala sociální zabezpečení na stávající úrovni, ale zvýšila příspěvky zaměstnavatele o 3,5% na penzijní a zdravotní fondy, přičemž pouze mírně zvyšovala příspěvky pracovníků o 0,75% a přesunula 5% převodu peněz důchodců do svého zdravotního fondu. Tyto reformy spustily pokus o převrat zahájený obchodní lobby a podpořený nikaragujskou oligarchií.

 

Studentské protesty již probíhaly v různých univerzitních městech v souvislosti s univerzitními volbami. Tyto protesty byly přesměrovány proti vládě Ortegy za pomoci NGO financovaných USA a katolické církve, spojence bohatých ve většině Latinské Ameriky. Někteří studenti, kteří se podíleli na "přesměrování" protestů, byli do USA předvedeni pro výcvik od Freedom House, dlouholetého spolupracovníka CIA. USAID oznámila dalších 1,5 milionu dolarů na vybudování odporu proti vládě Ortega. Tyto finanční prostředky spolu s financováním z NED budou poskytovány nevládním organizacím na podporu protivládních protestů. Další podrobnosti naleznete také na stránce http://www.informationclearinghouse.info/49933.htm.

 

V souhrnu, v průběhu týdnů po převratu, se násilí začalo zvyšovat o více než 300 mrtvých počátkem srpna. Přestože Ortega zrušil důchodová opatření, pokračovaly nepokoje, které nyní požadovaly rezignaci prezidenta a viceprezidenta, jeho manželky Rosarie Murilly Zambrany. Daniela Ortegy, sandinisty a bývalého vůdce partyzánů, jenž byl poprvé zvolen prezidentem v roce 1985. Je zřejmé, že USA a temné síly za oponou připravovaly skupiny páté kolony, aby zasáhly a využily všech sociálních otřesů v zemi přinést změnu režimu. Co mohlo a mohlo být obsaženo, pokračovalo, když USA inspirovaly násilné protesty, které se nakonec zaměřily na svržení vlády Ortegy. To by přineslo Střední Ameriku, Honduras, Guatemalu, Nikaraguu - a Panamu - v souladu s politikami USA. Bude Washington uspěěný?

USa samozřejmě uvalily na Nikaraguu tíživé sankce: https://www.mintpressnews.com/the-nica-act-us-congress-approves-crushing-sanctions-on-nicaragua/252977/ Jeden každý člen Kongresu USA schválil drtivé sankce pro Nikaragui

Po porážce násilného pokusu o převrat podpořeného USA, zvolená nikaragujská vláda čelí zákonu NICA. Cílem návrhu zákona je přinutit Sandinisty k tomu, aby ztratili sílu a upadli do ekonomického zoufaloství.

Wikipedie o Nikarague:https://cs.wikipedia.org/wiki/Nikaragua

Josef Mikovec: http://www.netsocan.cz/socan/num0212/mikonik.html česko-anglicky + mohutné komentáře pod článkem!!!!

25.5.2019 Nikaragua ve stínu západního fašismu: https://www.telesurenglish.net/news/Nicaragua-in-the-Shadow-of-Western-Fascism-20190521-0022.html?fbclid=IwAR2bBYXW7f7IelHrMAjLRFfrT-WXETYGRiAAax2trU8A0Xs_V9qR2DObnW4

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

josefmikov

Trvale nová skutečnost
“everything in the world of nature is animated by spiritual essence. Everything is alive, and all life is part of one mysterious unity that comes from its spiritual source. The only true reality is spirit. The universe is essentially magic, and not necessarily bound by what we think of as physical laws. Matter and spirit are separate but joined, and ritual actions can break the planes of reality. Everything is cyclical, and anything can be transformed “
Nikaragua naštěstí není zemí kulturně homogenizovanou tak, jak se zpravidla jeví. Nebyla ani zcela hispanizována, proto vedle španělštiny jsou oficiálními jazyky také Miskito, Rama, Sumo, Miskito Coastal Creole, Garifuna, Rama Cay Creole. Také z tohoto důvodu  zde  existuje jak horizontální tak verikální diversita. Oficiálně, chtěně  zapomínaná kultura původních obyvatel se mohla za  sandinistické vlády  projevit a její význam byl pochopen.  viz Jeffrey L. Gould, To Die in This Way

Věcnost
 Human activity is altering the dynamics and functioning of the Earth system to a degree never before seen. The capitalist system is the principal cause of the imbalance because it puts the rules of the market and the accumulation of profit above the laws of nature. Nature is not simply a sum of elements, it’s not a source of resources that can be exploited, modified, altered, privatized, commercialized and transformed without any consequences.

Plány na Nikaragujského  průplavu  se objevují už v 19. století. Nakonec, patrně naštěstí pro Nikaraguu byla vyspekulována Panama. Dnes se o tomto plánu znovu vážně uvažuje. Tím se zvyšuje hospodářský, geostrategický, politický a obecně vojenský význam země, zemí  ALBA, BRICS  a  Comunidad de Estados Latinoamericanos y Caribe?os, CELAC portugalsky Comunidade de Estados Latino-Americanos e Caribenhos, francouzsky Communauté des États Latino-Américains et Caribéens). Viz Caribbean Geopolitical Rivalry? Vzhledem k současnému rozložení sil je to bez většího rizika panamizace.  Dle optimistů by vybudování tohoto průplavu změnilo Nikaraguu ve velmi bohatou zemi. Význam a užitek by měl především pro Jižní Ameriku, hlavně Venezuelu, pro Čínu  a investory. Plán byl projednán Hugo Chavezem  a Danielem Ortegou. Zájem projevil Irán, v roce 2009 také ruský prezident Dimitrij Medveděv, představitel Spojených arabských emirátůšejk Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan . Projednán byl také ekologicky přijatelnější tzv. Ecocanal . Oprávněné jsou obavy o negativní,  ekologické následky  ( Nicaragua's "Dry Canal" - A Vital Focus of Resistance to Neoliberalism and for Building the "Globalization-for-People" Movement). Ekologické problémy má Nikaragua už v současnosti, pociťují je především indigenní lid  Miskito  (   Nicaragua's Miskitos feel force of climate change).  Byly však  vzneseny take námitky týkající se samotného ekononomického efektu a obavy z  kulturních a demografických důsledků, především pro indigenní obyvatele.
these mega-projects will in fact further destabilize an already unsustainable world system, by helping promote the globalization of the current disastrous consumerist culture through which 20% of the world’s population (ab)uses 80% of the world’s limited resources, and, to which, countries like Nicaragua are necessarily indentured as sources of cheap raw materials and labor…                  ..any Dry Canal requires such massive investment that military “protection” would almost certainly be deemed necessary, thus expanding US hegemony in the region, violating Nicaragua’s sovereignty, and denying its peoples their right to truly sustainable development, tailored to their own evaluation of local community needs and respectful of their immemorial traditions.”  Realizace tohoto plánu není pochopitelně není pochopitelně přijímána s porozuměním v USA a  Panamě a plán vyvolal spory s Kostarikou . Proto také na inuaguraci prezidenta Ortegy nebyly tyto země zastoupeny. Rovněž není bez souvislosti vojenský převrat v Hondurasu . Bez důsledků by nebyla nutně zvýšená role armády a bezpečnostních služeb v Nikaragui. Spejené státy i před rokem 2006 dělaly na Nikaraguu nátlak, aby likvidovala rakety země-vzduch Sam-7 ( viz Hawks, Missiles, Pressure, Reasons and Resistance ). V roce 2002 viděl Ronald Hilton  otázku průplavu zase takto:” I myself strongly favor the Nicaragua canal project. It would end the monopoly of Panama and greatly benefit the economy of Nicaragua. A canal across Cuba would be a great boon to the island, but Castro rejected the plan as an imperialist plot. Probably the same argument would be raised about the Nicaraguan canal. Can anyone tell us what happened to the Japan-led consortium which proposed to build it? Nicaragua and the proposed canal . Plán nerealizovaného kubánského průplavu zde .Důvody proč Kuba tento project dosud nerealizovala jsou pochopitelné. V minulosti si to nemohly přát ani USA ani SSSR., který potřeboval závislou Kubu a uzavřenou společnost; o dalších problémech nezávislých na politice obou bloků a dosud přetrvávajících nemluvě. Povede vybudování průplavu  k vytvoření otevřené socialistické, ekonomicky silné a kulturně suveréní společnosti? Nebo k destabilizaci,, morální destrukci, likvidaci národní,  lidové, tradiční a revoluční kultury , začlenění do procesu totalizující globalizace, obnovy zdivičelého kapitalismu bez zábran, nebo v lepším případě pouze státního kapitalismu s rudým přelivem? Bude průplav a/nebo Eco/dry/canal nakonec vybudován?
Všem návštěvníkům nikaragujských hotelů a pláží přeji příjemný pobyt .

http://www.netsocan.cz/socan/num0212/mikonik.html

 

 

 

josefmikov

 

Rudou nahradila růžová
 “Government will work “together in harmony with God and the Virgin Mary,”                                                                                                            Rosario Murillo
Delší projev měla  First Lady Rosario
Murillo  manželka prezidenta, mluvčí vlády, ministrině, vedouci Asociación Sandinista  de Trabajadores de la Cultura a coordinadora de Comunicaciones del Consejo de Comunicación y Ciudadanía, novinářka, básnířka znalá angličtiny, francouštiny, italštiny a čtoucí německy /navštěvovala  Convent Collegiate School in Tiverton  v UK  a studovala na Art at the Institut Anglo-Suisse Le Manoir v La Neuveville ve Švýcarsku /, která prohlásila, že program vlády je křesťanský, socialistický a solidaristický, založený na křesťanských hodnotách. Vláda bude tedy pracovat  společně , v souladu…. =================================================s
společně , v souladu s Bohem a  Pannou Marií.
Rudé plakáty byly nahrazeny kompromisně růžovými.

http://www.netsocan.cz/socan/num0212/mikonik.htm

 

Jedním z prvních gratulantů byl Hugo Chavez, který Ortegovi poradil, tak jako předtím prezidentům  Bolívie, Ekvádoru a argentinské prezidentce, aby se staral o své zdraví, protože neposlušní prezidenti v Latinské Americe  snadno onemocní rakovinou  zde . V případě  argentinské prezidentky  Kirchnerové snad o rakovinu nešlo, tvrdí se nyní. Volby byly z příslušných míst očekáváně označeny za nelegitimní, podvodné atd. 
Ileana Ros-Lehtinen  (R-FL), Chairman of the House Foreign Affairs Committee, prohlásila  doslovně : “It is a disgrace that Daniel Ortega is being inaugurated today after his illegitimate election two months ago. His so-called ‘re-election’ was marred by widespread fraud and a blatant disregard for the rule of law. He simply chose to ignore the Nicaraguan constitution, which bans the incumbent from running for consecutive term
=================================================Proč  byla a je nevelká Nikaragua tak důležitá ? Její smrtelné hříchy byly a/nebo  jsou ..levicová orientace, vazba na revoluce v Latinské Americe,  možný domino efekt, úspěšná kulturní politika, nerostné bohatství a plán na vybudování  průplavua tzv. „ dry canal“ , silničního a železničního spojení  Atlantiku a Pacifiku.=========================================================

V sandinistické vládě a na významných místech bylo několik římskokatolických kněží  a řada nábožensky aktivních laiků. Svou roli sehrála, jako jinde v Latinské Americe Theologie osvobození viz Nicaragua, and Liberation Theology. Jedním  z hrdinů revoluce je katolický kněz Gaspar García Laviana, který 11.prosince 1978 padl v boji jako voják FSLN. Významnou osobností  církve chudých a autentického sandinismu je trapistický kněz, básník a filosof  Ernesto Cardenal, který byl  v sandinistické vládě prvním ministrem kultury ( o jeho komunitě a literární činnosti viz Dodatky ) a je značně kritický k politickému vývoji země  a ortegismu
Viz   Ernesto Cardenal, Nicaraguan Priest and Liberation Theologian
Poet, Activist Ernesto Cardenal Explores Cosmos, Humanity in Verse
The Catholic Church and social change in Nicaragua - Manzar Foroohar
Theologies: Liberation vs Submission
Paulo Freire: liberation theology and Marx
Bibliography on Liberation Theologies
Bibliography on Liberation Ecologies | Liberation Theology
 S. Jordan, "Bibliography: Latin American Liberation Theology Since 1976
Nikarágujský katolicismus je méně synkretický  než bývá v Latinské Americe obvyklé, integroval však také některé prvky náboženství původních obyvatel . Charakteristický je výrazný kult svatých, patronů měst a  vesnic, jejichž svátky jsou významnou náboženskou a kulturní událostí. Vedle toho však stále zůstavají v katolicismu přijatém  Indiány také  jejich zvyklosti. Rovněž stále působí, především mezi Afro-Američany  Santería   a praktikují se ne-křesťanské formy exorcismu a léčby  ( viz JohanWedel, 4 healing and Spirit Possession in the caribbean....). Šíří se rychle protestantismus (viz The Ideological Struggle In Nicaragua Churches). V klasické formě to je Moravian Church , tj. Moravští nebo i Čeští bratři, Episkopální církev, Luteránská církev - Iglesia Luterana Fe y Esperanza – ILFE. Samozřejmě politicky prospěšný a z ciziny importovaný a živený Pentekostalismus, který “pro politickou distribuci i prodej na “náboženském trhu“  a "Mini-culture wars” se nyní zdá být nejvhodnější Michael Dodson, Pentecostals, Politics, and Public Space in Latin America . Rostoucí počet Rusů v Nikaragui probudil zájem Ruské pravoslavné církve , která pokud bude více pravoslavná nežli  ruská, může být  misijně úspěšná a částečně zadržet postup protestantských sekt, především mezi původním obyvatelstvem.  Prezident  Ortega  rovněž obdržel vzkaz od Ježíše Krista  :The Second Coming of Christ has taken place and the Lord has embodied himself in a human body named Jose Luis De Jesus , The Man Christ Jesus” žijícího v USA.
 Rudou nahradila růžová
 “Government will work “together in harmony with God and the Virgin Mary,”                                                                                                            Rosario Murillo
Delší projev měla  First Lady Rosario Murillo  manželka prezidenta, mluvčí vlády, ministrině, vedouci Asociación Sandinista  de Trabajadores de la Cultura a coordinadora de Comunicaciones del Consejo de Comunicación y Ciudadanía, novinářka, básnířka znalá angličtiny, francouštiny, italštiny a čtoucí německy /navštěvovala  Convent Collegiate School in Tiverton  v UK  a studovala na Art at the Institut Anglo-Suisse Le Manoir v La Neuveville ve Švýcarsku /, která prohlásila, že program vlády je křesťanský, socialistický a solidaristický, založený na křesťanských hodnotách. Vláda bude tedy pracovat  společně , v souladu…. s Bohem a  Pannou Marií.
Rudé plakáty byly nahrazeny kompromisně růžovými.
Poté prezident Ortega pronesl řadu nekonformních vět. Žádal Izrael aby zlikvidoval svou nukleární výzbroj, uznal právo Iránu provádět vlastní nukleární program, odsoudil okupaci Iráku a Afganistánu a odsoudil zavraždění Muammara Kaddáfiho, kterému v době povstání ( probíhajícího za přímé podpory NATO) jednoznačně vyslovil podporu. Tehdy mu v telefonickém rozhovoru řekl , že vede “velkou bitvu na obranu svého národa. ”  
Revoluce nebo reformy?
Go- hra orientovaná ne na ničení, ale na budování, všechny kameny mají stejnou hodnotu a jejich síla záleží na jejich umístění v konkrétní situaci. Kameny se spojují do skupin a ty pak tvoří organické struktury, které buď přežijí, nebo zahynou. Během hry na desce proběhne spousta proměn - vzestupů a pádů, malých proher a dočasných vítězství
Wikipedia
Po revoluci a dlouhé a krvavé válce přišlo také zklamání a oprávněné otázky a pochybnosti. Co se stalo s revolucí , nebyla dokončena , nebo byla zrazena ? Po porážce Sandinistů ve volbách v důsledku únavy z války, prožitých tragédií, možnosti míru, příslibů a nátlaku  ze strany Spojených států a chyb FSLN, byl vývoj směrem k socialismu přerušen. Privatizace, především za vlády prezidenta Alemana dala příležitost domácím i zahraničním ekonomickým dravcům, oligarchům a korupci . Sandinistické hnutí se  morální a kulturní erozi také nevyhlo.
V roce 2007 znovuzvolený Ortega vyhlásil druhé stádium revoluce, která má pokračovat v budovatelském a nápravném duchu.

Oživená kultura, Nový člověk, compaňerismo a imperialismus suchou cestou.
" El triunfo de la Revolucion es el triunfo de la poesia."
"Vítězství revoluce je vítězství poezie.“
Tajná i zjevná válka  proti Sandinistům a nové Nikaragui nespočívala jen ve vojenské podpoře a mocenskému působení, ale probíhala i na kulturním, hodnotovém a spirituálním bojišti. Od běžné propagandy se přešlo ke kulturnímu darwinismu a kulturnímu imperialismu a kolonialismu. Slibný kulturní vývoj a inciativa státu, podpora lidové, národní a tradiční kultury a všech forem trvalé původnosti na místo „univerzalizující“ plochosti znecitlivující západní „massculture“ byl nebezpečnější nežli politická politická revoluce sama o sobě.  K tomu více
David Craven, Art and Revolution in Latin America, 1910-1990 , intervieview   E .Cardenal (str.185 )
a podnětná studie T.M.Scruggs, Nicaraguan State Cultural Initiative and “  The Unseen Made Manifest . ”
“The Ministry, headed by Ernesto Cardenal, sought to promote a true popular culture through the plastic arts, dance, film, poetry, and even puppet shows. This revolutionary transformation included the elimination of the vestiges of the old elite and U.S. cultural influences. Examples of the government's work include its creation of the Instituto Nicaraguense de Cine (INCINE) and the Sistema Sandinista de Television (SSTV) to replace foreign films and television programming with Nicaraguan productions that would advance the cause of the national revolution”.
“Whisnant, David E., Rascally Signs in Sacred Places: The Politics of Culture in Nicaragua.
Jeremy Harrison-Smith, Indigenous Perspectives: The Struggle For Land,Culture And Education In Rivas, Nicaragua
Válka jinými prostředky.
Kulturní dominance a kontrola je nutnou součástí a snadno pronikajícím instrumentem globalizujícího systému vykořisťování. Původ, účel, cíl, charakter, možnosti a efekt strategie znevolňující  kulturní kolonizace nebývá postiženými viděn a chápan a rezistence vůči němu je pro jedince a často i kolektivy takřka vyloučena. Tato strategie je zaměřena méně na  nekonformní elity, tam kde dosud existují a jsou pozitivně funkční,, ale především na masy . Kulturní průniky, subverze a infiltrace jsou pokračováním a rozšířením proti povstaleckého boje, který  změnil i svou  vojenskou strategii, nevojenskými prostředky. Hlavními nástroji jsou pochopitelně masmedia, která mají vytvořit masovou kulturu, atomizovat, odkouzlit a desakralizovat realitu, paralyzovat možnosti kolektivní odpovědi, likvidovat původní i kulturně historické celky, především ty, které se osvědčily a jsou méně přístupné přímému tlaku. Vytváření osamělé nové střední třídy bez tradic a vlastní kultury, přístupné instrumentální racionalitě, zvěcnění  a konzumerizmu má zároveň ekonomický  význam a efekt v rámci strategie globalizace. Do jisté míry  to v Evropě ve své kritice liberalistického kapitalismu pochopila část tzv. Nové pravice (viz Charles Lindholm and Jose Pedro Zuquete,The Struggle for the World: Liberation Movements for the 21st Century), která však vychází z jiných předpokladů, mnohdy neváhá navazovat na protofašistické a fašistické intelektuální předchůdce (ale také na marxistu Gramsciho, Marcusseho, Levi-Strausse a další) a dochází k neadekvátním a absurdním závěrům protichůdným a protikladným humanismu latinsko -americké levice. To se týká také některých ruských koncepcí a hnutí
Against Post-Modern World Dugin's Conclusion
“In Dugin's view America is the champion of a hyper-materialistic ethic, based on radical individualism. It is subversive of traditional human values. As an empire of "frenetic consumption," America threatens to remake the world in its own image. Furthermore, as Dugin points out, the emerging neo-socialist trend in Latin America suggests that a new bloc of countries will soon join Russia, China and the Islamists. As a Brazilian, Professor de Carvalho should know that South America isn’t of Western civilization at all. The Latin Americans are, by nature, opposed to the West’s money changers.” A sheep in sheep’s clothing.”
!! Marx? Gramsci? Levi-Strauss? Marx !!
Celkem nepřekvapí zájem, který má Nová pravice a někteří stoupenci Eurasie o M.Eliade a K.G.Junga ( a Mercia Eliade ), ale mimořádný význam C.Levi-Strausse pro formování a opodstatnění společnosti a zacílení dějin je všeobecně neviděn a pokud připomenut, zásadně nechápán i mezi marxisty a post-marxisty.   Podbízí se potlačovaná otázka, zda je možná asimilace sociálního a kulturního kriticismu "conservative right-wing " do "new left interpretation".. Všude tam, kde není možné jít k často takřka nezahlédnutelným základům.
Dalšími cíli je znecitlivění vůči viditelným projevům nehumánosti kapitalismu, regulace senzitivity, znehodnocení přirozených vazeb, kolonizace kolektivního i individuálního nevědomí a systém totální manipulovatelnosti. „Naděje na změnu byla očividně nahrazená hrůzou ze ztráty,“ jak vystihl Fredric Jameson. „Stejně jako se celkově, častěji nepřímo nebo šifrovaně, se v masmediální produkci zrcadlí doba, kolektivní nevědomí, potřeby systému, tak je sledovatelná strategie ideologického aparátu, zájmy Megastruktury i soupeřících, symbiotických oligarchií. Pro nedostatek a nemožnost vytvářet přesvědčivější, účelnější a působivější mimikry a vyrovnávající iluze uchovává ideologické podvládí zužitkovatelné modernistické a vzdáleně osvícenecké prvky, zdání klasického liberalismu, tradici individualismu a kašírované, většinou dobově trivializované nadčasové mýty. Zbytek je z větší části regulovatelná selektivní kulturní metastáze. Moc v rámci kultury a jejím prostřednictvím závisí na tvorbě, konstrukci a kontrole systému symbolů a v jejich rámci mediálních kodů s požadovanou předvolenou účinností, umožňující podřizující internalizaci, ztotožnění, stimulovanou projekci, falešnou dichotomii, odosobňující resistenci vůči nekonvenujícímu, nekomfornímu a vůči odlišné komformitě, a směrovanou agresivitu. Chladnou cestou tvořený, prokalkulovaný i samoplozením vznikající newspeak masmédií a jejich systém stimulů vytvářejí použitelný, předvídatelný, přehledný vnitřní svět, ilusorní extenzi opouzdřených osobností, iluzorní nezávazné společenství a psychosociální paralelismus, které se stávají pro postižené sociálně diferencovanou úlevnou potřebou. Pro odolnější kategorie včleněných, anebo pro postižené nezužitkovatelnými vedlejšími příznaky, je vhodná kulturní izopatie, v případě neúspěchu oboustranně vítaná kulturní segregace.... Franco Moretti a Fredric Jameson mají své objevy kulturní logiky klasického i pozdního kapitalismu, kolektivní psychologie a politického nevědomí, projevujících se v literatuře a filmu, které trochu pomohou. F.Moretti v knize „Signs taken for Wonders “ probírá i klasické horory, detektivky, tragédie a jejich souvislost s dobou, Systémem a problémy zdánlivě zcela nesouvisejícími s tématy i formou vysoké“ i masové a/nebo lidové kultury. “ 

 

 Televizní a filmová produkce zdůrazňuje kult, většinou eticky nelimitovaného jedince, brutality, degradovaného a degradujícího sexu  a zahrnuje konzumenty záplavou hororů, dystopií, infernální „reality“ zastírající hrůzy nastolené reality.  „Za filmovým jevem je nefilmová podstata současné reality většinou regulovaného samospádu dehumanizace i jeho programovéhou využití a implantace tam, kde k němu nemohlo dojít, nebo byl zastaven.  Dnes už se v oblasti hororu ovšem těžko hledá něco nového, a tak se dá spíše na techniku, více krve, více fyzické hniloby, průhledně a nezaměnitelně svědčící o hnilobě kulturní, více vředů, bolesti, řevu i špatných konců, prohry hrdinů kladných; a omšelá napětí. Dominantní, deestetizující symbolika části hegemonické kultury doplňující ritualizovaná klišé pokračující, zužitkovatelné i nastavovatelné kultury „vyšší“ má nepostradatelnou funkci s přehlednými výsledky (Archeologie popřítomnosti aneb stýskání po budoucnosti). Vedle toho se logicky  předvádí skvělý život Zlaté třídy žijící v přístupné Utopii, do které může každý přizpůsobivý snadno vejít. K působení kulturního imperialismu  podrobněji James Petras,  Cultural imperialism in the late 20th century 
Jako další forma řízeného rozkladu je vytváření konformních kulturních a náboženských enkláv. Zcela programové je vysílaní severoamerických misionářů do Latinské Ameriky. Nepokrytě takto působil dvorní  kaplan Bílého domu Billy Graham a pokračuje v tom  jeho méně oficiální syn. Tito se zaměřují spíše na krotší formy působivého charismatismu, přijatelného i střední třídě, tam kde je pociťováno hodnotové vakuum.. Vedle nich jsou však prodejným náboženským zbožím i bizarní sekty . Některé nejsou  viditelně politické, jiné jsou politicky militantní, agresivní a sociálně pathologické. Někteří jejich členové se v Latinské Americe dostali i do vysokých funkcí, ve kterých si často počínali velice nekřesťansky. Řada protestantů se však zůčastnila bojů a později tvorby nové společnosti spolu s katolíky a marxisty .
Kupř.  organizace podporující sociální změny
:Centro Antonio Valdivieso (CA V) - katolická, ekumenická
Centro de Promoción y Dessarrollo (CEPAD) – evangelikální - protestantská;
Instituto Histórico Centroamericano (IHCA) –vedená Jezuity;
Centro de Promoción Agraria (CEPA) –rovněž vedená Jezuity ;
Eje Ecumenico (MED-CELADEC) – protestantská ;
Instituto Nacional de. Investigaciones Económicas y Sociales INJES) – nekonfesijní, působí v ni však  také Jezuité ;
Confederacion de Religiosos de Nicaragua (CONFER)- katolická; Consejo Ecumenico Blufile?o de Iglesias Cristianas (CEBID) – inter-církevní a další
Jedním z pochopitelných cílů těchto misií byla také neutralizace Theologie osvobozenía perspektivní levice. Poměrný úspěch mají tato implantovaná hnutí mezi chudými, především tam kde neuspěly ryze redukcionistické frakce levice. Mezi střední třídou jsou působivější tradičnější formy protestantismu Působení těchto regulovaných antikulturních misií má sotva nějaký kladný vedlejší účinek., který by vyrovnal předpokládaný negativní výsledek. Podrobněji zde      Netsocan .   Některé evangelikální církve se přímo  podíleli na podpoře proti-sandinistických Contras.
“At that time, rightwing evangelical and political groups working in close conjunction with the executive branch of the Agency delivered much of this aid to the contras, but Noriega /Roger Noriega: assistant secretary of state pozn. jm/  later took direct charge of channeling it, sometimes laundering it

 

through representatives of Colombia’s Medellin drug cartel in Miami.”