Novinář Komárek na trajektorii Radka Johna?

obrazek
23.8.2013 09:15
Když jsem viděl billboardy pochybného politického projektu ANO 2011 Andreje Babiše, kde je zobrazen spolu s bývalým novinářem Martinem Komárkem, musel jsem se smát. Prý "nejsou politici" a tak "makají". A co až politici budou? To pak už tedy makat nebudou? Dal jsem si tu práci a našel si pár článků pana Komárka (pan Paroubek o něm píše jako o "chlastometrovi", tak možná "maká" i trochu jinak) právě o panu Babišovi. A rozhodl jsem se o něj se čtenáři tohoto webu podělit. Titulek je velmi zajímavý: "Miliadrář Babiš tlachá jako v hospodě." Je to totiž právě Komárek, který velmi rád politiky konfrontuje s jejich vyjádřeními z minulosti, klidně i dávné. Teď je řada na něm. Zatím se chová úplně stejně, jako další novinář, který se v politice odkopal až až - Radek John.

Martin Komárek: Miliardář Babiš tlachá jako v hospodě - 20. září 2011 - MF Dnes (Na internetovém serveru iDnes.cz vyšel Komárkův text dokonce s ještě tvrdším názvem, a totiž "Miliardář Babiš prská jako Pepa z hospody"):

Jeden z našich „nových Čechů“, miliardář Andrej Babiš, tvrdí, že Česko připomíná Palermo. Prý se tu krade pomiliardách. Začalo to v roce 2006. Mohou za to prý Topolánek, Bém, Dalík, Řebíček, Roman a další. 

Když promluví miliardář, jsou lidé zvyklí poslouchat víc, než když jim totéž říká v hospodě Na Růžku Pepa Tvaroh. V tomto případě by neměli. A to nejméně ze tří důvodů.

První: Kdybyste totiž mluvili s některým člověkem, které jmenuje Babiš, dozvěděli byste se totéž o něm. Dozvěděli byste se, že největší „obchody“ s podnikateli uzavíral ve zlatých starých časech politicky poněkud naivní, ale jinak zdatný Stanislav Gross. A co by vám řekli, kdybyste se zeptali, kdo stál za jeho kartelem podnikatelů a politiků? 

Nemusíte hádat dvakrát.

Prý Andrej Babiš.

Je tedy možné, že jestliže Babiš nyní haní představitele pravice, chce pomoci svým ochranitelům a zároveň chráněncům ze sociální demokracie. A doslechli byste se i jinou věc. Pan miliardář je tak nabroušený proto, že pravostředá vláda mu pokazila miliardový kšeftíček s jednou plodinou. A tak teď prská.

Nevíme, zda je pravda to, co bychom se doslechli o Babišovi – stejně tak jako nevíme, zda je pravda to, co Babiš říká o Dalíkovi a spol.

Neříká totiž nic jiného než to, co Pepa Tvaroh u piva. Nepodložené zvěsti, že ten a onen kasíruje tolik a tolik od toho a toho. Pepa Tvaroh by ale do svého seznamu zahrnul i Babiše a jeho podnikatelské souputníky, co raději, jak se říká mezi VIP, vytvářejí obchodní příležitosti spíše se sociálními demokraty než s ODS a s TOP 09.

Babišova výpověď, kromě toho, že ukazuje stav jeho miliardářské mysli, je bezcenná právě i z tohoto druhého důvodu. Hospodský žvanil má málo možností se přesvědčit o stavu korupce. Čte noviny a možná dal nějakou obálku doktorovi, když chtěl rychleji endoprotézu, a úředníkovi, když chtěl zapsat do katastru pozemek. Možná ani to ne. Ví jen to, co se říká.

Vlivný člověk, který dokonale zná byznys i politiku, jakým Babiš pravděpodobně je, by se neměl omezit na tlachy a morální rozhořčení. V rozhovoru pro Hospodářské noviny říká: „Lidi, kteří by o tom chtěli mluvit, se bojí, že budou označeni za blázny. Že místo podstaty věci se budou prošetřovat cesty, jak se ke svým informacím dostali. Že jim někdo bude dělat problémy.“ To mají být slova sebevědomého obchodníka?Navíc to není pravda: novináři o korupci otevřeně a beze strachu píší. Tento list upozornil už na několik okatých případů a policistům doslova přinesl informace na talíři.

Třetí důvod, proč Babišovi nedůvěřovat, je logický rozpor. Náš bohatec vlastně říká: Bez korupce se tu nedá uzavřít takřka žádný obchod. Sám však uzavírá obchody za stamiliony. Je on taková výjimka, nebo taky občas dá těm, co rádi berou – tedy, jak říká, politikům, soudcům a policii? Tím, že zpochybňuji věrohodnost Andreje Babiše, nechci však zcela zpochybnit to, co říká. Ano, korupce a klientelismus jsou mezi velkopodnikateli a politiky na všech úrovních faktem. Potvrzují to nezávislé, sice „anonymní“, ale věrohodné výpovědi, s nimiž jsem se setkal i já. Není jasné, zda jsou někteří policisté, někteří státní zástupci a někteří soudci uplacení, nebo málo schopní.

Je však zřejmé, že mnohé případy zavánějící pro veřejnost očividnou korupcí tyto orgány nevyřešily. Patří k nim i případ Babišova údajného spojence Grosse.

Není však pravdou, že se úplatkářství rozrostlo po roce 2006. Tato fráze patří k politickému arzenálu kritiků pravice. Korupce je tu od devadesátých let. Hodně velká, i když asi ne taková, jak tlachalové říkají. Babiš patří k lidem, kteří by s tím mohli něco dělat, kdyby jim, parafrázujme Havlíčka Borovského, jejich rozhořčení „ráčilo z úst konečně vjeti do rukou“.

 

karel-nizbor
Ač volil jsem levici, je to všechno na pravici... I levice.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Souhlas. Pokusím se parafrázovat jeden citát: "Chtěl bych, aby naše voliče Bůh při zdravém rozumu zachovati ráčil." Kromě toho by bylo dobře, aby se "u mas" zachovala paměť o trochu delší než má prvok měňavka. Více netřeba. Protože - krátce po sobě skočit na stejný špek? Never more. Naštěstí je Babiška ještě horší rétor než Šumař Bárta. Ale hlavně nelze si nevšimnout role, kterou sehrál Radek Džon. Ta totiž byla rozhodující.

Radek  měl předeším pověst nesmiřitelného lovce skalpů a působit roky na největší komerční TV. Lidi si řekli: když je u toho Džon, tak si krmotři ucvrknou do gatí. Jak to dopadlo, doufám, že lid obecný nezapomene. Radek udělal firemní noviny na křídovém papíru, takže byly drahé, předrahé. A jak známo, Jeho Vůdce hned po vstupu do koalice vydal příkaz číslo 1: "pracovat pro firmu". A tak dále a tak podobně.

Pan Komárek se může trošku sklouznout na vlně vytvořené jeho statečným otcem. Ale nevšimnul jsem si, že by Komárek mladší "do nepravostí rázně tepal". A pak:  Ano-nymní hoši mají hodně málo času. Ten jim nebude dopřán. A pak: také rozhodne ryze český fakt, že Babiška má v truhličce příliš mnoho zlaťáků. Tak mnoho, že onen pán s nízkým čelem se setká s pověstnou tuzemskou závistivostí. Byť se snaží velice a převelice, ono Ano bude považováno za fiktivní partaj o jednom prvku. Takže se zařadí vedle Boboši i Okamůry. V této kategorii má šanci překonat "pětku" akorát Jezevec z Vysočiny. A ani by mi nevadilo, kdyby opět klopýtl. Byť by to bylo třeba kvůli oteklému palci.