Novinářské hyeny ...

hyeny
28.1.2018 16:32
(Pozn.: filmový střih mj. umožňuje převrátit chronologickou posloupnost děje, zvýraznit nebo zatajit jeho podstatnou část, zaměnit příčinu za následek apod.)

V sobotu večer v pražském hotelu TOP – již po skončení oficiální akce Strany práv občanů u příležitosti volby prezidenta republiky - zkolaboval novinář M.R., který krátce předtím přijel z obdobné akce sympatizantů Jiřího Drahoše.

Nutno předem podotknout, že akce SPO v hotelu TOP byla uspořádána ve dvou sálech – ve žlutém pro novináře se žlutými visačkami a v modrém pro členy a sympatizanty SPO, kteří si zde pro sebe objednali a zaplatili pohoštění, kam proto nezvané osoby neměly přístup. K viditelné nelibosti novinářů a kameramanů byly oba sály po celou dobu odděleny posunovacími dveřmi, na což pečlivě dohlížela ochranná služba.

Po odjezdu pana prezidenta a skončení oficiální části odešla i ochranka. Toho okamžitě zneužili někteří vyhladovělí a žízniví novináři a hbitě pronikali do modrého sálu ke stolům s občerstvením.

Jedním z nich byl i zmíněný novinář M.R., který však při popíjení v modrém sále náhle zkolaboval.

Byl jsem náhodou nedaleko a proto jsem se mu okamžitě snažil poskytnout první pomoc, jak každému z nás velí nejen zákon ,ale též občanská a humánní, lidská povinnost. Držel jsem ho v náruči, aby se ev.nezadávil a neobratně jsem se jej pokoušel oživovat. Současně jsem obracel na novináře a kameramany, kteří se okamžitě seběhli k této nečekané události, aby konečně ulovili a natočili nějakého „sólokapra“, když už se jim nepodařilo zaznamenat toužebně očekávanou porážku Zemana a jeho příznivců nebo aspoň provokující obnaženou Ukrajinku.

Žádal jsem a opakovaně prosil tyto nečinně přihlížející novináře a kameramany, dychtící pouze po senzaci, aby rychle zavolali záchranku a lékaře, protože jejich kolega – novinář! nejevil známky života. Věřil jsem, že oslovení novináři a kameramané, neustále nás sledující a filmující, se jistě zachovají jako řádní občané a svému novinářskému kolegovi záchranku zavolají.

Když se ani po cca 15 minutách záchranka neobjevila, zavolal jsem na záchranku sám, proč už nejedou. Ústředna mi však odpověděla, že ji dosud nikdo do hotelu TOP nevolal!Teprve až po mém zavolání se záchranka rychle dostavila. Její lékař mj. žádal, aby všichni čumilové ihned vyklidili prostor, aby mohli začít se záchranou pacienta.

Vykázali jsme proto neustále natáčející kameramany z modrého sálu, kam stejně neměli dovolený přístup a uzavřeli posunovací dveře oddělující oba sály. Zvědaví novináři však tyto dveře opakovaně otvírali a nadále neurvale pronikali nadále do modrého sálu: někteří natáčeli, jiní se tam kvapně sytili.

Při vytlačování nezvaných novinářů ze sálu se mj. dva novináři – oba byli viditelně označeni žlutou visačkou – dostali do křížku.

Nevím, jak výstižně nazvat zmíněné chování klubka novinářů nečinně přihlížejících srdečnímu záchvatu svého novinářského kolegy, kteří než aby mu zavolali záchranku, tak raději natáčeli joho možné umírání!

Na neposkytnutí povinné pomoci sice pamatuje paragraf 150 zákona č. 40/2009 Sb., já si je však budu pamatovat jako novinářské hyeny!

Tato popisovaná událost není - kromě místa děje - v žádné přímé souvislosti s volbou prezidenta republiky.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

"Každé zlo je na niečo dobré" - hovorí slovenské príslovie.

Tento text a filmové zábery jasne dokumentujú čo, kde a medzi kým sa odohrala scéna. Každý musí jednoznačne súhlasiť s tvrdým headlinom textu. Novinárska obec by sa mala v mene svojich členov ospravedlniť. Stalo sa niečo celkom iné :

Na ČT24 ukázali zábery z uvedeného incidentu. Besedujúci novinári s Davidom Borkom zaujali stanovisko k týmto záberom. Ako vždy boli to p. Dvořák s Českého rozhlasu plus ( prečo je v ČT vždy tento rozhlas? ), Reflex p. Pečinka, Mladá fronta dnes p. Leinert a Hospodárske noviny p. Honzejk. Pan Leinert bol tiež pri tomto incidente a s nepochopiteľných dôvodov nepresne a nejasne informoval spolubesedujúcich. Dokonca skonštatoval, že to správanie novinárov spadá do ranku prezidentových podporovateľov, lebo prezident dokonca prebúdza také správanie a pôsobí na pudy, pričom niektorí sa tomu ťažko bránia.....Čím viac rozoberali zábery, tým viac konšpirovali.  Skrátka celý incident prišili na vrub Prezidentovi. Honzejk dokonca očakáva zhoršenie morálky v Česku kvôli prezidentovi. O ospravedlnení sa za správanie novinárov, ako samostatne mysliace osoby, nepadlo ani slovo.

Keďže názory týchto novinárov ( až na p. Leinerta ) poznám, osobne som sa tomu nečudovala, a ani ich rozboru prezidentských volieb.- Len potvrdili svoje nemenné videnie sveta politiky. 

Zarážajúce na tom je, že o novinároch sa hovorilo ako o svedomí národa, novinárska obec požíva špeciálnu spoločenskú ochranu, svet bojuje za ochranu slobody slova pre novinárov - napríklad Nemecko pre oslobodenie 1 novinára z tureckého väzenia je vraj ochotné uzatvoriť zmluvu o modernizácii Tigrov s Tureckom v hodnote 250 mil.

To všetko sa deje nezaslúžene? Novinári zneužívajú svoje výsostné postavenie v spoločnosti do takej mieri, že kádrujú spoločnosť, rozdeľujú spoločnosť podľa svojej ideológie, sú neúctví a nerešpektujú slobodu slova u svojich " obetí ", dokonca určujú kto môže a kto nemôže byť prezidentom, premiérom, ministrom, berú na seba talár sudcu i popravčího - skrátka ovplyvňujú spoločnosť viac, než im to prislúcha?

Samozrejme česť výnimkám. No každá výnimka len potvrdzuje pravidlo.