Novorusko, Ukrajina, Rusko - od 27.4.2015

obrazek
28.4.2015 16:43
Na Ukrajině se bouří horníci a naopak donbaským horníkům jsou prováděny železniční sabotáže, aby nemohli uhlí vyvézt ani na Ukrajinu, která ovšem o jejich uhlí stojí. Poslankyně ukrajinského parlamentu Irena Farion vyzvala k rozstřílení všech Ukrajinců, jejichž příjmení mají rusky znějící zakončení. A tak si tam žijí. Boje neustávají, OBSE situaci monitoruje. Členové ukrajinského batalionu Azov spektakulárně ukřižovali a upálili donbaského domobrance (video v blogu Despotická diktatura je zde) - Vyjádření bývalého zmocněnce pro enrgetiku Bartušky o Oděse, kdy tragickou událost schvaluje (také viz blog o despotické diktatuře), probudilo i Zaorálka, ale ukrajinské vojenské síly i nadále páchají i jiná zvěrstva, včetně těch na neplnoletých ženách a zasílání uříznutých hlav matkám domobrnců. Finanční pomoc Ukrajině stále mizí v černé díře. ale EU do Ukrajiny stále sype miliardy eur. Za její peníze se zřizují koncentrační tábory. Jacenjuk je přesvědčen, že ukrajinština se stane jednacím jazykem EU. ... sotva prohlásí minZV Finska, že si přeje dobré obchodní vztahy s Ruskem a že do NATO se tlačit nebude, hned je tu námořní provokace s odpalováním hlubiných náloží, protože by tam mohla být ruská ponorka. Na Ukrajině hoří radioaktivní les a z něj unikají radioaktivní částečky popela do atmosféry. Blog bude aktualizován p aktuality z médií týden. Irina Obrman: Zpráva od Dmitrie Kiseleva z 28. září 2014, tedy stará přes půl roku, ale nic nemění na své aktuálnosti. Nikdo mě nepřesvědčí, že UKRové nejsou zrůdy a na tváři Země NEMAJÍ CO DĚLAT!!! Hrdinní Ukrové znásilňují a střílejí své oběti ve stejných místech, kde spí a jedí. Hromadná pohřebiště obětí ukrajinských trestních jednotek popravovali a znásilňovali své oběti tam, kde spali a jedli. Mezi národními jednotkami je spousta banderovců a sadistů. V jámách jsou s rukama svázanýma vzadu naše sestry a bratři postřílené těmito jednotkami. My říkáme, je to válečný zločin. Motivem těch, kdo vraždí je bitva o Ukrajinu a válka. Říkají jim, že bojují proti ruské armádě, ale ve skutečnosti vraždí vlastní lidi. Své lidi střílejí a své zakopávají. Dokonce nejde o vojáky z druhé stranym ale o bezbranné lidi, prostě venkovany, A pálí domy, když jsou nuceni ustoupit. Rusko nabídlo pomoc při hašení černobylského lesa. Před rokem. 25.4.14 vůdce „pravého sektoru“ Jaroš vyzval pověřeného prezidenta Ukrajiny A.Turčinova začít masivní operace proti obyvatelům (!!!) jihovýchodu. 30.4.14 v Kyjevě na setkání s hlavami regionálních správ Turčinov dal pokyn vytvořit v každém regionu „Územní obranné prapory“ z vlastenců.Ukrajinská ekonomika je nejhorší na světě. Podle britského ekonomického časopisu The Economist zaujímá Ukrajina první místo mezi nejhoršími ekonomikami světa. Předehnala dokonce i občanskou válkou zničenou Libyi. Ukrajinská arááda obklíčila jednotky Pravého sektoru. Před výročím oděské tragédie stahuje vynervovaný Kyjev do Oděsy speciální síly a obrněná vozidla.

O zastřelení Ukrajinců s příjemnmi s ruskými zakončeními: http://nemolchu.ru/video/ukrainskaja-voina/farion-prizvala-rasstrelivat-ukraincev-s-familijami-zakanchivayuschimisja-na-enko-uk-chuk-ishn-il.html 

4.4.2015 Porošenko ohlašuje zákon o internaci v koncentračních táborech: http://publikatsii.ru/v-mire/2654-koncentraciya-fashizma-poroshenko-anonsiroval-zakon-razreshayuschiy-konlagerya.html

EU sype miliardy do Ukrajiny: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/04/28/unbeirrbar-auf-dem-falschen-weg-eu-pumpt-weitere-milliarden-in-die-ukraine

zvěrstva 18+: http://www.rossiarusskie.biz/2015/04/zverstva-nacgvardii-vsuvideo-18.html/ 

koncentrační tábory: http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/1736-na-ukrajine-stoji-koncentracni-tabory-media-svorne-mlci 

Lesní požár radioaktivního lesa: https://www.youtube.com/watch?v=f4_PnXm1HCg

Ukrajinský prezident Petro Porošenko hovořil o hrozbě eskalace vojenských akcí na území Ukrajiny v nejbližší době.http://cz.sputniknews.com/svet/20150428/325119.html#ixzz3YadEh5Kl

Rusko nabízí pomoc při hašení radioaktivního požáru: http://russian.rt.com/article/88643 

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/368318-ukrajinska-armada-obklicila-jednotky-praveho-sektoru.html 

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/vynervovany-kyjev-stahuje-do-odesy-specialni-sily-a-obrnena-vozidla/

ruský analytik: https://www.youtube.com/watch?v=YxsFQu7Svmc

 

Putin o paktu Molotov-Ribbentrop - odpověď Polákům (s českými titulky): https://www.youtube.com/watch?v=-Yg2Sqj9E9U

27.4: Pravda o Krymu!!!!!!!!!!!!

Vladimír Diviš (dnešní publicistická polemika v deníku Právo), skutečně nestranný odborník na Rusko a Ukrajinu.

Jednak vyvrací lži havloidních a kchárloidních paskvilů a neonacistických přisluhovačů, jakož i všech deviantů s hlavou vraženou do USA řiti, načež se snaží nestranně najít pravdu!!!

Jan Rychlík si ve svém Poučení z krizového vývoje na Krymu (Právo 23. 4.) klade otázku, zdá "má menšina skutečné právo na ozbrojenou vzporu? Smí se násilně odtrhnout od státu, jestliže v něm žít nechce, jak to učinili čeští Němci v roce 1938 či krymští Rusové v roce 2014?"

Nesporně zarážející paralela od historika, který jistě ví, že čeští Němci v čele s Henleinovou stranou chtěli Sudety připojit ke státu ovládnutému po roce 1933 nacistickou nákazou. Na rozdíl od nich, naprostá většina obyvatel Krymu se nehodlala smířit se životem v zemi, kde loni v noci na 22. února došlo k násilnému svržení legitimně zvolené vlády ultranacionalistickými bojůvkami, v nichž měly a dosud mají hlavní slovo vyznavači extrémně pravicové a neofašistické ideologie z Pravého sektoru Dmytra Jaroše.

Mnozí kritici popřevratového vývoje na Krymu záměrně opomíjejí příčinu a naopak akcentují jen důsledek. Ještě v předvečer pádu zdiskreditovaného Janukovyčova režimu ministři zahraničí Francie, Polska a SRN svými podpisy garantovali, že nezbytné zásadní změny a reformy se na Ukrajině uskuteční výhradně zákonnou cestou předčasných prezidentských a parlamentních voleb.

Několik hodin nato právě zásluhou nejagresivnějších útočných bojůvek Pravého sektoru z Majdanu se tento dokument, podepsaný mimo jiné i nynějším premiérem Jaceňukem, změnil v pouhý cár papíru. Téměř nikdo významnější v západních metropolích ale proti takovému protiústavnímu "neevropskému" vývoji neprotestoval, ani nepodnikl patřičné "sankční" kroky.

V tomto kontextu byl také západními médii i politiky před veřejností zamlčen tzv. korsuňský masakr!!! Den před svržením Janukovyče a jeho suity, 20. února, se vracelo osmi autobusy domů několik set obyvatel Krymu, kteří v Kyjevě demonstrovali proti hnědé radikalizaci Majdanu.

Na silnici v Čerkaské oblasti, zatarasené s pomocí policie, byli přepadeni značnou přesilou ordnerů z Pravého sektoru. Sedm lidí bylo jimi zvěrsky zavražděno hned na místě a dalších, víc než dvacet, během "lovu" v okolních lesích a polích!!! Ostatní zbili, okradli a podpálili jejich autobusy!!!

Tento pogrom i události následujících několika dnů posloužili jako logický spouštěcí mechanismus "separatistických" nálad na Krymu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Z Kyjeva potom 27. února vyjel oficiálně tzv. vlak družby, plně obsazený Jarošovými setninami, které měly silou "obnovit na Krymu pořádek".

Do Simferopolu ale raději nedojely, protože včas dostaly zprávu, že na nádraží je tam očekává patnáct set místních členů teprve se formující domobrany, vyzbrojených sice jen holemi a štíty, ale o to odhodlanější se ubránit!!!

Rychlík ve své stati také opakuje tvrzení západních mainstreamových médií a politiků o "ozbrojené vzpouře".

Pokud by si ale pečlivě prostudoval zveřejněnou zprávu Nalyvajčenkovy postmajdanovské tajné policie (SBU), dozvěděl by se, že naprostá většina (osmnáct z dvaceti tisíc příslušníků ukrajinské armády, námořnictva, policie a SBU na Krymu) přešla hned v březnu dobrovolně na stranu vzbouřenců a posléze složila přísahu věrnosti silovým strikturám Ruské federace!!! Ani to nepřekvapilo, protože většina z nich žije na Krymu i se svými rodinami.

Na rozdíl od Majdanu, korsuňského masakru nebo upálení minimálně padesáti aktivistů Antimajdanu v Oděse loni 2. května, na Krymu zaznělo tehdy jen na jednom místě několik náhodných výstřelů a zemřela jen jedna jediná osoba!!!!

Opomenout samozřejmě nelze ani tzv. zelené mužíčky. Ti údajně vtrhli na tento poloostrov na příkaz Putina a měli se ho násilně zmocnit. Ve skutečnosti ruští vojáci na Krymu byli vždy dislokováni před i po roce 1991!!! Následná mezivládní smlouva stanovila maximální počet ruských námořníků a vojáků na Krymu na dvacet tisíc!!! Umožňovala také jejich pozemní a letecké přesuny po poloostrově i mimo sevastopolskou námořní základnu!!!

Ani Kyjev navíc nezpochybnil nedávné Putinovo tvrzení, že v době loňské jarní krize se nacházelo na Krymu dokonce méně ruských vojáků a námořníků, než kolik povolovala smlouva s Moskvou!!!

Od loňského odtržení Krymu uplynul už více než rok. Vývoj událostí na Ukrajině za toto období bohužel dal za pravdu těm, kteří už tehdy varovali před hnědou hrozbou!!! Např. Jaroš se stal poradcem náčelníka generálního štábu, vyšetřování masakru v Oděse vyústilo po roce v oficiální obvinění protimajdanovských obětí, že se "samy podpálily a před hasiči zabarikádovaly" v ohnivém pekle!!!!!!!!!!!!!!

Ale nejvíce znepokojuje, že nyní na Ukrajině byli zákonem postaveni na stejnou úroveň partyzáni a vojáci Rudé armády, bojující proti německým okupantům a příslušníci banderovských a šuchevyčovských oddílů UPA, vraždících za války (i po ní) po boku nacistických trestných komand, desítky tisíc obyvatel západní Ukrajiny. A to je nejen pro obyvatele Krymu i dnes zcela nepřijatelné!!!!!!! 

Možná někdy téměř před rokem  - Donští  kozáci jdou na pomoc Donbasu: (píseň je kozácká modlitba):  https://www.youtube.com/watch?v=DUy72ZZx7lI

Казаки идут на помощь братьям на Донбассе!https://www.youtube.com/channel/UCmiRTNcNhG5SeKlVCJOlwcQ

Co nutí tyto dobrovolníky, muže, ženy, dívky, chlapce jít a účastnit se bojů? Jak mohou nechat doma své blízké a děti a jít bojovat s vědomím, že se s velkou pravděpodobností již nevrátí?
Nelhostejnost a hrdinný odkaz jejich předků. Nechtějí být nečinní. Nikdo je nenutí jít bojovat. Jsou povoláni jen vlastním svědomím. Spojuje je láska ke své zemi, pocit sounáležitosti s náRODem, s vlastí. Jsou si vědomi skutečného bratrství mezi slovanskými národy, které je nyní bude udržovat při životě v každém okamžiku. 
Je smutné, dojemné, vidět jejich tváře a vědět, že spousta z nich se nevrátí, že položí své životy za hodnoty, které jsou dnešní západní Evropou vnímány jako zastaralé a nebezpečné.

Ivo Stejskal († - 12.8.2014), jeden z prvních česko-slovenských dobrovolníků, bezúhonný, brněnský učitel tělocviku základní školy, šel pěšky i stopoval dva týdny, aby se mohl připojit k dobrovolnickému oddílu domobranců Vostok, řekl:
"Jsem Slovan. Vím, že zde na Ukrajině probíhá genocida ruskojazyčných obyvatel a když jsem viděl v televizi řádění v Oděse, kolik tam bylo zabitých lidí, nezbylo mi, než přijet."
Stanislav Neklan Krop

*****

Pondělí, 27.4.2015 – ráno a dopoledne:

1; Nové ruské senzace: čistě ukrajinské vraždy. Jaký zločin skrývá prezident Ukrajiny? Čí nájemná vražda spojuje Kolomojského a Porošenka? Jak mafie kryje ministra Ukrajiny Avakova? Ukrajina se zmítá v moři nezodpovězených otázek.

2; Ukrajinští diverzanti posílaní do Doněcka se maskují jako domobranci. Před pár dny v Doněcku večer byl sestřelen ukrajinský bezpilotní letoun, který létal nad Buďonnovským obvodem města. Stihl udělat kolečko nad oblastní onkologickou nemocnicí, nad čtvrtí Kalinkino a sousedními obytnými čtvrtěmi.

3; Experiment v Doněcku: Na běžné občany Doněcka promlouváme ukrajinsky. Všichni obyvatelé Doněcka dotazovaní na ulici prohlašovali, že nejsou Ukrajinci, ale Rusové, a vyslovovali se proti tomu, aby byli součástí Ukrajiny.

4; Jaceňuk vyzval politickou stranu Tymošenkové, aby skončila s destruktivní politikou. Strana „Baťkivščina“ a její frakce v parlamentu, která patří k podporovatelům vlády, vede destruktivní politiku. Toto prohlášení učinil premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk.

5; Pracujeme bez mzdy, říká primář První vojenské nemocnice v Doněcku. V První vojenské nemocnici Doněcké republiky se sešli stejně smýšlející lidé, kteří se snaží nezištnost a péči o raněné učinit základem své práce.

6; Avakov oznamuje první zatčené mezi demonstrujícími horníky. „Facebookový“ ministr vnitra Ukrajiny Arsen Avakov se zmínil o prvních zadržených osobách mezi demonstrujícími horníky. Neupřesnil ale, kolik demonstrujících bylo zadrženo.

7; Tymošenková zahájila útok na Jaceňuka. Obvinila vládu ze zvyšování cen plynu a požadovala od vlády Ukrajiny, aby snížila platby za bydlení na polovinu.

8; V předvečer Dne Vítězství přijede ministr zahraničí Německa do Stalingradu. Podle zákonů Ruské federace se Volgogradu, na období oslav vítězství vrací jeho historické jméno Stalingrad.

9; Sázky byly zvýšeny: Už Bill Clinton byl „agentem Kremlu“. Hillary Clintonové bylo zatím jen “oznámeno podezření“. Ve Fondu Clintonových se omlouvají – prý udělali chybu, která se nebude opakovat.

10; Mazepa pohrozil batalionu OUN policií. Generální štáb Ukrajiny: Osud batalionu OUN v případě odmítnutí vstupu do struktur ukrajinských ozbrojených sil bude řešit policie. A jaké rozhodnutí přijmou, bude už jen její věc, poznamenal zastupující šéf tiskové služby ministerstva Alexej Mazepa.

11; Jaceňukovi moc času nezbývá: Opoziční média na Ukrajině ho začali nazývat lídrem „strany války“. Arsenij Jaceňuk prohrává v souboji s „mírumilovným“ Porošenkem.

12; „Oslavy“ 9. května v ukrajinských školách: Místo veteránů přijdou za dětmi bojovníci ATO. Ministerstvo školství Ukrajiny vysvětlilo učitelům, co mají dělat ohledně blížícího se 70. výročí Vítězství.

13; „Agenti Kremlu jsou teď dokonce i v Národní bance Ukrajiny: Obviňují je z vlastizrady a vyzrazení státního tajemství. Média se nemohou shodnout, koho vlastně prokuratura nechá zavřít. Gontarevovou slíbili nechat na pokoji. Ale zato občanům zakrátko bude jasné, proč padá hřivna: Za všechno bude opět moci Kreml.

14; EU požaduje od Ukrajiny plnění Minských dohod. Nedávné výroky evropské strany zdůrazňují přání EU oslabit napětí ve vztazích s Ruskem, i když to vyvolává podráždění Kyjeva.

15; Studená válka kolem rusko-srbského humanitárního centra ve městě Niš. Západ podezírá Centrum Ministerstva pro mimořádné události Ruské federace v Srbsku, že je ve skutečnosti skrytou vojenskou základnou.

16; Zajíždění obrněné techniky ukořistěné ukrajinské armádě. Bojovníci armády Novoruska trénují plnění složitých manévrů, střelbu a učí se zakopávat bojová pěchotní vozidla.

17; Ukrajinští vojáci pokračují v diverzích na železnici: Na ministerstvu dopravy Doněcké republiky informují o diverzích organizovaných ukrajinskou stran o víkendu na trati Senťjanovka-Šipilovo. Cílem těchto diverzí je maximálně zkomplikovat dopravu vytěženého uhlí.

18; Slon a mravenec: Předseda Nejvyšší rady podepsal výnos o sankcích vůči Vladimiru Putinovi. Ukrajinský parlament rozmáchlým gestem zahrnul do sankčního seznamu Savčenkové“ prezidenta Ruské federace, šéfa vyšetřovacího výboru Ruské federace, šéfa ruské FSB, předsedu Státní dumy a další vysoce postavené ruské úředníky – a samozřejmě i lídry Doněcké a Luganské republiky.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pondělí, 27.4.2015 – odpoledne:

1; Avakov slíbil na květnové svátky represe. Prohlásil, že jeho podřízení budou postupovat tvrději než obvykle.

2; „Jaceňuk je sponzor terorismu. Je potřeba ho co nejdříve vyslýchat, říká poslanec Nejvyšší rady Kaplin. V parlamentu pojali podezření, že Jaceňuk pracuje pro Doněckou republiku. Nejspíš proto, že tam nakupují uhlí...

3; Saakašvili připravuje ozbrojence pro vojenský puč v Gruzii. Gruzínští žoldnéři z trestních praporů mohou být využiti pro zorganizování státního převratu v jeho mateřské zemi.

4; Ljaškův úlet: Lídr Radikální strany učinil podivné prohlášení - Anglickou královnu nazval „karatelskou babičkou“.

5; Porošenko se potuluje po nějaké rezervaci iluzí a je přesvědčen, že armáda je bezvadně zásobována. Petr Alexejevič ztratil kontakt s realitou. Dokud bude podléhat iluzím vytvořeným potěmkinovskými vesnicemi nebo pohádkami jeho nepříliš chytrých poradců, budou se v zemi dít nepříliš příjemné věci.

6; Perebejnis se bojí, že Ukrajince z Nepálu evakuují Rusové jako v Jemenu. Ukrajinské ministerstvo zahraničí prosí Poláky, aby zasáhli. Je jim trapné spoléhat na pomoc země – agresora.

7; Ústřední volební komise Kazachstánu prohlásila Nazarbajeva za vítěze voleb. Podle předběžných údajů pro něj hlasovalo 97,7% občanů z těch, kdo přišli k volbám. Volební účast byla 95,22%.

8; Sergen Markov: 82% proukrajinských bloggerů je za 50 tisíc rublů ochotno kritizovat Kyjev. Člen Veřejné sněmovny Ruské federace Sergej Markov informoval na své facebookové stránce o experimentu, který byl proveden v ukrajinském segmentu internetu.

9; Je čas roztáhnout křídla. Rusko bude rozšiřovat oblast svého bojového hlídkování. Co se stalo na nebi nad Pobaltím? Čeho se ve skutečnosti tak lekli vojáci z USA? A jak nyní bude Rusko sdílet vzdušný prostor?

10; Gudvin, velitel skupiny bezpilotního průzkumu v Novorusku,poskytuje rady brancům ukrajinské armády, jak přežít. Cenné rady těm, kdo se chce vypravit do zóny ATO: jak skrýt SIM-kartu,jakou vodu je třeba pít, co si vzít s sebou a co ne, jak se správně vzdávat apod.

11; Na Ukrajině je mzda zadržována dokonce i poslancům Rady.Ukrajinští poslanci si stěžují na zadržování mezd. Jen si nemohou vzpomenout, jestli jim neplatí od letošního března nebo od letošního dubna...

12; Generální prokuratura nenašla žádné Janukovičovy peníze na zahraničních účtech. Vůbec žádné zahraniční účty bývalého prezidenta v zahraničí nebyly nalezeny.

13; Elektronika je citlivá věc, říká vojenský expert o bojových komplexech pro síťové války, kterými byla vybavena armáda RF. Tanky Armata, Obrněný vůz Kurganěc, obrněný transportér Bumerang a obrněný automobil Tajfun byly vybaveny nejnovějším zařízením. O podstatě komplexů a jejich nedostatcích informoval prezident Akademie pro geopolitické otázky Konstantin Sivikov.

14; Ve vládních strukturách Ukrajiny pokračují v zaměstnávání Gruzínců. Jak je vidět, mezi Ukrajinci není ani jeden poctivý uchazeč, proto ředitel nedávno vytvořeného Národního protikorupčního úřadu Artěm Sytnik jmenoval svým prvním náměstkem bývalého náměstka generální prokurátora Gruzie Gizo Uglavu.

15; Děbalcevo – parní lokomotiva Vítězství. Zvláštní dopisovatelé „Komsomolské pravdy“ symbolicky přijeli do města, v němž letos v únoru armáda Novoruska dosáhla velkého vítězství nad Ukrajinou.

16; Válka za humny. Vždycky nám chybí jen rok. Jeden rok potřeboval Alexandr I., aby mohl proti Napoleonovi postavit nikoli dvousettisícovou, ale půlmilionovou armádu. Pouze jeden rok potřeboval Stalin, aby mohl dokončit přezbrojení armády a vytvoření mechanizovaných korpusů. Zhruba rok nám chybí i dnes...

17; Srbové shromažďují humanitární pomoc pro Novorusko. Počátkem dubna na Lazarovu sobotu sdružení „Pravoslavné rodiny“ a „Kirillica“ provedly akci na shromáždění pomoci pro děti z Novoruska a Kosova.

18; Ukrajina v moci finančních halucinací. Ukrajiny se nejspíš stane klíčovým tématem tohoto týdne. Do Kyjeva dorazily evropští představitelé na společný summit. Pravděpodobně toto setkání vyřeší pouze tečku nad „i“.

19; Bylo obnoveno ostřelování a po zhruba šesti týdnech (března a první polovina dubna) nepříliš intenzivních přestřelek se 27. dubna boje a srážky definitivně dostaly na trvalou středně intenzivní úroveň. Žádné náznaky návratu k březnové úrovni příměří nejsou.

20; Vojenská cvičení poblíž Nikolejava: Kyjev mluví o míru a chystá válku. Cvičení v Nikolajevské oblasti se účastní tři tisíce vojáků a více než 400 kusů techniky.

21; Legendu ruského neoliberalismu budou ve Velké Británii soudit za dětskou pornografii. Známý disident a protiruský opozičník Vladimir Bukovskij je obviněn Královskou prokuraturou z výroby a přechovávání dětské pornografie.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

 

Pondělí, 27.4.2015 – večer:

1; Peskov: Sankce Kyjeva proti Putinovi jsou jen šidítkem. Mluvčí Nejvyšší rady Ukrajiny Vladimir Grojsman dnes podepsal rozhodnutí parlamentu, kterým poslanci doporučili Radě národní bezpečnosti a obrany zavést sankce proti vedení Ruska.

2; Bezpečnostní rada Ruska navrhla omezení využití cizích měn. Na zasedání byla projednána doplňková opatření ohledně rozvoje dlouhodobých finančních zdrojů, zdokonalení mechanismů stimulace úvěrování prioritních směrů a odvětví ekonomiky.

3; Armáda Doněcké republiky je připravena předvést misi OBSE techniku pro Přehlídku Vítězství 9. května. Vojenská technika byla přivezena z míst stálé dislokace a nyní se nachází v Doněcku.

4; Olga Goloděc: Zmrazené důchody nebudou vráceny. Důchodové prostředky zmrazené v letech 2014 a 2015 nebudou vráceny do důchodového systému, prohlásila podle serveru ktovkurse.comvicepremiérka Ruské federace Olga Goloděc.

5; Ministerstvo financí: Zahraniční dluh Ukrajiny v březnu vzrostl o 8,3% na 32,8 mld. dolarů. Sdělila to tisková služba Ministerstva financí.

6; Veškerá porušení příměří v Donbasu jsou dílem Kyjeva, říká americký novinář. Americký novinář a veterán Ozbrojených sil Spojených států Jim Dean ve vysílání Press TV prohlásil, že vina prakticky za všechny případy narušení režimu klidu zbraní v Donbasu leží na Kyjevu.

7; V troskách Širokina pod dohledem ostřelovačů dále žijí lidé. V důsledku ostřelování je zde zničena většina domů a 90% infrastruktury.

8; Buzina: Co bude po Putinovi? Za Stalina byla z trosek vybudována veliká říše. A potom přišli naprosto směšní lidé – Chruščov, Gorbačov a vše skončilo opilcem Jelcinem. Teď je tu na nějakou dobu Putin a co dál? Kým potrestají Rusko, jestli se včas nevzpamatují?

9; Ministerstvo zahraničí Ruské federace informovalo Kyjev o jmenování nového představitele Ruské federace v kontaktní skupině. Rozhovor se konal z iniciativy ruské strany. Zvláštní pozornost byla věnována způsobům překonání humanitární situace v Donbasu.

10; Reportér Graham Phillips byl vystrkán z muzea Stěpana Bandery v Londýně. Známý novinář Graham Philips, který pracoval v Donbasu, byl napaden ze strany pracovníků muzea Stěpana Bandery v Londýně. Návštěvníci vytlačili reportéra z muzea za to, že pro návštěvu takového místa nemá dostatek reputace.

11; Itálie nepodpoří protiruské sankce. Vláda Itálie vystupuje proti prodloužení režimu sankcí vůči Rusku. Oznámil to šéf odboru obchodní politiky při ministerstvu pro hospodářský rozvoj Itálie Federico Eichberg.

12; Západ se Rusku snaží ukrást Vítězství, říká ministr zahraničí Ruské federace. Přitom podle slov Sergeje Lavrova Moskva vždy zdůrazňovala mnohonárodní charakter války a uznávala přínos Američanů, Angličanů, Francouzů a občanů dalších zemí k vítězství nad fašismem.

13; Kyjevský režim připouští, že rozpoutal Majdan za peníze.

14; Český diplomat označil upálení lidí v Oděse za správný krok. Český diplomat, zplnomocněnec vlády pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška prohlásil, že upálení lidí v Oděse bylo oprávněné, neboť se díky tomu podařilo odvrátit válku v regionu.

15; Vrchol diplomacie: Eurokomise považuje Ukrajinu za víc evropskou než africkou. Oficiální osobnosti EU se bojí nazývat Ukrajinu „evropským státem“, aby nemohla podat oficiální žádost o vstup do Evropské unie. Přitom Porošenko trvá na tom, že Ukrajina je Evropa.

16; Ukrajincům začali odpojovat elektřinu i teplou vodu. Naftogaz odpojuje plyn podnikům, které mu dluží, tedy i státnímu podniku Kijevenergo.

17; Ministerstvo spravedlnosti: Trestní oznámení proti Ukrajině podalo více než deset zahraničních investorů. Oznámil to v pondělí, 27. dubna zástupce ministra spravedlnosti Ukrajiny Anton Jančuk.

18; Jaceňuk je přesvědčen, že ukrajinský jazyk se může stát oficiálním jazykem Evropské unie. Porošenko zase vyjádřil naději, že francouzština a angličtina se stanou pracovními jazyky ukrajinské vlády.

19; V Bruselu proběhne 2. května vzpomínkové setkání věnované výročí událostí v Oděse.. Předseda Společnosti „Euro-Rus“ Chris Roman v Bruselu uskuteční shromáždění věnované událostem v Oděse z 2. května 2014. Touto akcí chce upoutat pozornost Evropanů na problém diskriminace Rusů na Ukrajině.

20; V Záporoží se neznámé osoby snažili obsadit Oblenergo. Zhruba desítka lidí se snažila proniknout do kanceláře, kde sídlí finanční a právní oddělení energetického úřadu.

21; V Užhorodu byly zapáleny hroby bojovníků ATO. Na sociálních sítích o tom informuje předseda Zakarpatské kulturně-osvětové společnosti „Prosvita“ Pavel Fedaka.

22; Ukrajina získala zpět 5.014 hřiven a pět kopejek kriminálních aktiv. Zbývá už jen 1,5 miliardy... Za tři měsíce tohoto roku se do rozpočtu vrátilo 10.000 rublů korupčních aktiv.

23; Na Ukrajině získalo práci pouze 10 tisíc přesídlenců, informuje ministerstvo sociálních věcí. Tento počet byl oznámen ministrem práce a sociálních věcí Pavlem Rozenkem ve vysílání 5. kanálu ukrajinské televize.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

 

 

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/04/28/ukrajinska-svodka-ze-dne-27-04-2015/

Úterý, 28.4.2015 – ráno a dopoledne:

1; Brazilský dobrovolník Rafael Fernandez Luzvarghi byl těžce zraněn na Doněckém letišti. Rafaelův oddíl se v neděli, 26. dubna nacházel na průzkumu neutrálního teritoria a dostal se pod minometnou palbu. Raněného velitele vynesli z pole jeho bojovníci a dopravili ho do Doněcka. Stav dobrovolníka je vážný.

2; DPA: Vláda Německa věděla o nebezpečnosti letů nad Donbasem ještě před sestřelením Boeingu 777, ale letecké společnosti nebyly informovány.

3; V Moskvě proběhla akce „AutoAntimajdan“. Cílem jízdy byl odpor proti „páté koloně“, která se chystá v Rusku uspořádat „Automajdan“ s cílem zopakovat cyklus ukrajinských událostí v Rusku.

4; Ukrajinské ozbrojené síly mění Širokino v hořící peklo i během příměří. Širokino je rybářské městečko na břehu Azovského moře nedaleko Mariupolu.

5; Facka Obamovi od Ruska a Íránu. Ruské dodávky komplexů C-300 do Íránu rozhádaly USA a Izrael.

6; Američtí vědci došli k závěru, že USA už nejsou demokratickou zemí. USA nelze považovat za demokracii, jelikož politická rozhodnutí se neschvalují v souladu s vůlí většiny Američanů, ale slouží pouze zájmům úzké ekonomické elity.

7; USA nedá spát územní celistvost Ukrajiny porušovaná Moskvou. Už dříve představitel ministerstva zahraničí Ruské federace Alexandr Lukaševič prohlásil, že Moskva nemá nic společného se ztrátou ukrajinské územní celistvosti.

8; Masové nepokoje v Baltimoru. Město je vyloupené, patnáct policistů je raněno,desítky zatčených. V americkém Baltimoru pokračuje boj mezi policií a místními obyvateli, kteří protestují proti krutosti policie. Mírumilovná protestní akce přerostla v masové nepokoje.

9; Porošenko: Válka v Donbasu může kdykoli pokračovat. Jsme ochotni udělat vše pro to, aby nebylo možné pochybovat ani ustoupit, prohlásil Porošenko. Vyzýváme svět, aby se za nás rozhodně postavil.

10; Ministerstvo zahraničí Ukrajiny. Zavedení bezvízového režimu mezi Ukrajinou a Evropskou unií bude odloženo nejméně na rok 2016. Připomeňme, že ukrajinská vláda doufala, že rozhodnutí o bezvízovém režimu může být přijato na summitu Východního partnerství v Rize, avšak šéf reprezentace EU na Ukrajině Jan Tombiński už dříve prohlásil, že je to velmi nepravděpodobné.

11; Čarodějové se scházejí na sabat v Kyjevě za podpory štábu ATO. U stěn Michajlovského chrámu asi dvě tisícovky senzibilů uskuteční pochybný rituál „za mír a harmonii“ na Ukrajině a Donbasu.

12; Mnoho zemí Evropy chce zrušit sankce proti Rusku, ale Polsko vytrvá do konce, říká Komorowski. Přitom ve Varšavě zapomínají, že ukrajinští nacionalisté sami vyslovují územní nároky vůči Polsku.

13; Kernes má stále menší naději, že zůstane na svobodě. V Poltavě byl zahájen soud. Příběh charkovského starosty je zákonitý výsledek politiky souhlasu s kyjevským režimem.

14; Řecko může od Ruska dostat 3 miliardy dolarů. Řecko může obdržet až 3 miliony euro jako zálohu v případě podpisu dohody o výstavbě tranzitního plynovodu přes území státu pro dodávky ruského plynu,prohlásil v interview pro Star TV premiér Alexis Tsipras.

15; Lavrov: Rusko chtěli potrestat za pravdu a touhu po spravedlnosti. Své hodnocení role organizace v dnešní mezinárodní politice vyjádřil ministr zahraničí Sergej Lavrov. V exkluzivním interview rovněž řekl, jaké reformy bude nutné udělat v OSN a jak je potřeba je provést.

16; Biden chce, aby Ukrajině „vrátili hranice“. Viceprezident USA pokračuje ve vydírání Ruska prodlužováním sankcí.

17; V Oděské oblasti došlo k výbuchu na železniční trati. K explozi došlo nedaleko města Iljičevsk.

18; Neznámí útočníci ostřelovali americkou vojenskou základnu v Japonsku. V prefektuře Kanagawa byla podomácku vyrobenou raketou ostřelována základna americké pěchoty Camp Zama.

19; Porošenko se pochlubil, že kontroluje 93% rozlohy Ukrajiny. Porošenko také nadále sní o obsazení Donbasu a Krymu.

20; Možná si koupíme i Pentagon... Norsko prodalo Rusku tajnou základnu NATO.

21; Horníci na Ukrajině pokračují v protestních akcích v Kyjevě. Havíři budou i nadále trvat na splnění svých požadavků vládou, především vyřešení krize v odvětví, poznamenal předseda nezávislých odborů horníků Ukrajiny.

22; Vojenská námořní flotila Ruské federace chce mít osm moderních letadlových lodí. Má Rusko utrácet prostředky na letadlové lodě nebo na pozemní vojska?

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 28.4.2015 – odpoledne:

1; Kdosi v Kyjevě šíří zprávu o zatčení šéfa Luganské republiky v Rusku. Tiskové centrum vojenské operace oznámilo zatčení Igora Plotnického. Mluvčí ATO Alexandr Briginěc o tom napsal na své facebookové stránce.

2; Šéf Luganské republiky označil zprávy o svém zatčení či odvolání za fantazie ukrjainských médií. Jak je vidět, na Ukrajině ž nezůstalo nic pozitivního, o čem by mohli Porošenkovi propagandisté psát...

3; Jaceňuk vyzval k zesílení finanční pomoci Ukrajině. Ukrajinský premiér vyzval západní partnery, aby zesílili intenzitu své pomoci Ukrajině s poukazem na to, že Řecku Evropská unie platí víc.

4; Jak zmařit Den Vítězství: O pravděpodobnosti útoku kyjevských vojsk na Donbas. Jelikož se Kyjev nachází pod přímým vnějším řízením, bude toto datum muset stanovit výlučně Washington, nikdo jiný.

5; USA si připravují půdu pro otevřenou intervenci na Ukrajině. Jakékoli narušení příměří na Ukrajině – a hned za vojenskými poradci se v zóně konfliktu objeví vojáci pravidelné armády USA a jejich spojenců.

6; Kernes se přiznal, že se bojí Avakovovy msty. Ještě před soudem chtějí charkovského starostu preventivně poslat za mříže. Kernes zdůraznil, že Avakov nemá k jeho případu vůbec žádný vztah.

7; Zvýšení cen energie je nejlepší způsob jak spustit program energetických úspor, říká ukrajinská vláda. Sdělil to v úterý, 28. dubna premiér Arsenij Jaceňuk během mezinárodní konference na podporu Ukrajiny, která se koná v Kyjevě. Píše o tom list Segodňa.

8; Evropská unie nebude vyčleňovat finanční prostředky na obnovu Donbasu. Současně EU neplánuje ani vyhlašovat nějakou větší nevratnou pomoc Kyjevu.

9; Ministerstvo sociálních věcí se chystá zveřejňovat jména občanů, kteří budou dostávat příspěvek na bydlení.

10; Doněcká republika požádala Evropskou unii o vysvětlení dodávek zbraní na Ukrajinu. Oficiální představitel Doněcké republiky v kontaktní skupině Denis Pušilin požádal předsedu Evropské Rady Donalda Tuska o vysvětlení faktu dodávek zbraní na Ukrajinu.

11; Motorkář „Chirurg“ varoval Evropu před nebezpečím rusofobie. Na tu svoji rusofobii jednou dojedete. Začíná to být absurdní. Jsme nuceni se v předvečer oslav Vítězství schovávat a tajně přijíždět k hrobům našich předků, prohlásil Chirurg.

12; Ministerstvo financí Doněcké republiky začal připravovat výplatu důchodů za měsíc květen. Penzijní fond a ministerstvo financí Doněcké republiky se chtějí do 1. května finančně vyrovnat s důchodci.

13; USA tvrdí, že vyzkoušely nejnovější samonaváděcí projektily pro ostřelovací pušky. Americká agentura pro obranné výzkumné projekty DARPA vyvinula automaticky naváděné projektily, které mění svou dráhu letu pro zasažení pohybujících se cílů.

14; Kdy se budeme moci obejmout s občany Podněstří, zní řečnická otázka Alexandra Zacharčenka na besedě o budoucnosti Doněcké republiky.

15; Výsledky summitu Ukrajina – EU rozzlobily Porošenka, píše Wall Street Journal. Strany se shodly v názorech na jedinou otázku: na nutnosti čelit „vměšování Ruska“. V ostatních bodech Brusel odmítl veškeré iniciativy Kyjeva a prohlašuje že nesplnil domácí úkol.

16; V Celosvětovém ruském národním shromáždění přirovnali proticírkevní akce k rusofobii. Znesvěcování pravoslavných chrámů a urážení členů církve je třeba přirovnat k rusofobii.

17; Evropa nechává Ukrajinu v bídě, píše Die Welt. „Je třeba přiznat, že ruský samovládce Putin v ukrajinském konfliktu dominuje: tu jej rozfoukává, jindy zas nechává vychladnout podle vlastního uvážení.“, píše pozorovatel německého listu Die Welt.

18; Porošenko se stane nejvyšším představitelem Evropské unie, říká Jaceňuk. A prezidentem Ukrajiny bude občan Lucemburska Jean-Claude Juncker.

19; V Republice Srbské v Bosně a Hercegovině byl spáchán teroristický čin. Zahynul okrskový policista Dragan Djurić. Želko Gajić a Stevo Milovanović byli zraněni. Terorista, který přepadl policejní stanici, byl zabit.

20; Dluh Ukrajinců za služby spojené s bydlením dosáhl 13,3 mld. hřiven, informuje ministerstvo pro regionální rozvoj. Na ministerstvu poznamenali, že od roku 2006 se dluh zvýšil o více než 6 mld. hřiven.

21; Jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná: Ukrajina bude muset v roce 2018 dostat 40 mld. dolarů finanční pomoci. Ministryně financí Ukrajiny poznamenala, že už probíhají práce na restrukturalizaci státního dluhu Ukrajiny, což umožní přitáhnout kolem 15 mld. dolarů.

22; Velitel batalionu Kijev-1“ se bojí rány do zad od obyvatel Donbasu a navrhuje represe vůči civilnímu obyvatelstvu Doněcké oblasti. Okupanti, kteří se nacházejí na území Doněcké oblasti, se nemohou ani den, by ani hodinu či minutu cítit v bezpečí.

Zdroj. rusvesna.su

 

Úterý, 28.4.2015 – večer:

1; V Oděse pomalovali památník obětem fašistické okupace svastikami a antisemitskými nápisy. Obětí vandalů se stal památník na náměstí Tobuchina.

2; Lipecká Porošenkova továrna byla zabavena soudem. Soud zabavil majetek Lipecké cukrářské továrny Roshen v rámci vyšetřování krádeží rozpočtových financí.

3; Rozsáhlý požár kolem černobylské jaderné elektrárny hasí vrtulníky a letadla. V Kyjevské oblasti požárníci hasí požáry v jednotlivých ohniscích na třech lesních pozemcích na území speciálního kombinátu „Černobylskaja pušča“, hlásí Státní služba po mimořádné situace.

4; Foreign Policy: Oslavováním OUN-UPA si Kyjev řeže větev, na které sedí. Ukrajina by měla odmítnout zákon o heroizaci členů OUN-UPA, pokud nechce přijít o přátele na Západě.

5; Doněcká republika dodala Ukrajině za období březen a duben více než 385 tisíc tun uhlí, sděluje ministerstvo dopravy Doněcké republiky. Na ministerstvu dále oznámili, že vlaky s uhlím se na Ukrajinu pohybují ve čtyřech směrech – do Charkovské, Dněpropetrovské, Kirovogradské a Oděské oblasti.

6; Hasičům se nedaří vypořádat se s ohněm kolem Černobylské jaderné elektrárny. Jaceňuk svolal mimořádné zasedání. Situace s lesním požárem kolem Černobylské elektrárny se vyostřuje.

7; Jaceňuk: Dnešní požár u Černobylu je největší od roku 1992. Podle původních zpráv je požárem zasaženo 400 hektarů lesa v zóně „Černobylskaja pušča“.

8; Greenpeace: Požár kolem Černobylské elektrárny je katastrofa: Hoří už kolem 10 tisíc hektarů. V tomto okamžiku v třicetikilometrové černobylské zóně zuří velký až katastrofální požár.

9; Avakov pošle do Černobylu hasit i bojovníky z Národní gardy. Jaceňuk tvrdí, že míra radiace je v normě.

10; Ukrajinské politické bláto. Proč se zpočátku Rusko a dnes i Spojené státy babrají v odporných ukrajinských sporech? Ukrajina má s Ruskem mnoho společných rysů, ale mentalita Ukrajince je velmi odlišná od většiny Rusů. Mentalita Ukrajinců není státotvorná. Hierarchie zájmů zdola nahoru je Achillovou patou všech pokusů vytvořit fungující stát.

11; Hody v době moru: Národní banka Ukrajiny za rok 2014 vytvořila zisk ve výši téměř 100 mld. hřiven. Efektivita Národní banky je rubová stránka likvidace malého a středního podnikání na Ukrajině.

12; Oleg Carjov: Předtucha války. Prakticky každý den se bavím s novými politickými uprchlíky z Ukrajiny. Všichni mluví o nastávající válce. O válce mluví i moji přátelé z Novoruska. O válce mluví ukrajinští vládní představitelé. O blížící se válce mluví novináři, politici, domobrana, vojáci ATO, dobrovolníci i prostí lidé...

13; Ukrajinský neonacismus jako ohrožení míru v Evropě a v Rusku. Nacionalismus jakožto jev vznikl v Evropě v 17. století. Je to čistě evropský fenomén a jakákoli země, která se chce evropeizovat, se tak pokouší tak či onak pracovat s nacionalismem.

14; Oheň se již přiblížil na 13 km k jaderné elektrárně Černobyl – k úložišti jaderného odpadu, říká zástupce ředitele pro vědeckou práci z Muzea Černobylu. Podle informací ukrajinské Státní služby pro mimořádné situace oheň řádí už poblíž obce Burjakovka.

15; Zdroje v ukrajinském velení potvrdily navyšování vojenských sil Kyjeva na linii fronty, říká Basurin. Podle Basurinových slov „na pozicích ukrajinských vojsk pokračují opevňovací práce“.

16; Avakov na facebooku prohlásil, že šíření požáru bylo zastaveno pět kilometrů od úložiště jaderného odpadu. V jeho prohlášení byly chyby v některých ruských slovech.

17; Ministerstvo obrany Doněcké republiky oznámilo, že během posledních 24 hodin byl režim zastavení palby ze strany ukrajinských vojáků porušen nejméně jedenačtyřicetkrát.

18; Probíhá evakuace obyvatel v důsledku požáru kolem jaderné elektrárny Černobyl. Pracovníci policie z Oddělení Černobylské elektrárny evakuují lidi na bezpečná místa. Zachráněn byl také majetek a dobytek.

19; V centru Oděsy se poprali „Automajdan“, dobrovolníci, vojáci a pedofilové. 28. dubna došlo na rohu Puškinské a Lanžeronovské ulice k velké rvačce.

20; Bojovníci ukrajinské armády obklíčili tábor Pravého sektoru a požadují odevzdání zbraní. Jednotky 95. motorizované a 25. výsadkové brigády obklíčili tábor polovojenských oddílů Pravého sektoru v obci Velikomichajlovka v Dněpropetrovské oblasti a požadují od bojovníků této formace odevzdání zbraní.

21; Porošenkovi se třesou kolena, ale my se nevzdáme a ukážeme mu, že se má proč bát, říká náčelník štábu Pravého sektoru obklíčeného ukrajinskou armádou. Výsadkářům přikázali, aby zablokovali bojovníky Pravého sektoru, protože se chystali vyrazit na Kyjev.

Zdroj: rusvesna.su 

 

Ukrajinská svodka ze dne 28.4.2015:https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/04/29/940449/

 

 

 

Středa, 29.4.2015 – ráno a přes den:

1; V Kyjevě začali cítit silný zápach spáleniny. Večer 28. dubna obyvatelé centrální části města, Obolonského, Podolského, Svjatošinského, Pečorského a Ševčenkovského obvodu začali cítit silný zápach spáleniny.

2; Kyjevu hrozí radiační zamoření, říká ukrajinský vědec. Extrémně velký lesní požár zuřící v Černobylské zóně ohrožuje Kyjev radiačním zamořením. Zmínil to Dnmitrij Gilitucha, spolupracovník ukrajinské Národní univerzity pro biologické zdroje a využití přírody.

3; Rychlostní vlak „Hyundai“ Charkov – Kyjev vykolejil. Z Kyjeva už vyjel náhradní vlak, aby odvezl cestující.

4; Sociologický průzkum: Evropané nedokázali vyjmenovat vítěze Druhé světové války. Více než polovina Francouzů a Němců je přesvědčena, že vítězství nad fašismem dosáhla armáda Spojených států.

5; Hrozba ekologické katastrofy v Severodoněcku: V celním skladu vytéká z cisteren jedovatý metanol. Velkému průmyslovému městu v Luganské oblasti hrozí ekologická katastrofa: V důsledku přímého slunečního záření začal vytékat metanol z cisteren. Jeho původ není znám.

6; Ukrajinky šijí vojákům ukrajinské „patriotické“ slipy. Jelena Pelešenko a její spolupracovnice šijí spodní prádlo s originálním názvem „Trusy ukropskije“ a „Trusy patriotičeskije“.

7; Ukrajinu očekávají radioaktivní deště: Je třeba šířit informace o tom jak se chovat. Materiál obsahuje doporučení, jak se vyhnout ozáření, a vypisuje příznaky zasažení radiací.

8; Jaroš se pochlubil, že se mu podařilo snížit autoritu velení ukrajinských výsadkář. Muženko neodpovídal na volání Jaroše, ale výsadkáři blokující základnu Pravého sektoru mu slíbili, že nebudou plnit hloupé povely generálního štábu ukrajinské armády.

9; V Himálaji se objevil vrchol s názvem „Hrdinů Ukrajiny“. Představitelé Ukrajiny vyjádřili radost nad tím, že se podařilo oficiálně zaregistrovat název v Nepálu, „dokud se to tam ještě úplně nerozpadlo“.

10; Média: V Rusku se objeví literární cena Olesije Buziny. Literární cena na památku ukrajinského spisovatele, novináře a televizním redaktorovi Olesije Buziny zavražděného 16. dubna bude ustavena v Rusku, oznamují Izvestija.

11; „Přítel Ukrajiny“ senátor McCain sní o jaderné válce. Vyzývá k „ochraně spojenců“ za pomoci jaderných sil.

12; Pentagon žádá Kongres o svolení ke koupi raketových motorů od zaostalého Ruska. V samotné Ruské federaci je vztah k dodávkám RD-180 krajně nejednoznačný.

13; Hrozí požár v Černobylu radioaktivním zamořením Kyjeva? Hašení požáru bylo zpočátku komplikováno tím, že veškerá technika byla v zóně „Antiteroristické operace“.

14; Velení ukrajinské armády se vykašlalo na peníze účastníků trestní operace. Mnohým z těch, kteří byli povoláni kolem 4. února, peníze ještě nepřišly. Slíbená tisícovka hřiven za každý bojový den účastníci ATO také nikdy neviděli.

15; V Pravém sektoru si stěžují na pronásledování ze strany „slouhů kremelského režimu“. Výsadkáři ukrajinské armády podvedli Jaroše a pokračují v plnění „hloupých povelů“.

16; Na Majdanu rezaví nezávislost. Památník je v kritickém stavu. Památník nezávislosti stojící na Majdanu je v kritickém stavu, informuje list „Segodňa“. Na fasádě památníků se objevily velké díry, skrze které je vidět vnitřní rezavé prvky inženýrských konstrukcí.

17; V Evropě jsou nespokojeni s chováním tajných služeb Ukrajiny k osobám zadrženým v Donbasu. V Radě Evropy zaznělo, že veškeré formy špatného zacházení s osobami zbavenými svobody jsou nepřijatelné a budou potrestány.

18; U Kyjeva byli napadeni novináři, kteří natáčeli materiál o náměstkovi ministra vnitra. V obci Lesniki v Kyjevské oblasti napadlo několik neznámých osob novináře televizní stanice, informuje tisková služba ministerstva vnitra.

19; SBU posílá na Donbas najaté prostitutky. V nejlepších tradicích špiónských filmů ukrajinští vojáci doufají, že od příslušníků novoruské domobrany takto nejlépe vyzvědí operativní údaje, když za nimi pošlou najaté kněžky lásky. Řekl to zadržený pracovník ukrajinského ministerstva vnitra.

20; Od 23. června budou muset Ukrajinci odevzdávat otisky prstů kvůli Schengenu. O žádném bezvízovém režimu se nemluví.

21; Na Ukrajině teď lidé hledají způsoby jak získat sociální příspěvky. Od 1. května se na Ukrajině očekává nová vlna zdražování komunálních služeb. Obyvatelstvo vypracovává nejrůznější metody boje proti iniciativám vlády.

22; Pokud i nejvěrnější stoupenci „Amerického světa“ opouštějí palubu, pak USA čeká osud SSSR. Nejvlivnější liberál Ruska Arkadij Dvorkovič se veřejně zřekl dolarového systému a vystoupil proti USA. Vlivné síly na Západě sázejí na nové centrum moci – spojenectví Ruska a Číny.

23; Pravý sektor se shromáždí 29. dubna u budovy administrace Petra Porošenka. Poslanec Nejvyšší rady a poradce nejvyššího velitele ukrajinské armády DMitrij Jaroš obvinil kyjevskou vládu z pokusu vyprovokovat konflikt mezi ukrajinskou armádou a jím řízeným uskupením Pravý sektor.

24; Kosovo dává Ukrajině krutý ponaučení. 37 centů denně na přežití, nezaměstnanost, kriminalita, beznaděj. Tak dnes žijí v Kosovu. Ukrajinci, kteří si u sebe doma budují „Západ za každou cenu“ by se měli poučit ze zkušeností svých předchůdců.

25; Generální štáb ukrajinské armády tvrdí, že Pravý sektor nikdo neblokuje. V Ukrajinském generálním štábu informaci o blokování základny extrémistického Pravého sektoru ze strany vojáků nazývají záminkou pro ozbrojené provokace a tvrdí, že jde o naplánované bojové cvičení.

26; A přece nejsou spolu: Ukrajina je na hony vzdálena členství v Evropské unii. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na summitu Ukrajina – EU, který byl zahájen 27. dubna v Kyjevě, dal jasně na srozuměnou, že možnost členství Ukrajiny v Evropské unii není pro Brusel na pořadu dne.

27; V Jižní Osetii bylo otevřeno zastoupení Doněcké a Luganské republiky. Slavnostní ceremoniál se konal ve městě Cchinvali.

28; Obama se znova pere s Ruskem, pomocí eboly a teroristů Islámského státu. Při vystoupení na společné tiskové konferenci s premiérem Japonska americký prezident znovu postavil Rusko do jedné řady s Islámským státem a ebolou na seznamu světových hrozeb.

29; Česká republika očekává vysvětlení od Kyjeva ohledně zákona o heroizaci OUN-UPA. Počátkem dubna Nejvyšší rada přijala zákon o uznání „Organizace ukrajinských nacionalistů“ a „Ukrajinské povstalecké armády“ (OUN-UPA) za bojovníky za nezávislost Ukrajiny. Než Česká republika ratifikuje smlouvu o asociaci Ukrajiny s EU, očekává návštěvu ministra zahraničí Ukrajiny Pavla Klimkina, kde by měl vysvětlit situaci se zákonem o heroizaci banderovců. V tomto smyslu se vyjádřil ministr zahraničí České republiky Lubomír Zaorálek.

Zdroj: rusvesna.su 

 

 

 

Středa, 29.4.2015 – odpoledne a podvečer:

1; Bývalý velitel batalionu Semenčenko našel v ukrajinských silových ministerstvech „agenty FSB“ a vyhrožuje Porošenkovi. Poslanec Semenčenko, kterého se počátkem dubna oficiálně zřekli jeho bývalí kolegové z batalionu „Donbass“, se znova pokouší získat poztrácené politické body bombastickými prohlášeními.

2; Výsledek akce Pravého sektoru před úřadem prezidenta: Porošenko se vylekal a distancoval se od akcí ukrajinské armády. Představitel v Rusku zakázané extremistické organizace Pravý sektor prohlásil, že podle výsledků akce radikálům slíbili, že násilně je nikdo odzbrojovat nebude a „Petr Alexejevič (Porošenko) vůbec nemá představu o tom, co se děje“.

3; Poslanec, kterého hodili do kontejneru na odpad, vyhlásil Pravému sektoru válku. Podle slov úředníka lustraci na ministerstvu vnitra kvalifikovali jako napadení a zahájili dvojí trestní řízení. Prohlásil rovněž, že po „návštěvě“ Pravého sektoru se mu ztratilo 10 tisíc dolarů a slíbil, že se bude hájit střelbou, pokud radikálové přijdou znovu.

4; Pravý sektor se u Dněpropetrovska a u Charkova chystá na odražení útoku, 40. batalion Krivého Rogu je rovněž obklíčen výsadkáři ukrajinské armády. Pro výsadkáře ale také pár překvapení. Kdo si chce hrát na vojáčky, zkuste si to. Velitelům 25. a 95. skupiny radíme, aby si vzpomněli, že přísahali nikoli Porošenkovi nebo Muženkovi, ale lidu Ukrajiny, a že se mu také budete zodpovídat.

5; Surrealismus: SBU oznámila zadržení přívrženců „kyjevské lidové republiky“. Nový triumf SBU – další halasné vítězství všemocných tajných služeb.

6; Jaceňuk si zvyšuje popularitu na černobylském požáru. „Premiér války“ se s chutí chytil nové možnosti jak odpoutat pozornost ukrajinské veřejnosti od vzniklých problémů a nařídil veřejné měření úrovně radiace v oblasti postižené požárem.

7; Nový rekord: V roce 2015 bude inflace na Ukrajině činit 40% Světová banka prognózuje inflaci na Ukrajině pro rok 2015 ve výši kolem 40%. Sdělila to ekonomka Světové banky na Ukrajině Anastasija Golovač.

8; Ztráty ukrajinské armády během zimní války v roce 2015 – Byl zveřejněn kompletní přehled. Obrněná technika 199 kusů, automobily 219 kusů, raketomety, granátomety, minomety a další odpalovací zařízení 53 ks.

9; Normy spotřeby plynu pro ukrajinské domácnosti byly sníženy o polovinu. Vláda Ukrajiny snížila neměřené normativy spotřeby plynu u obyvatel na polovinu. Sdělil to šéf Národního energetického regulačního úřadu Dmitrij Vovk.

10; Polští motorkáři pojedou po silnicích Vítězství. 27. dubna nepustili do Polska motorkáře Všeruského klubu Noční vlci. V reakci na toto ostudné jednání motorkáři slíbili, že pojedou po trase původně plánované akce „Na Berlín“.

11; V Černigově se rozhodli znevážit symboliku Vítězství. Nacionalisté využívají těžké materiální situace důchodců a snaží se je zapojit do akce mající za cíl zneuctění symboliky Vítězství. Vykupují vlajky, stužky a další symboly za malá množství potravin. Akci nazvali „Nakrm komunistu“.

12; Šéf vyšetřovacího výboru navrhuje zrušit přednost mezinárodního práva před ruským. Pomohlo by to posílit nezávislost země v právní sféře a znemožní to jiným mocnostem uplatňovat politický vliv na Rusko.

13; Média: Juncker doporučil Kyjevu, aby se vyhýbal prohlášením o vstupu do NATO. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dal během své návštěvy Kyjeva radu ukrajinské vládě, aby se vyhýbala prohlášením o snaze vstoupit do NATO. Důvodem doporučení je snaha nezvyšovat napětí. Informuje o tom list The Wall Street Journal.

14; Světová banka: Propad HDP Ukrajiny se zvýší na 7,5%. Experti Světové banky revidovali své dřívější hodnocení ukrajinské ekonomiky směrem k ještě negativnějším hodnotám.

15; Šéf Státního departementu se bojí neshod mezi USA a EU v otázce protiruských sankcí. USA trpí odvetnými sankcemi méně než Evropané, protože obrat zboží Evropské unie s Ruskem je desetkrát vyšší než obrat USA.

16; Ukrajina zaslala Itálii nótu kvůli prohlášení o blokování protiruských sankcí. Velvyslanectví Ukrajiny zaslalo demarši ministerstvu zahraničních věcí Itálie v souvislosti s prohlášeními úředníka ministerstva pro ekonomický rozvoj Itálie Federica Eichberga o blokování sankcí proti Rusku.

17; Šojgu přikázal obnovit výrobu bombardérů Tu-160. Ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu přikázal zpracovat otázku obnovy výroby supersonických strategických bombardérů Tu-160 v Kazaňském leteckém podniku „Gorbunov“.

18; Doněcká lidová republika: Pátrání po tělech padlých členů domobrany a ukrajinských vojáků na sever od Doněcka nemohlo být zahájeno kvůli neustálému ostřelování ze strany ukrajinské armády. Komise pro otázky válečných zajatců Doněcké republiky nemohla pátrací práce vůbec zahájit.

19; Odbory: Dělníci ve Velké Británii trpí v důsledku protiruských sankcí. Podle slov představitele jednoho z největších odborových svazů Británie GMB zaměstnanci v zemi trpí kvůli propadu exportu průmyslových výrobků ze Spojeného království do Ruska, který vznikl v důsledku zavedení protiruských sankcí.

20; Rusko se nechystá rušit embargo na dovoz potravin z Evropské unie. Ale jsou možné učinit výjimky z embarga, které budou výhodné pro Řecko a Maďarsko.

21; A znova tu máme paralelní skutečnost: V Kyjevě si myslí, že Dmitrij Medveděv překročil hranici Ukrajiny, když přijel na Krym. Ministerstvo zahraničí Ukrajiny poslalo Ruské federaci protestní nótu v souvislosti s návštěvou Dmitrije Medveděva na Krymu. Premiér Ruské federace navštívil ruský poloostrov 27. dubna.

22; Ukrajina privatizací získá maximálně 10% toho, co si naplánovala. Aby splnila plán, musela by prodat státní monopoly i půdu, informují Vesti.

23; V Černobylu není nebezpečný konkrétně tento požár, ale celkový bordel, který tam panuje, říká expert. Bývalý pracovník Černobylské elektrárny, vědec, spisovatel a novinář Alexandr Kupnyj, který se zabývá problémy elektrárny, informoval o možných následcích požáru v zóně Černobylu.

Zdroj: rusvesna.su

Středa, 29.4.2015 – večer:

1; Marine Le Pen: Rusko napravilo chyby Evropské unie na Krymu. Připojení Krymu k Rusku bylo reakcí Ruska na chybnou politiku Evropské unie, kdy evropské země podporovaly státní převrat, který se na Ukrajině odehrál. S tímto názorem vystoupila Marine Le Pen.

2; Dokumenty ukrajinské armády, kterých se zmocnila domobrana Doněcké republiky, dokazují přípravu na eskalaci konfliktu podle lednového scénáře. Jde o nejrůznější dokumenty počínaje těmi, které stanoví řád bojového využití ukrajinských ozbrojených sil a konče dokumenty, které se týkají organizace každodenní činnosti rozličných jednotek.

3; Ukrajinský surrealismus: Porošenko nechal vydat jubilejní medaili „70 let od Vítězství nad nacismem“. Dvojsmyslnou medailí budou vyznamenáváni účastníci bojových akcí, partyzáni, váleční invalidé, členové ilegálních skupin působících proti nacistickému Německu a jejím spojencům a také vězni z koncentračních táborů.

4; Po dalším nočním ostřelování ze strany ukrajinských ozbrojených sil je v obci Naberežnoje v Novoazovském okrese Doněcké republiky zničeno nebo poškozeno kolem dvaceti obytných domů.

5; Vedení ATO našlo na Krymu „tábor na přípravu bojovníků pro Donbas“. Velení tzv. ATO pokračuje v hledání stále nových forem účasti Ruska na konfliktu v Donbasu. Vždycky to končí smyšlenými a naprosto vyfantazírovanými prohlášeními.

6; Na Krymu opět začaly fungovat karty Visa a MasterCard. Platební systémy Visa a MasterCard opět začaly fungovat na území Krymu. Vybrat peníze je možné přes bankomaty banky RNKB, která je největší v regionu.

7; Generální zkouška Přehlídky Vítězství v Moskvě. Na Rudém náměstí proběhla generální zkouška přehlídky na počest Dne Vítězství. Organizátoři slibovali, že bude všechno jako 9. května. Generální zkoušky se zúčastní všichni, kdo se bude podílet i na samotné přehlídce.

8; Americký „výbor pro záchranu“ vypoklonkovali z Doněcké republiky kvůli podezření ze špionáže. Na ministerstvu státní bezpečnosti Doněcké republiky prohlásili, že místo humanitární pomoci pracovníci mise shromažďovali údaje o silách domobrany v oblasti frontové linie.

Zdroj. rusvesna.su 

 Ukrajinská svodka ze dne 29.4.2015  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/04/30/940477/

 Čtvrtek, 30.4.2015 – ráno:

1; Ukrajinští vojáci už počtvrté vyhodili do povětří trať Jelenovka-Južnodonbasskaja, říká ministerstvo dopravy Doněcké republiky. Trať Jelenovka-Južnodonbasskaja v okolí Mariupole byla už počtvrté zničena kyjevskými příslušníky ozbrojených sil.

2; Čtyři domy byly zničeny v Gorlovce v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády, říká ministerstvo pro mimořádné situace Doněcké republiky. Podle údajů ministerstva obrany minulou noc ukrajinské trestní prapory dvakrát z děl a minometů masivně ostřelovaly Gorlovku.

3; Ministerstvo obrany Doněcké republiky: Ukrajinští vojáci plánují na 8. a 9. května plošné ostřelování obcí v Donbasu. Plány provokací ukrajinských vojáků zahrnují plošné ostřelování obcí a měst Doněcké lidové republiky na Den Vítězství.

4; Ministerstvo vnitra: 9. května budou obyvatele Charkova se svatojiřskou stuhou prověřovat ohledně podílu na terorismu. Norma se bude týkat pouze mladých lidí.

5; Američtí instruktoři znečistili noční klub ve Lvově. Nechvalně známá 173. výsadková brigáda USA, jejíž instruktoři byli před dvěma týdny vysazeni ve Lvově, se „předvedli“ v jednom z místních nočních klubů.

6; Od 23:00 hod. v Gorlovce přestala platit smlouva o přerušení palby. Poblíž Gorlovky proběhl velký boj, dělostřelectvo ukrajinské armády zničilo obytné domy a devět plynových rozvoden.

7; V Arťomovsku a Mariupolu ukrajinská armáda zvyšuje počet vojáků a soustřeďuje těžkou výzbroj. Kyjev uskutečňuje plánované navyšování počtu vojáků po celé linii dotyku. Rozvědka zveřejnila nové údaje.

8; Konec panování Rinata Achmetova: Kyjevský režim se mu chystá zabavit, co nakradl. Porošenkův režim se chystá snížit Achmetovův vliv na energetický trh Ukrajiny metodou revize využívání státních podniků v zájmu soukromé společnosti oligarchy.

9; V noci na okrajích Doněcka vzplály nové boje, dělostřelectvo ukrajinské armády střílelo na pozice domobrany. V okolí obcí Peski a Spartak a také v okolí doněckého letiště ukrajinská okupační vojska zahájila střelbu z těžkého dělostřelectva a tanků.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

 

 

Čtvrtek, 30.4.2015 – přes den:

1; Radioaktivní kouř z černobylských požárů zahalí Kyjev. Specialisté varují před možností překročení míry radiace až trojnásobně.

2; Ukrajinská média: Ve Lvově došlo k výbuchu na policejním oddělení. Výbuch zazněl kolem jedné hodiny v noci v „Železničním obvodě“ města.

3; Berličky pro export: Spočítali to a zaplakali – za rok 2014 se objem exportu zboží z Ukrajiny snížil téměř o deset miliard dolarů a služeb o 3,6 mld. dolarů.

4; Polozapomenutý virtuální velitel batalionu jen pracně nachází témata pro své zviditelnění. Semenčenko chce posílat do zóny ATO komisaře Nejvyšší rady.

5; Ministerstvo obrany Doněcké republiky: Kyjevské síly čtyřiatřicetkrát narušily příměří. Tři lidé zahynuli. Podle informací ministerstva ukrajinská strana pokračuje v používání těžkého dělostřelectva zakázaného minskými dohodami. Počet obětí ostřelování se zvýšil na tři.

6; Saakašvili se vzdal funkce vicepremiéra Ukrajiny. Chce sedět v gruzínském vězení. Za rozehnání demonstrace opozičních sil v Tbilisi hrozí bývalému diktátorovi osm let za mřížemi.

7; Porošenko vs. Kolomojskij - třetí pokračování. Filatov, Korban a Olejnik kypí žlučí kvůli útoku na Pravý sektor.

8; Diplomatický skandál: Černá hora je bez ruských turistů. Životní úroveň v zemi velmi rychle klesá, nespokojenost s politikou Djukanoviće narůstá. A snížení počtu ruských turistů nespokojenost jen zvýší.

9; Kyjevský režim pomůže s propagací morálního rozvratu. Ruské kanály, které jsou na Ukrajině zakázané, budou nahrazeny pornokanály.

10; Jaroš požaduje legalizaci svých oddílů zvláštním zákonem. Šéf Pravého sektoru Dmitrij Jaroš prohlásil, že jedinou možností jako urovnat situaci kolem ukrajinských dobrovolnických batalionů je přijetí odpovídajícího zákona v Nejvyšší radě.

11; Vietnam slaví 40. výročí svého vítězství nad USA. Lekce pro Porošenka: 30. dubna 1975 vyhnali vietnamští povstalci Američany ze Saigonu.

12; Rusko a Čína se domluvily na společném vývoji těžkého vrtulníku. Za základ nového stroje poslouží ruský Mi-26.

13; Ekonomové předpovídají, že Ukrajina může mít velké problémy splatit dluhy vůči MMF. Ekonomové Světové banky a americké finanční korporace Morgan Stanley zhoršily svou prognózu ekonomického vývoje Ukrajiny.

14; Američtí specialisté trénují Národní Gardu Ukrajiny v okupovaném Severodoněcku.

15; Hrdinové Doněcké republiky byli vyznamenáni medailemi. Příslušníky domobrany vyznamenali medailemi za jejich odvahu a chrabrost, kterou projevili v bojích za svou rodnou zemi – Donbas.

16; Ukrajinský diplomat uctil památku Stěpana Bandery u hrobu v Mnichově. Velvyslanec Ukrajiny v Německu navštívil hrob pomahače nacistů Stěpana Bandery, kterého považuje za hrdinu. Přesně takto to napsal ve svém mikroblogu na Twitteru: „Náš hrdina Bandera“.

17; Cyberberkut informoval o účasti SBU na vraždě Olesije Buziny. Byly objeveny dokumenty, které svědčí o tom, že ukrajinské státní struktury držely ochrannou ruku nad skupinou nacionalistů z Charkova – předpokládanou bandou vrahů Olesije Buziny.

18; Struktura s názvem „АД“ (peklo). Takovouto zkratku bude mít „Agentura pro Donbas“, kterou chce vytvořit kyjevská vláda.

19; Porošenko oslaví Den Vítězství pod rudo-černými vlajkami. „Neumožníme provokatérům demonstrovat rozkol ve státě, který ve skutečnosti neexistuje“, podřekl se freudovsky Porošenko.

20; Kusturica natočí film o běloruských partyzánech. Film „Když ne teď, tak kdy?“ bude natočen podle stejnojmenného románu italského spisovatele Primo Leviho, vydaného v roce 1982.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

 

Čtvrtek, 30.4.2015 – večer:

1; Ruská centrální banka snížila klíčovou úrokovou sazbu ze 14 na 12,5%. Rada ředitelů Ruské centrální banky na pravidelném zasedání přijala rozhodnutí o snížení klíčové sazby ze 14 na 12,5% s platností o 5. května.

2; Ruská armáda bude doplněna o mašiny „Gorec-O“. Nový obrněný inženýrský stroj bude rozhrabávat trosky, prorážet zátarasy a odminovávat silnice pod nepřátelskou palbou.

3; Ukrajinská ekonomika je nejhorší na světě. Podle britského ekonomického časopisu The Economist zaujímá Ukrajina první místo mezi nejhoršími ekonomikami světa. Předehnala dokonce i občanskou válkou zničenou Libyi.

4; USA, Čína a Rusko bojují o prvenství v kosmických útočných a obranných prostředcích. Probíhá ostré soupeření o prvenství v ochraně orbitálních struktur.

5; „Požár“ – investigativní film Arkadije Mamontova věnovaný výročí tragických událostí v Oděse.

6; Putin vyprávěl o osudech své rodiny v době války. Nehledě na oběti a útrapy necítili jeho příbuzní k nepříteli nenávist, poznamenal Putin.

7; V Doněcku byly zlikvidovány dvě ze sedmi diverzních skupin. Vojenská policie a skupiny rychlého nasazení pracují v zesíleném režimu.

8; Pokusy odzbrojit Pravý sektor mohou vést ke státnímu převratu na Ukrajině. Bojovníci prohlásili, že středeční akce má varovný charakter, další shromáždění bude pokračovat, dokud neshoří do základů budova Úřadu prezidenta.

9; V Dněpropetrovsku byl vyhlášen režim zvýšené bojové pohotovosti: Byla aktivována Národní garda, bataliony „Dněpr-1“ a „Krivbass“. Dnes ukrajinské silové struktury Dněpropetrovské oblasti přešly na zvýšenou úroveň bojové připravenosti.

10; Porošenko nedorazí na setkání hlav států Sdružení nezávislých států v Moskvě, řekl Peskov. Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov prohlásil, že Petr Porošenko nepřijede do Moskvy, aby se účastnil neformálního setkání hlav států SNS, které se uskuteční 8. května.

11; V Moskvě nic nevědí o žádosti Kadyrova o uvolnění z funkce. Ramzan Kadyrov prohlásil, že je připraven podat důkazy ve věci vraždy Němcova: Velmi rád poskytnu důkazy, prohlásil.

12; Byly předloženy důkazy viny Ukrajiny na sestřelení Boeingu. Eduard Basurin: Byla nalezena mapa s pozicemi ukrajinských „BUKů“ v momentě sestřelení MH-17.

13; „Kontrolujeme vás. Máme seznam“, vyhrožuje ukrajinské ministerstvo zahraničí lídrům třiceti států a generálnímu tajemníkovi OSN. Na ministerstvu zahraničí Ukrajiny si myslí, že návštěva generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna v Moskvě 9. května naruší důvěru v OSN.

14; Ukrajinský oligarcha Firtaš prozradil, jak pomohl Porošenkovi stát se prezidentem. Byznysmen se přiznal, že pro něj prostě nebylo výhodné spolupracovat s Julií Tymošenkovou.

15; Západ vyděšený černobylským požárem, věnuje Ukrajině peníze na výstavbu nového sarkofágu. Protože je jasné, že Ukrajina vlastními silami nikdy nepostaví spolehlivý kryt pro zničený čtvrtý energoblok, mezinárodní dárci slíbili, že vyčlení Ukrajině dodatečné peníze. Ovšem je pravda, že 93 milionů dolarů stejně nebude stačit.

16; Připojení Krymu k Rusku bylo nezbytné, chtěli to jak obyvatelé Krymu, tak i Rusové, řekl bývalý americký prezident Jimmy Carter. „Nemyslím si, že v blízké budoucnosti dojde ke zrušení toho, co se na Krymu odehrálo“, zdůraznil exprezident.

17; Neznámá speciální jednotka se zmocnila pozic ukrajinských sil v okolí Avdějevky. Neidentifikovaná skupina dobyla opěrný bod ukrajinské armády u Avdějevky.

18; Pozdní pomoc: Ukrajinské letadlo do 3. května do Nepálu nedorazí. Ukrajinci, kteří doufali, že opustí Nepál zničený zemětřesením v letadle své vlasti, se budou muset obrnit trpělivostí. Letadlo ukrajinského ministerstva obrany nepřiletí dříve než 3. května.

19; Vláda Doněcké republiky poslala rodiny padlých obránců na ozdravný pobyt na Krym. V nejbližší době se plánuje i vyslání skupiny bojovníků Armády Doněcké republiky, kteří potřebují komplexní procedury ke svému vyléčení.

20; Celá politická smetánka Estonska se přišla podívat, jak střílejí tři americké tanky. Podívat se na tuto převratnou událost – cvičné střelby tří tanků, které v Estonsku už dlouho neviděli, dorazil ministr obrany, vrchní velitel armády, členové parlamentu a také americký velvyslanec.

21; V hlavním městě Gruzie proběhla akce s požadavkem obnovení diplomatických styků s Ruskem. Aktivisté vyzvali vládu, aby v zemi uspořádala referendum o budoucnosti zahraničně-politického kursu země.

22; Mír na Ukrajině se odkládá z astrologických příčin. Akce čarodějů za mír na Ukrajině, která se měla konat v Kyjevě, byla zrušena.

23; Pravý sektor slibuje všemi způsoby narušit komunistický pochod Prvního máje v Kyjevě. Prohlásil to představitel pravého sektoru Arťom Skoropadskij a vyhrožoval: „Naše vlastenecká síla nedovolí, aby se po Kyjevu producírovali lidé s komunistickou symbolikou.

24; Evropská média řeší, kdo z nich představuje „kremelskou propagandu“. V německých médiích píší, že „motorkáři z ruského klubu „Noční vlci“ dostali přesně to, co potřebovali: pozornost veřejnosti. Hysterická reakce Evropy hraje do karet Kremlu.

25; Porošenko se rozhodl bojovat, dokud nedobude zpět Donbas a Krym. „Válka skončí až v okamžiku, kdy Ukrajina dobude zpět Donbas a Krym. Kolik to zabere času? Kolik bude potřeba“, prohlásil Porošenko v interview pro ukrajinskou televizní stanici.

26; Ukrajina vede v Googlu v počtu dotazů „Kolik stojí prostitutky?“ List Business Insider zveřejnil mapu nejčastějších dotazů v Google podle zemí světa. Ukázalo se, že Ukrajinu uživatelé celosvětové sítě nejčastěji hledají v souvislosti se slovem „prostitutky“.

27; Dmitrij Medveděv prohlásil, že si cení pozornosti, kterou ministerstvo zahraničí Ukrajiny věnuje rozvoji Krymu. Ruský premiér prohlásil, že si váží toho, jak ukrajinské ministerstvo vnitra pečlivě sleduje jeho cesty a zajímá se o rozvoj ruského Krymu.

Zdroj: rusvesna.su 

 

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/05/01/ukrajinska-svodka-ze-dne-30-04-2015/

 

Pátek, 1.5.2015 – ráno:

1; Na Ukrajině přemýšlejí o nákladech na evakuaci spoluobčanů z Nepálu. Na evakuaci 85 Ukrajinců z Nepálu utratí 7 milionů hřiven. Oznámil to zástupce předsedy Státní služby pro mimořádné situace Nikolaj Čečetkin.

2; Světelné nápisy promítané na fasádu domu: „Porošenko je vrah!“, „Fašismus neprojde!“ Občané Oděsy uskutečnili u příležitosti nadcházejícího výročí Oděského masakru tichou protestní akci.

3; Velvyslanec USA na Ukrajině: Američtí vojáci učí Národní gardu střílet z minometu. Ve dvouminutovém videu instruktor 173. brigády výsadkářů USA oznamuje, že probíhá finální zkouška z dělostřelecké střelby.

4; Fortune: Barak Obama se zbytečně chvástal, že rozcupoval ekonomiku Ruska. Ve skutečnosti sankce vytvářejí pro ruskou ekonomiku nové možnosti.

5; Podle sociologického průzkumu většina obyvatel Novoruska hodnotí práci vlády své nové vlasti pozitivně.

6; Ministerstvo zahraničí Ruské federace: Západ bude muset přijmout konkrétní opatření proti neonacistům. Zplnomocněnec ministerstva zahraničí Ruské federace pro lidská práva si myslí, že hrozba neonacistického řádění na Ukrajině daleko překračuje hranice země.

7; Ukrajina prožívá strach z květnových oslav: Mobilizováno je 50.000 příslušníků silových struktur, omezuje se pohyb mezi Donbasem a Ukrajinou, překročit rusko-ukrajinskou hranici je v těchto dnech prakticky nemožné. Ruské cestující dokonce vysazují z vlaků. Kyjevská vláda očekává nepokoje v celé zemi. Největší pozornost je soustředěna na Charkov, Oděsu a samotný Kyjev.

8; Bylo zveřejněno video o práci výzvědné skupiny. Bojovníci „Ruské pravoslavné armády“ natočili video o akcích své výzvědně- diverzní skupiny.

9; „Cena za porážku“ je název filmu válečného zpravodaje Poddubného. Ukrajinská média poprvé zveřejňují hodnověrné údaje o ztrátách v obou „kotlích“ a děsivé záběry z porážky. Pravděpodobně v Kyjevě došli k tomu, že už je na čase přiznat cenu, kterou Ukrajina zaplatila za svou porážku v Donbasu.

Zdroj: rusvesna.su

Pátek, 1.5.2015 – přes den a večer:

1; Škirjak si udělal ostudu v Nepálu: Ukrajinské letadlo má poruchu a evakuace se odkládá. Kyjevský režim odmítá spolupráci s Ruskou federací v otázce záchrany ukrajinských občanů z Nepálu a pokouší se fungovat samostatně. Výsledky jsou ale tristní.

2; Život na cizí účet: Stoletému miliardáři Rockefellerovi už pošesté transplantovali srdce. Při rozhovoru s novináři řekl, že se plánuje dožít 200 let.

3; NATO chystá další nepřátelský krok vůči Rusku. V alianci se mluví o nutnosti redukce ruského zastoupení v centrále paktu. Reakce z Ruska: My NATO k ničemu nepotřebujeme...

4; Oslavy Prvního máje v Charkově: Policie rozhání důchodce. Obvyklá taktika: Nejdřív demonstranty zastrašují nacionalisté a poté shromáždění rozežene policie.

5; Zacharčenko: Doněcká republika se osvědčila jako stát, prohlásil šéf Republiky ve své zdravici u příležitosti Prvního máje.

6; Na demonstraci odborů na Rudé náměstí přišlo 140.000 lidí. Dnes v Moskvě podle údajů policie proběhlo kolem 300 různých svátečních akcí věnovaných Svátku práce. Nejmasovější průvod organizovaný odbory se konal na Rudém náměstí v Moskvě.

7; Napjatá situace v Kyjevě: Demonstranty s rudými prapory bijí nacionalisté a policie. Kyjevská vláda se rozhodla využít děti pro boj s veterány.

8; Na Krymu byla zformována smíšená letecká divize. Krymská letiště nacházející se donedávna v žalostném stavu, byla operativně uvedena do pořádku.

9; První máj v ukrajinskojazyčných městech: Lidé vycházejí na ulice pod heslem „Ne sociální genocidě!“ V Žitomiru davy lidí protestují proti zvyšování cen.

10; Bosna: Islámský stát uprostřed Evropy. Šelma je připravena napadnout drezéra, který vytvořil zvěřinec.

11; Vojáci ukrajinské armády zahájili palbu na bojovníky Pravého sektoru nedaleko obsazené základny. Pravý sektor tvrdí, že zaregistrovali zvuk jednotlivého výstřelu na magnetofon.

12; Do téměř frontového Charkova budou lákat turisty na jachty a vesnice. V Charkově vypracovali strategii rozvoje turistiky, která pomůže přilákat do města turisty, a to dokonce bez ohledu na válečné události v nedalekém Novorusku.

13; Ode dneška se na Ukrajině zvyšují ceny topení, teplé a studené vody pro obyvatelstvo. Jak vysvětlili v Národní komisi, růst cen elektřiny a kursu dolaru vedl ke zdražení úvěrů v cizích měnách pro vodárenské společnosti.

14; K 1. květnu byl v Luganské republice přijat Zákoník práce. Práce na tomto zákoníku probíhaly prakticky ve všech poslaneckých strukturách a ještě v průběhu zasedání byly přijaty desítky úprav a doplňků.

15; Do Oděsy byla stažena obrněná technika a bojovníci „Alfy“. Bezpečnost v Oděse v době květnových svátků bude v rukou šéfa „Antiteroristického centra“ SBU.

16; Na západní Ukrajině se zdvojnásobil obrat v obchodech s použitými oděvy. Prodeje nových oděvů naopak o polovinu poklesly. Proto jsou čistírny a opravny oděvů zavaleny obnošeným šatstvem a obuví, sděluje Lvovská televizní stanice ZIK.

17; Ukrajinská armáda čtyřiapadesátkrát ostřelovala Doněckou republiku. Jeden člověk zahynul a další utrpěl těžká zranění, říká ministerstvo obrany.

18; Cynismus ukrajinských nacionalistů: 2. května budou v Oděse oslavovat „Vítězství nad okupanty“. Je naplánována panychida za oběti na straně PROukrajinských aktivistů a oslava „hrdinů“. Akce proběhne pod kontrolou Pravého sektoru. Automoajdanu a „Sebeobrany Oděsy“.

19; The Washington Times: Rusko se chystá vystřídat Spojené státy. Podle údajů MMF je Rusko šestý největší držitel zlatých rezerv.

20; Hlavní princip nové Ukrajiny: Za všechno může Rusko. „Nepřítel musí být jeden a musí být odpovědný za všechno. Široké masy mají velmi slabou schopnost chápat a neomezenou schopnost zapomínat“, říkal už Hitler.

21; V Oděse vyhodili policistu za ruskou vlajku a svatojiřskou stuhu. Policista je synem bývalého šéfa oblastní správy Ministerstva vnitra.

22; V předvečer oslav 9. května americký portál Business Insider zahrnul stalingradskou sochu „Matka vlast“ mezi nejabsurdnější stavby sovětské doby. Ministr Kultury Ruské federace reagoval slovy, že nemá cenu se bavit s někým, kdo za vrchol kultury považuje komiksy.

23; Na shromáždění komunistů v Kyjevě byly po rvačkách zadrženy desítky lidí. Centrum hlavního města obklíčili policisté, Národní garda a nacionalističtí ozbrojenci v maskáčích.

24; Expert: Ukrajina je potápějící se loď se 40 miliony lidí na palubě. Vláda Ukrajiny na sebe nedokáže vzít odpovědnost za chod událostí a přechází pod vnější řízení, myslí si ukrajinský ekonom Alexandr Koltunovič.

25; Exprezident USA: Navrácení Krymu do Ruské federace bylo nevyhnutelné. Bývalý prezident USA Jimmy Carter v interview pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky prohlásil, že spojení Krymu s Ruskem bylo nevyhnutelným aktem.

26; Autobus s demobilizovanými vojáky měl nehodu v Poltavské oblasti. Dva lidé zahynuli, dalších pět bylo zraněno. K nehodě došlo kolem půlnoci na 302. kilometru dálnice Kyjev – Charkov.

27; Ivan Ochlobystin o atentátu na jeho osobu: „Nedočkají se!“ Herec, režisér a velký přítel Novoruska Ivan Ochlobystin je živ a zdráv.

28; Ukrajinské protináboženské chuligánky napadly v Paříži Marine Le Pen. Členky skupiny Femen, které se usadily v Paříži, bránili političce uctít památku Johanky z Arku.

29; Americký miliardář navrhl legalizaci narkotik na Ukrajině. Americký miliardář a zakladatel korporace Virgin Richard Brenson navrhuje legalizaci drog na Ukrajině, píší ukrajinská média.

30; Bojovník batalionu Azov zapaloval na Krymu mešity, aby naštval krymské Tatary. Byl zadržen při pokusu zorganizovat teroristický čin u budovy krymské prokuratury.

31; Poměrně neznámá organizace pod pirátskou vlajkou konkuruje ve Lvově Pravému sektoru. Pravý sektor považuje „Autonomní odpor“ za prokomunistické hnutí.

32; Ukrajinská armáda zveřejnila, jak američtí instruktoři trénují ukrajinské vojáky. Během dvou týdnů cvičení „Fearless Guardian 2015“ realizovali specialisté americké armády první etapu přípravy ukrajinských vojáků.

33; Ve městě Sumy dopadla SBU Ukrajince, který vyzýval k obnově SSSR. Občanovi města bylo sděleno obvinění z útoku na územní celistvost a nedotknutelnost Ukrajiny.

34; V ukrajinskou armádou okupované obci Nižneťoploje bojovníci Ajdaru oslavili První máj vandalským činem: shodili z podstavce památník v podobě nadživotní hlavy V.I.Lenina.

35; Výrazně zesílila intenzita ostřelování směrem na Doněck a Gorlovku, bylo odhaleno zamaskované dělostřelectvo Ukrajinské armády. Pokračuje systematické porušování klidu zbraní ze strany ukrajinské armády.

36; V Petrohradě na prvomájový pochod vyrazili proukrajinští aktivisté LGBT (lesby, gayové, bisexuálové, transsexuálové atd.) pod vlajkami Ukrajiny, USA a Izraele.

37; Ministerstvo pro mimořádné situace Ruské federace vypravilo do Nepálu letadlo pro evakuaci Rusů. Letadlo letí do Káthmandú pro 42 občanů Ruské federace, kteří si přáli opustit zemi postiženou zemětřesením. Na palubě letadla jsou také lékaři a záchranáři, kteří posílí skupinu pracovníků ministerstva, kteří v Nepálu již působí.

38; Rada pro bezpečnost a obranu Ukrajiny plánuje před 9. květnem teroristický čin na potrubí s amoniakem. Mezi 1. a 9. květnem má být uskutečněna rozsáhlá provokace, ze které má být obviněno Rusko.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/05/02/ukrajinska-svodka-ze-dne-1-05-2015/ 

 

Sobota, 2.5.2015 – ráno a dopoledne:

1; Během několika hodin byl nalezen vlastník nebezpečného předmětu. Ukrajinský bojovník vyrazil lovit ryby s granátem a zapomněl jej na zastávce.

2; První máj v Nikolajevě: Veterán vlastenecké války udělal nacionalistovi pořádný monokl při obraně rudé vlajky. Ukrajinští nacionalisté narušili prvomájový průvod komunistů v Nikolajevě, kteří se sešli v centru města přes soudní zákaz.

3; Vojenský prokurátor Ukrajiny: Do armády jsou povoláváni i muži s tuberkulózou a epileptici. Proti málo důsledným vojenským komisařům jsou zahajována trestní řízení.

4; Tisíce shromážděných neopouštějí ulice Baltimoru a oslavují rozhodnutí prokurátora o zadržení policistů. Demonstrující v Baltimoru pokračují v oslavách rozhodnutí prokurátora státu Maryland obvinit šest policistů ze smrti Afroameričana Freddyho Greye.

5; V Oděse si připomínají oběti květnové tragédie. Před rokem ve městě v průběhu masových nepokojů zahynulo 48 lidí.

6; V chrámech Luganské republiky probíhají zádušní bohoslužby za oběti v Oděse. Duchovní a obyvatelé Luganské republiky, kteří se účastní panychidy, si myslí, že podobná tragédie jako v Oděse by se již neměla opakovat.

7; Arkadij Mamontov: Svatý Jiří je symbolem ideálního ruského státu. 2. května vysílal televizní kanál Rossija film Arkadije Mamontova „Vítěz“. Premiéra byla spojena s převezením pravé ruky světce na Rus v předvečer oslav 70. výročí Velkého vítězství.

Zdroj: rusvesna.su

Sobota, 2.5.2015 – přes poledne:

1; Pracovník skandálního francouzského týdeníku Charlie Hebdo oznámil vydávání ukrajinské verze časopisu.

2; Ve 13:50 začaly přenosy z akcí věnovaných výročí oděské tragédie, které se konají v Moskvě.

3; Dvě civilní osoby byly raněny v důsledku ostřelování Jasinovaté ukrajinským dělostřelectvem. Jeden muž byl raněn na krku, žena na hlavě, oznámil starosta.

4; Puškov: Odmítnutí Kyjeva vyšetřit jatka v Oděse je politický cynismus. Desítky aktivistů Antimajdanu zahynuly loni 2. května během požáru v budově Domu odborů, který zapálili extrémisté z Pravého sektoru.

5; NATO je zklamáno situací na Ministerstvu obrany Ukrajiny. „Řeknu to přímo: Nejsou vidět dostatečné reformy“, prohlásil zvláštní reprezentant generálního tajemníka NATO.

6; V Rusku připomněli, že takové zločiny, jaké se udály v Oděse, nemají promlčecí lhůtu. Zcela jistě přijde doba, kdy se za své zločiny budou zodpovídat jak ti, kteří bezprostředně vraždili, tak i jejich ochránci. Tento druh zločinu se nepromlčuje, říká Klincevič.

7; Prezident Spolkové republiky Německo učinil prohlášení o zamlčování masové smrti sovětských zajatců v Německu. Tři miliony sovětských válečných zajatců zahynuly v koncentračních a pracovních táborech v Německu během Druhé světové války hladem, zimou a v důsledku epidemií a šikany.

8; Ukrajinského válečníka, který přežil na Doněckém letišti, přejel traktor v jeho rodné vesnici. Bojovník takzvané ATO z obce Těkučaja, která se nachází v Čerkaské oblasti, zahynul pod koly traktoru ve své rodné vesnici.

9; Kronika zrady: Černá Hora přísahá NATO a Evropské unii, že bude podporovat protiruskou politiku. Černohorská rada pro členství v NATO v čele s předsedou, premiérem země Milo Djukanovičem schválila tajný plán o nezákonných finančních odměnách médiím za pochvalné články o NATO.

10; Zacharčenko: Nemáme v úmyslu odevzdat hranice a provést volby podle kyjevských zákonů. Volby v Donbasu se uskuteční výhradně podle zákonů Doněcké republiky. V interview pro ruská média to oznámil šéf Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko.

11; Nezapomenou a neodpustí. Copak si všichni ti Parubijové, Avakovové, Nalivajčenkové a Gončarenkové myslí, že jim to projde? Že se vše rozptýlí a že s postupujícími lety lidé, kteří ztratili v oděských plamenech své příbuzné a blízké, zapomenou na hořkost této ztráty a odpustí viníkům tento zločin? Nezapomenou a neodpustí.

12; Kdy riskoval investici doRuska, tense nyní usmívá, hlásí CNN. Jak prohlásil americký miliardář David Bonderman. Rusko je atraktivní pro investory ve střednědobé i dlouhodobé perspektivě nehledě na protiruské sankce zavedené Západem.

13; USA jsou připraveny zesílit tlak na Rusko. USA posuzují možnosti zvýšení tlaku na Rusko ohledně situace kolem Ukrajiny, prohlásil představitel Bílého domu Josh Ernest.

14; Potrestáme zrůdy a vyženeme z města Ruské Slávy fašistické netvory, prohlásil šéf Doněcké republiky v den výročí oděské tragédie. Šéf Doněcké republiky si myslí, že po tragédii v Oděse Ukrajina jako země přestala existovat, a slibuje potrestat zrůdy, které se vysmívaly obětem v Domě odborů.

15; Ukrajinští pohraničníci nepustili novináře opozičního kanálu „Dožď“ do Oděsy. Novinář opoziční ruské televizní stanice „Dožď“ Denis Katajev nesměl 2. května vstoupit na území Ukrajiny. Zadrželi ho na letišti v Oděse a předali mu písemný zákaz vjezdu do země.

16; U velvyslanectví Ukrajiny v Moskvě proběhla akce „Oděsa. Prokleté dny“. Účastníci akce uspořádali u zdí budovy výstavku fotografií z místa požáru v Domě odborů. V rukou účastníci upomínkové akce nesli plakáty „Oděsa – nezapomínáme!“ a „Ne fašismu!“.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

 

Sobota, 2.5.2015 – odpoledne a podvečer:

1; Výbor pro ozbrojené síly Kongresu USA schválil dodávku smrtících zbraní na Ukrajinu. Pro se vyjádřilo 60 členů výboru, proti pouze dva. Vláda USA už udělali úpravy v rozpočtu, podle kterých bude Ukrajině vyčleněno 200 milionů dolarů na nákup potravin, smrtících zbraní a munice.

2; „Triumf“ ukrajinské výroby tanků. Výsledky použití tanků se ukázaly být dost rozporuplné a tato zkušenost se teď bude studovat nejen na Ukrajině nebo v Novorusku, ale také v Rusku a v NATO, neboť je to nejrozsáhlejší válka s využitím obrněné techniky za poslední dobu.

3; Opoziční blok požaduje od Generální prokuratury a Rady vyšetření Oděské tragédie. Opoziční politická síla požaduje od ukrajinské vlády vytvoření dočasné vyšetřovací komise za účelem poctivého vyšetření Oděské tragédie a oficiální prohlášení generálního prokurátora Ukrajiny nazývá „vrcholem cynismu“.

4; V okolí obce Sčasťje ukrajinská armáda ostřelovala pozice Domobrany přímo na očích pozorovatelů OBSE. 2. května v okolí města Sčasťje ukrajinské ozbrojené síly ostřelovaly pozice Domobrany Luganské republiky. Ostřelování proběhlo přímo před zraky pozorovatelů mise OBSE. O události informuje Národní policie Luganské republiky.

5; Merkelová: Pro mě je důležité, abych společně s Vladimirem Putinem položila věnec ke hrobu Neznámého vojína. Kancléřka Německa Angela Merkel zdůraznila důležitost nadcházející návštěvy do Moskvy a poznamenala, že cítí nutnost uctít památku milionů obětí, za které je Německo odpovědné.

6; Další smrtelná dopravní nehoda zaviněná ukrajinskými vojáky. Voják ukrajinské armády smrtelně zranil cyklistu v obci Krasnogorovka v Doněcké oblasti, informuje tiskové centrum štábu ukrajinských ozbrojených sil.

7; Černohorci si dobře pamatují, kdo zvítězil v Druhé světové válce. Objevil se billboard, kde se ruský voják chystá dupat po hákových křížích a NATO.

8; Co se dnes vlastně na Ukrajině slaví? Dnes někteří občané Ukrajiny místo toho, aby zavřeli ústa, oslavují. Podle všeho to, že v nejnovější historii Ukrajiny se objevila událost, kterou už nevymažou: 2. květen – Dům odborů. Bod, ze kterého není návratu.

9; Batelion Krvbass je blokován výsadkáři ukrajinských ozbrojených sil. Batalion je podezírán z podpory Pravého sektoru.

Zdroj: rusvesna.su

Sobota, 2.5.2015 – pozdní večer:

1; V hlavním městě Ukrajiny se konal pochod s názvem „Kyjev na Oděsu nezapomněl“. 2. května v centru Kyjeva proběhl pochod v souvislosti s výročím upálení lidí v oděském Domě kultury. Účastníci pochodu se rozhodli uctít nejen památku obětí oděské tragédie, ale i památku nedávno zavražděného novináře Olesije Buziny.

2; Oděsané se nebojí: V den výročí tragédie vyšli do ulic a požadovali odvolání Petra Porošenka. Aktivisté „Národní rady Bessarabie“ rozvinuli transparent s nápisem vyzývající Porošenka k odstoupení.

3; „Pryč s Porošenkem!“ – dnes v Oděse na Kulikovském poli. Aktivisté na Kulikově poli skandovali „Nezapomeneme, neodpustíme!“, „Pryč s Porošenkem!“, „Pryč s vládou!“ a „Yankee, go home!“.

4; Ukrajinská média přiznala: Bojovníci „Euromajdanu“ dobíjeli raněné, kteří se pokoušeli zachránit si život skokem z oken Domu odborů v Oděse. Vrahové jsou dodnes na svobodě. Ukrajinská vláda si myslí, že proti nim není dost důkazů.

5; Bylo zahájeno masivní ostřelování Doněcka. Ukrajinští vojáci mohutně zaútočili z dělostřelectva na pozice domobrany.

6; Porošenko se opět ustoupil Pravému sektoru. Ozbrojenci slaví – ukrajinská armáda se rozhodla ukončit blokádu jejich základny.

7; Za uplynulých 24 hodin ukrajinští vojáci ostřelovali území Novoruska přinejmenším třicetkrát.

8; Ukrajinské ozbrojené síly v Avdějevce u doněckého letiště zapojily do ostřelování i dělostřelectvo NATO. Ráži 155 milimetrů nemá žádná země Společenství nezávislých států. Tu používá jen NATO.

Zdroj: rusvesna.su 

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/05/03/ukrajinska-svodka-ze-dne-02-05-2015/

Neděle, 3.5.2015 – ráno a dopoledne:

1; Před půlnocí ukrajinská armáda přešla do útoku v okolí Spartaku, probíhaly boje. Protivník útočil s použitím těžkého dělostřelectva.

2; Puškov: Německo zavřelo oči před Oděskou Katyní. Jestliže Německo dokázalo odsoudit vlastní nacisty, mělo by být důsledné i v tomto případě.

3; V Krasnogorovce ukrajinský voják nákladním automobilem KrAz smrtelně zranil místního obyvatele. Ten zemřel při převozu do nemocnice.

4; Pro Řecko plyn, pro Makedonii jatka. Zatímco Řecko dostává záruky na miliardy kubických metrů ruského plynu, Makedonii hrozí albánská invaze zaměřená na zmaření plánů Moskvy ohledně stavby plynovodu.

5; Akce na památku obětí oděského masakru proběhla v Jerevanu. Ukrajina se stala obětí masových zvěrstev, kterým se ve světě nevěnuje dostatečná pozornost.

6; Basurin: Doněcká a ukrajinská armáda se domluvily na přerušení palby v okolí Doněcka. Avšak ukrajinská strana po stanoveném termínu pokračovala v ostřelování pozic domobrany, sdělil představitel ministerstva obrany Doněcké republiky.

7; Evropská unie se chystá zaměstnat ukrajinské úředníky, aby nebrali úplatky. Tato otázka se neprojednává na plenárním zasedání summitu EU, ale přesto se o ní detailně hovoří.

8; Mosijčuk chce vyhlásit 2. květen za svátek, Alexej Gončarenko požaduje amnestii pro oděské vrahy. Reakce ukrajinských politiků na výročí Oděské Katyně – to je diagnóza, která nevyžaduje komentáře.

9; Polská verze „nevinných dětiček“: Molotovovy koktejly a gumové projektily. Polští fanoušci rozpoutali bitku v nevelkém městečku,kde jejich kamarád byl zastřelen policií.

10; Finové jsou v šoku: Ministerstvo obrany jim zaslalo 900 tisíc povolávacích rozkazů. Ministerstvo obrany v Helsinkách popírá, že by rozeslání dopisů jakkoli souviselo s vojenskou hrozbou z Ruska.

11; Ukrajina se stává totalitním státem, říká Medvedčuk. Kyjevská vláda si nepřeje připomínat události roku 2014, kdy se mírumilovná Oděsa proměnila v ohnisko krveprolití.

12; Snowdenovo dílo stále žije: Poslanci Bundestagu si myslí, že německá kontrarozvědka je špatně chrání před americkými tajnými službami. Protifašistické strany v Německu se zamyslely nad příčinami, proč vláda Merkelové kryje americké špiony.

Zdroj: rusvesna.su

Neděle, 3.5.2015 – odpoledne a večer:

1; Givi slibuje potrestání oděských vrahů a těch, kteří vraždili v Mariupolu a Slavjansku.

2; V Berďansku se pokusili zopakovat Dněpropetrovský scénář. Starosta Berďanska poznamenal, že se lidé v maskáčové uniformě pomocí přímých hrozeb a psychologického tlaku pokoušeli donutit napsat prohlášení o odstoupení.

3; Doněck po ostřelování: rozbité budovy, absence vody. 2. května po 18:00 hod, dělostřelecké ostřelování pokračuje celý večer a celou noc.

4; Global Research: Teror v Oděse umožnil Obamovi, aby si podrobil Ukrajinu. Pomocí tragédie v Oděse se Baraku Obamovi povedlo zbavit se voličstva, které ohrožovalo jeho plány jmenovat svého místodržícího na Ukrajině. Po oděském masakru „vyhrál“ volby Porošenko a Ukrajina se stala nejnacističtější součástí amerického impéria.

5; Ozbrojenci z „Azova“ rozbombardovali školu a památník bojovníkům Velké vlastenecké války v Sachance. Ostřelovali všeobecně vzdělávací školu v Sachance, protože ji považovali za sklad munice. Během ostřelování byl ve vesnici zničen památník hrdinů Velké vlastenecké války.

6; V Doněcku je po nočním ostřelování mnoho škod. Poškozeno je 20 mnohopodlažních domů a škola.

7; Škirjakovo letadlo opět nedoletělo do Nepálu. Evakuace Ukrajinců se znovu odkládá. Ukrajinskému letadlu zakázali přistání v Nepálu.

8; Itálie vyzvala Ukrajinu, aby Donbasu poskytla autonomii. Informoval o tom ministr zahraničí země Paolo Gentiloni. Podle jeho slov o tom bude mluvit během návštěvy Ukrajiny 5. května.

9; V Ivano-Frankovsku protestující proti zvyšování cen za bydlení uspořádali hromadný sněm. 3. května se zhruba dva tisíce lidí shromáždili na hromadném sněmu proti zvyšování tarifů na služby spojené s bydlením. Řečníci se rozhořčují nad asociálními cenami a kritizují vládu.

10; Prezident Polska nazval přehlídku vítězství „přehlídkou divizí, které přepadly Ukrajinu“. Prezident Komorowski nazval přehlídku Vítězství symbolem nestabilního a neklidného světa. „9. května se Rudé náměstí změní v náměstí obrněné techniky. Budou tam demonstrovat sílu divizí, které nedávno přepadly Ukrajinu.

11; V Evropské unii se rozhořel špionážní skandál: Tajné služby Německa a USA sledovaly úředníky. Opozice ve Spolkové republice pohrozila, že v souvislosti s aférou podá žalobu.

12; V důsledku ukrajinského ostřelování zahynul jeden příslušník domobrany, raněno bylo šest bojovníků Doněcké republiky a sedm civilních osob. Obětmi mezi civilním obyvatelstvem bylo sedm: Zraněno bylo pět mužů v okolí Jasinovaté a dvě ženy v Kyjevském obvodě Doněcka.

13; V Mariupolu protestovali příznivci „antiteroristické operace“ proti demilitarizaci Širokina. Vedoucí proukrajinského centra „Obrana Mariupole“ se pochlubil, že na akci bylo přítomno „několik TISÍC“ lidí. Podle fotografií se však jednalo spíše o několik STOVEK demonstrantů.

14; Ljaško se urazil, že Merkelová jede do Moskvy a požaduje od Německa, aby „splatilo Ukrajině účty“. Lídr Radikální strany na své facebookové stránce dává průchod svému hněvu na adresu německé kancléřky, která nedávno oznámila, že považuje za správné spolu s Vladimirem Putinem uctít památku padlých.

15; Ukrajinské ministerstvo vnitra jmenovalo vnitřní úkoly resortu: rozvíjet se a bojovat s idioty. Na ministerstvu vnitra Ukrajiny slíbili, že budou bojovat s těmi pracovníky, kteří do této chvíle nepochopili, že mají hájit zájmy ukrajinského státu.

16; Na Doněck bylo vypáleno kolem dvou set granátů ukrajinské armády, ostřelována byla i sanitka, která evakuovala civilní osoby zraněné v důsledku ostřelování. Kromě dělostřelectva byly použity minomety ráže 120 mm, které ostřelovaly hlavně Doněcké letiště a obec Spartak.

17; Ukrajina dovolila Pravému sektoru porušovat zákon, protože jsou to „absolutní vlastenci“. Nejvyšší vojenský prokurátor Ukrajiny Anatolij Matios prohlásil, že Ačkoli Pravý sektor s právního hlediska je nezákonnou ozbrojenou formací, jeho bojovníci mají plné právo porušovat ukrajinské zákony.

18; Národní cirkus smí zaměstnávat jen národní klauny. Ukrajinský cirkus vyloučil ze svého programu ruská čísla a od nynějška budou publikum rozesmívat výhradně klauni-patrioti.

19; Doněcká radnice dnes večer: Ve městě zavládl relativní klid. Fungují komunální služby i havarijní brigády podniků.

20; V Berlíně byl odhalen památník Snowdenovi, Assangemu a Manningovi. Tento památník je věnován třem hrdinům současnosti, kteří se vzdali své svobody za pravdu.

21; Vláda Doněcké republiky provádí vyšetřování v souvislosti s možným použitím munice ukrajinskou armádou, která dříve nebyla v její výzbroji.

22; Během poslední noci se armáda Doněcké republiky kvůli provokacím ukrajinských ozbrojených sil ocitla na hranici obnovení regulérních bojových akcí.

23; Porošenko avizoval své odstoupení.

24; Bojovníci batalionu Azov se zmocnili pozorovacího stanoviště mise OBSE na Ukrajině. Prvního května sedm členů dobrovolnického batalionu Azov obsadilo pozorovací stanoviště speciální monitorovací mise OBSE čtyři kilometry severozápadně od Širokina.

25; Neznámé osoby se pokoušely zapálit dům rodiny bývalého gubernátora Sumské oblasti Vladimira Šulgy. Bývalý šéf administrativy Sumské oblasti si myslí, že jeho dům se pokusili podpálit jeho političtí nepřátelé.

26; „Rusko, Rusko – v tomto slově je oheň a síla“. Sociální sítě ovládl nový vlastenecký videoklip. Oleg Gazmanov: „Naštvěte naše nepřátele a maximálně sdílejte odkaz na nový klip se svými přáteli v sociálních sítích, aby klip nebylo možno odstranit“.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

Neděle, 3.5.2014 – pozdní večer:

1; Ukrajinským občanům svitla naděje na evakuaci z Nepálu – jediné letadlo bylo přece jen opraveno. Ukrajinští specialisté nakonec dokázali opravit letadlo určené k evakuaci občanů Ukrajiny z Nepálu, které se porouchalo v Dillí.

2; Obyvatelé západní Ukrajiny jsou vystrašeni automobilem z Luganska. Obyvatelstvo Užhorodu má obavy z přítomnosti tajemného opuštěného automobilu s luganskou registrační značkou.

3; Vandalové-nacionalisté v Charkově znesvěcují Věčný oheň. Památný symbol „Věčného ohně“ v centru Charkova byl natřen žlutou a modrou barvou.

4; Ministerstvo obrany Doněcké republiky: Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin sedmapadesátkrát ostřelovala území republiky. Podle Basurinových údajů vojáci využívají těžké dělostřelectvo a Grady.

5; Na dálkových příjezdových silnicích k Doněcku byly obnoveny boje. Používají se mobilní odpalovací zařízení (SAU), tanky a dělostřelectvo.

6; Kvůli zadržení Nočních vlků policie Spolkové republiky použila zátarasy. Účastníky motorkářské jízdy byli zastaveni 50 kilometrů od Mnichova kvůli kontrole dokumentů.

7; Situace u Mariupolu: Ukrajinská armáda intenzivně ostřeluje obec Sachanka v Novoazovském okrese.

Zdroj: rusvesna.su

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/05/04/ukrajinska-svodka-ze-dne-03-05-2015/  

 

*****

 

 

 

 

 

Kozácká hudbička: https://www.youtube.com/watch?v=yeyDfVjq6sw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.