Novorusko, Ukrajina, Rusko, Podněstří - od 22.6.2015

obrazek
3.7.2015 01:14
Trošku chudší blog z třetího červnového týdne, kdy jsem byla na dovolené a zastupoval mne někdo jiný. Pro nedostatek času nedoplňuji příliš mnoho linků na články s aktuálním děním, nýbrž na sérii svodek spřáteleného serveru a také na jejich sérii o tom, zda se na Ukrajině obchoduje s lidskými orgány.

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/06/30/ukrajinska-svodka-jf-a-jeho-vyber-ze-svetoveho-tisku-3/ 

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/06/25/strucny-prehled-hlavnich-informaci-specialni-monitorovaci-mise-obse-smm-na-ukrajine-dle-zprav-zverejnenych-do-23-cervna-2015/

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/06/24/ernestova-tydenni-ukrajinska-svodka-3/

Obchoduje se na Ukrajině s lidskými orgány?

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/05/18/napul-plna-sklenice-aneb-o-obchodu-s-lidskymi-organy-na-ukrajine-cast-i/

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/05/19/napul-plna-sklenice-aneb-o-obchodu-s-lidskymi-organy-na-ukrajine-cast-ii/

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/05/20/napul-plna-sklenice-aneb-o-obchodu-s-lidskymi-organy-na-ukrajine-cast-iii/

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/05/21/napul-plna-sklenice-aneb-o-obchodu-s-lidskymi-organy-na-ukrajine-cast-iv/

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/05/22/napul-plna-sklenice-aneb-o-obchodu-s-lidskymi-organy-na-ukrajine-cast-v/

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/05/23/kseftuje-se-na-ukrajine-s-organy-nebo-ne-dil-vi/

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/05/24/kseftuje-se-na-ukrajine-s-organy-nebo-ne-dil-vii-zaverecny-pro-jozefa-antalu/

Pondělí, 22.6.2015 – ráno

1; V Aténách proběhla demonstrace proti eurozóně. Protestující měli transparenty s nápisem „NE euru!“

 

2; Jak Řecko přišlo k takovémuto životu? A jakou roli hraje Ukrajina? Dnes Řecko často nazývají „nemocným mužem“ Evropské unie. Největší dluh mezi zeměmi EU ve výši 177% vlastního HDP. Odkud se u Řeků vzalo tolik dluhů a jak se chystají je platit?

 

3; Patrušev: USA chtějí, aby Rusko vůbec neexistovalo, protože Moskva podle jejich názoru nesprávně zachází se svým ohromným bohatstvím, prohlásil tajemník bezpečnostní rady Ruska Nikolaj Patrušev.

 

4; Rusko očekává v pondělí od Ukrajiny další splátku ve výši 75 milionů dolarů za euroobligace v původní výši tři miliard, které zakoupil Viktor Janukovič v prosinci 2013 za finance Fondu národního bohatství.

 

5; Média: U poboček Sberbanky v Kyjevě došlo ke dvěma výbuchům. Informace o počtu zraněných se upřesňuje.

 

6; V Den památky obětí velké vlastenecké války Patriarcha Kirill uskutečnil bohoslužbu v Brestské pevnosti. Na bohoslužbě se zúčastnilo několik set lidí včetně kněží, veteránů války, obyvatel Brestu a dalších měst Běloruska a také potomci těch, kteří 22. června 1941 bojovali.

 

7; Kyjevané chtějí zakládat zahrádky v parcích, aby pěstovali kopr a rajčata. A ve dvorcích činžovních domů je také možno zasázet zeleninu a bobuloviny.

 

8; Litva se dáví norským plynem. Terminál zkapalněného plynu s názvem Independence v Klaipedě vybudovaný na truc Gazpromu se ukázal jako kufr bez rukojeti – nést ho není možné a vyhodit ho je ho škoda. Kontrakty na dodávku jsou již podepsané.

 

9; V Dněpropetrovsku otevřeli tábor mladých nacistů „Ukropčik“. V Dněpropetrovsku otevřeli o víkendu dětský vlastenecký tábor „Ukropčik“. Na své facebookové stránce o tom informuje poslanec Boris Filatov.

 

10; Rosatom podepsal dohodu na výstavbu 16 energobloků v Saúdské Arábii. Celkový objem investic činí kolem 100 miliard dolarů. Je to šestnáct energobloků o celkovém výkonu více než 20 gigawattů.

 Pondělí, 22.6.2015 – dopoledne:

 

1; Národní policie Luganské republiky: Ukrajina za 24 hodin třikrát porušila režim klidu zbraní. Ostřelován byla aglomerace Krutaja, Stanica Luganskaja a obec Obzornoje.

 

2; Zatčení dvou válečných vrahů hrozí výbuchem emocí v Evropě. S rozdílem několika dnů byly zatčeni Násir Orić a Ramuš Haradinaj, typické postavy balkánských válek,jejichž jména jsou Srbům známa stejně jako Rusům jména Basajev a Čikatilo.

 

3; Dvojí standardy: Výbuchy u Sberbanky nejsou teroristické činy, ale pouhé chuligánství. Avakovovi podřízení odmítli zahájit trestní řízení podle článku „teroristický čin“.

 

4; Vlajková loď ukrajinské námořní flotily se rozpadá před očima. Fregata „Getman Sagajdačnyj“ ukrajinského válečného námořnictva přišel o svou bojeschopnost. Zařízení kdysi mocného plavidla masově vypovídají službu.

 

5; Doněck: Intenzivní ostřelování, jsou poškozeny domy. Městská rada Doněcka informuje o masivním ostřelování Kujbyševského, Kyjevského a Petrovského obvodu města ze strany ukrajinské armády. Zaznamenány jsou velké škody, jsou informace o jednom zraněném.

 

6; Carter: USA a NATO budou proti Rusku i po Putinově odchodu. USA doufají v návrat „prozíravého kursu“ v Ruské federaci.

 

7; Neschopnost kyjevské moci: Sadističtí zločinci z Tornada nejen že nejsou odzbrojeni, ale ještě požadují omluvu. Ukrajinské ozbrojené struktury a okupační úředník Moskal předvádějí svou neschopnost před bandity.

 

8; Výstava fotodokumentů o zločinech Kyjeva v Donbasu byla otevřena v Makejevce. V Makejevce byla zahájena výstava pod širým nebem, na které byly předvedeny důkazy o válečných zločinech Kyjeva v Donbasu. Zahrnuje 40 prací válečných zpravodajů, kteří zaznamenali válečné škody v Doněcku, Gorlovce a Děbalcevu.

 

9; Dohoda o prodeji S-300: Írán dostane Antej-2500 místo S300 PMU-1. Írán souhlasí s tím, že místo S-300 PMU-1 obdrží systém Antej-2500, což je modernizovaná exportní varianta vojskového systému S-300B.

 

10; Newsweek: Rské hudební festivaly jsou prosyceny duchem militarismu. Pokud se vám podaří navštívit „Našestvije“, můžete se seznámit s výstavou nejnovější vojenské techniky, dovědět se o ní od skutečných vojáků, obléci si uniformu, zapózovat na fotografii a zkusit si projít testem pro nájemního vojáka.

 

11; Ukrajinská armáda ostřelovala oblast na severozápadě Doněcka. V důsledku ostřelování byl zraněn jeden civilní obyvatel. Informuje o tom představitel okresní správy.

 

12; Ukrajina zaplatila Rusku splátku 75 milionů dolarů za eurobondy. Na konci roku 2013 Rusko vykoupilo státní obligace Ukrajiny za 3 miliardy. Kyjev je povinen dluh splatit do konce tohoto roku.

 

13; Fašista hájí fašistu: Poslanci kryjí vrahy Olesje Buziny. Na obranu Medveďka se postavili poslanci za stranu Svoboda Andrej Iljenko a Jurij Levčenko, bývalý gubernátor Žitomirské oblasti Sidor Kizin a také poslanec Igor Lucenko.

 

14; Jarní zemědělské práce proběhly v Luganské republice proběhla s překročením plánu nehledě na nutnost odminování osevních ploch. Celkem na území Luganské republiky bylo třeba odminovat 41 tisíc hektarů. K dnešnímu dni byla odminována více než polovina této plocha – 24 tisíc hektarů. Zbývá zhruba 17 tisíc.

 

15; Hlavní vrahoun z Tornada je následovník Islámského státu. Bojovník s přezdívkou „Mudžáhid“, který se vyznačuje obzvláštní krutostí, je Slovan patřící k pseudoislámské sektě vahhábitů. Patřili k ní i Basajev, Chattáb a další teroristé, kteří řádili na Kavkazu.

 

16; Soupeření v „kraji krve a medu“. Podle všeho představuje energetika nejdůležitější nástroj, který Rusko a Západ využívají pro posílení svých pozic na Balkáně.

 

17; Případ „Kyjevské lidové republiky“: Na Ukrajině soudí lidi za odlišnost názorů na internetu. Ukrajinské úřady prohlásily, že tato skupina nashromáždila kolem 1.300 členů.

 

18; Mariupol: Opilí nacisté z Azova nabourali soukromé auto. Ozbrojenci byli ve stavu opilosti, vyhrožovali očitým svědkům a zakazovali fotografovat nehodu.

 

19; Ve Lvovské oblasti zmizela bysta spisovatele Franka. Buď si ho spletli s nějakým komunistou nebo ho odevzdali do šrotu. V obci Tuchlja ve Lvovské oblasti zmizel pomník spisovatele Ivana Franka. Mnozí si myslí, že zuřiví patrioti považovali spisovatele za sovětského činitele nebo ukradli bystu kvůli bronzu, ze které byla odlita.

 

20; Na stranu domobrany v Doněcké republice přešel poradce ministra obrany Ukrajiny. Generálmajor Alexandr Kolomijec utekl z Kyjeva spolu s rodinou.

 

21; Evropská unie prodloužila sankce vůči Rusku do 31. ledna 2016. Pod sankce spadají ruské státní banky a ropný průmysl. Řadě společností byl omezen přístup ke kapitálovým trhům Evropské unie.

 

22; Žebrivskij (gubernátor okupované části Doněcké oblasti) odhaluje plány: Blokáda a válka. Žebrivskij je přesvědčen, že ekonomická blokáda přivede k rozumu obyvatele území, která nemá Kyjev pod kontrolou.

 

23; Avakovovi lidé žádají, aby si lidé nepletli „chuligánské“ výbuchy u Sberbanky v Kyjevě s „teroristickými“ výbuchy v Oděse.

 

24; USA předaly ukrajinskému námořnictvu pět rychlých vojenských člunů. Úřady Spojených států slavnostně předaly svým kolegům z Ukrajiny pět rychlých člunů určených pro vojenské účely. 

 

25; Kreml: Vojenskou operaci Evropské unie ve Středozemním moři je potřeba prověřit z hlediska legitimity. Evropská unie disponuje pěti bojovými plavidly, dvěma ponorkami, třemi letadly, dvěma bezpilotníky a třemi vrtulníky pro uskutečnění první etapy operace pro boj s nelegálním pohybem migrantů ve Středozemním moři.

 

26; Potenciál Ukrajinské armády je extrémně nízký, ve vojskách nazrávají obavy, říká bývalý asistent ministra obrany Ukrajiny. V nejbližší době v ozbrojených silách Ukrajiny vypuknou obavy. Důstojníci nechápou příkazy zabíjet civilní obyvatelstvo. Dobře to uvidíme někdy na podzim. Všechno se změní.

 

27; Je Balkán otevřenou branou pro radikální islamisty? Radikální islamisté z Islámského státu tvrdí, že dějiny Balkánu v posledních sto letech je možné nazvat jedním velkým útlakem muslimů.

 

28; Vyšetřovací výbor Ruska: Vyšetřování zločinů ohledně ukrajinské občanské války bude dovedeno do konce. Předseda Vyšetřovacího výboru Ruska Ruské federace prohlásil, že zločincům se nepodaří vyhnout odpovědnosti.

 

29; EU si myslí, že Ukrajina bude potřebovat 1,5 miliardy na nákup plynu v zimním období, píše agentura Reuters s odvoláním na prohlášení eurokomisaře pro energetiku Maroše Šefčoviče.

 

30; V Poltavě tři ozbrojení „bojovníci za národ“ z Pravého sektoru zabavili taxikáři automobil a požadovali 50 tisíc hřiven. 

 

31; Výdaje na přípravu mistrovství světa 2018 ve fotbale byly omezeny téměř o 30 miliard rublů. Vláda učinila změny ve financování šampionátu ve fotbale v roce 2018. Úpravy snížily prostředky vyčleněné na realizaci akce z 660,6 miliard rublů na 631,5 miliardy.

 

32; Brusel zaplatí: V Evropské unii vyhlásili připravenost pomoci Ukrajině s placením za plyn. Podle informací agentury Reuters s odvoláním na dokumenty německé delegace v eurokomisi je Evropská unie ochotna pomoci s platbami za plyn v zimní sezóně ve výši 1 mld. dolarů.

 Pondělí, 22.6.2015 – večer:

 

1; Za dobu ATO přešly na stranu Doněcké republiky stovky vojáků a důstojníků, říká generál Kolomijec. Tady byly jejich rodiny doma a oni přešli, aby ochránili svou zemi.

 

2; Medveděv dal pokyn k vypracování odvetných opatření ohledně prodloužení sankcí ze strany Evropské unie.

 

3; Árijská matematika: Bělobog, ještěři a pastorále – doporučení od ministerstva školství Ukrajiny ohledně výchovy mládeže. 16. června ministr školství a vědy Ukrajiny Sergej Kvit podepsal pokyn ministerstva školství a vědy č. 641, stvrzující „koncepci národně-vlastenecké výchovy dětí a mládeže“.

 

4; Arsen Avakov potvrdil provedení prohlídek v Charkově. V hotelu National v Charkově, kde bydlí starosta města Kernes, proběhla prohlídka. Vyšetřovací úkony provedli zástupci policejních složek z Kyjeva.

 

5; Ukrajinský daňový ráj: 67% ukrajinských podniků neplatí daně, hlásí ministerstvo financí. Objem stínové ekonomiky neplatící daně dosahuje na Ukrajině 67%, sdělila novinářům náměstkyně ministra financí Ukrajiny Jelena Makejeva.

 

6; Vojáci ukrajinské armády využívají film „Zachraňte vojína Ryana“ jako výukovou pomůcku. Národní garda Ukrajiny pokračuje v účasti na společných ukrajinsko-amerických manévrech „Fearless Guardian 2015“. Na tiskové konferenci o tom informoval představitel administrace prezidenta pro otázky ATO Andrej Lysenko.

 

7; NATO posílí síly rychlé reakce na 30 až 40 tisíc lidí, říká Jens Stoltenberg. Na zasedání ministrů obrany zemí NATO bude přijato rozhodnutí o zvýšení počtu sil rychlé reakce NATO na 30 až 40 tisíc lidí. Oznámil to podle BBC generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

 

8; „Inteza“: Italští podnikatelé jsou připraveni napomoci zrušení sankcí proti Ruské federaci. Italský byznys má v úmyslu vyvinout tlak na úřady ve prospěch zrušení sankcí proti Ruské federaci, prohlásil v interview pro RIA Novosti předseda rady ředitelů banky Inteza Antonio Fallico.

 

9; Ministerstvo pro hospodářský rozvoj Ukrajiny plánuje 2 miliardy dolarů ztrát pro Naftogaz a zhoršilo předpověď poklesu HDP pro rok 2015. Spolu s tím Naftogaz připouští, že finanční deficit společnosti v roce 2015 může činit kolem 4,3 miliardy dolarů neboli 93,31 miliard hřiven při očekávaném průměrném kursu dolaru pro letošek 21,7 hřivny za dolar.

 

10; Vysoké školy v Rusku budou uznávat maturitní vysvědčení z Doněcké a Luganské republiky. Sdělil to rektor Moskevské státní univerzity Viktor Sadovničij.

 

11; Média: Ukrajinští poslanci chtějí zavést trest smrti na dobu trestní operace ATO v Donbasu. Na Ukrajině bylo moratorium na trest smrti zavedeno poprvé v roce 1995, ale vydrželo jen několik měsíců. Nové moratorium bylo zavedeno v roce 1997.

 

12; V Gorlovce byl zrekonstruován most zničený během červencových bojů v roce 2014. Dnes v Gorlovce slavnostně otevřeli zrekonstruovaný most spojující Kalininský a Nikitovský obvod města.

 

13; Vladimir Putin, Angela Merkel a François Hollande projednali situaci na Ukrajině. Hollande a Merkelová po rozhovorech konstatovali „nedostatečný pokrok v situaci na Ukrajině.

 

14; Přece jen bude nutné nakupovat: Ministerstvo energetiky Ukrajiny bylo nuceno přiznat, že koupí uhlí v Luganské republice a v Rusku. Na topnou sezónu bude země potřebovat kolem 4 milionů tun černého uhlí.

 

15; V Charkově „zapomněli“ ukrajinské vojáky. Pátý den žijí na nádraží. Živí je místní dobrovolníci.

 

16; Obyvatelé Gorlovky už se skoro rok skrývají před ostřelováním ze strany ukrajinské armády ve sklepě školy. Místnost naprosto nevhodná pro život se stala útočištěm pro 16 důchodců, kteří nemají už kam jít.

 

17; Logika USA: Zapomeň na sankce, pokud ohrožují byznys. USA zapomínají na sankce, když je obchod s Ruskem výhodný pro jejich podniky, zvláště týká-li se to leteckého a kosmického průmyslu, píše sloupkař online-listu The Strategic Culture Foundation Finian Cunningham.

 

18; Sankce proti Rusku stojí Evropu dva miliony pracovních míst. Krize ve vztazích s Ruskem a bitva sankcí přijde Evropu mnohem dráže než se zpočátku předpovídalo.

 

19; Evropská unie slibuje Ukrajině miliardu dolarů na zaplacení ruského plynu. Trojstranné rozhovory se budou konat 29. června.

 

20; Vladimir Putin položil věnec na Hrob neznámého vojína v Moskvě. Kromě toho položil i karafiáty ke každému z pomníků měst-hrdinů a uctil tak památku jejich obránců.

 

21; Nacisté z Národní gardy zahájili palbu na Doněck v den začátku Velké vlastenecké války. Ostřelování z houfnic, jejichž použití je v Donbasu zakázané Minskými dohodami, utrhlo jedné dívce nohu.

 

22; Hloupý Max: cesta k vítězství. Na Ukrajině vynalezli obrovský obrněný transportér. Na síti se objevilo video další ukrajinské zázračné zbraně. Tentokrát zázračnou konstrukci z traktoru T-150 a cisterny představil farmář.vynálezce Boris Tkač.

 

23; Čalyj: Motivy odvolání zástupce gubernátora Sevastopolu jsou nepochopitelné. Šéf zákonodárného sboru Sevastopolu Alexej Čalyj zdůraznil, že odvolání zástupce gubernátora Denise Dobrjakova je pro něj neočekávané.

 

24; Janukovič poskytl interview a řekl, jak mu Putin zachránil život. Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovič poskytl interview BBC. Na své facebookové stránce to oznámil novinář Gabriel Gatehouse.

 

25; Rozvědka odhalila těžkou techniku Kyjeva v Pavlopolu, Gnutovu, Lebedinském a Primorském, říká Basurin. Kromě toho v obci Primorskoje byly zaznamenány palebné pozice houfnicové baterie 2A65 Msta-B ráže 152 mm z výbavy 55. dělostřelecké brigády.

 

26; Šéf apelačního soudu Kyjeva Anton Černušenko prohlásil, že 6.500 dolarů, které mu zabavili, si odkládal na stomatologa.

 

27; Na ministerstvu obrany Doněcké republiky informovali o 74 případech porušení příměří ze strany ukrajinských silových struktur.

 

Pondělí, 22.6.2015 – pozdní večer:

 

1; Volby po ukrajinský: Tisíce Oděsanů se chtějí stát úředníky. Na každou pozici šéf okresu se hlásí kolem 200 lidí.

 

2; Blokáda Donbasu: Na ukrajinských kontrolních stanovištích při vstupu do „zóny ATO“ je neudržitelná situace. Veřejná doprava je zcela přerušena, nelinkové autobusy smí jen přes dva „přechody“, pro překročení „hranice“ musí mít každý propustku, čeká se i několik hodin.

 

3; Na mezinárodní kosmickou stanici místo zpěvačky poletí kazašský kosmonaut. Roskosmos potvrdil let Ajdyna Aibetova na mezinárodní kosmickou stanici místo Sarah Brightman,která se měla stát druhou ženou putující do kosmu jako turista.

 

4; Pracovníci ministerstva vnitra a policejních orgánů Luganské republiky od začátku roku zabavili 150 tisíc kusů zbraní a munice nezákonného původu.

 

5; Kyjev dosud financuje fotbalový šampionát, který proběhl v roce 2012. Kyjevské úřady pokračují ve financování organizace mistrovství ve fotbale Euro 2012, které se v zemi uskutečnilo před třemi lety, sdělují ukrajinská média.

 

6; Ministerstvo dopravy Doněcké republiky: Kyjev blokuje veškerá autobusová spojení mezi Doněckou republikou a územím pod kontrolou kyjevské vlády. Nepouštějí ani autobusy, ani bus-taxi (maršrutky).

 

7; Peklo na frontě: Boj vede interbrigáda Pjatnaška. U Marjinky se bojuje. Ukrajinské síly útočí na pozice bojovníků armády Doněcké republiky.

 

8; U Mariupolu spáchal jeden ukrajinský voják sebevraždu: Normálně s námi mluvil, pak odešel stranou a zastřelil se. Dalšího vojáka zabila nástražná mina.

 

Úterý, 23.6.2015 – odpoledne:

 

1; SBU uspořádalo hon na „nesprávné“ řecké katolíky – občany České a Slovenské republiky. Náboženští vůdcové obvinili vedení uniatů z rozpoutávání války. 22. června pracovníci SBU v obci Brjuchoviči u Lvova zadrželi nejméně pět čelných představitelů Ukrajinské Pravověrné Řecko-katolické církve, v jejímž čele stojí Antonín Dohnal.

 

2; V Jerevanu byl potlačen „komunální majdan“. Policie Arménie rozehnala protestní akci v centru Jerevanu. Lidé vyšli do ulic proti rozhodnutí úřadů o zvýšení cen elektrické energie od 1. srpna a byli za použití vodních děl vytlačeni z Bagramjanova prospektu.

 

3; Učinil jsem vše, aby na Ukrajině nebyla válka. Bylo zveřejněno exkluzivní interview stanice BBC s Janukovičem. První interview bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukoviče západním médiím od začátku konfliktu v Donbasu. Bývalý prezident komentuje Majdan, Krym a válu v Donbasu.

 

4; Hostina v době moru. Hlavní město Haliče se přiživuje na bídě Ukrajinců. V hlavním městě západní Ukrajiny jsou otevírány restaurace, které obsluhují turisty z Kyjeva a Dněpropetrovska.

 

5; Policie Luganské republiky: Ukrajinská armáda osmkrát za 24 hodin porušila příměří. Zraněni byli tři členové domobrany. Kolem 04:00 hod bylo z minometů ostřelováno sídliště Doněckij, kde byl raněn jeden příslušník domobrany. Po čtyřiceti minutách kyjevští ozbrojenci z děl ráže 122 mm ostřelovali město Pervomajsk od Katěrinovky.

 

6; Dněpropetrovsk může být přejmenován na Sičeslav, Dněproslav nebo Kodak. Přitom dvě třetiny obyvatel města si přejmenování nepřejí. Název Sičeslav má podporu pouhých sedmi procent dotázaných.

 

7; Krize roku 2014 se už nebude opakovat. Centrální banka Ruské federace považuje za nerealistický scénář opakování finanční krize, která proběhla v prosinci 2014, a má k dispozici veškeré nástroje pro zajištění odolnosti ruského finančního trhu.

 

8; V Kyjevě se lekli vlastních banditů z trestních praporů. Úřady se domnívají, že bataliony splnily svou misi a už jich není třeba. Tím spíše, že některé z nich se začaly vymykat kontrole a začaly se věnovat rabování a vraždami civilních občanů.

 

9; Porošenko jmenoval nové místopředsedy a náčelníka vyšetřovatelů SBU. Šéfem Nejvyššího vyšetřovacího úřadu SBU se stal Grigorij Ostafijčuk.

 

10; V Charkově telefonní partyzáni zaminovali nádraží a tři budovy soudu.

 

11; Jednoho z vrahů Olesje Buzina propustili na kauci. Za bývalého bojovníka trestního praporu D. Poliščuka složili kauci 5 milionů hřiven.

 

12; Na Ukrajině byla zveřejněna pravidla zabavování automobilů obyvatelstvu během mobilizace. Ve vládě pak upřesnili, že dopravní prostředky budou zabavovány za účelem uspokojení potřeb armády, a to bezplatně.

 

13; Veřejná sněmovna Ruské federace: Sankce Západu blahodárně působí na ekonomiku Ruska. Prodloužení sankcí ze strany Západu vůči Rusku se odrážejí pozitivně na ruském hospodářství a na práci byznysu v oblasti náhrady dovozů.

 

14; Ukrajinští vojáci zahájili novou vlnu čistek na okupovaných územích Luganské republiky. Příslušníci kyjevských silových struktur zorganizovali novou vlnu čistek na území dočasně okupovaného Popasenského okresu Luganské lidové republiky.

 

15; Ukrajinskou školu přejmenovali na počest generála trestních vojsk. Ukrajinské úřady začínají připravovat děti na roli potravy pro kanóny už od základní školy.

 

16; V obci Družkovka demontovali další Leninův památník. Připomeňme si, že už dříve v okupované části Doněcké republiky byly Leninovy pomníky demontovány v Mariupolu, Slavjansku a Kramatorsku.

 

17; Domobrana za posledních 24 hodin zaznamenala 31 případů porušení příměří na hranici s Doněckou republikou ze strany Kyjeva. Ostřelovány byly obce Spartak, Jasinovataja, Kalinovka, Lozovoje, Sanžarovka, Jasnaja, Dokučajevsk, Jelenovka, okolí letiště, Kyjevský a Kujbyševský obvod Doněcka.

 

18; Těžba ropy v Rusku ve srovnání s rokem 2014 roste. Ministerstvo energetiky očekává, že objem těžby ropy v Ruské federaci v roce 2015 dosáhne 530 milionů tun, tj. o 3 miliony více než v roce 2014, sdělil náměstek ministra energetiky Kirill Molodcov.

 

19; Světová banka pohrozila Porošenkovi, že sebere Ukrajině 1,5 miliardy dolarů. Otálení s přijetím potřebných zákonů může Ukrajinu připravit o 1,5 miliardy dolarů od Světové banky.

 

20; Doněcká republika: Válečné všední dny na frontě v obci Peski: Ukrajinská armáda každodenně ostřeluje Donbas, na frontové linii je situace dosti napjatá.

 

21; Politico: Rusko chce vytvořit Texaskou lidovou republiku. List Politico předpokládá, že ruské úřady myslí vážně podporu hnutí za oddělení Texasu od USA.

 

22; Cenzura v BBC: Z textu interview byla vypuštěna slova Viktora Janukoviče o podpoře devadesáti procent obyvatel Krymu spojení s Ruskem. Televizní společnost BBC vystřihla z anglické verze interview s exprezidentem Ukrajiny Viktorem Janukovičem jeho slova o Krymu.

 

23; Doktor Komarovskij: Budeme stavět plot mezi námi a Evropou. Sérum na Ukrajině vůbec žádné není, nemáme čím léčit botulismus. Známý doktor informoval o zvyšujícím se počtu nemocných s černým kašlem.

 

24; Prokurátorem Oděsy se stal bývalý ministr spravedlnosti Gruzie, na kterého je vystaven mezinárodní zatykač. Nehledě na mezinárodní zatykač a obvinění z překročení služebních pravomocí čekají Zuraba Adešviliho v Oděse, kde se chystá předat Ukrajině zkušenosti získané v boji proti korupci a organizovaným zločinem.

 

25; V Doněcké republice budou státním zaměstnancům vyrovnány dluhy na mzdách, říká Zacharčenko. Šéf Doněcké republiky Zacharčenko slíbil, že dluhy na mzdách lékařů a pedagogů se začnou vyrovnávat už tento týden a zcela zlikvidovány by měly být během dvou až tří měsíců.

 

26; Úřady Doněcké republiky: Rubl dosáhl 80% podílu na obratu v republice. Sdělil to vedoucí administrace šéfa republiky Maxim Leščenko.

 

27; Luganská republika: Rada ministrů potvrdila pravidla změn v povolení držení a nošení civilních zbraní. Rada ministrů Luganské republiky svým výnosem potvrdila Pravidla přeregistrování a prodloužení lhůty platnosti povolení na právo držet a nosit zbraň a zařízení na vystřelování gumových projektilů.

 

28; Ukrajinskou celnici mohou předat pod řízení zahraniční společnosti. Vláda Ukrajiny projednává otázku o předání celnice pod řízení zahraniční společnosti. Sdělil to ministr pro hospodářský rozvoj a obchod Ajvaras Abromavičus na zasedání kolegia ministerstva hospodářství Ukrajiny.

 

29; Francouzská média: Nikoli Rusko, ale Západní Evropa se ocitla v izolaci. 18. června v severním hlavním městě Ruska zahájilo svou činnost Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum. Sešli se zde představitelé 73 zemí. Názorně ukázalo světový význam tohoto města.

 

30; Pentagon oznámil přesun amerických tanků k hranicím Ruska. USA rozmisťují v Pobaltí a Východní Evropě tanky, dělostřelectvo a další vojenskou techniku, prohlásil v Tallinu ministr obrany USA Ashton Carter. Už dříve o tom psala západní média s odvoláním na vysoce postavené zdroje.

 

31; Bataliony Tornado a Černigov byly staženy z Luganské oblasti, tvrdí Moskal. Už dříve se Moskal obracel na silová ministerstva s prosbou o odzbrojení těchto batalionů.

 

32; Mustafa Džemilev požádal ministra kultury, aby zavedl latinku do krymskotatarského písemnictví. Zplnomocněnec prezidenta Ukrajiny pro otázky krymskotatarského národa Mustafa Džemilev poslal dopis ministru kultury Vjačeslavu Kirilenkovi, kde zdůvodňoval nutnost vrátit krymskotatarskému písmu latinskou podobu.

Středa, 24.6.2015 – ráno a dopoledne:

 

1; Wikileaks: USA špehovaly poslední tři francouzské prezidenty. Podle údajů získaným Wikileaks americké tajné služby odposlouchávaly telefonické rozhovory Jacquesa Chiraka, Nikolase Sarkozyho a Françoise Hollanda.

 

2; Charkovským studentům doručili povolávací rozkaz přímo na zkoušce. Absolventi se chtějí s oblastní vojenskou správou soudit.

 

3; Bojovníci Islámského státu začali vydávat svou vlastní měnu. Extremisté mají v úmyslu se osvobodit od satanského ekonomického systému.

 

4; Kyjev už není schopen skrývat, že ATO se účastní obyčejní fašisté. Kyjevské vedení už není schopno skrývat, že v řadách ukrajinských bojovníků, kteří se podílejí na takzvané antiteroristické operaci, bojují skuteční fašisté.

 

5; Účty na Ukrajině budou prozkoumány a přinutí vlastníky vystoupit z anonymity. V zemi bude zrušeno bankovní tajemství a bude zaveden pojem „zámožný člověk“.

 

6; Rozhovor s velitelem batalionu Tornado: Bez mučení by život nebyl životem. Tento rozhovor je důkazem toho, že se batalion dopouštěl zvěrstev a zabýval se rabováním.

 

7; „Stojíte na frontové linii, bráníte celé lidstvo před hnědým morem, který opět zvedá hlavu“, řekla ve svém projevu k obyvatelům Doněcka americká pianistka spolu s šéfem Doněcké republiky. Byly zveřejněny výňatky z poselství americké pianistky ukrajinského původu Valentiny Lisicy k obyvatelům Doněcka během jejího koncertu-rekviem 22. června a projevu šéfa Doněcké republiky.

 

8; Všeruská akce „Svíce paměti“ organizovaná „Bojovým bratrstvem“ proběhla ve městě Vidnoje. 22. června v 00:40 ve městě Vidnoje v Aleji Slávy proběhla akce „Svíce paměti“ u příležitosti 74. výročí začátku velké vlastenecké války.

 

9; Ukrajinci jezdí do Ruska šestkrát častěji než Rusové na Ukrajinu. Počet Ukrajinců, kteří vyjeli do Ruska za pevní čtvrtletí roku 2015 je šestkrát vyšší než počet Rusů, kteří za stejnou dobu překročili hranici opačným směrem. Píše se o tom ve statistice pohraniční služby FSB Ruské federace.

 

10; V Poltavě celou noc duněly výbuchy. Náklaďák s municí nedorazil do zóny ATO. Seznam nebojových ztrát ukrajinské armády se každým dnem rozšiřuje.

 

11; Ukrajina může zůstat zcela bez úvěrů. Ukrajina riskuje, že zůstane bez úvěru od Světové banky. V sázce je jeden a půl miliardy dolarů, které nemusí dorazit do Kyjeva, pokud vláda i nadále bude otálet s přijetím nezbytných zákonů.

 

12; Geletej a Tymčuk mají konkurenta: Fantastu z trestního batalionu Sič. Kyjevský ministr obrany Ukrajiny „informoval“ o „jaderném úderu“ na ukrajinská vojska, bojovník „Siče“ zase o použití chemických zbraní proti nim.

 

13; Partnerství SBU a Pravého sektoru: Pravý sektor rozvíjel téma chemických zbraní, SBU tomuto signálu pozorně naslouchala. Ukrajinské tajné služby se dostaly na stejnou úroveň s bandity z Pravého sektoru.

 

14; Francie bude reagovat na odposlouchávání jejího lídra jinak než Německo. Prezident Hollande přijal rozhodnutí, že po obdržení informace o odposlouchávání jeho telefonu americkými tajnými službami uskuteční zasedání Bezpečnostní rady.

 

15; Lavrov upozornil na podivné fungování mikrofonů při setkání normandské čtyřky. Na tiskové konferenci k výsledkům rozhovorů ministrů zahraničí zemí normandské čtyřky ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov komentoval informace, že telefony francouzských prezidentů byly mnoho let odposlouchávány americkými tajnými službami.

 

16; Pskovští airsofťáci zjistili, že jsou 2. brigáda jednotek zvláštního nasazení ruské zahraniční rozvědky GRU a že bojují v Donbasu. Pskovští hráči airsoftu objevili svoje fotky na ukrajinské stránce, kde byly vydávány za „důkazy“ přítomnosti pskovské Druhé brigády jednotek zvláštního nasazení ruské zahraniční rozvědky, informují média Pskova.

 

17; Ljaško se stane ukrajinským ministrem. Jeho předchůdce ve funkci ministra ekologie se proslavil tím, že se během požáru ropné základny u Kyjeva rekreoval v Nice.

 

18; Soud v Kalifornii zablokoval návrh zákona o popravách gayů. Soudce v Kalifornii zakázal aktivistovi sbírání podpisů pro referendum o trestu smrti za homosexuální vztahy a označil tuto iniciativu za zjevně protiústavní, informuje BBC.

 

19; Čína přechází na ruskou ropu a odmítá saúdskou. Objem saúdské ropy kupované Čínou se snížil na polovinu.

 

20; Maďarsko odmítlo splnit klíčové migrační pravidlo Evropské unie. Maďarsko na svém území dočasně pozastavilo účinnost klíčového pravidla migrační politiky Evropské unie, podle kterého by bylo povinno přijímat imigranty vyhoštěné z jiných zemí Evropské unie, pokud se do EU dostali přes jeho území.

 

21; Rusko zvýší výrobu obilovin na 120 milionů tun. Rusko má v úmyslu v nejbližších deseti letech dosáhnout objemu výroby obilovin ve výši 120 milionů tun, prohlásil v průběhu setkání se šéfem FAO José Gracianem da Silva šéf ruského ministerstva zemědělství.

 

22; V Kyjevě neznámý pachatel oloupil banku o 600 tisíc hřiven a zanechal malou čokoládku. V hlavním městě Ukrajiny byla spácháno loupežné přepadení banky. Informovala o tom tisková služba hlavní správy ministerstva vnitra Ukrajiny v Kyjevě.

 

23; V Rusku bylo navrženo vytvoření vlastenecké černé listiny nevládních organizací. Předseda výboru Rady federace pro mezinárodní otázky Konstantin Kosačev během zasedání navrhl vytvoření vlasteneckého „stop-seznamu“ zahraničních nevládních organizací, sděluje TASS.

 

24; Český kněz vyhnaný z Ukrajiny ohrozil bojovníky ATO a vzal do klatby Baracka Obamu. Náboženská pronásledování: SBU dosvědčila rozprášení Ukrajinské pravověrné řeckokatolické církve. Kněží byli obviněni z podpory Doněcké a Luganské republiky.

 

25; Charkovská městská rada odmítla hlasovat o uznání Ruska za agresorskou zemi. Kernes se obratně vyhnul zařazení této otázky na program zasedání.

 

26; Vojenská prokuratura Ukrajiny: Do ukrajinské armády se dostalo velké množství asociálních elementů. Ukrajinská armáda se změnila v tlupu banditů a psychicky nemocných kvůli nevybíravost vojenských komisariátů při mobilizaci.

 

27; Kyjevští bytaři kradou dokonce i salám z ledniček. Přibylo krádeží z balkónů a odcizených jízdních kol.

 

28; Medveděv vyzval Rusko, aby si zvykalo na krizi. Rusko bude muset dost dlouho fungovat v podmínkách tvrdých rozpočtových omezení. Toto prohlášení učinil premiér Dmitrij Medveděv, píše TASS.

 

29; Putinova obliba dosáhla historického maxima 89%. S působením Vladimira Putina ve funkci prezidenta Ruské federace je spokojeno 89% občanů. Tento ukazatel je absolutním rekordem za celou dobu pozorování, dověděl se Interfax od „Levada centra“ po vyhodnocení červnového výzkumu.

Středa, 24.6.2015 – večer:

 

1; Bojovníci ze Severního Kavkazu složili přísahu Islámskému státu. Informují o tom ruská média.

 

2; Úroda v Azovském regionu Doněcké republiky zraje rychlým tempem. Informoval o tom vedoucí pro práci se zemědělskými výrobci Správy Tělmanovského okresu Radislav Nejman.

 

3; Tolerantní sebevražda: Ve Švédsku zavedli 120 předškolních dětí na pochod homosexuálů. V Göteborgu zavedli 120 dětí předškolního věku na pochod homosexuálů. Dětičky skandovaly: „Miluj, koho chceš“.

 

4; Ukrajinská armáda začala masově zabavovat auta v Kyjevě. Vláda Ukrajiny zavedla změny v ustanovení vojenské dopravní povinnosti, podle které autodoprava podniků, úřadů a organizací nezávisle na formě vlastnictví bude bezplatně převedena pro potřebu ukrajinské armády.

 

5; Jako protiváhu pohanům je potřeba ukazovat obraz skutečného hrdiny – vojáka, který hájí nezávislost pravoslavné civilizace. Pohanství nikdy nepomáhalo vytvoření jednotného národa a vždy jen rozdělovalo lidi. Jeden z příkladů jsou baltští Slované,kteří byli zotročeni a asimilováni Němci.

 

6; Bojovníci Azova se zmocnili areálu školy v Mariupolu, říká Basurin. Už dříve ministerstvo obrany Doněcké republiky opakovaně informovalo o zabírání veřejných a sociálních objektů ukrajinskými silovými strukturami na území Donbasu.

 

7; Dostat se na Krym je nyní možné vrtulníkem. Turisté, kteří si přejí přepravit se na Krym, se nemusí čekat na parník, ale vydržet přepravu vrtulníkem MI-2 za pouhých 7 minut.

 

8; Reality show „Gubernátor“: Saakašviliho kabinet bude transparentní. Podle slov poslance Oděské oblastní rady Sergeje Veselova, který zveřejnil fotografie z opravy na své oficiální stránce na sociální síti, budou stěny nového řídícího orgánu oblasti průhledné.

 

9; Lékaři v nemocnici Dněpropetrovska zakázali raněným vojákům rozvěšovat vlajky Pravého sektoru. Personál Dněpropetrovské klinické nemocnice se rozhodně postavil proti demonstraci politických názorů pacientů. Za to pak na ukrajinském internetu hlavní sestru nemocnice označili za sestru-separatistku.

 

10; Žádný OK nebo Google. Pracovníci policejních orgánů usvědčili korporaci z nezákonných odposlechů. Avšak v korporaci tvrdí, že modul je aktivován pouze s jejich souhlasem.

 

11; Ukrajina ruší dohody s Ruskem o dostavbě bloků Chmelnické atomové elektrárny. Ministerstvo energetiky a uhelného průmyslu Ukrajiny připravuje dokumenty pro zrušení mezivládní dohody o dostavbě třetího a čtvrtého bloku Chmelnické jaderné elektrárny ruskou společnosti Atomstrojexport.

 

12; Rusko, Německo a Francie nepodpořily zahrnutí USA do normandského formátu. Ministři zahraničních věcí normandské čtyřky při setkání v Paříži nepodpořili myšlenku připojení USA k normandskému formátu, informuje televizní stanice NTV.

 

13; Poláci se rozhořčovali nad vlajkou Pravého sektoru. Fotbaloví fanoušci zabavili vlajku uskupení Pravého sektoru Ukrajincům, kteří přijeli do Varšavy a vyzvali extrémisty, aby studovali historii.

 

14; Jerevan: Elektromajdan pokračuje. V Jerevanu pokračují akce, pro které jako záminka posloužilo plánované zvýšení cen elektrické energie.

 

15; Každý týden na Donbas přijíždí 15 tisíc ruských vojáků, tvrdí delegát Ukrajiny v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Během debaty ohledně pravomocí ruských delegátů v této instituci to tvrdil ukrajinský delegát Sergej Sobolev.

 

16; Nizozemsko navrhuje vytvoření mezinárodního tribunálu pro vyšetření sestřelení Boeingu. Zdroje informovaly, že jde o mezinárodní soud OSN, který vytvoří možnost pro spolupráci ze strany všech zemí. Úřady země chtějí, aby tribunál sídlil v Nizozemsku.

 

17; V Radě Federace si myslí, že za protesty v Jerevanu stojí zahraniční nevládní organizace. Chápeme, že otřesy tohoto druhu mohou proběhnout i v naší zemi, pokud nepodnikneme preventivní opatření, zdůrazňuje předseda Výboru Rady Federace pro mezinárodní otázky K. Kosajev.

 

18; Nové kolo sankcí: Krok za Ruskem. Prohlášení o prodloužení sankcí, které zaznělo včera ze strany vedení EU, vyvolalo nové kolo spekulací, jak zareaguje Rusko.

 

19; Vladimir Putin: Rusko už nemůže Ukrajině poskytovat slevu na plyn. Prezident rovněž podepsal výnos o prodloužení protisankcí.

 

20; Vojenský komisař Kyjeva prohlásil, že vymyslel mazaný krok ohledně doručování povolávacích rozkazů. Doručování povolávacích rozkazů pracovníkům podniků bude probíhat prostřednictvím početné delegace s představiteli všech mocenských struktur.

 

21; Odepsání dluhu Ukrajinu nezachrání. Výbor věřitelů Ukrajiny pochybuje, že odepsání části zahraničního dluhu, které požaduje Kyjev, pomůže zajistit růst ukrjainské ekonomiky po několika letech recese, informuje Reuters.

 

22; Úřady Doněcké republiky se budou orientovat na zkušenost Kypru a Ruské federace v duchovně-mravní výchově mládeže, prohlásil během kulatého stolu „Na cestě k mravnímu státu“ předseda Národní rady Doněcké republiky Andrej Purgin.

 

23; Srbové v Chorvatsku po porážce v občanské válce: Válku v Novorusku mnozí srovnávají s událostmi před dvaceti lety na území bývalé Jugoslávie. Ukrajinští aktivisté nesmírně rádi zdůrazňují roli Chorvatů v tomto konfliktu.

 

24; Český politik (Jiří Vyvadil): Západ plánoval přetvoření Krymu na vojenskou superzákladnu USA. Krym, kterému byla přichystána role vojenské superzákladny USA, se ale vrátil k Rusku a Rusko samotné ve vojensko-politickém smyslu je nepochybně velmocí, která v očích nezápadního světa je hlavním lídrem inteligentního odporu vůči USA a Západu.

 

25; Ruská federace zastaví dovoz potravin ze zemí, které podporují sankce. Rusko zpřísní požadavky na import ze zemí, které podporují sankce a zacpe všechny díry a pololegální cestičky pro dovoz potravin, prohlásil šéf Ministerstva zemědělství Ruska Alexandr Tkačov.

 

26; Protesty v Arménii – dojde situace až do Majdanu? V Jerevanu se těžko zopakují kyjevské události v plné míře. Prezident Serž Sargsjan je naladěn mnohem rozhodněji než Viktor Janukovič. Bez váhání použije sílu proti politickým protivníkům.

 

27; Na ministerstvu školství potvrdili, že maturitní vysvědčení absolventů z Doněcké republiky budou v ruských vysokých školách přijímána. Sdělila to ministryně školství a vědy Doněcké republiky Larisa Poljakova.

 

28; Od loňského roku se na Ukrajině beze stopy ztratilo 22 tisíc lidí. Na své stránce o tom informuje novinář Konstantin Stognij.

 

29; Obyvatelé obce Spartak odmítli evakuaci nehledě na každodenní ostřelování ze strany ukrajinské armády. Už několikrát nám navrhovali, abychom odjeli a usadili se na bezpečném místě. Raději postavíme zemljanky,ale ze své rodné země neodejdeme.

 

30; Švýcarská média: Kyjev podporuje korupci a dopouští se nezákonností na hranicích Donbasu. Švýcarská média se mimoděk stala svědky toho, co Ukrajina udělala z Východu své země.

 

31; Bild: Německý politik se dostal mezi teoretiky spiknutí za to že poslal USA k čertu. Šéf Pentagonu vyzývá Evropu, aby čelila „agresi“ Ruska, zatímco by Evropa měla daleko spíše čelit agresi USA.

 

32; Igor Strelkov se zamýšlí nad tím, proč Ukrajina najednou vytáhla na světlo boží zločiny batalionu Tornado.

 

33; Do Nejvyšší rady byl zaslán návrh zákona o trestu smrti za korupci. Text dokumentu zatím není k dispozici.

 

34; Ministr obrany Poltorak: Ukrajina by dala přednost bezplatnému získání zbraní od partnerů, na které se obrátila s touto prosbou, ale je připravena i platit.

 

35; Putin prodloužil odvetné sankce o další rok. Prezident Ruska prodloužil o rok zákaz dodávek potravin z USA a Evropské unie do Ruska s platností od dnešního dne.

 

36; Americkým školákům budou ve škole přednášet o historii homosexualismu. V San Francisku budou na střední škole vyučovat předmět objasňující historii sexuálních menšin. Mimochodem, 28% žáků vyšších tříd sami sebe považují za homosexuály nebo v tom nemají jasno.

 

37; Ukrajina: Represivní mašinérie nabírá na obrátkách. Jak se to bude srovnávat s mezinárodními závazky Ukrajiny, včetně Rady Evropy, to poslance podle všeho vůbec nezajímá.

 

38; Marine Le Pen: Země Evropské unie musí získat zpět svou suverenitu. Předsedkyně francouzské politické strany Národní fronta mluvila o nutnosti vrácení finanční a ekonomické suverenity zemím Evropy a zastavení experimentu s eurem.

 

39; Rusko a Čína se rozhodly společně bojovat proti „barevným“ revolucím. Tajemník Bezpečnostní rady Ruska Nikolaj Patrušev a předseda politické-právní komise Ústředního výboru Komunistické strany Číny projednali boj proti terorismu a barevným revolucím.

Čtvrtek, 25.6.2015 – ráno a dopoledne:

 

1; Vladimir Putin: Ruská federace je znepokojena situací v Afghánistánu, kde část území kontrolují teroristé. Nyní vidíme procesy, které nás velmi znepokojují. Tálibán aktivně působí, kontroluje značnou část území i mnoho hraničních přechodů, prohlásil Putin.

 

2; Islámský stát vyhlásil vytvoření provincie na Severním Kavkazu.

 

3; Evropská unie odmítla požadavky na Ukrajinu, aby Donbasu poskytla zvláštní status dokud nebudou naplněny Minské dohody. V Bruselu zdůraznili, že žádné změny v politice EU nejsou.

 

4; Ukrajinci odmítají jít dobrovolně na frontu. Šéf Kyjevského městského vojenského komisariátu Vladimir Kidoň konstatuje snížení množství dobrovolníků během šesté vlny mobilizace v hlavním městě.

 

5; Sázka na sankce: Rusové začínají masově farmařit. Federální daňová služba za první čtvrtletí zaregistrovala v Rusku nebývalý nárůst počtu individuálních podnikatelů – selských hospodářství o 4,67 tisíce oproti třem tisícům za celý rok 2014 a záporným číslům v letech 2012 a 2013.

 

6; Ruské Su-25 „narušily vzdušný prostor Ukrajiny na Krymu“, říká mluvčí ATO Andrej Lysenko.

 

7; Ve vojenské jednotce Oděské oblasti se spletli o milion hřiven ve výplatách vojáků. V Oděské oblasti pracovníci finanční služby vojenského útvaru. Vznikl celkový nedoplatek 545 tisíc hřiven a jinde zase o 465 tisíc hřiven zaplatili více.

 

8; Řecko: Jak se odvrátit od Ruska a zachovat si tvář? Jak Řecko bude vysvětlovat Rusku svou kapitulaci před Evropskou unií?

 

9; Krymští vinaři žádají o zákaz dovozu vín z Evropy. Krymští vinaři mají opět v úmyslu obrátit se na vedení země s prosbou o zavedení zákazu dovozu vína do Ruska ze zemí Evropské unie.

 

10; 31. kolona ministerstva pro mimořádné situace s humanitární pomocí dorazila na Donbas. V koloně je více než stovka automobilů, které vezou více než 1.000 tun humanitárních nákladů, tj. potraviny a léky.

 

11; Inflace v Rusku se v létě sníží, ale růst ekonomiky začne později. Ministerstvo pro hospodářský rozvoj očekává v létě zpomalení růstu cen na minimální úroveň za poslední rok a snížení výkonu ekonomiky na nejhorší úroveň od počátku roku.

 

12; Nová dohoda o stažení zbraní z Donbasu může být podepsána koncem týdne. Ministři zahraničí zemí normandské čtyřky v úterý při setkání v Paříži vyzvali účastníky konfliktu v Donbasu, aby dosáhli k 26. červnu dohodu o stažení tanků a řady dalších zbraní.

 

13; Šéf Doněcké republiky si myslí, že Novorusko bude vytvořeno velmi brzy. Přitom přiznal, že v danou chvíli mluvit o existenci Novorusko zatím nelze, protože existují dvě oddělené Lidové republiky – Doněcká a Luganská.

 

14; Nacionalisté obsadili na Ukrajině 23 pravoslavných chrámů Moskevského patriarchátu. Protiprávní akce probíhají za mlčenlivého souhlasu místních úřadů nebo dokonce za jejich asistence, poznamenali v Synodu Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu.

 

15; USA jsou největší hrozbou pro Latinskou Ameriku. Vyhasínající impérium USA dělá všechno možné, aby oddálilo svůj konec a využívá k tomu svého oblíbeného prostředku – diktátu.

 

16; Rusko vyhrává soupeření na Balkáně. V Řecku od chvíle přijetí do NATO byly silné protiamerické nálady a často docházelo v zemi k sociálním bouřím namířeným proti americkému a evropskému vměšování do ekonomiky země.

 

17; V Moskvě si připomenou Vidovdan, národní náboženský svátek Srbů. Při oslavách se plánuje předání diplomů srbským dobrovolníkům.

 

18; Rusko je lídrem v investicích do Bosny a Hercegoviny. Podle údajů Centrální banky Bosny a Hercegoviny za období od ledna do září 2014 přímé zahraniční investice do Bosny a Hercegoviny činily 275 milionů euro. Nejvíce z toho vložilo Rusko – 95 milionů euro. S odstupem následují Velká Británie, Rakousko a Lucembursko.

 

19; Kličko žadoní u Porošenka o navrácení voleb starosty Kyjeva do jednokolového režimu. Jinak prý prohraje, říkají experti. Specialisté na Ukrajině jsou přesvědčeni, že pokud podzimní volby starosty Kyjeva budou dvoukolové, bude pro Klička nesmírně obtížné vyhrát. Proto se za každou cenu snaží přesvědčit prezidenta, aby vrátil jednokolové hlasování.

 

20; Výbuch ve Lvově: Byl poškozen automobil a zraněn pracovník ministerstva vnitra. V policejním autě vybuchl granát.

 

21; Obama bude moci trestat zahraniční banky za spolupráci s Ruskem. Nové úpravy legislativy USA umožňují prezidentovi Baraku Obamovi trestat libovolné zahraniční banky za spolupráci s ruskými společnostmi nebo občany, kteří jsou na sankčním seznamu.

 

22; Klec pro Donbas: Šest kontrolních stanovišť na šedesáti kilometrech. A Kyjev zároveň oznamuje zavedení elektronického pohraničního režimu.

 

23; Zločinci z trestního praporu Tornado byly převeleni do Slavjanska. Prohlášení kyjevských úřadů o zrušení trestního praporu se ukázaly jako bluffování.

 

24; Počet krymských Tatarů, kteří si přejí návrat na Krym, se ztrojnásobil. Množství krymských Tatarů, kteří si přejí přestěhovat do trvalého bydliště na ruský Krym ze zemí Střední Asie, kam se dostali v důsledku deportace v sovětských dobách, se násobně zvětšilo.

 Čtvrtek, 25.6.2015 – večer:

 

1; Generální prokuratura Ruské federace potvrdila nezákonnosti předání Krymu Ukrajině v roce 1954. Předseda strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov prohlásil, že dostal odůvodněnou odpověď z Generální prokuratury Ruské federace na svůj dotaz ohledně zákonnosti rozhodnutí o předání Krymské oblasti Ukrajině v roce 1954.

 

2; Ministerstvo financí Ukrajiny propočítalo veškeré dluhy státu. V průměru každý Ukrajinec dluží 33,2 tisíc hřiven, tedy zhruba 1.500 dolarů.

 

3; Pavel Klimkin: Ukrajina je existenční výzva pro Rusko. Volba Ukrajiny vydat se na cestu demokracie a reforem představuje existenční hrozbu pro Rusko, je přesvědčen šéf ukrajinského ministerstva zahraničí Pavel Klimkin.

 

4; Boris Rožin o nočních událostech u Marjinky: Šlo o průzkum bojem.

 

5; Pozorovatelé OBSE zaregistrovali přesuny těžké techniky ukrajinské armády poblíž Mariupolu. Rovněž zaregistrovali rozšíření a upevnění systému zákopů na pozicích ukrajinské armády směrem na severozápad od Doněcka a významnou přítomnost příslušníků ukrajinských silových struktur.

 

6; V Lotyšsku bylo zahájeno trestní řízení proti prodejcům skotu na Krym. Proces se týká dvou lidí, které vyšetřovatelé považují za spolupachatele porušování sankcí stanovených mezinárodními organizacemi (článek 84 trestního řádu země).

 

7; Banderovci znovu stříleli po civilních obyvatelích. Kyjev jako by záměrně svými vlastními silami od sebe odtrhával Donbas.

 

8; V Doněcké republice začali odpojovat elektřinu kvůli dluhům. Bylo odpojeno několik podniků v Kujbyševském obvodu Doněcka,které ignorovaly zákonodárství Doněcké republiky a využívaly elektrickou energii, aniž by za ni platily, vysvětlili v tiskové službě ministerstva uhlí a energetiky Doněcké republiky.

 

9; Byl odražen útok ukrajinské armády u Marjinky. 

 

10; Vojenské námořnictvo Ukrajiny chtějí do roku 2020 ztrojnásobit. Informoval o tom na tiskové konferenci první zástupce náčelníka štábu velení vojenského námořnictva ukrajinské armády kontradmirál (generálporučík) Dmitrij Taran.

 

11; Porošenko podepsal zákon, který povoluje pobyt zahraničních vojsk na území Ukrajiny. Dnes prezident Ukrajiny Petr Porošenko podepsal zákon, jehož ustanovení umožňují pobyt zahraničních vojsk na teritoriu Ukrajiny v zájmu podpory míru a bezpečnosti, hlásí tisková služba ukrajinského vůdce.

 

12; Vláda zveřejnila nový seznam zakázaných výrobků. Zákaz dovozu řady výrobků do Ruska z USA, zemí Evropské unie, Kanady, Austrálie a Norska byl prodloužen do 5. srpna 2016, vyplývá z ustanovení vlády zveřejněného na stránkách kabinetu ministrů.

 

13; Západní média: Rusko otestovalo nadzvukový letoun. Moskva vyvíjí nadzvukový strategický útočný letoun podobný analogickému čínskému, sdělují západní média s odvoláním na vojenské analytiky.

 

14; USA obvinily Janukoviče z porušení lidských práv na Ukrajině. Tragické události v Oděse jsou interpretovány jako srážky přívrženců vlády a proruských demonstrantů.

 

15; Zpráva o lidských právech: Ohromující hluchota státního departmentu. Do zprávy se nedostala fakta o genocidě obyvatel Donbasu, ostřelování občanských objektů, vraždy novinářů, popravy zajatců a mučení zadržených osob, ani účast neonacistů v trestní operaci.

 

16; Sociologický výzkum: S čím si obyvatelé Evropy spojují Ukrajinu? Válka, Rusko, bída – to jsou hlavní asociace, na které si Evropané vzpomenou,když se řeč stočí na Ukrajinu. 

 

17; Francie se zamyslela nad poskytnutím azylu pro Snowdena a Assange. Tato myšlenka mohla vzniknout u francouzských úřadů pod vlivem posledního skandálu s odposloucháváním Hollanda.

 Pátek, 26.6.2015 – ráno:

 

1; Italský parlament požadoval zvláštní status pro ruskojazyčné oblasti Donbasu. Návrh na zrušení sankcí zatím ještě nemá většinovou podporu. 

 

2; Španělští analytici požadují zrušení sankcí proti Rusku a uznání faktu sjednocení Ruska a Krymu. Španělští experti se rovněž domnívají, že otázku o vstupu Ukrajiny do NATO je potřeba vyřadit z programu jednání.

 

3; Gruzínská mafie v Čele se Saakašvilim se operativně vypořádala s prokurátorem Ivano-Frankovska. Vyhodili ho z práce za posměšné komentáře o blízkých spolupracovnících exdiktátora.

 

4; V OBSE informují o tankových bojích v Širokinu a padesáti raněných ukrajinských vojácích v Krasnoarmejsku. Pozorovatelé rovněž zaregistrovali výstřely z minometů a dalších zbraní. Ve zprávě se říká, že za poslední týden do krasnoarmejské nemocnice bylo převezeno 50 ukrajinských bojovníků se zraněními způsobenými dělostřeleckou palbou.

 

5; Lucenko řekl, kdo financuje ukrajinskou moc. Neuběhly ani dva roky a někdejší spolubojovníci se začali vzájemně požírat jako pavouci ve sklenici.

 

6; Čína zveřejnila odvetnou zprávu o porušování lidských práv v USA. Peking zmínil vysoký počet palných zbraní v USA mezi obyvatelstvem, které ohrožuje život občanů, nadměrné používání síly ze strany policie, kruté mučení ze strany CIA, problémy s rasovou diskriminací a rasové předsudky.

 

7; Obhájce práv nepustili do Oděsy. 25. června se pokusilo několik obhájců práv z různých zemí světa přijet do Oděsy. Avšak úřady je do města nepustily a vyhostily je ze země. Cílem obhájců práv bylo vyšetřit, nakolik bylo ze strany SBU odůvodněné zadržení novinářů komentujících dubnový sjezd organizace „Národní rada Bessarabie, která se zasazuje o autonomii tohoto regionu.

 

8; Rusko nedopustí barevné revoluce navzdory NATO, říká Stratfor. Rusko se nechystá zachovávat neutralitu a nechávat tlak ze strany NATO bez odpovědi.

 

9; Doněcká republika se bude zabývat okupovanými teritorii – od Charkova přes Oděsu, Kyjev až po Lvov. Prohlásil spolupředseda Národní fronty Novoruska Konstantin Dolgov. Jsme přesvědčeni o tom, že území, na kterém žije kolem 35 milionů obyvatel Ukrajiny, je dočasně okupováno nezákonnou loutkovou neukrajinskou vládou, která je řízena z Washingtonu.

 

10; Život je privilegium. Pentagon dovolil zabíjení novinářů. V Pentagonu dokončují „Instrukce Ministerstva obrany o pravidlech vedení války“. Z obsahu 1176-stránkového dokumentu vstávají vlasy hrůzou na hlavě.

 

11; Jak funguje americká propaganda a proč proti ní bojuju, vysvětluje Robert Perry. Tento článek je svého druhu zpovědí Roberta Perryho, amerického novináře s velmi zvučným jménem.

 

12; Kyjev požaduje od Ruska, aby se podílelo na blokádě Donbasu. Ministerstvo zahraničí Ukrajiny vyjadřuje rozhodný protest v souvislosti s nezákonným zásobováním teritoria z ruské strany.

 

13; Putin neočekávaně zavolal do Bílého domu. V oficiální rezidenci prezidenta USA sdělili, že ruský prezident osobně zavolal americkému prezidentovi Baracku Obamovi, aby si vyjasnili řadu důležitých otázek včetně válečného konfliktu na Ukrajině. 

 

14; Média: Na co Amerika potřebuje nové jaderné zbraně s pohodlným použitím? Spojené státy potřebují vyvinout nové, použitelnější jaderné zbraně kvůli odvrácení konfliktů v budoucnosti, myslí si analytici.

 Pátek, 26.6.2015 – odpoledne:

 

1; Koncem roku proběhne společné vojenské cvičení s účastí výsadkářů z Ruska, Běloruska a Srbska. Plánuje se, že společné cvičení se bude konat v Rusku ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

 

2; Ruská armáda získá možnost odpojovat zahraniční vojenské družice. V Rusku se vyvíjí systém radioelektronické války, která poskytne možnost potlačit funkci high-tech zbraní nepřítele včetně vojenských družic.

 

3; Rusko uskutečnilo cvičení zaměřené na obsazení pobřeží Skandinávských zemí, říká analytická zpráva. Podle údajů amerického analytického centra Sera v březnu Ruská armáda uskutečnila cvičení, kde trénovala invazi na Ålandské ostrovy ostrovy, švédského ostrova Gotland, dánského ostrova Bornholm a severního Norska.

 

4; Ředitel FBI James Komi poděkoval srbské policii za pomoc při zadržení Erika Freina, známého jako „Americký četnik“, který je obviněn z vraždy policisty. 12. září loňského roku Frein střílel na policisty nedaleko kasáren v V Blooming Grove. Jednoho policistu zabil a druhé zranil.

 

5; Internetovou stránku Gennadije Moskala atakovali hackeři z SBU, informuje list Segodňa. Oficiální stránku šéfa vojensko-občanské administrativy okupované části Luganské oblasti Gennadije Moskala byla napadena hackery. Mluví se o tom ve zprávě na stránkách gubernátora.

 

6; Třetí světová začne americkým bombardováním ruské televize, říká Emir Kusturica. USA nehodlají donekonečna trpět útoky na svou propagandu.

 

7; V Kyjevě dali do prodeje Saakašviliho bydliště. Prázdnotou zející apartmány gruzínského politika získají po jeho přestěhování do Oděsy nového vlastníka za pouhých 1,2 milionu dolarů.

 

8; Vzducholoď pro ruskou armádu bude postavena ke konci roku 2018. Holding „Avgur-RosAeroSystemy“ do konce roku 2018 postaví vzducholoď Atlant s nosností 16 tun, která bude moci být využita pro účely ministerstva obrany Ruské federace.

 

9; Zemřel Jevgenij Primakov, expremiér Ruské federace, který rozvinul Rusko ze Západu na Východ. Se jménem Primakova je spojen přelom v zahraniční politice Ruska. Demarše politika, který se po zprávě o začátku bombardování Jugoslávie nad oceánem rozhodl neletět do Washingtonu, je známý jako legendární „otočka nad oceánem“.

 

10; Pátá kolona aneb nechoďte děti na procházku na Krym, píše Alexander Rogers. Před několika dny „Společnost pro ochranu práv spotřebitelů“ vyrobila instruktážní materiál pro ruské turisty. V tomto materiálu společnost nazývá Krym „okupovaným územím Ukrajiny“, všemožně zakazuje Rusům využívat námořní parníky a nedoporučuje kupovat nemovitosti na Krymu.

 

11; Parubij: Rusko je jedno z největších militaristických impérií na světě. Ukrajina soupeří s jedním z nejmocnějších impérií světa a potřebuje tudíž podporu. V průběhu zasedání parlamentního shromáždění při Organizaci pro demokracii a ekonomický rozvoj toto prohlásil první místopředseda Nejvyšší rady Andrej Parubij.

 

12; Evropská unie připravila „diskriminační“ plán proti ruské propagandě v médiích. Publikace Evropské unie EUobserver informuje o rozhořčení ruského ministerstva zahraničí kvůli plánu, který připravují úřady Evropské unie jako reakci na mediální politiku prováděnou ruskými médii.

 

13; Vladimir Putin vysvětlil Barackovi Obamovi, že ruská vojska v Donbasu nejsou. Prezident Ruské federace Vladimir Putin vysvětlil prezidentovi USA Baracku Obamovi, že prohlášení o tom, že na Donbasu se nacházejí ruští vojáci, je blud.

 

14; Příjezd kanadských vojenských instruktorů na Ukrajinu se odkládá. Plán na vyslání dvou set kanadských vojáků na podporu ukrajinské armády byl s velkou slávou vyhlášen vládou Stevena Harpera už v polovině dubna. Nyní se hrdinná mise odkládá přinejmenším na srpen.

 

15; Ve Lvově „neznámí provokatéři“ barví zdi protiválečnými graffiti. Ve Lvově neznámé osoby malují na stěny v ulici Bogdana Chmelnického výzvami k podpoře Donbasu. Přitom každý den se objevují nové a nové nápisy. 24. června o tom obyvatelé informovali informační agenturu ZIK.

 

16; Němečtí podnikatelé odhadují ztráty vývozců do Ruské federace kvůli sankcím na 9 miliard euro. Ztráty německého exportu v Rusku kvůli sankcím mohou v tomto roce činit kolem devíti miliard euro.

 

17; Banka VTB nemůže jít na Krym. VTB nemůže vstoupit na Krym kvůli možnému zpřísnění sankcí, prohlásil šéf VTB Andrej Kostin.

 

18; Majdan v Jerevanu: USA zorganizovaly nepokoje v Arménii. Mnohatisícové protestní akce probíhají v Arménii. Protestující se vyslovují proti zvýšení cen elektrické energie. Avšak příčina nového majdanu se skrývá daleko hlouběji. Za nepokoji stojí tajné služby USA.

 

19; Humanitární konvoj Červeného kříže byl ostřelován ukrajinskými vojáky. Cílem bylo z ostřelování obvinit vojáky Doněcké republiky a dát této lži velkou publicitu, zdůraznil Basurin. Prohlašuji, že je to jen další provokace ze strany ukrajinských ozbrojených sil a médií, která jim slouží.

20; Situace na linii dotyku se opět nažhavuje. Donbas se nachází na pokraji plnohodnotných válečných akcí. Přitom Purgin vyjádřil naději, že účast západních zemí nebude napomáhat ještě horšímu vyostření situace.

 

21; Doněcká republika: Za posledních 24 hodin šestadvacetkrát porušila režim zastavení palby. Podle informací ministerstva obrany Doněcké republiky bylo vystřeleno pět tankových nábojů, 12 min ráže 82 a 120 mm. Kromě toho se používala protivzdušná zařízení a také granátomety a ruční střelné zbraně.

 

22; Štáb ATO prožívá paniku. Na hranici s Ukrajinou stojí 54.000 ruských vojáků. Kromě toho mluvčí tiskového centra ATO sdělil, že poblíž ruské hranice ve Městě Millerovo v Rostovské oblasti bylo zaznamenáno nakládání vojenské techniky na železniční vagóny, konkrétně raketové systémy.

 

23; Doněcká republika: Ztráty v domobraně ani mezi civilními obyvateli v Donbasu za posledních 24 hodin nebyly, prohlásil v pátek zástupce velitele štábu domobrany Doněcké republiky Eduard Basurin.

 

24; Jaresko sdělila ukrajinským občanům, že za jejich sociální utrpení můžou věřitelé Ukrajiny. Ministryně financí Ukrajiny se obrátila na občany Ukrajiny a popsala ekonomické obtíže. Odpovědnost přesunula na jiné země a oznámila, že Ukrajina má právo své dluhy neplatit.

 

25; Kanada nemá zbraně pro Ukrajinu. Kanadský ministr obrany vysvětlil, že zbytečné zbraně kompatibilní s ukrajinskou výzbrojí jeho země nemá.

 

26; Čína už nechce odkládat termín spuštění „Síly Sibiře“. Čína už nemá zájem o další posouvání termínů spuštění projektu „Síla Sibiře“, prohlásil během shromáždění akcionářů místopředseda vedení Gazpromu Alexandr Medveděv.

 

27; HDP Ukrajiny spadl na úroveň německé spolkové země Schleswig-Holstein. Šéf Východního výboru německé ekonomiky Eckhard Cordes srovnal HDP Ukrajiny s jednou z nejmenších spolkových zemí Německa, Šlesvickem-Holštýnskem (2,8 mil. obyvatel).

 

28; V centru Kyjeva natírají původně žlutomodrý plot - na černo! V Kyjevě podél Ševčenkova bulváru začali přebarvovat plot. Podruhé za jediný rok.

 

29; V Doněcké republice blahopřejí Alexandrovi Zacharčenkovi k narozeninám. Předseda parlamentu Doněcké republiky zvláště vyzdvihl roli šéfa Doněcké republiky v klíčových bojích za svobodu Donbasu.

 

30; Peking obvinil USA z dvojích standardů a vměšování do čínských vnitřních záležitostí. Na ministerstvu zahraničí Čínské lidové republiky komentovali zprávu státního departmentu o dodržování lidských práv ve světě. Zdůraznili, že Američané by se neměli uchylovat k dvojím standardům a zneužívat otázku lidských práv pro vměšování do vnitřních záležitostí Číny.

 

31; Ukrajina natočí svůj vlastní film o Krymu. Ukrajina se chystá angažovat ve vytvoření filmu o Krymu známého zahraničního režiséra. Informoval o tom premiér Arsenij Jaceňuk během kolegia Ministerstva kultury.

 

32; Neočekávaný obrat: Blatter prohlásil, že se nechystá odstupovat. Já jsem nerezignoval a vidím svou budoucnost v přezkoumání mimořádného kongresu FIFA. Ještě nejsem zralý do muzea ani na voskovou figuru, prohlásil úřadující předseda FIFA.

 

33; Kadyrov se vyjádřil k vytvoření provincie Islámského státu na Severním Kavkazu: Je to bluffování, tihle gangsteři nemají v Čečně žádnou šanci. Situaci u nás plně kontrolují silové struktury a kurs zaměřený na mírový život podporuje 99,9% obyvatel. My nadále budeme pracovat na tom, abychom nepřipustili šíření této nákazy v Čečně.

 

34; Pouhých 48% dotázaných Ukrajinců považují mučení separatistů v průběhu operace ATO za nepřípustné, hlásí Amnesty International. Svědčí o tom údaje z celoukrajinského sociologického výzkumu provedeného ochránci lidských práv z Amnesty International.

 

35; „Nezávislost“ Litvy: Ruský plyn pořád ještě potřebujeme. Úřady Litvy spotřebovaly mnoho sil na výstavbu terminálu na zkapalněný plyn v Klajpedě, ale plynovou nezávislost tím země nezískala.

 

36; Ukrajinci omezili nákup potravin o 20% Podle údajů Státního statistického úřadu Ukrajiny v zemi pokračuje snižování životní úrovně. Ve srovnání s loňským rokem se útraty obyvatelstva na nákup potravin snížily o 20%.

 

37; Kyjev žádá Gazprom o plynovou blokádu Donbasu. Šéf Gazpromu Alexej Miller informoval o prosbě Naftogazu Ukrajiny, aby nedodával plyn na jihovýchod Ukrajiny. Přitom Kyjev nežádá slevu na příští kvartál.

 

38; Krymské úřady se nebojí nedostatku potravin kvůli blokádě. Úřady Krymu nevidí vážná rizika v zavedení potravinové blokády ze strany Ukrajiny.

 Pátek, 26.6.2015 – večer:

 

1; Washington se obává, že Rusko se může odchýlit od základních principů svobodného trhu. Členství Ruska v WTO zůstává pro světový tržní sytém výhodné, ale rizika odstoupení Ruska od principů svobodného trhu vzrůstají, říká se ve zprávě kanceláře obchodního zástupce USA, věnované analýze členství Ruska v WTO.

 

2; Privatbanka žádá věřitele o odklad plateb. Co do aktiv největší banka Ukrajiny Privatbank patřící ukrajinskému byznysmenovi a bývalému gubernátorovi Dněpropetrovské oblasti Igoru Kolomojskému, navrhl držitelům dvou emisí jeho euroobligací, aby odložili jejich termín splatnosti.

 

3; Kyjevskou psychiatrickou kliniku I.P.Pavlova zapojili do pomoci ukrajinské armádě. Pacienti kyjevské psychiatrické kliniky č. 1 jsou zapojeni do pletení maskovacích sítí pro ukrajinskou armádu, informuje UNIAN.

 

4; Anatolij Šarij: Jak konopí pomáhá ukrajinské armádě. V pořadu televizní stanice ICTV bojovník ukrajinské zvláštní jednotky ukazuje patrony, kde podle nejnovější ukrajinské metodiky je do střelného prachu přidáno konopí. Zlepšuje to balistické vlastnosti patron, tvrdí v ukrajinské armádě.

 

5; Andrej Purgin prohlásil, že se Donbas nachází na prahu znovuzahájení válečných operací.

 

6; Vítězství je u každého jiné: Obama nazval definitivní legalizaci jednopohlavních „manželských“ svazků „vítězstvím pro USA“. Připomeňme, že v pátek Nejvyšší soud USA legalizoval registraci jednopohlavních svazků na celém území země. Do té doby byly tyto svazky povoleny jen ve 37 státech z padesáti.

 

7; Porošenko: Počet ukrajinských vojáků v Donbasu byl navýšen na 60 tisíc. Podle Porošenkových slov vojáci prošli plnou bojovou přípravou.

 

8; V Podněstří bude uskutečněno referendum o rozhovorech s Moldávií. Vzájemné vztahy Tiraspolu a Kišiněva jsou čím dál složitější.

 

9; Krvavý pátek – kdo stojí za teroristickými činy v Tunisu a Francii? 26. června neznámí pachatelé postříleli turisty na pláži v Tunisu. Takřka ve stejnou dobu bylo oznámeno napadení chemické továrny ve Francii, výbuch šíitské mešity v Kuvajtu a útok na základnu mírových sborů v Somálsku. Kdo stojí za touto sérií teroristických činů?

 

10; Generální prokuratura podezírá důstojníka Berkutu z vraždy 39 lidí na Majdanu. Už dříve v pátek ukrajinská bezpečnostní služba oznámila zadržení jednoho z velitelů policejního pluku zvláštního nasazení Berkut v rámci speciální operace ohledně střelby na účastníky Majdanu.

 

11; Nahradí Saakašvili Porošenka? Porošenko končí. Nacionalističtí poslanci mu dávají za příklad „moudrého“ Saakašviliho.

 

12; Finští farmáři kvůli sankcím přišli o stovky milionů euro. Zemědělci požadují pomoc od státu v souvislosti s prodloužením ruského potravinového embarga.

 

13; Proč „velký přítel Ukrajiny“ – prezident Evropského parlamentu jede na Ukrajinu? Porošenko připomněl, že nehledě na určité prognózy toho, že ratifikace smlouvy si vyžádá minimálně tři až čtyři roky, běží proces slušným tempem.

 

14; Náčelník státní letecké služby Ukrajiny ponížil Saakašviliho – vyzval jej, aby přestal plácat hlouposti. Saakašvili se naštval a práskl dveřmi.

 Sobota, 27.6.2015 – ráno:

 

1; Státní department a Pentagon tvrdí, že současné útoky teroristů mohly proběhnout náhodně. V USA se bojí přiznat, že jejich dobrodružství s Islámským státem vytvořilo globální teroristickou hrozbu.

 

2; Navalnyj a Jašin vědí jak získat 30 tisíc euro za 15 dní. Tyto peníze dostali z rozpočtu Ruské federace za „nezákonné zadržení“ na patnáct dní.

 

3; Saakašvili požaduje odvolání nedávno jmenovaného vedoucího Oděské celnice. „Já tento dotaz vznesu i před náčelníkem Pohraniční služby a před premiérem, poznamenal exprezident Gruzie.

 

4; V případě války ruské S-400 během chvilky zničí základní síly NATO. V západním vojenském okruhu Ruska narůstá počet protivzdušných raketometů Triumf a raketových dělostřeleckých komplexů Pancir-S. Podle informací experta tento fakt ohrožuje vzdušnou převahu NATO.

 

5; Evropská unie se setkala s největší vlnou migrace za celou historii a nedokáže se s ní vypořádat. Země Evropské unie se nedokáží vyrovnat s růstem nelegální migrace vyvolané revolucemi a následným chaosem na Blízkém východě. Británie se chystá opustit EU. Země Evropské unie si nepřejí přijímat uprchlíky.

 

6; Pracovník tajných služeb podezřelý z vlastizrady byl zadržen kolegy z SBU. Pravděpodobně jsou prověřováni i další pracovníci, kteří mohou spolupracovat se zahraničními tajnými službami.

 

7; Státní úřad pro mimořádné situace Ukrajiny: Déšť a poryvy větru přerušily dodávku proudu v 77 obcích na Ukrajině. V důsledku siných dešťů a poryvů větru zůstalo v Černigovské oblasti 41 obcí, v Kyjevské 12, v Sumské oblasti 11, v Luganské 8 a v Čerkaské 5 obcí bez proudu.

 Sobota, 27.6.2015 – večer:

 

1; Michail Saakašvili navrhl rozpuštění policie a celní správy na Ukrajině. Saakašvili trvá na tom, že je nutné veškerý personál těchto orgánů vybrat a obsadit znovu.

 

2; Děti z ostřelovaných oblastí Doněcka poslali na rekreaci do Sněžného. Skupina stovky dětí z Kujbyševského, Petrovského a Kyjevského obvodu Doněcka, které nejvíce trpí ostřelováním, vyjela dnes na rekreaci do dětského tábora ve městě Sněžnoje.

 

3; Moskal: Bojovník Ajdaru připravil desítky granátometů k odeslání do Kyjeva. Bylo odhaleno 66 granátometů nejrůznějších druhů, řízené protitankové rakety, rakety Fagot, kulomet Uťos, 55 granátů různého druhu, miniradar, několik desítek tisíc kusů nábojů.

 

4; Plotnickij: Porošenko lže, když mluví o schvalování návrhu ústavy s představiteli Donbasu. Takto komentoval Porošenkova slova o tom, že na zpracovávání ústavních změn se podíleli představitelé Donbasu.

 

5; Němci požadují od Merkelové zastavení konfrontace s Ruskem. Pod výzvu „Zastavte eskalaci! Neposílejte vojska a zbraně na Ukrajinu! Ne válce!“ se podepsala tisícovka lidí a další podpisy přibývají.

 

6; USA slíbily boj za povolení homosexuálních sňatků po celém světě. Úřady USA se nespokojily s legalizací jednopohlavních sňatků na celém území své země a vyhrožují, že tyto pochybné západní hodnoty budou šířit do všech zemí světa.

 

7; Porošenko prohlásil, že nedopustí tlak ze strany EU. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko prohlásil, že žádný tlak ze strany Evropské unie ohledně zvláštního statusu Donbasu vůči sobě necítí a ani nedovolí. Prohlásil to v interview v televizní stanici Inter.

 

8; Ukrajinský politik požaduje svržení vlády v Ázerbajdžánu. Poslance za BPP a bývalého kolegu Julie Tymošenkové Vladimira Arjeva obvinila ázerbajdžánská média z pokusu vyprovokovat mezinárodní skandál.

 

9; Kolem milionu Ukrajinců žádá o azyl v zahraničí. K dnešnímu dni více než 900 tisíc lidí, kteří opustili Ukrajinu, žádá v různých zemích o azyl nebo jinou formu bezpečného pobytu.

 

10; Západ dřív zničí Ukrajinu než začne mluvit s Putinem. Ukrajina se znovu ocitla na okraji bezedné propasti: Ozbrojený konflikt v Donbasu a obrovský dluh vůči mezinárodním věřitelům vyžaduje od kyjevské vlády co nejrychlejší intervenci.

 

11; Parlament albánského Kosova odmítl vytvořit soud pro teroristy. Na přijetí zákona o vytvoření Speciálního soudu v Kosovu trvaly západní země.

 

12; JB Press: Sjednocení Ruska a Číny je záležitost kolosálního významu. Rusko a Čína se snaží postupně zlikvidovat finanční hegemonii americké měny tím, že přecházejí na bezdolarový obchod, a tím, že se společně snaží čelit stávajícímu světu ratingů, píše japonský ekonomi Fumikadzu Sugiura.

 

13; Ministerstvo zemědělství Ruské federace: Rusko ucpe veškeré skuliny pro nelegální dovoz zeleniny a ovoce spadajících pod sankce. Jedná se o produkci ze zemí, proti kterým byly vyhlášeny odvetné sankce.

 

14; Rozvědčíci Doněcké republiky zaregistrovali přesun Gradů a Uraganů ukrajinské armády k obci Kurachovo, říká Basurin. Podle údajů rozvědky Doněcké republiky kyjevské vedení pokračuje v kompletaci a rotaci živé síly, v přesunu bojových jednotek, provádí náhradu automobilové techniky za obrněnou.

 

15; Porošenkova slova o plnění minských dohod jsou jen další lež, prohlásil Zacharčenko. Ukrajinské úřady nesplnily ani jeden ze svých závazků ohledně zvláštního režimu samosprávy Donbasu, prohlásil dnes pro agenturu DAN šéf Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko.

 

16; SBU zadržela nákladní automobily s potravinami a léky pro Donbas. Překročit linii styku v Donbasu je možné pouze přes kontrolní stanoviště zřízená kyjevskými silovými orgány.

 

17; Práce Kyjeva na ústavních změnách bez účasti Doněcké a Luganské republiky hrubě porušuje Minské dohody, říká Zacharčenko. „Postup Kyjeva je naprosto nepokryté porušení Minských dohod, kterých bylo dosaženo za účasti světového společenství“, řekl nejvyšší představitel státu.

 

18; Ministerstvo obrany Doněcké republiky: Kyjevské trestní jednotky za uplynulých 24 hodin šestačtyřicetkrát porušily režim klidu zbraní. Ostřelování probíhalo z minometu, automatických granátometů a Pěchotních bojových vozidel.

 

19; Řecký parlament zveřejnil otázku pro referendum ohledně schválení návrhu řešení dluhové situace země. Dnes musí parlament rozhodnout, zdali bude 5. července provedeno referendum.

 

20; V Rakousku probíhá sběr podpisů na podporu referenda o vystoupení země z Evropské unie. Podle názoru autorky iniciativy, šestašedesátileté Inge Rauscher, se ekonomická situace země podstatně zlepší, přestane-li být Rakousko členem EU.

 

21; Porošenko předstírá pro Západ jednostranné plnění Minsku-2 a přitom jen lavíruje a odmítá reálný dialog s představiteli Donbasu.

 

22; Protestní akce V Jerevanu pokračuje. Policie prohlásila, že strážci pořádku u jednoho z účastníků protestu zaregistrovali pistoli. Muž byl zadržen.

 

23; Ministerstvo zahraničí Ruské federace je rozhořčeno japonskými publikacemi o Druhé světové válce. Pracovník Odboru pro informace a tisk ruského ministerstva zahraničí kritizoval publikace na téma válečné minulosti Japonska, které vyšly v řadě japonských médií.

 

24; Doněcká republika je pro rozšíření mandátu OBSE v Donbasu. Zplnomocněný představitel Doněcké republiky v kontaktní skupině Denis Pušilin pozitivně hodnotí práci pozorovatelů OBSE v Donbasu a vyslovil se pro rozšíření mandátu mise.

 

25; Rakousko uzavře velvyslanectví v Pobaltí kvůli významnějším zemím. Ministerstvo zahraničí Rakouska má v úmyslu do roku 2018 uzavřít svá velvyslanectví v zemích Pobaltí a na Maltě kvůli tomu, aby ušetřilo celkem 39 milionů euro.

 

26; Kvůli protézám pro „kyborgy“ byla na Ukrajině vyhlášena sbírka plastových láhví. Startuje celoukrajinská akce na sběr a zpracování platových láhví a zvlášť pak plastových uzávěrů (víček) v zájmu výroby protéz pro vojáky ATO. Organizátorem akce je dobročinný fond „Oves“.

 

27; USA ústy zástupce státního tajemníka Antony Blinkena obvinily Rusko, že si přeje narušit status quo na Ukrajině kvůli akcím Číny v Jihočínském moři, píší ukrajinská média (Pressorg) s odvoláním na Echo Moskvy.

 

28; Ukrajinský školák vynalezl unikátní způsob výroby laciné elektrické energie, píší média. Ukrajinský školák získal bronzovou medaili na Olympiádě géniů v USA za projekt, který pomůže získávání elektrické energie z atmosféry. Za vítězství bojoval s dvěma tisící mladých vynálezců z celého světa, hlásí TSN.

 

29; První plody reforem oděských Gruzínců: Chaos na silnicích. Zákaz využívání obušků oděskou dopravní policií už způsobil množství komických situací na cestách, vnesl chaos do vzájemných vztahů mezi řidiči a policisty, kterým podstatně ztížil práci.

 

30; Šéf ministerstva obrany Kanady nazval batalion Azov „prašivou ovcí“. Kanada nehodlá trénovat a podporovat ukrajinský ultranacionalistický batalion Azov, prohlásil ministr obrany Kanady Jason Kenney.

 

31; Při vjezdu do Smolenska byl vybudován památník legendárního čekisty Pavla Sudoplatova. Genrál Pavel Sudoplatov je známý především svou účastí na likvidaci Lva Trockého a lídra ukrajinských nacionalistů Jevgenije Konovalce.

 

32; Ukrajinští vojáci ostřelují obytné oblasti Gorlovky. Informace o zraněných zatím nejsou, ale v Doněcké republice sdělují, že palba je vedena přímo na obytné čtvrti. Rovněž poznamenal, že podobné ostřelování proběhlo už v sobotu ráno.

 

33; Po opravě ve státních podnicích je ukrajinskou techniku nutno opravovat znovu, píší média. Podniky Ukroboronporomu katastrofálně zaostávají za plány, přičemž větší část opravené techniky má další závady.

 

34; Mluvčí Státní rady Krymu Vladimir Konstantinov: Ukrajinští turisté znovu začali jezdit na poloostrov. Obyvatelé Ukrajiny navzdory politice blokády ruského Krymu ze strany oficiálních ukrajinských úřadů stále častěji přijíždějí na rekreaci na Krym.

 

35; Palivová krize v Doněcku je překonána. Podzemní cisterny několika benzinových čerpadel v Doněcké republice byly po třech týdnech palivové krize opět plně zásobeny.

 

 

36; Hackeři vyzdobili narušené stránky Těrnopolské městské rady znakem SSSR a rudou vlajkou. Na Facebooku o tom informovala vedoucí tiskové služby radnice Jekatěrina Kaluš.

Neděle, 28.6.2015 – ráno:

 

1; Občané Somálska se rozhodli nelegálně přejít hranice Ukrajiny a Slovenska. Afričtí migranti spěchali do Zakarpatska.

 

2; Sídliště Okťabrskij vedle letiště bylo ostřelováno ukrajinskou armádou. Typ zbraní, ze kterého bylo ostřelování vedeno zatím není určen. Na místě pracují požárníci.

 

3; Rusofobie na Ukrajině: Režim se bojí sympatií školáků k myšlence Ruského světa. Ministerstvo školství Ukrajiny zakázalo učitelům udržovat styky s organizacemi, v jejichž názvu je slovo „ruský“.

 

4; V Polsku neznámé osoby ničí pomníky banderovců. Poláci boří pomníky s vyobrazením trojzubce.

 

5; Ukrajinští výsadkáři dostali čtyři vozy záchranné služby. Auta budou ještě dovybavena potřebným lékařským zařízením a za několik dní budou poslána do zóny ATO.

 

6; Ozbrojenci nacionálních batalionů hrozí vojenskému prokurátorovi zastřelením. Nejvyšší vojenský prokurátor Ukrajiny Anton Matios řekl, že mu každý den přicházejí hrozby elektronickou poštou i na telefon od neznámých lidí. 

 

7; McCain a jeho ukrajinští kamarádi přišli na to, že ruská strategie je zašifrovaná v počítačové hře. Militantní americký senátor rozhodl, že Ruská Federace bude od Ukrajiny odkusovat území po malých kouskách.

 

8; Zastřelení oděských policistů – nové podrobnosti: V oděské policii si myslí, že smrt kolegů byla vyprovokována rozhodnutím Lordkipanidzeho.

 

9; Organizátoři státního převratu v roce 2014 slaví Den ukrajinské ústavy. Přitom neexistuje ani jeden článek tohoto dokumentu, který by kyjevský režim neporušoval.

 

10; Gorlovka byla ostřelována celou noc. Ostřelování bylo zahájeno večer a probíhal až do půlnoci, sdělil představitel městské administrativy Gorlovky. Podle jeho slov se střílelo nejspíše z minometů a trochu i z tanků.

 

11; USA prohrávají závody ve zbrojení se „zaostalým“ Ruskem, píší americká média. Nejnovější ruské nadzvukové zbraně je schopno paralyzovat protiraketovou obranu USA.

 

12; Německá média: Oligarcha Porošenko se zbavuje konkurentů. Porošenko se nejen zbavil svých aktiv, ale úspěšně se vypořádává i s konkurujícími oligarchy a posiluje svůj vlastní klan, tvrdí německé noviny.

 

13; Němečtí zastánci míru požadují od Merkelové zastavení přípravy války s Ruskem. Mírová iniciativa Bad Tölz-Wolfratshausen připravila výzvu k míru pro německou kancléřku Merkelovou, spojenou se situací na Ukrajině, píší německá média.

 

14; V důsledku ostřelování Gorlovky ukrajinskými vojsky zahynul civilní obyvatel. Oznámili to ve Společném centru pro kontrolu a koordinaci režimu zastavení palby.

 

15; Ukrajinská armáda přestane do roka existovat, říká francouzský analytik. Podle názoru vojenského analytika Jacquesa Frere, reálné ztráty trestních jednotek činily 10 tisíc zabitých mužů. Dalších 50 tisíc je v důsledku bojů invalidních a přišlo tak o bojeschopnost.

 

16; Generální prokuratura navrhuje využití bývalé Janukovičovy rezidence „Mežigorje“ jako sanatoria pro účastníky ATO. Přitom generální prokurátor Ukrajiny Šokin nepovažuje za účelné využít Mežigorje jako muzeum Janukovičovy korupce.

 

17; Svoboda je pro ně možnost napsat další udání nebo někoho zbít, říká Anatolij Šarij. Přímo pod nosem civilizovaného světa vzniká na Ukrajině absolutně fantaskní stát, ve kterém je nebezpečné vyjádřit svůj názor, kde nefunguje zákon, kde jsou všichni povinni chodit jednom šiku, kde existuje pouze jediná myšlenka a všechny ostatní znamenají vězení.

 

18; Byla zveřejněna žertovná mapa, jak by vypadal svět, který by izoloval Rusko a jeho přátele. Zahrnuje pouze USA? Kanadu, EU, Austrálii, Nový Zéland a Japonsko.

 Neděle, 28.6.2015 – večer:

 

1; Ukrajinští vojáci mají panický strach z převelení do zóny ATO. Nacionalistický dobrovolník si stěžuje, že se vojáci strachy rozpouštějí ve vzduchu.

 

2; Francie nechce platit za nedodání Mistralů více než jednu miliardu euro, píše „Challenges“. Podle informací časopisu celá kompenzace činí 1,2 miliardy euro, zatímco Francie trvá na vyrovnání ve výši jedné miliardy, protože takovou informaci je snazší přednést médiím.

 

3; Ruský politik se rozhodl stát obhájcem gayů. Člen Rady federace RF se prohlásil za odpůrce „vousaté a zatuchlé homofobie“. Oponenty společenství LBGT nazval „zjevnou hrozbou pro bezpečnost Ruska“.

 

4; Ve Švýcarsku byl unesen novinář, který odhalil lži Západu o zločinech Srbů. Švýcarského publicistu srbského původu Alexandra Dorina, který se už patnáct let zabývá vyšetřováním událostí v Srebrenici, odvedli ozbrojení lidé z jeho domu v Bazileji a od té chvíle beze stopy zmizel.

 

5; Hlavní prokurátor Ukrajiny požádal Saakašviliho, aby nechal na pokoji alespoň jeho nevlastní dceru. Šokin informoval o jejích profesionálních úspěších během její práce v prokuratuře.

 

6; Porošenko řekl, jakým způsobem se Ukrajina stane globální velmocí. Celý rok 2016 se budou Ukrajinci usilovně učit anglický jazyk, bez kterého jsou nyní hluší a němí.

 

7; Dvě třetiny obrněných transportérů slavnostně předaných ukrajinské armádě jsou v tuto chvíli rozbité kvůli konstrukčním závadám. Přitom Ukroboronprom nijak nespěchá s opravou vadné techniky.

 

8; V Luganské republice byl vyhlášen měsíc dobrovolného odevzdání zbraní. Těm, kdo odmítne zbraně vydat, hrozí odnětí svobody až na sedm let.

 

9; Anatolij Šarij zveřejnil interview s přeživším vězněm ukrajinské armády. Něco podobného se mohlo dít v Donbasu jen v dobách nacistické okupace.

 

10; V Ruské pravoslavné církvi označili rozhodnutí o legalizaci jednopohlavních svazků v USA za bezbožné a hříšné. 26. června Nejvyšší soud USA legalizoval jednopohlavní svazky ve všech státech. Americký prezident Barack Obama rozhodnutí soudu podpořil.

 

11; Vojska Ukrajiny za posledních 24 hodin třináctkrát porušila režim klidu zbraní, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Pod palbou ukrajinských vojsk byly Doněck (sídliště Trudovskije a oblast letiště) a Gorlovka. Ostřelovány byly i obce Staromichajlovka, Spartak a Širokino.

 

12; Velitel baterie ukrajinské armády, která ostřelovala Gorlovku a způsobila smrt muže, spěšně odešel na dovolenou, říká Basurin. Připomeňme, že vedení Doněcké republiky a velitelé vojenských jednotek Doněcké republiky opakovaně prohlašovali, že mají informace o personálu baterií ukrajinské armády, které barbarsky ostřelují obce s civilními obyvateli.

 

13; Úpravy ukrajinské ústavy o decentralizaci země bez účasti Doněcké a Luganské republiky jsou jen šidítka pro Západ. Porošenko slíbil, že příští týden přednese návrh na projednání v Nejvyšší radě, s tím, aby dokument byl odeslán k expertize k ústavnímu soudu. Úřady Ukrajiny počítají s tím, že rada schválí nutné změny v červenci v prvním čtení a v září v druhém čtení.

 

14; Amnesty International: Pravý sektor nezákonně zadržoval a mučil zajatce v Donbasu. Podle slov výkonného ředitele organizace v důsledku mučení trpěli nejvíce ti, koho bataliony podezíraly ze spojení s Lidovými republikami Donbasu.

 

15; Koordinační a kontrolní centrum prosí OBSE, aby prověřila radiační pozadí v Doněcké republice kvůli výbuchům v chemickém podniku. Poblíž podniku se nachází úložiště zdrojů radioaktivního záření.

 

16; Raketový torpédoborec USA vplul do přístavu Batumi. Zatímco Saakašvili řídí Oděsu, úřady Gruzie, které na něj vydaly zatykač, provádějí společná cvičení s USA.

 

17; Washington je ochoten se prát s Ruskem na Jižním Kavkaze do posledního arménského demonstranta. V Jerevanu se bude vše řešit v noci na 29. června. Buďto policie vyčistí centrum města od demonstrantů nebo demonstranti vyhlásí politické požadavky. Pro USA je výhodný nárůst nestability a protiruských nálad.

 

18; Arménská policie plánuje v noci udělat pořádek na Bagramjanově prospektu. Podle slov zástupce náčelníka policie v Jerevanu Valerije Osijanina využije policie veškeré metody v rámci zákona k tomu, aby obnovila veřejný pořádek a potrestala viníky.

 

19; Ukrajinská média překroutila projev ministra zahraničí Německa Franka-Waltera Steinmeiera. Výsledkem korekce je proukrajinské (protiruské) vyznění ministrova vyjádření, které ovšem takto neznělo.

 

20; Americká raketa letící k mezinárodní kosmické stanici explodovala v třetí minutě po startu. Raketa měla vynést na oběžnou dráhu kosmickou nákladní loď Dragon s nákladem pro mezinárodní kosmickou stanici.

 

21; Spiknutí proti Sýrii: Assange dospěl k závěru, že USA působí pod vlivem Saúdské Arábie. Tvůrce WikiLeaks okomentoval saúdské depeše, kde monarchie Zálivu a Turecko projednávaly svržení Asada.

 

22; Vitalij Milonov nazval zradou Ruska prohlášení „obránce gayů“ z Rady Federace. Bojovník za mravnost poradil senátoru Dobryninovi, aby projednal své iniciativy s obyvateli Archangelské oblasti, kterou zastupuje v Radě federace.

 

23; V Arménii nastražili pro Rusko stejné hrábě jako na Ukrajině. Chytí se Rusko tentokrát do této pasti? Zvláštní dopisovatel Komsomolské pravdy Vladimir Vorsobin pokračuje ve sledování masových protestů v Jerevanu.

 

24; V Turecku úřady rozehnaly homosexuály, kteří se pokoušeli zorganizovat pochod homosexuálů. Turecká policie pomocí vodních děl rozehnala účastníky pochodu homosexuálů v centru Istanbulu. Informace o obětech nebo zatčených zatím nejsou.

 

25; Účastníci největšího evropského Londýnského pochodu homosexuálů nazvali a předvedli Rusko jako svého úhlavního nepřítele. Se sovětskými ušankami na hlavách účastníci představení zabíjejí ozbrojeného člověka v dehonestující masce Putina.

 

26; Konstituční reforma na Ukrajině se dostala do slepé uličky. Nová Ústava se má stát garantem přijetí zvláštního statusu Doněcké a Luganské republiky na trvalém základě. Termín realizace: do konce roku 2015.

 

27; Náčelník policie Arménie Vladimir Gasparjan dal protestujícím 30 minut na to, aby opustili centrum hlavního města.

 

28; Kanada pokračuje v pomoci Ukrajině svými sliby. Kanada, která v žádném případě nepošle na Ukrajinu dávno slíbené vojenské instruktory, pokračuje v rozdávání slibů Kyjevu. Nyní slibuje peníze na podporu demokracie.

 

29; Po bankrotu se Ukrajina stane světovým trosečníkem. Vyhlášení bankrotu na Ukrajině může na mnoho let izolovat Ukrajinu, myslí si prezident Ukrajinského analytického centra Alexandr Ochrimenko.

 

30; Jaceňuk doufám, že v roce 2025 přejde Ukrajina na svůj vlastní plyn. Premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk prohlásil, že v roce 2025 bude využívat přírodní plyn pouze z vlastní těžby.

 

31; Bramboračka z amerických satelitů: Do Polska bylo vysláno první jihokorejské šasi pro samohybnou pásovou houfnici Krab. Kooperace Soulu a Varšavy probíhá na pozadí militarizace Polska a jeho stále rostoucím podílu na ukrajinském konfliktu.

 

32; Americký vojenský analytik: Éra vítězství americké armády je u konce. USA podporovaly „vítěznou stranu“ na Filipínách, v Salvadoru a Kolumbii, ale méně úspěšné byly bojové akce, pro které bylo početně slabším povstalcům potřeba poskytnout pozemní podporu.

 

33; Arménie je připravena nacionalizovat eletroenergetiku. Prezident Arménie Serž Sargasjan nevylučuje možný návrat společnosti Elektrosítě Arménie do státních rukou. Oznámila to tisková služba hlavy státu.

 

34; Okolí doněckého letiště a sídliště Okťabrskij byly ostřelovány ukrajinskými tanky a minomety. Třináct salv na doněcké letiště a dalších pět na Okťabrskij.

 

35; Jaresko vymyslela nový důvod proč neplatit státní dluh Ukrajiny: Věřitelé jsou Janukovičovi lidé. Fantazie americké občanky Jaresko nezná hranic.

 

36; Velitel jednotky brigády Prizrak: Ukrajinští vojáci se pokoušejí o vytvoření „malého Stalingradu“. Interview s velitelem jednotky brigády Prizrak „Arkadičem“, která se nachází v obci Doněckij v Luganské republice.

 

37; Už je známa příčina nepřítomnosti Ukrajiny na štafetě 4x100 metrů na Evropských hrách: Ukrajinský plavec zaspal a zmeškal svůj start.

 

38; Média: Řecko oznamuje zavedení měnové kontroly. Hlava státu je přesvědčena, že to nepoškodí výplaty důchodů a mezd.

 

39; Festival mladých umělců „Potřebujeme mír“ v Doněcké republice proběhl dnes v Doněcku. Sešly se desítky účastníků a stovky diváků.

 

40; Jerevanská policie: Demonstranti mají výbušniny. Mezi účastníky protestní akce na Prospektu maršála Bagramjana v Arménském hlavním městě jsou mladí lidé, kteří mají u sebe výbušniny.

 

41; Organizátor shromáždění v Jerevanu Vaginak Šušajan vyzval k pokračování akce na náměstí Svobody. „Vyzýváme účastníky, aby počkali na náměstí Svobody. Náš boj neskončil, boj pokračuje“.

 

42; Armáda Doněcké republiky odrazila útok v oblasti letiště.

 

43; Volby starosty Kišiněva. Proruští a prozápadní kandidáti si rozdělili voliči napůl. Socialistům se nepodařilo odstavit od moci prorumunského starostu, ale pozice příznivců připojení k Rumunsku se zakymácely.

 

44; Část protestujících začíná opouštět Bagramjanův prospekt v Jerevanu. Muž, který vyzýval k ozbrojeným akcím, byl zadržen v Jerevanu. Okolnosti incidentu se vyjasňují. Totožnost zadrženého byla zjištěna. Je jím Aram Akopjan narozený v roce 1993. Bylo zahájeno vyšetřování.

 Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.