Novorusko, Ukrajina, Rusko, Podněstří - od 29.6.2015

obrazek
3.7.2015 01:26
Trošku chudší blog na linky na články z doby, kdy jsem byla na dovolené, aktualizovaný týden, články a videa doplním dodatečně. Do Tarasovského okresu rostovského regionu Ruska doletěla střela z Ukrajiny. Obyvatelé Ukrajiny jsou již znaveni z války a denně protestují proti USA. Putin vyhlásil boj zlodějům mozků. ISIL posílá naftu na Ukrajinu přes oděský přístav. Putin pronesl kouzelné slovo "hospodářský plán". "V Rusku vyhlásili vojnu schránkovým firmám, daňovým rajom a žiadajú, aby domáce podniky ponechávali svoj zisk doma. Rozohrali šachovú partiu a nemienia tvrdo potrestať vinníkov, odpustia im viaceré hriechy – s tým, že sa v budúcnosti nebudú opakovať…" Volby ukrajinského prezidenta Petra Porošenka byly zfalšovány, prohlásil bývalý ukrajinský premiér Mykola Azarov v interview pro analytický program Postskriptum. Kyberberkut se dostal do e-mailů ukrajinského generála Alexandra Tarana (je to šéf vyjednávacího skupiny za UA, dohlížející za UA na dodržování příměří a plnění Minska). A co zjistili? Že UA záměrně příměří porušuje a amíci o tom vědí. Americké velvyslanectví v Kyjevě si o tom dopisovalo s generálem. U jednoho byly připojené satelitní snímky oblasti, které mohou představovat pro Kyjev "vážný problém", pokud by se dostaly k zástupcům mise OBSE. Jakási pracovnice velvyslanectví generálovi píše: "Odesílám snímky, které se pro vás můžou stát velmi vážným problémem! Popřemýšlejte, jak je zdůvodnit, pokud by se dostaly do rukou monitorující mise. Poraďte se se šéfy skupiny a promyslete plán opatření, jak by se daly zdůvodnit nebo označit za fejk." Poslanci ukrajinské Nejvyšší rady Ukrajiny navrhují, aby bylo na Ukrajině zakázáno používat slova Rusko a Rus při označování současného území Ruské federace. Ten, kdo tento zákaz poruší, může být potrestán až dvanácti lety odnětí svobody.

Střela Z Ukrajiny dolétla do Ruska. http://www.u-f.ru/News/u198/2015/07/03/718549

http://aktualne.atlas.sk/pre-slovakov-bojujucich-na-strane-separatistov-menia-zakon/slovensko/politika/ Andrej Holobrady: Tak týmto si to SMER pekne pohnojil pred nadchádzajúcimi voľbami. Stačí si spomenúť na históriu : 30.októbra 1943 sa Rýchla divízia Slovenskej armády pridala na stranu Sovietov. Spáchali trestný čin, v rozpore so slovenskými zákonmi. SMER si začal píliť pod sebou konár. 

https://www.youtube.com/watch?v=P5aBjySVAmA
https://www.youtube.com/watch?v=s47WJTHfUXw

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Obyvatele-Ukrajiny-jsou-jiz-znaveni-z-valky-a-denne-protestuji-proti-USA-382425 

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vladimir-putin-vytahl-do-boje-proti-zapadni-zlodejum-mozku/r~7cee86c020c811e5bfa2002590604f2e/

Nafta od ISIL: http://zakon.mirtesen.ru/blog/43802833779/IGIL-postavlyaet-neft-na-Ukrayinu-cherez-Odesskiy-port?utm_campaign=transit&utm_source=main&utm_medium=page_7&domain=mirtesen.ru&paid=1&pad=1

plánovaná ekonomika v Rusku: http://www.putin-today.ru/archives/13272

http://aeronet.cz/news/video-prezident-rusky-dokumentarni-film-o-putinovi-s-ceskymi-titulky/

http://www.hlavnespravy.sk/kapitalova-amnestia-v-rusku-zruste-schranky-zaplatte-dane-a-mozete-si-pokojne-spavat-doma-alebo-v-zahranici/641379 

Porošenkovy volby: http://cz.sputniknews.com/politika/20150705/649073.html

http://leva-net.webnode.cz/news/kyberberkut-o-porusovani-primeri-na-donbase/

Tresty za vyslovení slova Rusko na Ukrajině:  http://cz.sputniknews.com/svet/20150707/659914.html#ixzz3fEUNpJyK

Otázka - Odpověď V.V. Pjakina ze dne 29.06.2015 Titulky CZ https://www.youtube.com/watch?v=8kVBEuscJbQ

Pondělí, 29.6.2015 – ráno a dopoledne:

 

1; Krize v Řecku: Banky nebudou fungovat, burzy jsou zavřené, limit na vyzvednutí hotovosti je 60 euro. Řecko zavádí kontrolu pohybu kapitálu v zemi po odmítnutí mezinárodních věřitelů prodloužit program finanční pomoci zemi, informuje Reuters.

 

2; Asijská banky vytvořena: Rusko a Čína dosáhly snížení vlivu USA. Rusko se stalo třetím největším podílníkem v Asijské bance infrastrukturních investic hned po Číně a Indii a získala 5,92% hlasů. Čína a Indie mají 20,06 a 7,5% hlasů, oznámila agentura Sin-hua.

 

3; Zvěrstva Islámského státu způsobila šok dokonce i Al-Káidě. Následovníci Bin Ládina obvinili Islámský stát z krutého zacházení s muslimy.

 

4; Jaroš odmítl fámy o tom, že podporuje sexuální menšiny. „Naši odpůrci se snaží přebarvit Pravý sektor duhovými barvami“.

 

5; Okupanti se pokusili pomluvit Giviho a jeho legendární oddíl. Prohlašovali, že většina členů je trestně stíhána. Ukázalo se ale, že jde o pouhé administrativní pokuty.

 

6; Prezident České republiky: USA mohou skončit jako brontosauři. Předpotopní příšery vymřely dřív, než stačily napravit své evoluční chyby.

 

7; Žhářství na základě rasové nenávisti: Během týdne byly zničeny tři černošské kostely na jihu USA. Střelba minulý týden v afroamerickém metodistickém kostele v Charlestonu se ukázala jako nejbrutálnější útok na černošskou církev od roku 1963.

 

8; Kapitál manévruje: „Inter RAO“ může prodat Elektrické sítě Arménie. Protestní akce v Arménii kvůli růstu cen elektrické energie mohou přinutit ruský energoholding Inter RAO prodat svou  stoprocentní dceřinou společnost „Elektrické sítě Arménie“ (ESA). Holding už vedl příslušná jednání.

 

9; Byly představeny varanty pomníku Alexeje Mozgového. Sochaři představili návrhy dvou variant: bystu na podstavci a pomník v podobě celé postavy. Během již zahájeného internetového hlasování zatím vede druhá varianta. Památník bude postaven v Alčevsku nebo v Lugansku.

 

10; Doněcké podniky získaly zakázky na výrobu spojových prostředků pro armádu Doněcké republiky. Radiostanice mají vodotěsnou schránku a budou se vyrábět s třemi různými druhy antén.

 

11; Ceremoniál rozloučení s Jevgenijem Primakovem proběhl v Moskvě. Rozloučit se s Primakovem přišli politici, představitelé veřejnosti a kultury. U rakve s tělem politika stojí vojáci roty čestné stráže.

 

12; Krize v Řecku nebude nijak silně ovlivňovat Rusko. Situace v Řecku může zvýšit nejistotu na finančních trzích, ale v Rusku se to projeví minimálně, prohlásil náměstek ministra financí Maxim Oreškin.

 

13; Skandální dodávky vojákům uskutečňují Avakovovy firmy. Na Ukrajině se rozjela nová vlna skandálu kolem ruksaků pro ozbrojence v zóně „trestní operace“. Avakov veškeré události komentuje pouze na facebooku.

 

14; Ministerstvo obrany Ukrajiny není spokojeno s kvalitou oprav techniky. Ze 102 opravených pěchotních bojových vozidel se jako nefunkční ukázalo 85 kusů, z 90 tanků T-64 a obrněných vozidel Bulat byly odhaleny i po opravě vážné závady.

 

15; Dopravní blokáda Donbasu zesiluje: Obyvatelé Doněcké republiky jsou nuceni více než 24 hodin čekat v kilometrových frontách na výjezd na Ukrajinu. Průjezd kontrolním stanovištěm ukrajinské armády v obci Kurachovo zůstává uzavřený pro veškeré druhy dopravy.

 

16; Naftogaz se obrátil na Gazprom s prosbou o další slevu. Ukrajinský Naftogaz se obrátil na Gazprom s prosbou o poskytnutí slevy na ruský plyn, sdělil v pondělí zdroj v ruské delegaci.

 

17; Generální tajemník NATO: S Ruskem je možné mluvit pouze z pozice síly. Generální tajemník aliance si také postěžoval na to, že evropské členské země NATO včetně Německa nespěchají s navyšováním svých vojenských rozpočtů, jak to vyžadují společné zájmy.

 

18; Brazílie v první polovině roku 2016 koupí protivzdušný dělostřelecký komplex „Pancíř“. Brazílie schválila zásadní rozhodnutí o nákupu ruských protivzdušných dělostřeleckých komplexů „Pancir“, které budou dodány v první polovině příštího roku, sdělil velvyslanec země v Rusku Antonio José Vallim Guerreiro.

 Pondělí, 29.6.2015 – odpoledne:

 

1; Malajsie podpořila vytvoření tribunálu pro sestřelení Boeingu v Donbasu. Malajské úřady podporují návrh na vytvoření mezinárodního tribunálu pod patronátem OSN pro urychlení vyšetření příčin sestřelení Boeingu na Východě Ukrajiny, prohlásil v neděli ministr dopravy Království Liou Tiong Laj.

 

2; Luganský kozácký kadetský korpus „maršál Jefimov“ dělá nábor studentů do páté, šesté, sedmé, osmé a desáté třídy.

 

3; CyberBerkut získal přístup k uzavřené informační síti ministerstva obrany Ukrajiny. Aktivisté CyberBerkutu se dověděli, o kolik vzrostou válečné výdaje země pro rok 2018.

 

4; FSB zadržela ministra průmyslu Krymu Andreje Skrynnika. Krymský úředník je podezřelý ze zpronevěry státního majetku v obzvláště významném rozměru. Zpronevěra byla pravděpodobně uskutečněna na základě předchozí domluvy s dalšími osobami, sděluje tiskové centrum Správy FSB pro Krym a Sevastopol.

 

5; Doněcká republika a Ukrajina si naplánovaly částečnou výměnu zajatců. Výměna „všech za všechny“ je jeden z klíčových bodů Souboru opatření pro plnění Minských dohod podepsaného 12. února v běloruském hlavním městě.

 

6; Medveděv oznámil definitivní cenu za plyn pro Ukrajinu. Podle slov premiéra Ruska Dmitrije Medveděva Rusko nemůže zachovat slevu na plyn pro Ukrajinu v dosavadní výši, přičemž konečná cena bude 247 dolarů za tisíc kubických metrů.

 

7; V Doněcké republice budou vytvořeny jednotné odbory. Zákon o odborech byl schválen 69 hlasy z 81 účastníků mimořádného plenárního zasedání.

 

8; Uskupení Islámského státu už fungují v Gruzii. Určité síly mohou využít Islámský stát pro nátlak na Rusko.

 

9; Domobrana Doněcké republiky zaregistrovala 15 případů ostřelování ze strany ukrajinské armády. Jak bylo sděleno na ministerstvu obrany na teritorium Doněcké republiky bylo vypáleno 35 tankových střel, 51 min ráže 82 mm a 120 mm. Kromě toho bylo využito protitankových zbraní, granátometů a střelných zbraní.

 

10; Čína zahájila výstavbu potrubí naproti „Síle Sibiře“. V Číně oficiálně odstartovala výstavba větve plynovodu „Síla Sibiře“, kterým poteče do Číny plyn takzvanou „východní cestou“.

 

11; Paranoia: V Americe ničí vlajky konfederace. V USA se rozhořela hysterie kolem vlajky Konfederace – symbolu Jihu za doby Občanské války. Americká média sdělila, že byla stržena aktivisty z budovy administrativy v Jižní Karolíně.

 

12; Ukrajinské bezpilotníky ovládají zahraniční specialisté, hlásí tajné služby Luganské republiky. Během zkoumání informačního nosiče mimo letových záznamů byly odhaleny fotografie operátorů bezpilotníků, které byly pořízeny jimi samotnými při testování kamery.

 

13; Ve Lvovské oblasti se rozhodli zbavit pomníku Valentiny Těreškovové. Z iniciativy ruského senátora by mohl být pomník první kosmonautky převezen ze Lvova do Těreškovové rodiště do Jaroslavské oblasti Ruské federace.

 

14; New Europe: Západ dal Ukrajině nesplnitelné ekonomické naděje. Peněz v ukrajinské pokladně je čím dál méně a přitom se dosud nedostavuje zlepšení ekonomiky předpovídané západními lídry, píše list New Europe.

 

15; Rozhodnutí o přijetí Černé Hory do NATO může být přijato už v prosinci tohoto roku. NATO pokračuje v rozšiřování. K Alianci se plánuje připojit Černá Hora, přičemž příslušné rozhodnutí může být přijato nikoli na červencovém summitu v roce 2016, ale už v prosinci 2015 na setkání ministrů zahraničí.

 

16; Voják ukrajinské armády poslal své ženě balík s bombou. Ze zóny konfliktu do Pavlogradu přišla zásilka s výbušninou. Jak sdělila tisková služba oblastní správy ministerstva vnitra, dáreček své ženě odeslal manžel-voják.

 

17; Bylo zveřejněno poslední interview Jevgenije Primakova o Islámském státě a situaci v arabském světě. Své poslední interview poskytl v březnu 2015 pro agenturu sputnik. Komentoval operaci mezinárodní koalice proti teroristickému uskupení Islámský stát a hodnotil situaci v arabských zemích.

 

18; Evropské banky přišly za jediný den o 50 miliard euro kvůli Řecku poté, co tato země 28. června zavedla omezující opatření, hlásí agentura Bloomberg.

 

19; Ukrajinské dělostřelectvo zahájilo palbu na obec Grigorjevka v Tělmanovském okrese. Šéf okresní administrativy zdůraznil, že místní obyvatelé jsou stále ostřelováni ze strany ukrajinských sil.

 

20; Počet vojáků ukrajinských vojsk činí 75 tisíc, říká Plotnickij. Dříve Porošenko oznámil 60 tisíc. Plotnický poznamenal, že Porošenko ve svém vyjádření nevzal v potaz trestní prapory nacházející se v regionu.

 

21; Rozvědka Doněcké republiky zaregistrovala přesun ukrajinských tanků do Marjinky. Kromě toho na okrajích obcí Ostroje a Marjinka byly odhaleny palebné pozice mobilních dělostřeleckých zařízení.

 

22; Plotnickij: V Luganské republice nebude hřivna nahrazena rublem. Luganská lidová republika nemá v úmyslu plně se vzdát hřivny a přejít k využívání rublu, sděluje šéf republiky Igor Plotnickij.

 

23; Německý politik: Sankce Evropské unie mají přesně opačný efekt. Efekt sankcí EU proti Rusku mají přesně opačný dopad než které očekávalo evropské společenství. Je potřeba je korigovat nebo zrušit, prohlásil šéf německo-ruského fóra Matthias Platzek.

 

24; Primakov byl pohřben s vojenskými poctami na Novoděvičím hřbitově. Smutečního obřadu se zúčastnili akademikovi příbuzní a blízcí, prezident Ruska Vladimir Putin, vedení kremelské administrativy, členové vlády, přátelé a kolegové Jevgenije Maximoviče.

 Pondělí, 29.6.2015 – večer:

 

1; Na Krymu zformulovali první deklaraci svobodné ekonomické zóny. Zákon o vytvoření svobodné ekonomické zóny na Krymu a v Sevastopolu vstoupil v platnost 1. ledna 2015.

 

2; Ljaško oznámil, že jej Porošenko navrhl jako generálního prokurátora. Lídr Radikální strany a poslanec Oleg Ljaško prohlásil, že prezident Petr Porošenko mu navrhl, aby přijal funkci generálního prokurátora. Prohlásil to v interview pro Cenzor.net.

 

3; Demonstranti v arménském městě Gyurmi se rozhodli přerušit protestní akci. Aktivisté demonstrující proti zdražování elektrické energie v arménském městě Gyumri přijali v pondělí rozhodnutí o přerušení akce.

 

4; Patriarcha Srbský Irenej: Srbsko bez Kosova je jako mrtvola bez duše a srdce. Patriarcha také vyzval kosovské Srby, aby se mezi sebou nerozdělovali, neboť síla národa je v jednotě.

 

5; Totální mobilizace na Ukrajině: Bude zavedena elektronická evidence branců. Oznámil to ministr obrany Stěpan Poltorak během návštěvy Zakarpatské oblasti.

 

6; Kanada rozšířila sankční seznam proti Rusku. Kanada zahrnula do sankčního seznamu tři občany a 14 právnických osob. V prohlášení kanadského premiéra se říká, že dodatečné sankce jsou spjaty se situací na Ukrajině.

 

7; Rusko předložilo svůj návrh rezoluce ohledně Bosny a Hercegoviny. Bělehrad se nachází v neustálém kontaktu se dvěma stálými členy Rady bezpečnosti – s Ruskem a Čínou, na jejichž pomoc spoléhá.

 

8; Stále více příslušníků ukrajinských ozbrojených sil přechází na stranu Luganské a Doněcké republiky. To jen vypovídá o tom, že ti, kteří k nám přecházejí, dobře vidí, kde funguje stát, a kde se někdejší stát proměnil v politický Titanic.

 

9; Další ukrajinská zázračná zbraň: Ve štábu ukrajinského vojenského námořnictva slibují vytvoření miniaturních ponorek. Ukrajinské ponorky nového typu budou plout v hloubce od nuly do padesáti metrů.

 

10; V Lugansku zahájil svou činnost vlastní mobilní operátor.

 

11; Vrchní velitel ukrajinského vojenského námořnictva žádá zemi-agresora, aby posílil ukrajinskou flotilu. Ukrajinský admirál chce, aby Ruská federace poskytla vojenskou pomoc kyjevskému režimu.

 

12; Kanada zavedla sankce proti filozofům a motorkářům. Do sankčního seznamu se dostali Alexandr Dugin a „Chirurg“.

 

13; Brzezinski prozřel: Navrhuje poskytnout Rusku záruky, že Ukrajina nebude přijata do NATO. Ideolog „euroatlantické integrace“ Ukrajiny prudce změnil svůj názor.

 

14; Kyjev cíleně provokuje republiky Donbasu, aby zahájily válku, říká Plotnickij. Šéf Luganské republiky prohlásil, že obě republiky Donbasu očekávají od Ukrajiny bezpodmínečné plnění Minských dohod.

 

15; Připravuje kyjevský režim likvidaci Zakarpatské oblasti? Území osídlená Rusíny a Maďary mohou být předány Haličanům – nacionalistům ze Lvova.

 

16; Na Ukrajině bude regulací energetiky pověřen manažer firmy Roshen. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko jmenoval Dmitrije Vovka šéfem národní komise, která provádí státní regulaci ve sféře energetiky.

 

17; Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s snížila 29. června dlouhodobý rating Řecka na „CCC-“ s negativním výhledem.

 

18; McCain: Nechť americké rakety padají i nadále. Ruské motory stejně odmítneme. NASA má diametrálně odlišný postoj k této otázce.

 

19; Starostové –separatisté Kernes a Vilkul brzy opustí funkce podle nové ukrajinské ústavy. Podle nové ústavy starosta Charkova Gennadij Kernes a starosta Krivého Rogu Vilkul mohou opustit své funkce a část svých pravomocí předat prefektům.

 Úterý, 30.6.2015 – přes den:

 

1; Parlament Doněcké republiky upravil práci médií na teritoriu Republiky zákonem. Na rozdíl od ukrajinského analogického zákona bude možné novináře zbavit akreditace jen na základě soudního rozhodnutí.

 

2; Kyjevští vojáci ostřelují Petrovský obvod Doněcka a Gorlovku. Palba je vedena od Marjinky a Majorska.

 

3; Nová vlna sporu federální moci USA a Texasu. Mezi Texasem a Washingtonem narůstá světonázorová propast.

 

4; Nejvyšší ukrajinský okupační úředník obchází OBSE. Pavel Žebrivskij prohlásil, že OBSE nebude na sebe moci vzít odpovědnost za zajištění čestných a transparentních voleb na území Doněcké republiky. „Nevidím možnost provedení voleb v Doněcké oblasti“, řekl doslova.

 

5; Ruské železnice a Ministerstvo obrany podepsaly smlouvu o železnici, která bude objíždět Ukrajinu, řekl zdroj z Ruských železnic RŽD.

 

6; Ruský diplomat označil kanadské sankce za konfrontační. Nové sankce Kanady proti Rusku pokračují v konfrontačním kursu vůči Moskvě a brání dvoustranné spolupráci, prohlásil v úterý tiskový tajemník velvyslanectví Ruska v Ottawě Kirill Kalinin.

 

7; Fitch: Řecké banky se nacházejí v předbankrotovém stavu. Mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila v pondělí dlouhodobý i krátkodobý rating čtyř hlavních řeckých bank National Bank of Greece, Priaeus Bank, Eurobank Ergasias a Alfa na stupeň RD.

 

8; Export masa z Ruska pomůže farmářům vyrovnat se s poklesem poptávky. Export ruské masné produkce a potravinové lístky vyřeší problém snížené poptávky a kupní síly obyvatel Ruska v nové etapě potravinového embarga, myslí si experti dotázaní agenturou TASS.

 

9; Škirjak interpretuje připomínky OBSE: Představitelé této organizace nestíhají plnit jeho pokyny. Kyjevští okupační úředníci začali koordinovaně napadat OBSE.

 

10; Obyvatelé Krymu byli osvobozeni od placení státních poplatků. Prezident Putin podepsal zákon, podle kterého obyvatelé Krymu a Sevastopolu budou osvobozeni od placení celé řady státních poplatků, například za registraci vlastnických práv na nemovitost.

 

11; U budovy Nejvyšší rady probíhá protestní akce zemědělců. Několik set lidí demonstruje před Nejvyšší radou s požadavkem zachování speciálního režimu vybírání daně z přidané hodnoty pro podniky živočišné výroby.

 

12; Šéf Krymské daňové inspekce byl zadržen kvůli úplatku. Šéf správy Federální daňové inspekce pro Republiku Krym Nikolaj Kočanov byl zadržen přímo při předání úplatku, oznámil tiskový tajemník regionální správy FSB Sergej Těrechov.

 

13; Osud ukrajinské armády Kyjev příliš nezajímá. O zoufalém stavu ukrajinské armády se před několika dny vyslovila dokonce i francouzská média, která prohlásila, že za rok ozbrojené složky Ukrjainy už nebuou prakticky existovat.

 

14; Projekt Kerčského mostu byl zaslán na expertízu. Materiály z průzkumu a konstrukční řešení projektu mostu přes Kerčský průliv byly předány k posouzení do „Glavgosexpertizy“ Ruské federace, sdělila tisková služba „Rosavtodoru“.

 

15; Černobylská zóna opět hoří. Kyjevské úřady jako obvykle tvrdí, že mají vše pod kontrolou.

 

16; Státní department přiznal, že Spojeným státům nejde o boj s Islámským státem, ale o svržení Asada. Kvůli podpoře Ruska a dalších zemí se Damašek může vyhnout hledání konstruktivního ukončení konfliktu v Sýrii, prohlásil zástupce šéfa Státního departmentu USA Mark Toner.

 

17; Ministerstvo pro mimořádné situace Doněcké republiky: Kujbyševský obvod Doněcka je opět mohutně ostřelován. V důsledku ostřelování byl zcela zničen soukromý dům v Ulici Jeršova.

 

18; Velvyslanec Číny v Rusku uklidnil třetí země: Vojensko-technická spolupráce Ruské federace a Číny neznamená pro nikoho hrozbu. Peking a Moskva nevytvářejí vojenský svazek, nýbrž jen prohlubují vztahy ozbrojených sil Číny a Ruska.

 

19; Řecko odmítlo mluvit s Evropskou unií. Tsipras odmítl poslední Junckerův návrh.

 

20; Rusko jde nahoru  pohled z Argentiny. Po rozpadu Sovětského svazu a ukončení studené války se zdálo, jako by Rusko ztratilo své privilegované postavení globálního hráče. Příchod Vladimira Putina k moci pomohl obnovit moc Kremlu.

 

21; Navzdory sankcím Západu dostanou elektrárny na Krymu turbíny od firmy SIEMENS. Další zdroj blízký jedné ze stran dohody sdělil pro „Vedomosti“, že podle podmínek kontraktu budou turbíny dopraveny do elektrárny Tamaň.

 

22; V uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny stále silněji plápolá požár. Policie Kyjevské oblasti evakuovala lidi, kteří žijí v uzavřené zóně a zachránila je tak před požárem. Státní úřady vyzývají, aby lidé nepropadali panice.

Úterý, 30.6.2015 – večer:

 

1; Obyvatel Gorlovky zahynul v důsledku ostřelování města ukrajinskými vojáky. Ostřelování bylo vedeno nejspíše ze strany Dzeržinska, Kudrjumovky nebo Majorska (Vše pod kontrolou ukrajinské armády). Typ zbraní, ze kterých se střílelo, není zatím určen.

 

2; Návrat drachmy učiní Řeky o 40% chudšími. Návrat drachmy sníží kupní sílu Řeků o 40% - takové jsou výsledky sociologického průzkumu agentury Bloomberg.

 

3; Blok Petra Porošenka chce odvolat ministra-cizince Alexandra Kvitašviliho. Frakce prý nemá výhrady k ministrovi zdravotnictví, ale není schopen řídit ministerstvo dnes.

 

4; Bankrot Řecka může spustit krizi na Balkáně. Už v dubnu se centrální banky Bulharska, Kypru, Albánie, Rumunska, Srbska, Turecka a Makedonie začaly chystat na řeckou krizi, když začalo být jasné, že jsou potíže s rozhovory a platbami Mezinárodnímu měnovému fondu.

 

5; Ukrajina musí zničit všechno ruské na Krymu a v Donbasu, a Rusko musí přestat být impériem, říká kyjevský politolog. Obyvatelé Doněcké a Luganské republiky po návratu k Ukrajině budou muset dokazovat svou loajalitu k Ukrajině. Omezená práva na dlouhé roky na Ukrajině – to je osud Donbasu, prohlašuje ukrajinský expert.

 

6; Generální prokuratura Ruské federace prověří zákonnost uznání nezávislosti republik Pobaltí. Generální prokuratura zahájila prověřování zákonnosti uznání nezávislosti pobaltských republik Státní sovětem SSSR v roce 1991, sdělil Interfaxu v úterý zdroj obeznámený se situací.

 

7; Ukrajinec je vyhošťován z Polska za urážku obětí holocaustu. Ukrajinský student Blad Kučer zveřejnil na své stránce v síti VKontaktě urážlivou fotografii se sprostým gestem směrem k památníku židovských obětí koncentračního tábora Majdanek.

 

8; Více než 30 občanů Doněcké republiky se za poslední týden ztratilo beze stopy nebo bylo nezákonně zadrženo ukrajinskými vojáky. Všichni zadržení včetně žen jsou mučeni a vystavováni posměchu a mohou být i zabiti.

 

9; Porošenko překonal rekord: Na Ukrajině prý bojuje 200 tisíc ruských vojáků. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko v interview pro italský list Corriere della Sera prohlásil, že nyní se na území Ukrajiny nachází 200 tisíc ruských vojáků.

 

10; Ukrajinu neuspokojuje výše slevy na plyn ve třetím čtvrtletí tohoto roku, hlásí RIA Novosti. S tímto prohlášením vystoupil šéf ukrajinského ministerstva energetiky Vladimir Děmčišin.

 

11; „Kapral“ je název nového videoklipu Zachara Prilepina a skupiny Elefank. V sekvencích klipu jsou použity autorské záběry pořízené Zacharem Prilepinem během návštěvy vzbouřeného Donbasu.

 

12; Nejvyšší soud Doněcké republiky zakázal činnost čtyřiceti extrémistických organizací v Doněcké lidové republice, včetně Islámského státu, OUN a UPA. Od nynějška v Doněcké lidové republice jsou považováni za extremisty příslušníci řady ukrajinských nacionalistických hnutí, politických stran, mezinárodních teroristických uskupení a náboženských společností.

 

13; Ukrajinští poslanci Ljaško a Lucenko projednali otázky „zelenáčů“. 30. června během práce parlamentu vznikla slovní přestřelka mezi poslanci Olegem Ljaškem a Jurijem Lucenkem. Poslanci se poštěkali kvůli kandidátům pro doplňovací volby do Nejvyšší rady ve volebním obvodě č. 205 v Černigovské oblasti.

 

14; Ministerstvo pro ekonomický rozvoj Ruské federace vyhrálo slyšení u arbitrážního soudu v Bruselu s německou společností Sana Consulting & Management GmbH kvůli investičnímu projektu v Kaliningradské oblasti.

 

15; Ukrajinská vojska ostřelovala sídliště Okťabrskij v Doněcku. Došlo k zhruba dvanácti explozím. Ostřelování bylo vedeno ze směru od obce Peski. Cílem byl důl Okťabrskaja.

 

16; Soud ohledně masakru v Oděse byl přeložen na 2. července. Během přednášení obvinění, které čítá skoro 200 stran došlo u matky jednoho z obviněných k srdečnímu záchvatu.

 

17; Sergej Aksjonov oznámil zahájení protikorupčních čistek na Krymu. Komentoval několik případů zadržení úředníků na Krymu a prohlásil, že krymské orgány se očišťují od korupčníků a případy budou zveřejněny.

 

18; Inflace v Rusku do léta 2016 zpomalí na 5,5%, sdělil novinářům náměstek ministra financí Ruské federace Maxim Oreškin.

 

19; Pátá kolona v akci: Skandální Společnost pro ochranu spotřebitelů zažalovalo u ústavního soudu Ruské federace spojení Krymu a Ruska. Představitelé této organizace požádali soud, aby prověřil, odpovídá-li federální zákon o připojení Krymu a Sevastopolu do Ruska dvěma článkům ústavy.

 

20; Putin ratifikoval smlouvu s Jižní Osetií. Prezident Ruské federace Vladimir Putin podepsal zákon o ratifikaci smlouvy o spolupráci a integraci mezi Ruskem a Jižní Osetií.

 

21; Další „kličkoviny“: Starosta Kyjeva nedokázal odpovědět několikrát za sebou na jednu a tutéž otázku. Starosta Kyjeva známý svými jasnými vyjádřeními udivil uživatele sítě tím, že opakovaně nedokázal odpovědět na otázku novinářky o podepsání dokumentu s Porošenkem před volbami v roce 2014.

 

22; Několik desítek poslanců v čele s Ljaškem zablokovalo tribunu Nejvyšší rady. Mluvčí Nejvyšší rady Vladimir Grojsman byl nucen neprodleně opustit zasedací síň.

 

23; Účastníci protestní akce v Jerevanu zorganizovali pochod centrem města. Aktivisté prohlásili, že podobné pochody se budou konat každodenně. Zároveň několik stovek aktivistů se shromáždilo na prospektu maršála Bagramjana na neomezenou protestní akci.

 

24; Ukrajina má v úmyslu zrušit smlouvu s Ruskem o automobilovém spojení. Tato dohoda určuje podmínky a režim průjezdu motorových vozidel, která převážejí cestující a náklady mezi oběma zeměmi, a tranzitu po jejich území.

 

25; Neptunovi vnuci: Tajné technologie učiní ukrajinskou flotilu neviditelnou. O plánech obnovy ponorkového segmentu mluvil Velitel ukrajinského vojenského námořnictva viceadmirál Sergej Gajduk.

 

26; Svátek svátků: Den Ústavy Ukrajiny v Mariupolu. Velmi masově se slavil Den Ústavy Ukrajiny v Mariupolu, dokonce se dá říci, že masověji to už nešlo. Zhruba deset lidí přišlo vzdát hold své zemi a jejím hrdinům.

 

27; Zjuganov: Primakov během měsíce dokázal dát do pořádku finance země. Zákonodárné iniciativy, přípravy k volbám a také výsledky posledního zasedání Státní dumy komentuje lídr Komunistické strany Ruské federace Gennadij Zjuganov. Mezi dalšími tématy bylo úmrtí Jevgenije Primakova a situace v Řecku.

 

28; Hledá se kamikadze: Ukrajina plánuje útok s využitím letectva, píší média. Ukrajina se chystá znovu využít nejen armádní, ale i bombardovací, útočné a stíhací letectvo.

 

29; Ukrajinská vojska obnovila ostřelování sídliště Okťabrskij v Doněcku. Dnes toto sídliště navštívil komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks. Prohlédl si 21. městskou nemocnici, jejíž pracovníci pokračují v práci nehledě na neustávající ostřelování.

 

30; Hlavním zdrojem místních novinek zůstávají pro Ukrajince fámy. Větší část Ukrajinců se dovídá o událostech v obci od příbuzných, přátel, známých a kolegů. Novinářům to sdělila mediální expertka Diana Ducik.

 

31; Peněžní převody na Ukrajinu se ztenčily o 33%. Soukromé finanční převody na Ukrajinu se za první čtvrtletí snížily o 513 milionů dolarů.

 

32; Naftogaz vznesl vůči Rusku nové požadavky ohledně plynové dohody. Společnost Naftogaz Ukrajiny požaduje od ruského Gazpromu zapsání všech dočasných dohod ohledně ceny a dodacích podmínek do konce prvního čtvrtletí 2016 do zvláštního protokolu.

 

33; Plody alkoholismu: Petr Porošenko spatřil v Donbasu 200 tisíc ruských vojáků. Ve srovnání s analogickým předchozím prohlášením vzrostl počet ruských vojáků o 191 tisíc.

 

34; Ministrem energetiky Ukrajiny se stal čtyřiadvacetiletý cukrář z továrny Roshen. Bývalého spolupracovníka své továrny na čokoládové bonbóny dosadil do státní funkce Petr Porošenko.

 

35; Navzdory zjevným faktům obvinil Berlín Rusko, Čínu a Írán ze špionáže. Ministr vnitra Německa Thomas de Maizière prohlašuje, že největší zájem o Německo jako o velkého hráče na mezinárodní scéně, člena NATO a Evropské unie projevují tajné služby Ruska, Číny a Íránu.

 

36; Poltorak přísahá, že nenechá ukrajinskou armádu bosou a neoblečenou. Mezitím ministra obrany Ukrajiny začínají obviňovat ze zpronevěr.

 

37; Třístranné rozhovory o plynu zkrachovaly. Účastníci trojstranných rozhovorů ohledně plynu nedospěly k dohodě ani v jedné z projednávaných otázek, sdělil zdroj v ukrajinské delegaci. 

38; Gazprom oznámil přípravu k zahájení prací na pokládce mořské části Tureckého proudu. Plavidlo pokládající potrubí italské společnosti Saipem – Castoro 6 vyplulo z bulharského přístavu Burgas na Černé moře kvůli přípravě pokládky mořské části potrubí Turecký proud, sdělili v tiskovém středisku Gazpromu.

 

39; Panika v nepřátelském stanu: V Kyjevě chtějí odevzdat 6, 8 nebo i 10 oblastí, tolik, kolik bude Vladimir Vladimirovič potřebovat, říká Andrej Bileckij. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko a jeho okolí jsou ochotni přistoupit na tajný mír s Ruskem a odevzdat pod kontrolu Kremlu až deset oblastí země, prohlásil zakladatel neonacistického pluku Azov.

 

40; Do Nejvyšší rady byl předložen zákon o zrušení společných kontrol na hranicích Ukrajiny a Ruska. Dokument o roztrhání smlouvy o společné rusko-ukrajinské hraniční kontrole podal do Nejvyšší rady poslanec Národní fronty Jurij Berjoza.

 

41; Výrobu kompresorů pro motory VK-2500 využívané ve vrtulnících Mi-8, Mi-24, Ka-52 a Mi-28 vyráběné na Ukrajině zahájili v Rusku v Moskevském strojírenském podniku Černyševa.

 

42; Úkolem Američanů je, aby Arménie přestala být zemí nakloněnou Rusku, říká Alexandr Kazakov. Majdan je možné uspořádat všude. Majdan bylo už možné udělat i v Rusku, když bylo „Bolotné náměstí“. Jádrem Majdanovské technologie je provokace. Provokace, která má vést pokud možno k obětem. Shromáždit lidi a zorganizovat provokaci – to je snadné. Ideové otázka – to je tu nejdůležitější.

 

43; Chodorkovskij je podezřelý z vraždy starosty Něftoganska. Vyšetřování ve věci vraždy Vladimira Petuchova, který zahynul v roce 1998, bylo obnoveno.

 

44; Hvězdná pomoc ukrajinským vojákům. Aby se trochu naplnil fond financování ukrajinské armády, rozhodli se v Dněpropetrovském planetáriu uspořádat rozprodej meteoritů ze soukromé sbírky na Ukrajině známého ufologa Alexandra Kovaljova.

 

45; Město Pervomajsk je zcela po ostřelování ze strany ukrajinské armády bez proudu.

 

46; Poslanci Doněcké a Luganské republiky a představitelé veřejnosti uskuteční interpelace ohledně plnění Minsku-2. Historicky první interpelace v Donbasu k problému plnění Minských dohod za účasti poslanců Doněcké a Luganské republiky a veřejných organizací regionu proběhnou v Doněcku ve čtvrtek2. července.

 

47; Vyšetřovatelé generální prokuratury Ukrajiny zpracovávající případ „separatistů“ na Krymu sami obdrželi občanství Ruské federace, sdělila Natalja Poklonskaja. Přestože pracují na vedoucích funkcích na generální prokuratuře Ukrajiny, nebylo jim trapné získat občanství Ruska, řekla Poklonskaja.

 

48; Naftogaz od 1. července pozastavuje nákup plynu u Gazpromu. Ukrajina nehodlá kupovat od Ruské federace plyn za cenu stanovenou pro třetí čtvrtletí (247,18 dolarů za tisíc kubických metrů), sdělil novinářům ministr energetiky a uhelného průmyslu Ukrajiny Vladimir Děmčišin.

 

49; Oslavy srbského Vidovdanu proběhly v Moskvě. Alexandr Kravčenko, který svého času bojoval jako dobrovolník v Bosně, vyznamenal diplomy Svazu dobrovolníků několik Srbů, kteří se účastnili bojových akcích v Novosrusku.

 

50; Média: Aby se NATO zachránilo, musí se přestat rozšiřovat. Ministr obrany USA Ashton Carter 21. června zahájil sedmidenní turné po Evropě.

 

51; Média: Euroskupina nebude zachraňovat Řecko před bankrotem. Řecký bankrot může nastat už za několik hodin. 

 Středa, 1.7.2015 – ráno a dopoledne:

 

1; Konstantin Dolgov o situaci ve vládě Ukrajiny: Je to agónie banderovského řádění. Prohlásil to zplnomocněnec ministerstva zahraničních věcí Ruské federace pro otázky lidských práv,demokracie a svrchovanosti práva Konstantin Dolgov.

 

2; Hodina H udeřila: Řecko bankrotuje. Posledních několik dní byla pozornost všech světových médií upřena na události odehrávající se kolem Řecka. Jestlipak země zvládne zaplatit dluh Mezinárodnímu měnovému fondu? To byla otázka, která znepokojovala experty.

 

3; Na Centrální banku Ruska byla podána žaloba kvůli nečinnosti při pádu rublu. Solncevský soud v Moskvě přijal k posouzení podání obyvatele Moskvy V.A. Simonova, který obvinil Centrální banku a vládu Ruské federace z nečinnosti při pádu kursu rublu.

 

4; Ukrajina oznámila přerušení dodávek proudu na Krym. Ruské ministerstvo energetiky vzalo situaci pod kontrolu. Příčiny přerušení dodávky proudu ani jakékoli lhůty nebyly upřesněny.

 

5; Zásobování Krymu energií probíhá zatím v běžném režimu. Už dříve ministerstvo energetiky s cílem zabezpečení spolehlivého zásobování obyvatel regionu energií uskutečnilo poradu, během níž byly posouzeny otázky zajištění sociálně důležitých objektů dieselovými agregáty.

 

6; Ministerstvo pro mimořádné události Ruské federace: V ruských regionech přiléhajících k Ukrajině je radiační situace v normě. 29. června proběhlo v černobylské zóně měření. Ukrajinští záchranáři ujišťují, že situace je pod kontrolou, požár neohrožuje les ani černobylské objekty, radiační pozadí je v normě.

 

7; Čína ratifikovala dohodu o vytvoření banky BRICS. Předpokládá se, že se stane jedním z největších mnohostranných institutů rozvoje pro financování infrastrukturních projektů ve státech BRICS a rozvojových zemích.

 

8; Ukroboronprom tvrdí, že obrněná technika vykazuje poruchy, protože ukrajinští vojáci s ní nedokážou normálně zacházet. Příčina závad spočívá v tom, že člověk, který neumí řídit automobil, se posadí do pěchotního obrněného vozidla, aniž by zapnul mazání, a pak se diví, když technika nefunguje, říkají v obranném koncernu.

 

9; Kuba: USA přiznaly svou porážku v půlstoleté válce s režimem bratří Castrů. Český prezident v této souvislosti poznamenal, že pokud USA budou napravovat své chyby v takovém tempu, mohli by vymřít jako brontosauři.

 

10; Ukrajiny vyměňuje sovětskou symboliku za nacistickou. Na ministerstvu vnitra Ukrajiny slibují uspořádání vysvětlujících besed. Mezi těmi, kdo budou dělat tuto výchovnou práci, budou i bývalí členové Azova, kteří se vzájemně zdraví výkřikem „Sieg Heil!“.

 

11; Kyjevští policisté odstraňují ze sociálních sítí své opilecké fotografie. Na ministerstvu teď mají starosti o to, že na sociálních sítích se jejich příslušníci příliš často objevují s flaškou v ruce.

 

12; Dvě stovky pacientů budou demonstrovat u budovy ukrajinské vlády kvůli problémům s léky pro HIV pozitivní osoby. Dnes se u budovy vlády bude konat akce „Fronta na léčbu na vládě“. 30 tisíc smrtelně nemocných bylo ponecháno bez léčení.

 

13; Zatýkání na Krymu: Média komentují vlnu zatýkání na Krymu a odvolávání ministrů. Začalo to, o čem se hovořilo už dříve: čistka a zavedení pořádku. Ve všech akcích krymského FSB je jasné poselství: „Pánové, tohle je poslední varování,ptáte-li se, jestli bude zatýkání pokračovat, tak rozhodně bude“.

 

14; Ministr-Gruzínec řekl, jak se na Ukrajině pere se sovětskými a smrdutými zdravotními zařízeními. Mezitím v Nejvyšší radě čekají, kdy Kvitašvili odejde ze své funkce. Do základů totiž rozložil systém zdravotní péče na Ukrajině.

 

15; Prorok, který byl pro svou vlast nepohodlný. Oles Buzina o Ukrajině: „Ať jiné národy bez fantazie jdou jako stádo banální cestou všelidských hodnot. Anebo ať si hledají svou originální cestu jako Rusko. My jsme si ale vybrali to nejsložitější – slepou uličku“.

 

16; Od 1. července bude pivo na Ukrajině řazeno k alkoholickým nápojům. Potraviny s obsahem lihu přes 0,5% budou řazeny mezi alkoholické nápoje.

 

17; Poslanci Nejvyšší rady požadují odvolání hned čtyř ministrů. Všechny šance přijít o funkci má jako první ministr životního prostředí a přírodních zdrojů Igor Ševčenko.

 

18; Ukrajina zastavila dodávky veškerých preparátů do Doněcké republiky pro novorozence. V takovýchto podmínkách poskytlo pomoc jen několik dobročinných organizací a Rusko. Kdyby nebylo Ruské federace, bylo by všechno daleko tragičtější, zdůraznila dětská ombudsmanka.

 

19; Novak: Ukrajina nedostane slevu na plyn větší než 40 dolarů. Starý vzorec pro výpočet slevy na plyn pro Ukrajinu, který předpokládal snížení ceny o 100 dolarů, byla dána vysokými cenami planu. Prohlásil to ve vysílání televizní stanice „Rossija 24“ Alexandr Novak.

 

20; Diktát EU: Itálie musí vyrábět sýr bez mléka. Evropská komise požaduje od Itálie zrušení zákazu využívání sušeného mléka pro výrobu mléčných produktů, který byl zaveden národním zákonodárstvím v roce 1974.

 

21; Facebook přirovnal „Chochly“ k „negrům“. Slovo „Chochol“ je posuzováno stejně jako „negr“ a další, která porušují pravidla společnosti, prohlašuje administrace Facebooku.

 

22; V Bělorusku ze ztratil originál dohody o rozpuštění SSSR. Originál Bělověžské smlouvy o rozpuštění SSSR. Nemohou v Bělorusku najít. Jak se ukázalo, ve Výkonném výboru Sdružení nezávislých států se nachází pouze kopie dokumentu.

 

23; Mezinárodní měnový fond vyhlásil bankrot Řecka. Nesplácení úvěrů MMF a faktický bankrot s sebou přinesou bankrot podle závazků Řecka vůči Evropskému fondu finanční stability v sumě 131 miliard euro.

 

24; Exportéři USA zažívají paniku: Kapesní banka vlády zastavila svou činnost. Americká exportní a úvěrová agentura U.S. Export-Import Bank (Ex-Im Bank) pozastavila svou činnost od půlnoci 1. července místního času, protože její licence vypršela s koncem června.

 

25; Řecko nezaplatilo. Co bude dál? Z jedné strany většina Řeků je proti krácení požadovanému věřiteli, na druhé straně většina jich je pro zachování eura, a v případě vzpoury proti MMF Řecko z eurozóny stejně bude vyloučeno.

 

26; Neznámí pachatelé nechali vybuchnout nálož pod lokomotivou na trati ve Sverdlovském okrese Luganské republiky. Na místě události pracuje operativní skupina ministerstva pro mimořádné situace Luganské republiky.

 

27; Ukrajinská armáda v Iráku aneb o skutečné povaze ukrajinského rytířstva, výňatek ze zápisků ukrajinského příslušníka mírových sil. Je takové přísloví: Když se narodil Ukrajinec, žid zaplakal. Dokud jsem se nedostal do Iráku, myslel jsem si, že je to přehnané.

 

28; Kalifornie vyschla a smrštila se. Ekologové s obavami hledí na statistiky desertifikace Kalifornie. Prakticky celý měsíc oblast „výjimečné zóny“ katastrofálního sucha „slunečního státu“ zůstávala na úrovni 46,73 až 46,77%.

 

29; Doněcká republika jednostranně vyhlásila Širokino demilitarizovanou zónou. V Doněcké republice vyjadřují naději, že toto gesto dobré vůle bude mít za následek reciproční akci ze strany oficiálního Kyjeva.

 

30; Ženisté z Ministerstva pro výjimečné události Doněcké republiky zneškodnili výbušný předmět v centru Doněcka. Specialisté z ministerstva vyvezli předmět na místo zneškodnění.

 

31; Rada nechala vojáky bez mobilů, aby nešířili paniku. Vojáci ATO přijdou o mobilní techniku s cílem odvrácení úniků informací.

 

32; Nikolajev: Avakov pověřil trestní prapor čistkami ve městě. Spolu s bojovníky dorazil do města i sám Avakov.

 

33; Bez zbytečných slov a emocí Gazprom odpojil Ukrajině plyn. Počínaje desátou hodinou 1. července už neteče z Ruska na Ukrajinu žádný plyn.

 

34; Ceny za služby v Rusku vzrostly od 1. července o 8,3%. Od 1. července vzrostly ceny všech komunálních služeb, tj. tepla, vody, plynu a elektřiny. V průměru o 8,3%.

 

35; Za poslední půlrok přišlo přes Středozemní moře do Evropy 137 tisíc migrantů, hlásí OSN. Je to o 83% více než za stejné období loňského roku.

 

36; Finsko odmítlo předsedovi Státní dumy vstup do země. Politik se měl zúčastnit zasedání Parlamentního shromáždění OBSE. Celkem se takto nedostane na akci šest členů ruské delegace, kteří se dostali na černou listinu EU.

 

37; Kyjev si musí sednout za stůl a jednat s představiteli Doněcké a Luganské republiky, říká Medvedčuk. Lídr veřejného hnutí „Ukrajinská volba“ Viktor Medvedčuk si myslí, že Kyjev by měl konečně přejít k přímým rozhovorům s vedením Doněcké a Luganské republiky, aby Minské dohody začaly reálně fungovat.

 

38; Video procházky po ulicích Doněcka. Jakýsi aktivista se rozhodl udělat něco pro blaho své země Ukrajiny a ukázat ty hrůzy, co se dějí v Doněcku, ale dosáhl opačného efektu. Většině diváků se líbilo, v jakém stavu se Doněck nachází – město je čisté a uklizené, navzdory blokádě a ostřelování v něm mohou lidé důstojně žít.

 

39; Nové trestní řízení na Krymu: Ředitele Jaltského přístavu podezírají ze zneužití pravomocí. Vyšetřovací odbor správ FSB pro Krym zahájil trestní řízení proti řediteli Jaltského obchodního přístavu Dmitriji Petrovovi. Podle informací vyšetřovatelů je škoda v důsledku jeho činů odhadována na minimálně 6,4 milionu rublů.

 Středa, 1.7.2015 – večer:

 

1; Ukrajinské ozbrojené síly vystřelili za posledních 24 hodin na území Doněcké republiky více než 200 min. Vystřeleno bylo 27 tankových střel, 211 min ráže 82 a 120 mm a sto osmdesátkrát se střílelo z granátometů AGS-17.

 

2; Nejvyšší rada ministerstvu obrany samostatně určovat, jaká výstroj vojáků se bude považovat za normu. 273 poslanců podpořilo ve druhém čtení i celkově příslušný návrh zákona.

 

3; V Poltavské oblasti byla ostřelována budova daňové inspekce. Policisté hledají pachatele, kteří stříleli z granátometu na budovu Karlovské státní daňové inspekce v Poltavské oblasti Ukrajiny.

 

4; Medveděv: Vláda Ruské federace bude korigovat důchodové zákonodárství. Vláda bude měnit důchodový zákon a řešit tím otázky spojené se zvýšením podílu důchodců v ruské společnosti.

 

5; Gazprom nebude měnit vzorec ceny plynu pro Ukrajiny do konce roku 2019. Gazprom nezměnil a nebude měnit mechanismus cenotvorby pro dodávky plynu na Ukrajinu do konce roku 2019. Podmínky dodávek plynu na Ukrajinu v červenci nevyžadují žádné dodatečné dohody s kýmkoli.

 

6; Jen za půl roku přišlo do Ruska 17 nových obchodních značek. Pod vlivem podstatného zlepšení dosažitelných obchodních podmínek a výrazně zlepšené nabídky dostupných ploch k pronájmu přišlo na trh 17 nových mezinárodních značek.

 

7; UEFA chce potrestat Barcelonu za „separatismus“. Fotbaloví funkcionáři mají výhrady vůči vítězi Ligy mistrů 2015. Ukázalo se, že během finále na tribunách stadionu se objevily neoficiální vlajky Katalánska – symboly boje regionu za nezávislost.

 

8; Ukrajiny vyzvala Brazílii, aby vyjádřila oficiální názor na budoucnost projektu „Cyklon-4“. Ukrajina očekává od Brazílie oficiální stanovisko ohledně další realizace ukrajinsko-brazilského projektu „Cyklon-4“. Sdělili to v tiskové službě Státní kosmické agentury Ukrajiny.

 

9; USA se nemohou dohodnout, kdo je pro ně větší nepřítel – jestli Rusko nebo Čína. USA se nedokáží zorientovat ve své politice ohledně hlavních protivníků ani v dlouhodobém plánu obhajoby svých národních zájmů.

 

10; Řecko: Poslední bitva. Události v Řecku získaly historický charakter. Referendum o ultimátu Trojky (Evropské komise MMF a Evropské centrální banky) vyhlášené premiérem Řecka Alexisem Tsiprasem se bude konat 5. července.

 

11; Porošenkovo prohlášení o stovkách tisíc vojáků Ruské federace v Donbasu budí rozpaky i v samotné Ukrajině. Včera, 30. června, zveřejnil italský list Corriere della Sera interview s Porošenkem, ve kterém tvrdí, že na Donbasu Rusko soustředilo 200 tisíc vojáků, tanky a moderní raketové systémy.

 

12; Navzdory sankcím: Ruské diplomy budou uznávány na úrovni francouzských. Dohoda dvou zemí umožní absolventům pokračovat ve vědecké kariéře ve Francii a také zjednoduší proceduru získávání práce v zemi.

 

13; Na ministerstvu pro mimořádné situace Ruské federace vyznamenali účastníky humanitárních misí na Donbas. Ceremoniál vyznamenání proběhl na území Noginského záchranného centra Ministerstva,jehož pracovníci se účastnili všech humanitárních misí na Donbas od srpna loňského roku.

 

14; Ceny plynu rostou: Ukrajina si podřízla větev, na které seděla. Poté, co Ukrajina přestala nakupovat ruský plyn kvůli nespokojenosti s cenami a menší slevou, začala cena plynu na evropském trhu růst. A Ukrajina nyní bude nucena kupovat plyn v Evropě za vysoké ceny.

 

15; Na Ukrajině pohřbili tisíc neidentifikovaných vojáků padlých v Donbasu. Dalších zhruba 400 občanů Ukrajiny se nachází v zajetí.

 

16; Velvyslanec USA v Moldávii podpořil Podněstří. 30. června se v Tiraspolu konalo setkání nejvyššího představitele Podněsterské republiky Jevgenije Ševčuka a velvyslance USA v Moldávii Jamese Pettita.

 

17; Medveděv: Situace v ekonomice je zůstává složitá a poměry na zahraničních trzích jsou nadále nepříznivé pro Rusko, prohlásil premiér Dmitrij Medveděv.

 

18; Janukovič je na Ukrajině obviněn ze zneužití loveckého revíru v ceně jednoho milionu dolarů. Celková výměra pozemku známého jako Sucholučje činí 17,48 hektarů.

 

19; Úmrtnost v Rusku se v květnu snížila o 5,9% ve srovnání s květnem roku 2014, sdělil tiskový tajemník ministerstva zdravotnictví Ruské federace Oleg Salagaj.

 

20; Doněckou republiku a Rusko propojily tři nové autobusové trasy. Rovněž bylo oznámeno, že autobus Sněžnoje-Taganrog bude každý den vyjíždět z místního autobusového nádraží v 05:45 hod. Trasa povede přes Marinovku a ruský Matvejev Kurgan.

 

21; Média: Francia prováděla nezákonné odposlechy po celém světě. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy kdysi schválil a poté úřadující prezident republiky Francois Hollande podpořil plán na odposlechy hovorů abonentů největších telefonních operátorů na celém světě.

 

22; Ukrajina nemá peníze na to, aby mohla nakupovat plyn byť i za nejvýhodnější ceny. Dnes ráno Gazprom přerušil dodávky plynu na Ukrajinu.

 

23; Semenčenko: Kyjev se chce vzdát Donbasu. Ukrajinské úřady vážně posuzují variantu oddělení Donbasu od Ukrajiny. S tímto prohlášením vystoupil dnes, 1. července ve vysílání jednoho z ukrajinských televizních kanálů poslanec Národní fronty Semenčenko.

 

24; Obyvatelé Širokina se chtějí vrátit do vesnice poničené v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády. V souvislosti s neutuchajícím ostřelováním z ukrajinské strany byly místní úřady nuceny evakuovat z obce všechny zbylé civilní osoby Většina staveb je pobořena.

 

25; Týdenní inflace v Rusku opět spadla na nulu. Inflace  Rusku za týden od 23. do 29. června dosáhla nuly po dvou týdnech s hodnotou 0,1%.

 

26; Luganská republika aktivně bojuje proti narkotikům. Strážci pořádku bojují ze všech sil, aby vykořenily tento nešvar.

 

27; Ministerstvo dopravy: Všechny federální silnice budou v roce 2018 odpovídat státním normám. Oznámil to ministr dopravy Ruské federace Maxim Sokolov.

 

28; Dětská ombudsmanka Krymu radí obyvatelům Krymu, aby nejezdili s dětmi na Ukrajinu. „Radila bych obyvatelům Krymu, aby se vzdali cest na Ukrajinu s dětmi. Nemůžeme zaručit, že budou překračovat hranici podle jedněch pravidel a při návratu narazí na nové požadavky, řekla Irina Kljujeva.

 

29; Porošenko slíbil v nové ústavě zachování práv Krymu a Sevastopolu. Široká práva Autonomní republiky Krym a města Sevastopolu, která byla zaručena stávající ústavou, budou zachována i v návrhu změn základního zákona. Během prezentace návrhu to řekl prezident Ukrajiny Petr Porošenko.

 

30; Podvodníci vyvedli přes finanční pyramidu z Ruska na Ukrajinu jednu miliardu rublů. Zločinci, především občané Ukrajiny se zmocňovali peněz občanů Ruské federace tím, že je zatáhli do činnosti „Ruského sociálního programu“ fungujícího na principu finanční pyramidy.

 

31; SBU vyslala do Moskvy násilím kyjevskou dopisovatelku Prvního kanálu. Alexandře Čerepninové zakázali vstup na území Ukrajiny na tři roky a obvinili ji z přípravy destruktivních plánů zaměřených proti ukrajinským úřadům a armádě.

 

32; Finanční pyramidu odhalenou v Rusku kontroloval Ljaško. Tajné služby vypátrali tok nelegálně vydělaných prostředků, které šly na potřeby ukrajinské armády.

 

33; „Američané ven z Ukrajiny“ – shromáždění proti politice USA v Kyjevě. Shromáždění demonstranti u budovy amerického velvyslanectví v Kyjevě protestovali proti vměšování USA do politiky Ukrajiny.

 

34; V případě zahájení aktivní fáze bojových akcí ze strany Ukrajiny bude klást armáda Doněcké republiky drtivý odpor. Ozbrojené síly Doněcké republiky se neustále zabývají zdokonalováním svých profesionálních dovedností.

 

35; V Bosně a Hercegovině vylepují na ulicích portréty Vladimira Putina. Aktivisté organizace „Východní alternativa, kteří vylepovali portréty ruského prezidenta, prosazují těsnější vztahy s Ruskou federací.

 

36; Věřitelé a Ukrajina se domluvili na důvěrnosti rozhovorů příští týden. Výbor věřitelů zahájí přímé rozhovory s ministryní financí Jaresko příští týden.

 

37; Obyvatelé Evropské unie vybrali za tři dny jeden milion euro na pomoc Řecku. Projekt na sbírání prostředků spustil Angličan, který spočítal, že stačí, když každý občan EU vloží několik euro, aby se vyřešil finanční problém Řecka.

 

38; Fronta na životně důležité léky se vytvořila před budovou vlády Ukrajiny. Více než 200 pacientů se postavilo do fronty před budovou Kabinetu ministrů.

 

39; Po legalizaci jednopohlavních svazků prohlásil prezident Zimbabwe, že je připraven požádat o ruku samotného Obamu. Robert Mugabe je ochoten jet do Washingtonu a požádat o ruku obhájce homosexuálů Baracka Obamu.

 

40; Bazar na kontrolních stanovištích: Ukrajinské potraviny a léky se budou prodávat na kontrolních stanovištích. Prohlásil to předseda okupační vojensko-občanské správy Pavel Žebrivskij.

 

41; Poslanec Gavriljuk promluvil o hrozící diktatuře homosexuálů v Nejvyšší radě. Novinář požádal poslance za stranu Národní Fronta Michaila Gavriljuka, aby komentoval skandální video, na kterém je natočen moment intimních vztahů mezi Olegem Ljaškem a jiným mužem během návštěvy zóny ATO.

 

42; Mobilní telefony dávají vojákům ATO šanci dostat se živý z kotlů, říká poslanec Rady. Poslanec Lapin vysvětlil, že mobilní telefon mu pomohl přežít v kotli v zóně ATO, které nejspíš očekávají ukrajinskou armádu i v budoucnu.

 

43; O „demilitarizaci“ Širokina. Je více než jisté, že tento pokus snížit napětí zůstane bez odezvy stejně jako všechny předchozí.

 

44; Dvousetpadesátimilionová Indonézie se vzdává dolaru. Kromě toho je tato lidnatá země připravena přejít v obchodu s Ruskem na účtování v národních měnách.

 

45; Poslanci parlamentu Novoruska za Luganskou republiku se chystají obnovit svou činnost. Zatímco termín „Novorusko“ zmizel ze slovníku vlivných lidí, poslanci společného parlamentu se nechtějí smířit s opuštěním myšlenky spojující ruské oblasti kdysi ukrajinského Donbasu.

 

46; MMF připomněl ukrajinským poslancům povinnost zbavit zemědělství země výhod. Daňové výhody pro zemědělce přijdou ukrajinský rozpočet na 30 miliard hřiven, prohlásili v MMF. Ve fondu si myslí, že příspěvek zemědělců k HDP je nepřiměřeně malý a odebrání výhod nebude mít vliv na jejich konkurenceschopnost jejich produkce.

 

47; Vicepremiér Ruska vymyslel, jak přejmenovat SBU. Dmitrij Rogozin si myslí, že SBU je třeba přejmenovat na SBUŽ – službu pro boj s žurnalisty.

 

48; Armáda Sýrie pomocí protiútoků zastavila útok spojenců Islámského státu. Proti Asadovi pracují britské, turecké a jordánské tajné služby.

 

49; Nové ostřelování Gorlovky ukrajinskou armádou vedlo k požárům. V administrativě města uvedli, že ukrajinská armáda vedla palbu z pozic rozpoložených v okolí Dzeržinska.

 

50; Demonstrace v centru arménského hlavního města byla ukončena. Účastníci se rozcházejí z Bagramjanova prospektu. Policie Arménie vyzvala účastníky akce proti zdražování elektrické energie která trvá už druhý týden, aby projevili zdravý rozum a dobrovolně opustili prospekt maršála Bagramjana.

 

51; Ministerstvo pro mimořádné události Ruské federace může poslat své letectvo hasit požár kolem Černobylu. Spolu s tím na ministerstvu zdůraznili, že tento požár nepředstavuje žádnou hrozbu pro obyvatele příhraničních regionů Ruska.

 Čtvrtek, 2.7.2015 – ráno a dopoledne:

 

1; Expert: Řecko by mohlo opustit NATO. Podle názoru Jamese Stavridise, admirála amerického námořnictva ve výslužbě a bývalého hlavního velitele NATO v Evropě, by právě probíhající krize mohla vyvolat vážné ochlazení ve vztazích mezi Řeckem a západními zeměmi.

 

2; Dolgov: Hodnota tvrzení Kyjeva o principech dodržování svobody slova a svobody médií je čistá nula. Podle názoru zplnomocněnce ministerstva zahraničí Ruské federace pro lidská práva se ukrajinská moc lekla pravdy, když vyhostila novinářku „Prvního kanálu“ z Kyjeva.

 

3; V centru Oděsy došlo k výbuchu v kavárně. 2. července kolem 02:30 ráno se ozval mohutný výbuch. Trhavinu položili před dveře kavárny „U Angelova“ nacházející se na ulici Žukovského 38. Píše o tom místní list „Timer“

 

4; Několik desítek mladých banderovců zazpívalo píseň „Ukrop – to jsi ty, Ukrop – to jsem já!“. V textu písně je veškeré obyvatelstvo Ukrajiny spojováno s koprem.Zpívá se o „železných kyborzích“, slanině s česnekem, Ukrajina je země kopru (ukrop). Separatistům a „Rusákům“ se navrhuje utéci, dokud jsou ještě živí.

 

5; Ve státní dumě navrhují zrušit smlouvu o hranicích s Ukrajinou. Stávající dokument hovoří o Krymu jako součásti Ukrajiny, což, jak zdůraznil ruský poslanec, lze použít jako protiruský argument.

 

6; Doněcká republika: Místní volby byly stanoveny na 18. října. Proběhnou podle standardů OBSE a za monitorování ze strany Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva. Jejich výsledky musí obdržet mezinárodní uznání. Jelikož Kyjev sabotuje minský proces, Doněcká republika přikročí k jednostrannému plnění minských dohod.

 

7; Média na Taiwanu: Čínské jaderné rakety na Kubě se mohou stát odpovědí na rozmístění taktických jaderných zbraní USA v Jižní Koreji. Američtí analytici zatím považují takovou variantu za málo pravděpodobnou.

 

8; Porošenko a Jaceňuk staví politický Titanik. Vládnoucí kyjevské strany se spojí při místních volbách, kde je očekává nevyhnutelná porážka. Jaceňukova Národní fronta balancující na hraně statistické chyby stáhne s sebou i politickou sílu Petra Porošenka.

 

9; V Simferopolu dnes přeruší dodávku vody a zapojí sirény. Odpojení vody je spojeno s realizací oprav vodovodního řadu, vysvětlují v městské administrativě.

 

8; Sociologická šetření ukazují rekordní počty lidí ochotných sloužit v Ruské armádě. Ruská společnost demonstruje masovou podporu ozbrojeným silám Ruské federace.

 

9; Kyjev nemá peníze na nákup plynu v Evropě. Ukrajina odmítla kupovat ruský plyn a spoléhala na to, že Moskva Kyjevu poskytne větší slevu, než se původně říkalo. Avšak Gazprom odmítl přijmout podmínky ukrajinských úřadů a přerušil dodávku plynu.

 

10; V Lipecku nacisté povalili kříž a spálili ikony. Ideoví následovníci bojovníků Azova znesvětili náboženské svátosti.

 

11; Schizofrenie ohledně Ruska: Západním politikům a médiím se dostalo diagnózy. „Rusofrenie“ znamená, že večer se říká, že Rusko je a zaostalé, slabé a na pokraji rozpadu, a ráno ohrožuje Západ a chce útočit na země NATO.

 

12; Natáčela nesprávný materiál. SBU se snaží vysvětlit motivy deportace ruské novinářky. Ukrajinské tajné služby se vylekaly „destruktivních akcí“ Alexandry Čerepninové.

 

13; EU dala ultimátum zemím Východní Evropy ohledně legalizací homosexuálních sňatků. Eurokomise slíbila, že donutí země v celé Evropě legalizovat homosexuální sňatky.

 

14; Na nejvyšší radu útočí zemědělci s prasaty. Více než dva tisíce lidí protestuje u budovy ukrajinského parlamentu. Ke shromáždění zemědělců se připojili i představitelé odborových organizací a „finančního majdanu“.

 

15; Z členů trestních komand jsou najednou ekologové: Ljaško vyhodil z funkce ministra, aby získal jeho místo. V souvislosti s požáry a růstem radiačního pozadí v Kyjevě mu dává činnost na ministerstvu životního prostředí nové možnosti jak oblbovat voliče.

 

16; Majakovského dcera žijící v New Yorku vyjádřila přání získat občanství Ruské federace. Jediná dcera sovětského básníka Vladimira Majakovského Patricia Thomson prohlásila, že se chce znovu naučit rusky a získat občanství Ruské federace.

 

17; Humanismus po ukrajinsku: Poté, co zrušila lidská práva v Donbasu, začala se Nejvyšší rada zajímat o práva pokusných králíků a myší. Na základě Jaceňukovy iniciativy Nejvyšší rada zruší povolení na provádění prací s pokusnými zvířaty.

 

18; Pracovníkům SBU hrozí trestní odpovědnost za nezákonné zbavení svobody ruské novinářky. Vyšetřovací komise Ruské federace zahájila trestní stíhání ve věci deportace novinářky „Prvního kanálu“ z Ukrajiny.

 

19; Moskva a Paříž se dohodly na výši kompenzace za nedodání Mistralů. Podle informací zdroje ve sféře vojensko-technické spolupráce by mělo být rozhodnutí o výši platby ze strany Francie jako kompenzace Rusku za nedodání Mistralů schváleno vládami obou zemí.

 

20; Vojska Doněcké republiky byla stažena ze Širokina. Veškeré procedurální otázky demilitarizace Širokina řeší úřady OBSE spolu s misí OBSE. V okamžiku ostřelování Sachanky už v Širokinu žádné jednotky Doněcké republiky nebyly,sdělil představitel ministerstva obrany Doněcké republiky.

 

21; Porošenko nic nenamítá proti 1,8 miliardám euro makrofinanční pomoci od EU. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko podepsal zákon o ratifikaci memoranda a získání makrofinanční pomoci Evropské unie ve výši 1,8 miliardy euro, hlásí tisková služba hlavy státu.

 Čtvrtek, 2.7.2015 – odpoledne a podvečer:

 

1; V důsledku euroreforem se Ukrajina jen vzdálila od členství v Evropské unii, říká Medvedčuk. Potenciálnímu připojení Ukrajiny k Evropské unii brání korupce, oligarchie a chudoba. Eurointegraci nebrání ani ozbrojený konflikt v Donbasu ani hříchy předchozí vlády.

 

2; Cyberberkut zveřejnil novou porci dokumentů o hrdinský činech dobrovolnických band ATO. Dnes máme k dispozici oficiální dokumenty, které potvrzují, že tzv. dobrovolnické bataliony jsou absolutně mimo kontrolu Kyjeva, říká se na stránkách organizace.

 

3; Trump: Pokud Řecko nezachrání Německo, udělá to Putin. Kandidát na funkci prezidenta USA, miliardář Donald Trump prohlásil, že Spojené státy by se neměly míchat do řecké finanční krize, píše Fox Business.

 

4; Rusové utrácejí za hranicemi téměř o 30% méně. Množství finančních operací přes kreditní karty ruských klientů Citibank za hranicemi se za leden až květen 2015 snížilo o 27%.

 

5; Experti: Prázdná pokladna je skutečnou příčinou odmítnutí Ukrajiny kupovat ruský plyn. Kyjev nemá peníze na nákup ruského plynu, ale aby si zachovali tvář, předstírají tvrdou pozici v cenovém sporu s Gazpromem, myslí si experti dotázaní agenturou TASS. 

 

6; Byznys jako zrada: Krymské soudy pokračují ve vynášení rozhodnutí ve prospěch ukrajinských bank. Ukrajinské banky přeprodávají dluhy svých nevolníků novým majitelům s ruskými pasy.

 

7; Rozvědka Doněcké republiky zaregistrovala významnou koncentraci ukrajinských tanků, mobilních odpalovacích zařízení (SAU) a Gradů. Kromě toho v Konstantinovce na západ od Doněcka byl zaregistrován příjezd osmi kusů BM21 Grad a v Krasnogorovce byly odhaleny palebné pozice čtyř mobilních odpalovacích zařízení.

 

8; Řecký ministr financí je připraven si uříznout ruku, jestli Řekové budou souhlasit s požadavky věřitelů. Ministr financí Řecka Janis Vyrufakis prohlásil, že si raději uřízne ruku, než by podepsal dohodu o restrukturalizaci řeckého dluhu s mezinárodními věřiteli, píše Bloomberg.

 

9; Porošenko urazil Semenčenka. Chce uzákonit trestní odpovědnost za nošení kukly. Prezident sdělil, že předloží do Nejvyšší rady návrh na zákaz chození v kuklách v době míru.

 

10; Porošenko si nepřeje místní volby v Doněcké republice a bojí se jich. Porošenko vyjádřil přání, aby se tyto volby nekonaly.

 

11; Kyjevský režim se chce přiživovat na účet Krymu. Ukrajina od 1. července zvýšila cenu elektrické energie pro dodávky na Krym o 14,4%tj. o 0,43 rublu za kWh na 3,42 rublu/kWh.

 

12; Šéf Luganské republiky se rozhodl, že přemaluje veškerou žlutomodrou ukrajinskou symboliku na území Republiky. Dříve, po tzv. „oranžové revoluci“ v roce 2004 ukrajinské úřady zorganizovaly rozsáhlý projekt barvení infrastrukturních objektů a dokonce i asfaltu barvami státní vlajky. Na přemalovávání symboliky už byly vyčleněny finanční prostředky. 

 

13; Ministerstvo financí Ruské federace: Rezervní fond vzrostl za červen o 5,6%. K 1. červenci 2015 činí 4 265 650 000 000 rublů, říká se v materiálech ministerstva.

 

14; V nejvyšší radě Ukrajiny bylo rozhodnuto, že mýtus o agresorské zemi bude postaven na vědecký základ. Už dříve Nejvyšší rada Ukrajiny přijala prohlášení, v němž Rusko je nazýváno agresorskou zemí v souvislosti se situací v Donbasu. 

 

15; Poslanec se rozhodl, že uskuteční volby podle ukrajinských zákonů jak v Donbasu, tak i na Krymu. Po prohlášeních o přejmenování simferopolského letiště, narušení pozemních a vzdušných hranic Ukrajiny na Krymu ruskými politiky a letadly a dalších, je i tato myšlenka ztělesněním ukrajinské politické schizofrenie.

 

16; Doněcký poslanec: Obyvatelstvo Donbasu roste odcizení od Kyjeva. V takových podmínkách k volbám podle ukrajinských zákonů obyvatelé Donbasu prostě nepůjdou.

 

17; USA se obávají, že Rusko ohrožuje jejich globální hegemonii. Už dříve Pentagon zveřejnil novou národní vojenskou strategii USA. Dokument předpokládá odpor proti revizionistickým státům jako Rusko, které porušují mezinárodní normy. 

 

18; Doněcká republika zve OBSE, aby se přesvědčila o opravdovosti jednostranné demilitarizace obce Širokina ze strany Doněcké republiky. Na ministerstvu obrany Republiky připomněli, že 29. června vedení Doněcké republiky jednostranně přijalo rozhodnutí o vytvoření demilitarizované zóny v obci.

 

19; V Kyjevě jsou nyní kukly už mimo zákon. Kyjevská rada zakázala veřejným formacím města nosit kukly. Pro příslušné rozhodnutí hlasovalo 75 poslanců.

 

20; Donbas je poslední milník na cesta západního barbarství. Lídr největšího opozičního hnutí Řecka – Vlastenecké fronty nazval lid Donbasu poslední linií odporu lidstva proti fašismu Nového světového řádu.

 

21; Experti: Požáry v Černobylské pustině představují vážnou hrozbu. Šéf Státní služby Ukrajiny pro mimořádné situace Nikolaj Čečetkin prohlásil, že požár v zakázané zóně se podařilo lokalizovat jen částečně.

 

22; Návodčí Savčenková pro sebe požaduje soud porotců. Přitom advokát ukrajinské pilotky obviněné v Ruské federaci z podílu na vraždě ruských novinářů přiznal, že šance na přezkoumání případu v takovémto formátu mnoho není.

 

23; Basurin oznámil přítomnost evropských žoldnéřů v oblasti Mariupolu. Mezi těmi, kdo bojují touto formou proti Doněcké a Luganské republice, jmenoval Chorvaty. Poláky, Litevce, Nory, Dány a prý tam jsou i Němci. Obzvláště mnoho cizinců se podle jeho slov nachází na jižním oblouku fronty.

 

24; Státní duma: Kyjev nemá čím platit za plyn. Oficiální Kyjev svými prohlášeními o příliš malých slevách ze strany Gazpromu zůstal nejen bez ruského, ale prakticky bez jakéhokoli evropského paliva.

 

25; Nová ústava dělá z Porošenka diktátora. Změny měly původně zajistit decentralizaci moci, ale ve skutečnosti je tomu naopak. Napomůže tato úprava míru na Ukrajině?

 Čtvrtek, 2.7.2015 – pozdní večer:

 

1; Vláda navrhuje šetřit na zdraví. Vláda Ruské federace hledá dodatečné možnosti pro naplnění státního rozpočtu. A optimalizuje výdaje. Jsou však tradičně spjaty s problémovým důchodovým systémem a výplatami sociálních dávek. Tyto položky je nutné neustále valorizovat.

 

2; Alexandr Zacharčenko oznámil, že místní volby v Doněcké republice se budou konat 18. října tohoto roku.

 

3; Mezinárodní měnový fond a Ukrajina se domluvily na některých akcích, které uskuteční Kyjev, aby mohl obdržet půjčku. Posléze bude muset dohodu potvrdit vedení MMF a jeho rada ředitelů. Po splnění stanovených podmínek budou moci pracovníci MMF znovu hodnotit.

 

4; Jaceňuk požaduje po Generální prokuratuře, aby zavřela některé jeho bývalé ministry. Arsenij Jaceňuk rovněž komentoval prohlášení dnes odvolaného ministra životního prostředí a přírodních zdrojů Igora Ševčenka, který obvinil samotného premiéra z korupce.

 

5; Gruzínský ministr vysvětlil své odvolání „určitým tlakem“. Nikam neodjíždím. Zůstávám na Ukrajině a jsem připraven pomáhat novému ministrovi“, řekl A. Kvitašvili.

 

6; Federální ochranná služba RF vzala pod svou ochranu soudkyni, na kterou na Ukrajině vyhlásili hon. K tomuto opatření byla donucena poté, co tvůrci stránek „Mirotvorec“ zveřejnili osobní data představitelky soudního systému Ruské federace.

 

7; Orgány Ukrajinců mají být dostupnější. Ministerstvo zdravotnictví Ukrajiny navrhuje schválení nové úpravy „zákona o transplantaci orgánů a dalších anatomických materiálů“. Souhlas k transplantaci orgánů Ukrajinců bude automaticky vznikat automaticky, tj. nebude-li výslovně odepřen.

 

8; Vyhrálo Řecko? Mezinárodní měnový fond je připraven k restrukturalizaci dluhů. Řecko zvítězilo ještě před referendem. Mezinárodní měnový fond zveřejnil zprávu, ve které uznal, že řecký dluh je potřeba restrukturalizovat.

 

9; Proběhla večerní tisková konference zástupce velitele korpusu ministerstva obrany Doněcké republiky Eduarda Basurina. Porošenkův režim nepotřebuje mír a stabilizaci situace v Donbasu, prohlásil Basurin.

 

10; Nacionalisté z Chersonu veřejně přísahali věrnost Hitlerovi. V den výročí obsazení Lvova fašistickými okupanty přečetli aktivisté obyvatelům města programový dokument OUN.

Pátek, 3.7.2015 – ráno:

1; Dne 2.července 2015 se konala společná tisková konference předsedy Národní rady Doněcké lidové republiky Andreje Purgina a Předsedy Národní rady Luganské lidové republiky Alexeje Karjakina. Společně se obrátili na nejvyšší představitele USA, Francie a Německa s výzvou, aby využili svůj vliv na Kyjev s cílem dosáhnout u kyjevské vlády dodržování Minských dohod.

2; Proč Rusko vede s Ukrajinou rozhovory o slevě na plyn? V čem je příčina plynového konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou? Proč Kyjev požaduje od Ruska slevy navzdory pokračující válce v Donbasu? Nebylo by pro Rusko jednodušší přerušit veškerá jednání s Ukrajinou o jakýchkoli otázkách?

3; „Ve jménu vlasti, nezapomeňte!“ je název akce „Bojového bratrství“ v den veteránů válečných událostí. 1. července 2015 proběhla v ruském městě Orechovo-Zujevo akce spjatá s neoficiálním Dnem veteránů válečných událostí.

4; Semenčenko může jít za mříže. Bývalému veliteli batalionu Donbas hrozí trestní stíhání. Generální prokuratura připravila návrh na zrušení imunity u čtyř poslanců za Radikální stranu a Sebeobranu, mezi nimi i bývalého velitele trestního praporu Donbas Semjona Semenčenka.

5; Západ vydírá premiéra Malajsie zveřejňováním podezřelých finančních transakcí spojených s jeho osobou. Odhalení Nadžíba Razaka jsou přímo spjata s problémem malajského boeingu. Západ se snaží přinutit malajského premiéra k zaujetí pozice výhodné pro západní spojence.

6; Zatímco Ukrajina se snaží naskočit do jedoucího vlaku, který uhání do propasti, Řecko se z něho snaží vyskočit.

7; Bývalý gruzínský diktátor povečeřel v kavárně poškozené výbuchem. Saakašvili se tím rozhodl ukázat, že takto kontroluje situaci.

8; Putin je vždy nablízku poslancům, říká šéf obranného výboru Nejvyšší rady Ukrajiny. Prezident Putin má plán vyprovokovat parlamentní krizi na Ukrajině. Prohlásil té poslanec za Národní frontu a šéf obranného výboru Nejvyšší rady Ukrajiny Sergej Pašinskij.

9; V Těrnopolu navrhují likvidovat nezaměstnanost povoláváním nezaměstnaných. Na Ukrajině pokračuje šestá vlna tzv. „částečné mobilizace“. V Těrnopolském oblastním komisariátu sázejí na nezaměstnané a uchazeče o práci.

10; Centrální banka Ruska zrušila licence čtyřem bankám. Píše se o tom v materiálech bankovního regulátora.

11; V Aténách vypukly vážné protesty: Policie použila pro rozehnání demonstrantů slzotvorný plyn. Demonstrace probíhají u celé řady administrativních budov včetně kanceláře Evropské unie v Aténách.

12; Bude vydána bankovka v hodnotě 100 rublů na počest znovusjednocení Krymu a Ruska. Prvními penězi věnovanými památnému datu Krymského jara byly dvě mince z října minulého roku.

13; Ukrajinští vojáci prověřují prohlášení domobrany Novoruska o stažení z Širokina. Ve čtvrtek zástupce velitele štábu domobrany Doněcké republiky Eduard Basurin prohlásil, že Doněcká republika stáhla vojska z Širokina, které je stále jedním z nejproblematičtějších bodů v Donbasu.

14; Dluhy za plyn starší než tři roky se od občanů Luganské republiky nebudou vymáhat. Dluhy za plyn, které se nahromadily za 90. léta a první desetiletí tohoto století se od občanů Republiky nebudou vymáhat. Na otevřeném zasedání Rady ministrů to prohlásil šéf Luganské republiky Igor Plotnickij.

 

Pátek, 3.7.2015 – večer:

1; Aktivisté finančního majdanu přinesli k budově Nejvyšší rady rakev pro jejího mluvčího (předsedu) a rituálně bubnovali do sudů.

2; První spuštění Progresu po dubnové havárii úspěšně proběhl na Bajkonuru. Star proběhl úspěšně, nákladní loď se rovněž úspěšně oddělila od rakety nosiče Sojuz-U. Přibližování a spojení s Mezinárodní kosmickou stanicí je naplánováno na nedělní ráno 5. července.

3; Mobilní spojení republikové společnosti Lugacom pokrývá už 600% Luganska. Na otevřeném zasedání Rady ministrů Luganské republiky to prohlásili představitelé ministerstva dopravy a spojů.

4; Zemědělci Luganské republiky plánují sklidit více 100 tisíc tun raných obilovin. K dnešnímu dni je připraveno 80% techniky, zbytek se nachází v opravě a bude připraven k datu zahájení žní, prohlásili na ministerstvu zemědělství.

5; Velvyslanec USA na Ukrajině se ukázal na veřejnosti ve vyšívance se vzorem americké vlajky. Vyšívanou košili dostal velvyslanec jako dárek od ukrajinských diplomatů.

6; Ukrajinská vojska za posledních 24 hodin pětatřicetkrát ostřelovala teritorium Doněcké republiky. Celkem bylo na území Doněcké republiky vystřeleno 15 dělostřeleckých nábojů, 277 min ráže 82 a 120 mm, použity byly také protitankové prostředky, granátomety a střelné zbraně.

7; Nová letadlová loď přijde Rusko na 350 miliard rublů.. Cena výroby hlavní letadlové lodi pro vojenské námořnictvo Ruské armády činí kolem 350 miliard rublů. Výrobce představil koncept letadlové lodi Štorm s výtlakem do 100 tisíc tun, schopné nést až 80-90 letadel.

8; Ukrajina nahromadila 12 miliard kubických metrů plynu. Kde vezmou další? Zásoby plynu v podzemních nádržích Ukrajiny se zvýšily na 12 miliard kubických metrů, poznamenává Asociace evropských operátorů podzemních plynových nádrží.

9; Merkelová je silně přeceňovaný politický trpaslík, říká americký expert. Odchod Řecka z EU se stane největší prohrou Německa a osobně Merkelové.

10; Ministerstvo energetiky Krymu: Rozhodnutí Ukrajiny zvýšit ceny za elektrickou energii se neodrazí v cenách pro domácnosti. Ministra paliv a energetiky Krymu Sergej Jegorov prohlásil, že rozhodnutí Ukrajiny zvýšit ceny za elektrickou energii pro poloostrov se neodrazí na cenách pro obyvatelstvo ani právnické osoby.

11; Na znamení protestu proti doručování povolávacích rozkazů zablokovalo asi 150 lidí hlavní silnici Dněpropetrovsk – Rešetilovka na úseku mezi obcemi Balovka a Partizanskoje v Dněpropetrovské oblasti.

12; Porošenko přemlouvá Západ k další vlně sankcí proti Ruské federaci. Ukrajinský lídr se v pátek setkal s delegací Kongresu USA.

13; Oznámení ohledně oslav Dne Vojenského námořnictva Ukrajiny: Nic se slavit nebude. Vojenské námořnictvo Ukrajiny ustupuje od tradiční koncepce oslav Dne vojenského námořnictva. Místo patetických a hlučných oslav bude kladen důraz na zapojení co největšího počtu obyvatel Oděsy a návštěvníků města do akce, říká tisková služba Ministerstva obrany.

14; USA a Venezuela vedou tajné rozhovory o normalizaci vztahů, říká zdroj v Bílém domě. Maduro pochopil, že pokud jsme schopni mluvit s Kubánci, dokážeme mluvit i s nimi, poznamenal americký představitel.

15; Šestá vlna mobilizace na Ukrajině se protáhne do 17. srpna. V tuto chvíli je šestá vlna mobilizace považována za konečnou.

16; U Kyjeva hodili granát do dvora poslance. Výbuch poškodil auto a oplocení pozemku.

17; Ukrajinští vojáci už se potulují po demilitarizované vesnici Širokino, říká Basurin. Už dříve, 1. července oficiální představitel Doněcké republiky na rozhovorech Kontaktní skupiny pro mírové řešení Denis Pušilin prohlásil, že Doněcká republika jednostranně vyhlásila Širokino za demilitarizovanou zónu.

18; Prohlášení Joe Bidena o tom, že volby v Doněcké republice ohrožují mírový proces, je mimo realitu, říká Zacharčenko. Podle slov šéfa Doněcké republiky ukrajinská moc v osobě Petra Porošenka jako obvykle vědomě překrucuje fakta.

19; Expert: Čína je krok od pozice světového lídra. Svět na prahu grandiózních transformací, které mohou mít následky stejně fundamentální jako svého času výměna globálního lídra od Evropy k USA v době mezi roky 1925 a 1945.

20; Rubl. Výsledky minulého týdne a perspektivy do budoucna. Ruský rubl podle týdenních výsledků vykázal drobné oslabení vůči dolaru a euru. Podstatnější dynamiku bylo možno zaznamenat pouze v pondělí, ale za zbylé dny se propad nepodařilo dohnat.

21; Turčinov prohlásil, že Ukrajina dokončuje výstavbu železobetonových plotů na linii dotyku v Donbasu. Výstavba opevnění stojí kolem 48 milionů dolarů.

22; Večer Kyjev očekává pochod banderovských bojovníků. Bojovníci takzvaných dobrovolnických batalionů projdou jako průvod po centru Kyjeva s požadavky vůči úřadům, aby odmítly Minské dohody. Organizátorem pochodu radikálů je v Rusku zakázaný Pravý sektor.

23; Krysy opouštějí loď: Lucenko se vzdal funkce šéfa frakce Bloku Petra Porošenka. Připomeňme, že Lucenko stál v čele frakce od momentu zvolení nynějšího složení Nejvyšší rady.

24; Letadlo Ruských ozbrojených sil MiG-29 havarovalo na Kubani. Okolnosti se vyšetřují.

25; Výše zahraničního dluhu Ruska se v prvním čtvrtletí snížila o 22%. Podle upřesněných údajů Centrální banky celkový objem zahraničního dluhu Ruské federace v prvním čtvrtletí roku 2015 prudce poklesl – o 22% v meziročním vyjádření – na hodnotu 555,9 miliardy dolarů.

26; Jaceňuk o měnové restrukturalizaci: Ještě je možné poslat všechny do důchodu hned po absolvování mateřské školy. Ukrajinský premiér se vrhl s kritikou na poslance Rady, kteří včera schválili ve třetím čtení zákon o restrukturalizaci měnových úvěrů, a obvinil je z populismu.

27; Ministerstvo zahraničí Ruské federace: Kyjev torpéduje Minské dohody. Podle slov ministra zahraničí Ruské federace v Moskvě vzniká pocit, že někdo podlehl pokušení revidovat Minsk-2 a dělat přitom dojem, že se ukrajinské úřady snaží něco dělat.

28; Dne 5. července vystoupí rockový zpěvák Vadim Samojlov v Lugansku. V neděli se bude konat rockový koncert za účasti ruského hudebníka Vadima Samojlova, někdejšího člena skupiny Agatha Christie.

29; Charkovský důchodce ve vyšívance spáchal sebevraždu s výkřikem „Sláva Ukrajině“. Aktivisté z veřejného hnutí „Antivojna“ oznámili sebevraždu dvou důchodců kvůli vysokým platbám za komunální služby v Charkovské oblasti Ukrajiny.

30; Dva důstojníci ukrajinské dopravní policie přešli na stranu Domobrany. Vitalij Balbekov a Alexej Kobzar přešli na stranu Doněcké lidové republiky.

31; OBSE odmítla fungovat jako pozorovatel při volbách v Doněcké republice. Čekají na pozvání z Kyjeva. Ale v organizaci jsou za určitých podmínek připraveni zahájit monitoring regionálních voleb na Ukrajině.

32; Řecko oficiálně vyhlásilo bankrot. Řecko je v platební neschopnosti, ve státě byl vyhlášen bankrot. Píše se to ve zprávě Evropského fondu finanční stability, která byla zveřejněna na jeho oficiálních stránkách.

33; Bojovníci armády Doněcké republiky palbou z minometu ostřelovali ukrajinské kontrolní stanoviště. 2. července byl v Alexandrovce pořízen videozáznam vojenské akce.

34; Vlast je vlast. Pracovníci ukrajinského ministerstva vnitra pocházející z Doněcka se všichni do jednoho chtějí vrátit, prohlásil bývalý major dopravní policie Ukrajiny. Řekl, že do Doněcké republiky se jim podařilo dostat jen v přestrojení za civilní občany a na kontrolním stanovišti požádali o setkání s představitelem ministerstva vnitra Doněcké republiky.

35; Pošta Donbasu vyplatila v červnu důchody za 1 miliardu rublů. Výplaty přes systém Pošty Donbasu obdrželo kolem 267 tisíc důchodců včetně 100 tisíc důchodců ministerstva vnitra, upřesnil ministr spojů Doněcké republiky Viktor Jacenko.

36; Ministerstvo spravedlnosti Ukrajiny prohlásilo nacionalistickou UNA-UNSO za spolupachatele fašistů. Ministerstvo spravedlnosti Ukrajiny oficiálně přiznalo, že v roce Velké vlastenecké války členové nacionalistické UNA-UNSO bojovali na straně hitlerovského Německa.

37; Novinky z Novoruska mají jeden společný jmenovatel: Ukrajina se chystá k útoku.

38; Bezvízový styk jsme „získali“, je čas připravovat se na vstup do EU, říká Porošenko. Prezident Ukrajiny prohlásil, že reformy změní Ukrajinu a za 5 až 6 let bude Ukrajiny připravena podat přihlášku na členství v Evropské unii. Toto prohlásil Petr Porošenko během společné tiskové konference s prezidentem Evropského parlamentu.

39; OBSE obvinila Ukrajinu z porušování Minských dohod. Ukrajinští příslušníci ozbrojených složek porušili požadavky na stažení těžké výzbroje z linie dotyku v Donbasu, sdělil na tiskové konferenci v pátek zástupce šéfa mise OBSE na jihovýchodě Ukrajiny Alexander Hug.

40; Bojovníci trestních praporů Tornado a Ajdar nosí pneumatiky k Úřadu ukrajinského prezidenta. Bojovníci prohlásili, že nová moc zradila zájmy Ukrajiny.

41; Marasmus nepolevuje. Krymskotatarský disident Džemilev navrhuje Porošenkovi, aby Sevastopolu odebral zvláštní status. Zplnomocněnec prezidenta Ukrajiny pro otázky Krymských Tatarů Mustafa Džemilev navrhuje zrušení zvláštního statusu města Sevastopolu a zahrnout je do rámce Autonomní republiky Krym.

42; Účastníci nacistického pochodu v Kyjevě podpálili pneumatiky nedaleko stadionu Dynamo. Účastníci pochodu dobrovolnických batalionů v Kyjevě (takzvaného pochodu Svjatoslava) zapálili u vchodu do stadionu místního Dynama pneumatiky.

43; Nejvyšší radě bylo navrženo zakázat připomínky Rusi v kontextu s Ruskem. V Nejvyšší radě byl v pátek zaregistrován návrh zákona o zákazu užívání slova „Rus“ a jeho odvozenin v souvislosti s Ruskou federací.

44; Patrušev: Západní sankce mají za cíl výměnu vedení Ruska. Západ používá sankce, aby vyměnil vedení v Rusku. V zájmu ochrany je třeba přijímat příslušná opatření, prohlásil tajemník Bezpečnostní rady Ruska Nikolaj Patrušev.

45; Ukrajina nepouští na Krym bez 1.200 dolarů. Ukrajinská strana požaduje, aby lidé cestující na poloostrov měli 1.200 dolarů, které musí na Krymu utratit.

46; Prezidentský kandidát v USA Donald Trump se nevzdává projektu mrakodrapu v Rusku. Miliardář Donald Trump, který se zapojil do americké prezidentské kampaně 2016 za republikánskou stranu, se nevzdává účasti na projektu výstavby mrakodrapu v Moskvě se skupinou Crocus Group.

47; Putin: Se svou suverenitou neobchodujeme. Prezident Ruska poznamenal, že dnes není možno u některých oponentů Ruska počítat se změnou politického kursu.

48; Krach systému zdravotnictví na Ukrajině: Ukrajinci trpí bez vakcín. Humanitární katastrofa na Ukrajině, katastrofální situace v sociální sféře Ukrajiny, krach systému zdravotnictví... Výsledkem jsou nejen výměny na pozicích ministrů, ale hlavně to může stát životy řadových Ukrajinců, především dětí.

49; Ministerstvo zahraničí Ruské federace obvinilo Kanadu z provokací. Dne 30. června označili ve Státní dumě Ruské federace Kanadu za nejvíce protiruskou zemi.

50; Ukrajinská loď byla zabavena za vplutí do přístavů v Kerči a Sevastopolu. Trest za toto „porušení zákona“ počítá s odnětím svobody na tři až pět let s konfiskací dopravního prostředku.

51; Úřady a obyvatelé Doněcka tváří v tvář: Šéf republiky bere vážně komunikaci s lidmi a upřímně se snaží proniknout do podstaty problémů svých spoluobčanů. Poté hledá optimální řešení.

52. Porušování Minských dohod z ukrajinské strany. Domobrana Doněcké a Luganské republiky tvrdí, že ukrajinští vojáci pokračují v přesouvání těžkého dělostřelectva a reaktivních systémů včetně Gradů k linii dotyku.

 

53; Účastníci nacistického pochodu v centru Kyjeva se rozcházejí. Dříve, jak již bylo sděleno, členové trestních praporů prošli vládní čtvrtí a u stadiónu kyjevského Dynama zahájili shromáždění.

 

Sobota, 4.7.2015 – za celý den:

1; Saakašvili rozehnal dva odbory oblastní administrativy a slíbil, že uvolněná místa přenechá zástupcům veřejných organizací. V oblastní administrativě bude vytvořen výbor s šesti členy a obyvatelé města budou mít týden na to, aby navrhli nové pracovníky.Noví lidé dostanou speciální financování z nezávislých zdrojů, pravomoci a přístup k veškerým informacím.

2; Bez práva být Rusem? Byly zveřejněny zajímavé expertní názory Konstantina Babkina, Michaila Děljagina a Vladimira Chomjakova o spojení ruských zemí, o likvidaci etnické kriminality a dalších otázkách.

3; Jaderná panika a jaderný štít. Současné jaderné země zdokonalují používání jaderných zbraní. V případě moderních jaderných zbraní je potřeba počítat s faktorem vůle – vůle,kterou má lídr, v jehož rukou se nachází jaderný kufřík. Vůle lídra plus jaderné zbraně jsou zárukou míru.

4; Porošenko si uprostřed noci pozval lídra své strany na koberec. Petr Porošenko pozval lídra frakce Blok Petra Porošenka, poslance Jurije Lucenka na noční setkání.

5; Jaresko: Nejvyšší rada ohrozila příjem tří miliard úvaru od MMF a Světové banky. Ministryně finance poznamenala, že tento týden Ukrajina splnit podmínky nutné pro pokrok ve spolupráci s MMF a SB. Avšak nebyl k tomu schválen ani jeden zákon.

6; Proč domobrana opustila Širokino? Představitelé Doněcké republiky náhle prohlásili Širokino za demilitarizovanou zónu a pozvali OBSE. Toto neočekávané prohlášení se stalo výsledkem krvavých bojů o tuto obec, která nemá žádný strategický význam. Širokino se stalo jen zástupným fetišem války místo celkové situace na frontě.

7; Hlavní hrdinka ukrajinské patriotické agitace se ukázala jako pornoherečka. Nikolajevská modelka Natalja Značenko, která vystupovala v patriotickém souboru fotografií s názvem „V modlitbě za Ukrajinu“ se ukázala být pornoherečkou. Příčina, proč byly pro tento účel vybráni právě takoví lidé, není známa.

8; Média: Delegaci Ukrajiny na summitu ve Washingtonu povede Jaceňuk. Dříve Jaceňuk prohlašoval, že pokud američtí investoři budou chtít vkládat peníze do ukrajinských státních podniků, budou prodány za těch nejtransparentnějších podmínek.

9; V Rusku se dolar jako prostředek spoření na dlouho vyčerpal. Daleko ziskovější je spořit peníze v rublových vkladech.

10; V noci ve Městě Sumy došlo k výbuchu v kanceláři strany „Baťkivščina“. Policie pracuje s verzí, že šlo o teroristický čin.

11; Ukrajinská armáda se pokusila dobýt Alexandrovku. Nehledě na všechna prohlášení Kyjeva o dodržování Minských dohod je obraz reality zcela jiný. Okupanti pokračují v hrubém porušování příměří, po kterém velmi brzy nemusí zůstat ani stopa.

12; Ukrajinská národní banka: Valutoví dlužníci dluží bankám téměř šest miliard dolarů. Porošenko ostře odsuzuje kladné hlasování poslanců o zákonu ohledně restrukturalizace půjček v cizí měně.

13; Okupační úřady se rozhodly uspořádat ve Slavjansku mezinárodní fórum za ´časti Kanady a EU. Od anonymního zdroje z výkonného výboru okupovaného Slavjanska přišla informace, že počátkem července (nejspíš 5.7.) se chystá fórum s představiteli Kanady a zemí Evropské unie.

14; Ve státní dumě připouštějí zavedení sankcí proti Finsku. Šéf výboru Státní dumy pro mezinárodní otázky Alexej Puškov nevyloučil možnost použití zákona o zvláštních ekonomických opatřeních vůči státům provádějícím nepřátelskou politiku vůči Ruské federaci, konkrétně Finska.

15; Spolupředseda výboru pro státní výstavbu Novoruska Vladimir Rogov o situaci v Kyjevě:
Čokoládová zadnice není zárukou dlouhého úspěchu na politickém Olympu v Kyjevě, říká Vladimir Rogov.

16; Černá Hora: Do NATO i se svou radiací. V roce 2010 místní opoziční list „Dan“ informoval o desetinásobně zvýšené úrovni radiace na mysu Arza, avšak úřady nepotvrdily ani nevyvrátily tuto znepokojivou novinku.

17; Ministerstvo zahraničí Indie: Banka BRICS se stane alternativou k Bretton-Woodskému systému. Náměstek ministra zahraničí Indie pro ekonomické otázky Sudžáta Mechta předpokládá, že nová rozvojová banka BRICS představuje alternativní formu globálního ekonomického řízení.

18; Ukrajinská vojska za posledních 24 hodin sedmadvacetkrát porušila režim klidu zbraní, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Podle informací ministerstva obrany bylo na teritorium Doněcké republiky vystřeleno ukrajinskou stranou 101 min ráže 82 a 120 mm. Kromě toho protivník použil protitankové prostředky, protiletecká zařízení, granátomety a střelné zbraně.

19; Ke dni nezávislosti USA - pozdrav z Buckinghamského paláce: Američtí separatisté a jejich sponzoři přesně před 239 lety, 4. července 1776 zradili svého krále Jiřího III.

20; Bezpečnostní rada Ruska obvinila USA ze státního převratu na Ukrajině. Evropské země se naopak snaží situaci normalizovat, myslí si v Rusku.

21; Jaceňuk: Nová policie bude mít úctu občanů Ukrajiny kvůli své krásné uniformně a pro své krásné oči. Premiér Ukrajiny Aresnij Jaceňuk při svém vystoupení na Sofijevském náměstí v Kyjevě, kde pracovníci hlídkové služby skládali přísahu, poznamenal, že nová krásná policie bude mít úctu občanů Ukrajiny.

22; Porošenko prohlásil, že ukrajinští vojáci umírají za americké ideály. Porošenko také poblahopřál Američanům ke dni nezávislosti.

23; Ne všichni stíhaní Gruzínci jsou stejně užiteční: SBU vyhostila z Ukrajiny Gruzínce, který vyjadřoval podporu Novorusku. Pracovníci SBU zadrželi v Kyjevě občana Gruzie, který je stíhán za spáchání vážných zločinů v řadě zemí Společenství nezávislých států. Informovala o tom tisková služba SBU.

24; Armáda Sýrie pokračuje v útoku na jihozápadě země. Bylo osvobozeno město 25 km severozápadně od Damašku, které bylo v držení ozbrojenců.

25; Doněcká a Luganská republika mohou výhledově sjednotit platební systémy. Jako první dostane plastikové karty, které budou systém využívat, 300 tisíc důchodců.

26; Kyjevští televizní pracovníci byli zaskočeni schopností generála Ruské federace odpovědět na jejich otázku ukrajinsky. Jejich údiv nebral konce.

27; U Klička bylo rozhodnuto, že Kyjev se stane „Městem slunce“. Krása ale stojí peníze: Úřady si účtují třicet hřiven za jedinou možnost pokochat se květinovými záhony. Vstup do areálu Pevčeského pole, kde se konají podobné festivaly, bude zpoplatněn.

28; Ministerstvo financí Řecka pohrozilo Evropské unii finančním kráterem ve výši jednoho bilionu euro. Toto se stane kvůli změnám, které se odehrají v případě vystoupení Řecka z eurozóny v důsledku neplnění dluhových závazků.

29; Mniši svaté hory Athos vyzvali Řecko, aby hlasovalo proti ultimátu eurokomise. Ty, kteří vyzývají k přijetí ultimáta, přirovnávají k Jidášovi.

30; V7valý šéf SBU se pochlubil, že zahájil 147 trestních řízení proti svým kolegům. Tímto způsobem se Nalivajčenko mstil pracovníkům SBU, kteří se snažili zachránit Ukrajinu před státním převratem.

31; Mexický novinář: V případě války mezi USA a Ruskem budou Evropané potravou pro „kanóny“. V důsledku aktivit paní Victorie Nuland se evropský kontinent ocitl na prahu jaderné katastrofy.

32; Goebbels odpočívá: Ukrajinská média informují o střílení domovníků v Doněcku za špatný úklid. V Kyjevě si našli báchorku, aby vysvětlili, proč hlavní město Ukrajiny vypadá jako jedno velké smetiště a Doněck zůstává čistým a uklizeným městem.

33; Ukrajinská armáda přisouvá k Doněcku dělostřelecká zařízení, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Podle Basurinových slov rozvědka armády Doněcké republiky zaregistrovala přesun dvou mobilních odpalovacích zařízení z obce Lastočkino do obce Toněnkoje. Kromě toho informoval představitel ministerstva obrany Doněcké republiky o masivním ostřelování obce Spartak u Doněcka.

34; Nacionalistka v Lotyšsku uhodila tříleté dítě se slovy, že „Rusové tu nemají co dělat“. Na plážích Jurmaly se na převlékacích kabinkách objevily nápisy „Smrt ruským okupantům“.

35; Pro vítězství ukrajinské armády je potřeba sbírat prázdné plastové láhve. Ukrajinští vojáci potřebují plastové láhve, aby si do nich mohli nabrat pitnou vodu. V komentáři 0,32.ua o tom mluvila dobrovolnice veřejné organizace „Pomoz frontě“ Ljubov Vozňak.

36; Starosta Kyjeva Vitalij Kličko se opět stal hrdinou internetu. V Kyjevě během ceremoniálu přísahy členů hlídkové služby starosta hlavního města Vitalij Kličko na hlavě policejní čepici. Na internetu byl okamžitě překřtěn na Ďáďu Sťopu – komiksovou postavu extrémně vysokého policajta.

37; Všední den ukrajinské mobilizace: Obrovské množství branců se vyhýbá nástupu služby navzdory tomu, že povolávací rozkazy jsou doručovány na možných i nemožných místech.

38; Porošenko vyprávěl o policejním stěhování duší. Prezident Ukrajiny upozornil policisty na nebezpečí reinkarnace do podoby dopravního policisty, protože si to přeje nepřítel.

39. Neznámí pachatelé v kuklách rozbili palicemi betonové ohrady kolem elitních chat na břehu Dněpru. Informoval o tom předseda veřejné organizace Koalice účastníků oranžové revoluce Sergej Melničenko.

40; V Širokinu nezůstali žádní bojovníci domobrany, oznamuje OBSE. Zástupce šéfa mise OBSE na Ukrajině Alexander Hug řekl novinářům, že v Širokinu nezůstaly žádné síly domobrany Doněcké republiky. Přitom 80% domů je tam zničeno a nebudou se rekonstruovat.

41; Lotyšská nacionalistka, která uhodila ruské dítě, nebude potrestána, říká spolupředseda Kongresu ruských komunit. To je demokracie: Každý má právo navrhnout poslání Rusů do koncentračních táborů, přesněji domíst omezeného rozmístění neobčanů pod kontrolou ozbrojených složek, nebo třeba praštit ruské dítě...“, doplnil Alexandr Gaponěnko.

42; Centru Kyjeva hrozí zatopení fekáliemi a kanalizačním splašky. Oznamuje to kyjevská administrativa v čele s Vitalijem Kličkem.

43; Noční vlci zrekonstruovali park v centru Luganska. Grafskij park je jedna z nejstarších zelených ploch Luganska a byl opuštěn ještě v dobách rozpadu SSSR.

44; NATO nikdy nespí ani nepodřimuje: „Už jsme zvýšili bojovou připravenost našich sil. Posílili jsme vojenskou přítomnost na východních hranicích Aliance. Organizujeme malé štáby v pobaltských zemích, v Bulharsku, Polsku a Rumunsku. Posílili jsme vzdušné hlídkování a svou přítomnost ve východních zemích Aliance“.

45; Ukrajinští vojáci a bojovníci Ajdaru zahynuli v důsledku výbuchu vlastních min. Zemřelo pět lidí.

46; Jerevanský majdan dal úřadům ultimátum. Situace v centru Jerevanu se znovu rozpálila. Demonstranti znovu vyšli na Bagramjanův prospekt a úřadům Arménie dali ultimátum: Nerozejdou se, dokud úřady nesplní alespoň jeden z jejich požadavků.

47; Dobrovlnice ze Srbska s přezdívkou „Baghíra“. Dívka- ostřelovač přijela ze Srbska bránit Donbas.

48; Vy Kyjevě se otrávili vojáci ukrajinské armády. Ministerstvo obrany Ukrajiny sděluje, že v jedné z vojenských jednotek dislokovaných v Kyjevě došlo k otravě vojáků. Bylo zahájeno vnitřní vyšetřování.

49; Působení Trojky a Euroskupiny vůči Řecku je terorismus, říká řecký ministr financí Varufakis. Zítra, 5. července proběhne v Řecku referendum, na kterém mají občané rozhodnout, zdali přijmou ultimátum věřitelů nebo ho odmítnou.

50; Úřady Doněcké republiky mají v úmyslu realizovat místní volby i v Ukrajinou dočasně okupovaných obcích.

51; Je čas, aby dostali přes ruce, říká Oleg Carjov. Není možné nekonečně trpět bandity. Je potřeba jim dát přes ruce, řekl v souvislosti s novou plynovou válkou na Ukrajině.

52; Doněčtí policisté sloužící pod Kyjevem, se chtějí všichni do jednoho vrátit do Doněcké republiky, hlásí bývalý podplukovník dopravní policie Ministerstva vnitra Ukrajiny Vitalij Balbekov.

53; Tisíc vojenských vest bylo vyrobeno v Doněcku na objednávku hnutí Novorossija Igora Strelkova. Má to mnoho výhod: jsou lacinější, nemusí se vozit přes hranici, peníze jdou do rozpočtu Republiky.

54; Zákaz dovozu dřeva z Ruska se stane vážnou ranou pro ekonomiku Finska, říkají finští experti. Tajemník bezpečnostní rady Ruské federace Nikolaj Patrušev navrhl odmítnout pomoc zemím, které podporují protiruské sankce. Jako příklad uvedl Finsko, které odmítlo vydat předsedovi Státní dumy Sergeji Naryškinovi vízum, ale využívá výhody při obchodu se dřevem poskytované Ruskou federací.

Neděle, 5.7.2015 – ráno a dopoledne:

1; Migranti se pokusili vzít útokem tunel pod Lamanšským průlivem. Rabující tlupy migrantů vylamují dveře aut chystajících se jet tunelem.

2; V Kyjevě nastoupila do služby nová hlídková policie. 4. července večer vyšla na první službu v Kyjevě na ochranu veřejného pořádku nová hlídková policie. V tentýž den policisté složili slavnostní přísahu.

3; Řecko volí budoucnost celé Evropy. Řecko se může vymanit z politického a ekonomického diktátu Washingtonu a Bruselu. To povede ke krizi EU. I tak minimální šance Ukrajiny získat členství v Evropské unii klesnou na téměř nulovou hodnotu.

4; Vyla zveřejněna korespondence Jaceňuka se senátorem USA. V dokumentu se mluví o konfliktu s Petrem Porošenkem, který iniciuje odvolávání přinejmenším jednotlivých ministrů Jaceňukovy vlády.

5; Hillary Clinton přiznala, že se USA ve vztahu k Putinovi chovají hloupě. Prohlášení Klintonové je možné chápat jako sebekritiku. Zcela nedávno zapsala Ruskou federaci mezi země Osy zla spolu s Íránem a Severní Koreou.

6; Steinmeier v panice: Řecké „ne“ zničí mezinárodní prestiž EU. Steinemeier hovoří o „příšerném signálu a ráně pro reputaci EU“. Sociologické výzkumy ukazují, že Tsipras a Syriza zvítězí v referendu o 3 procentní body.

7; Základní konflikt: Transgenderová Amerika stojí proti přirozenému Rusku, říká Alexander Rogers. Dokázal jsem si představit soupeření křesťanství a islámu, komunismu a kapitalismu,bílých a žlutých. Ale to, že rozvíjí konflikt rozvine mezi globálním homosexualismem a globálními naturály, přesahovalo moji fantazii.

8; Porošenko tvrdí, že ukrajinská námořní flotila zvítězila, když ochránila Ukrajinu z moře. Místo slíbeného bydlení a sociálních balíčků daroval Porošenko ukrajinskému vojenskému námořnictvu nový svátek.

9; Ruští vojáci se nebojí „neviditelných amerických letadel. Náčelník protivzdušných vojsk ruské armády generálmajor Sergej Babakov odmítl mýtus o amerických neviditelných letadlech.

10; Proč považuji odchod ze Širokina za odevzdání našich pozic, vysvětluje Alexandr Žučkovskij. Dobrovolník Žučkovskij se veřejně vyjádřil k podrobnostem opuštění Širokina.

11; Zbygniew Brzezinski pochválil Hitlera za „skromnost“. To není jako Putin, který touží po bohatství. Americký stratég se obává, že se Ukrajina zhroutí.

12; Festival „Našestvije“ (Invaze): Ruský úděl na pozadí tanků a obrněných vozidel. Ministerstvo obrany poprvé vystavilo v areálu festivalu vynikající ruský protivzdušný roketový dělostřelecký komplex „Pancir-S“ vojsk protivzdušné a kosmické obrany, výsadkové bojové vozidlo BMD-4M a obrněný transportér BTR-MDM Rakuška výsadkových vojsk.

13; Nájemní vrahouni: Jaroš se chlubí svým přátelstvím s SBU. Nový náčelník SBU Gricak slíbil těsnou spolupráci se šéfem Pravého sektoru.

14; Obavy ze spojenectví Ruska a Řecka zachvátily celou Evropu, říká kanadský analytik. Řecko má mnoho důvodů ke sbližování s Ruskem.

15; Nová hlídková policie Ukrajiny nedokázala zvládnout ani běžnou dopravní nehodu v centru Kyjeva. Včera ve 22:10 na křižovatce ulic Kreščatik a Bogdana Chmelnického došlo k drobné dopravní nehodě, kterou noví policisté nedokázali vyřešit. Oznámil to dopisovatel 44.ua.

 

16; OBSE pracuje na zastavení palby v Gorlovce. V týmu OBSE se objevilo 17 nových pozorovatelů.

Neděle, 54.7.2015 – večer:

1; Zemědělci Doněcké republiky zahájili sklizeň hrachu. 6. července začínají žně 2015.

2; V USA vytvořila největší obchodní síť dort se symbolikou Islámského státu. Video s dortem vyvolalo bouřlivou reakci společnosti.

3; Sociologové: V referendu Řekové řekli jasné NE. Podle jednoho průzkumu činí rozdíl 7-8%, podle druhého 4%. Jedná se však o odhady, které se budou během dne upřesňovat.

4; V Oděse bylo zneškodněno výbušné zařízení. Pyrotechnici zjistili, že šlo o podomácku vyrobené výbušné zařízení.

5; Novosibiřští genetici hledají protijed na barevné revoluce. Lidstvo nutně potřebuje vytvořit mechanismy, které mu umožní vymanit se z globální kontroly těch, kteří mají na lidi řídící vliv, myslí si novosibiřský akademik.

6; Azarov: Porošenkovy volby byly zfalšovány. Američané vsadili na Porošenka a volby byly zmanipulovány. Byly to absolutně nelegitimní volby. Ani stopa po jakékoli demokracii.

7; OBSE napočítala za jediný den kolem 150 výbuchů v okolí Doněckého letiště. Během dne slyšeli z pozorovacího stanoviště v okolí doněckého letiště slyšeli představitelé OBSE 152 výbuchů, cituje RIA Novosti zprávu monitorovací mise OBSE.

8; Doněcká republika: Ukrajinská vojska za posledních 24 hodin dvaatřicetkrát porušila režim zastavení palby. Podle údajů, které jsou k dispozici, bylo ostřelováno okolí Doněckého letiště, Gagarinova šachta v Gorlovce, DOkučajevsk, sídliště Okťabr, Lozovoje, Spartak, Žobuňky, Nikolajevka a Styla.

9; Oděský Dům odborů se stane štábem Ukrajinského vojenského námořnictva. Gubernátor Oděské oblasti Saakašvili sdělil, že štáb se přestěhuje Do Domu odborů na Kulikově poli. Podle jeho slov toto rozhodnutí bylo dohodnuto s Porošenkem.

10; K čemu FBI potřebuje Balkán? USA mají v úmyslu vytlačit z Balkánu Německo.

11; Pokud Řekové řeknou NE, budou muset opustit eurozónu, říká šéf europarlamentu. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v interview pro německou rozhlasovou stanici prohlásil, že pokud Řekové v probíhajícím referendu odmítnou návrh věřitelů, budou muset vytvořit vlastní měnu a opustit zónu eura.

12; Bunedeswehr se chystá na vojenská cvičení na Ukrajině. Manévry Rapid Trident, začne podle očekávání 20. července ve Lvovské oblasti Ukrajiny a potrvá 11 dní.

13; Kyjev opakovaně vyjádřil naději na vrácení lodí, které zůstaly na Krymu. Na ministerstvu Obrany Ukrajiny prohlásili, že rozhovory o této otázce nebyly nikdy přerušeny.

14; Těžká technika armády Doněcké republiky byla v souladu s Minskými dohodami stažena na vzdálenost přes 50 km od linie dotyku.

15; Otevřené selfie nových kyjevských policistů. Uživatelé internetu začali vyhledávat osobní fotografie nových hlídkových policistů. Ukázalo se, že na stránkách v sociálních sítích je možné objevit značně „otevřené“ fotografie.

16; Ukrajinská armáda ostřelovala Tavričeskoje. Hoří 100 hektarů pšenice, škody jsou i v obci, sdělil šéf okresní správy Sergej Ivanov.

17; Uprchlý bankrotářský politik Saakašvili má hodně daleko k zájmu národního usmíření na Ukrajině, říká zplnomocněnec ministerstva zahraničí Ruské federace o nápadu umístit štáb ukrajinského vojenského námořnictva v Domě odborů.

18; Černá Hora se stane zónou soupeření Ruska a NATO. Dnes už i v NATO přiznávají: Černá Hora se posunula oběma směry.

19; Bývalý sólista skupiny Agatha Christie Vadim Samojlov: Ukrajinská vlajka při vystoupení Zemfiry nebyla dobrý nápad. Hudebník zdůraznil, že velmi ostře vnímal tento incident, když se nacházel v Lugansku. „Tady pod touto vlajkou bombardují děti... Ať děláš cokoli, je třeba se ze svých činů zodpovídat.“

20; Štáb Doněcké republiky: Ukrajinská vojska ostřelují Donbas chemickými zbraněmi. Obyvatelé vesnice Semjonovka byli hospitalizováni s otravami.

21; Řecká média: V Řecku vítězí v referendu odpůrci dohody s věřiteli.

22; Kam se řítí Ukrajina? Alexandr Rogers vyjádřil svůj názor na nynější situaci současné ukrajinské moci, Ukrajiny a zahraničních sil, převážně západních,které mají přímý vliv na budoucnost „velikého“ ukrajinského národa.

23; Média: Počet odpůrců programu mezinárodní věřitelů v Řecku přesáhl 60%. První výsledky referenda svědčí o odmítnutí podmínek eurověřitelů řeckými občany.

24; Ukrajinské síly ostřelovali obytné domy ve Slavjansku, aby naladily obyvatele města proti domobraně Doněcké republiky. Náčelník vojenské policie Doněcké republiky Viktor Anosov poznamenal, že podle jeho pozorování cílem ukrajinské armády je zastrašit obyvatele Slavjanska a poštvat je proti Domobraně.

25; Zacharčenko: K volbám v Donbasu přijedou mezinárodní pozorovatelé. Volby přednostů měst a okresů Doněcké republiky jsou naplánovány na 18. října.

 Zdroj: rusvesna.su

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/07/02/strucny-prehled-hlavnich-informaci-specialni-monitorovaci-mise-obse-smm-na-ukrajine-dle-zprav-zverejnenych-do-30-cervna-2015/

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/07/01/ernestova-tydenni-ukrajinska-svodka-4/

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.