O pitoreskním Českém slavíku a festivalu v San Remu

obrazek
10.4.2018 16:12
Před několika lety jsem zde plakala nad vykopávkami, jimž udělujeme každoročně cenu za hudební přínos, aniž by jakkoliv pozdvihovaly naši kulturu. O poklopech nad fantazií, tvořivostí a myšlením národa v onom blogu z té doby. V kontrastu s tím chci uvést festival takový, jaký jsme znávali i my, kupříkladu v dobách Porty a rockových festivalů. Svátek hudby, kde se také udělují ceny - ale vše je tak odlišné!

Ten starší blog o opelichaném seladonovi Českém slavíkovi: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/multikulturalismus-neni-co-se-za-nej-u-nas-vydava

Českému slavíkovi se směje i Luděk Staněk vve svém pořadu: https://www.stream.cz/porad-ludka-stanka/10020167-zmatky-kolem-ceskeho-slavika-pristi-rok-uz-nebude-a-fanousci-ortelu-konecne-najdou-cas-dostudovat-vysokou-skolu-zivota

A zatímco Český slavík se stal poměrně zbytečným večerem s vykopávakmi a sponozory, San Remo  je svátek hudby. 

Festival v San Remu vznikl, když se Italové dohodli, že musí nějak pomoci válkou nejvíce zničenému městu na svém poloostrově. Bylo to rozbombardované San Remo na Ligurské riviéře, konkrétně v její části zvané Květinová riviéra. Věc se podařila, kvůli festivalu bylo město znovu psotaveno, jaké bylo, a postupně znovu zbohatlo.  Od té doby se tam každý rok až dodnes konají hudební festivaly italské písňové tvorby až dodnes. Rozdíl mezi tímto festivalem a Českým slavíkem je markantní: jde o hudbu  a texty nikoliv o sešlost se spozory. Nevím sice, jak  se hodnotí vítězství, za o něm rozhoduje nějaká porota nebo diváci, ale do soutěže jsou zařazovány písně vzniklé za poslední rok a  také musí být originální, nikoliv převzaté (kradené) a musí být na zadané téma. Má sekci šampioni i sekci nováčci (účastníků je tolik, a soutěž je tak vyrovnaná, že absolutním vítězem se myslím nelze stát dvakrát!).  Sooutěží se pět dní. Je zaručeno, že každý rok je víceméně jiná sestava interpertů - tu asi vybírá porota, ale i úplné hudební novinky. Každý interpret může zazpívat ale jen jednu. Díky San Remu nepřestává tryskat proud originální italské hudby dodnes.  Jako  jeden z mála festivalů není jednogenerační, zpívají hlasy mladé i staré! Na San Remu by nikdy nemohl vyhrát ani Ortel ani Karel Gott čtyřicetkrát! 

Jestli bych mohla o něco poprosit - dejme tomu ohledně našich nejchudších regionů nejvíce postižených  exekucemi a rasismem, třeba o Velikonocích, ať je na návštěvy koncertů čas!, tak by to bylo takové české San remo. Každoroční,  Pořád novou hudbu,  novou českou hudbu, ať vidíme, že tu ještě nějací zpěváci rostou a žijí!  Jen to proboha nachtějte zabít nacpáním festivalu do rozšiřované O2 arény! 

Hudbička - San Remo 2018: https://www.youtube.com/watch?v=V4zO_1Z_1S8&index=1&list=PL2y2WLCgV_Ht68DVDRAAPkoWgYNStcgMF  První  píseň této série je shodou okolností i vítězem letošního fetivalu, 68. ročníku. 

Na obrázku koncertí hala v někdejším Casinu San Rema. Festival se konal 6.-10.2., udělovalo se deset cen a téma letošního festivalu bylo "Jeden takový den". Tj. přihlášené píně musely nějak vyhovovat tomuto tématu.  Prvních dvacet bude v září ze slavnostního koncertu přenášet televize.  Je zřejmé, že v únopru se do San Rema sjedou mimo jiné i impresáriovíé z celé Itálie, ab sjednali koncerty. 

Připadá mi jako apoteoza devětadvacetileté bídy, že zde dosud od doby komunismu nevznikl pro všechny otevřený festival písně. HANBA! HANBA ČECHŮM!!! Jestli s sebou nepohnete, tak si dřív založí Rómové Rómského slavíka! 

Pardon! V Čechách se dodnes pořádá festival  Porta (- což je folk a  country), jež se každý  rok nahrává,   ale poslední roky se odehrávána komornější scéně - v lesním divadle  v Řevnicích. 

Byla jsem dotazována, proč by nemohl vyhrát někdo čtyřicetkrát, když je nejlepší, protože v San Remu odměňují za aktuální výkony. A ne za výkony ze šedestáých až osmdesátých let. A na dotaz, proč by velmstr nevyhrál i proti těm novým, upozrňuji, že žádné nové nemáte a nenasazujte, protože nepořádáte soutěž. A na námitku jakto, že ne, vždyť pořádáme Super Star, upozrňuji, e to nění soutěž v pravém slova smyslu, ale závody v opičení se a pitvoření. S kreativitou to nemá nic společného, s písňovou tvorbou  už vůbec ne. 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.