O Rathově osudu nebudou rozhodovat čisté ruce!

obrazek
4.6.2012 10:42
S "pobavením" sleduji politiky, kteří s vážnou tváří komentují situaci kolem úterního vystoupení D. Ratha na jednání sněmovny, a kteří se bez mrknutí oka staví do pozice světců, jimž celoživotní důraz na morální chování dovoluje hodit vůči D. Rathovi pomyslný biblický kámen. Jejich strach o pověst naší země v zahraničí je pro mne přesto, nebo právě proto, doslova k popukání.

Například M. Benda z ODS účelově zapomněl jak zajišťoval počet předepsaných stránek své disertační práce psaním přes řádek a vůbec se za takto získaný titul JUDr. nestyděl. To německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg dbal cti své země a své vlády podáním rezignace, když vyšlo najevo, že opsal velkou část své dizertace. Souběžně s ní požádal, aby proti němu bylo vedeno vyšetřování pro porušení autorských práv. Vzdal se svého mandátu s tímto vysvětlením: "Činím tento krok nejen kvůli diskusi o své disertační práci, ale i kvůli otázce, jestli ještě mohu dostát nárokům, které sám na sebe kladu." Tím chtěl volně přeloženo říct, že nemůže být zlodějem, co křičí chyťte zloděje.

Další velkou moralistkou a ochránkyní pověsti parlamentu je jeho předsedkyně Miroslava Němcová (ODS). Tahle dáma ve funkci jeho místopředsedkyně měla v období 2002-2006 potřebu mít od daňových poplatníků služební vůz. Dokonce dva. Přesto, že neměla řidičák! Světe div se, obě auta točila kilometry a obě auta čerpala na služební karty benzín. Novináři objevili, že jedno z nich trvale, se všemi výhodnými vyjímkami vůči dopravním předpisům a bez nutnosti platit benzín se zvé kapsy, využíval její syn lékař. To rakouský konzervativní poslanec Norbert Kapeller se vzdal mandátu čtyři dny poté, co novináři zjistili, že jeho manželka parkovala na místě pro invalidy a použila k tomu průkaz vedený na mrtvého člověka.

Ano, prohřešky našich dvou "moralistů" nedosahují společenské nebezpečnosti toho z čeho je D. Rath obviněn. Kdyby však chránili pověst sněmovny a svých politických stran tak jak je běžné v zahraničí, pak by díky dobrovolnému odchodu z politiky o osudu D. Ratha nemohli hlasovat a spravedlnost jeho vydání by bylo, narozdíl od reality, velmi složité zpochybňovat.

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Martin Konečný

Mně osobně by zajímalo k jakému důvodu, žívíme v našem státě BIS. Pokud by BIS pracovala opravdu nezávisle, opravdu řádně, nebyl by případ Davida Ratha první a dnes by bylo malinko vyčištěněji.

Vladimír Štingl

Pane Fialo, dobrý den. Dokonalý komentář. Fanda Mrázek a "tlustá čára" - to nemá chybu. Ať se Vám daří. Zdravím Vás.

novotny

Pane Fialo, ale jak to vyřešit v takovém enormním rozsahu, do které ho se to během porevoluční eufórie dostalo? Pokud by to nenastalo, nebyla by taková výstavba tryskáčských milionářských vil, nebylo by tolik bazénů na zahradách, nenakoupilo by se tolik luxusních aut.

novotny

Pokud by se začala řešit důsledně všechna rychlá zbohatnutí tzv. tryskáčů, skončilo by to totálním kolapsem státu. Je jich zřejmě hodně (politici, soudci, lékaři, policie, podnikatelé atd.) a procesy s nimi by trvaly desítky let.
Já bych to bral jako nutnou daň za přechod ze socialismu ke kapitalismu. Kdo byl šikovný nakradl si, aniž by byl postižen. Kdo nebyl šikovný a nebyl ve správném čase na správném místě, samozřejmě tryskáčům závidí. Řešením je udělat dlouhou tlustou čáru a přijmout zásadu, že revoluce již skončila a ode dneška se nekrade. Ani k tomu ale nemá nikdo ze současných vládních politiků odvahu. Někoho z těch tisíců tryskáčů si vytypovat a usvědčit je velice jednoduché a lze to využít nyní před volbami do krajů k snadnému politickému boji - příkladem je Dr. Rath. Záleží to na zadání ministra vnitra policiii. Přitom takových tryskáčů jsou nás zřejmě tisíce bez ohledu na stranickou příslušnost.