Občané proti hazardu

obrazek
5.11.2015 16:03
Ministr financí Andrej Babiš dnes požádal ministra vnitra Milana Chovance o policejní ochranu. Jako jeden z důvodů uvádí přípravu novely zákona o hazardu. To by samo o sobě znělo logicky, pro lidi neznalé zákulisí a backgroundu prostředí hazardu je však potřeba doplnit pár podstatných věcí:

1) Jak již v mediálních výstupech zaznělo, zejména pak s hlubokou znalostí hazardních mafiánů promluvil Miroslav Kalousek , ovšem jen s půlkou pravdy jak je u něj obvyklé. Nelegální hazard v ČR prý provozuje Albánská mafie. Ano, s tím se není potřeba přít. Je ale nutno dodat, že Albánská mafie zde provozuje napřímo i na bílé koně i hazard "legální", a řada dalších "legálních provozovatelů Albánskou mafii používá k vyhrožování, vymáhání a zastrašování ( Senátor za Synot Ivo Valenta by jistě mohl vyprávět). Vzhledem k tomu, že cílem takového "albánského nátlaku" jsme se stali i my, zejména pak předseda naší organizace Martin Svoboda, lze se důvodně domnívat, že i ministr Babiš měl jazykově podobně vybavené návštěvy.

2) Co je však v této kauze úsměvné, je odkazování se ministra Babiše na přípravu novely zákona o hazardu. Je dobře, že použil slovo novela a odhalil tím, o co mu primárně jde. Původně totiž z jeho MF vyšel dobrý návrh OPRAVDOVÉHO ZÁKONA, tedy soubor tří zákonů, včetně daňových, který by opravdu komplexně problematiku hazardu v ČR upravoval a hazard silně omezil, zejména ten tvrdý, automatový, hernový. Tento zákon pod "čímsi" tlakem ovšem do dnešního dne stále změkčuje, zákon nabírá větší a větší zpoždění (dnes již téměř rok od jeho triumfálního veřejného představení), na negativních úpravách a ničení zákona se podílí zejména "bývalý" zaměstnanec hazardu Radim Haluza, a ochota jej dostat do Sněmovny je u pana ministra v zásadě nulová. Kdyby nebylo zásahu premiéra Bohuslav Sobotka a dalších členů vlády přímo na jednání Vlády, zákon by byl již dnes zcela vykastrován a neměl by žádný smysl.

3) Namísto snahy o co nejrychlejší projednání zákona o hazardních hrách, který by problematiku opravdu kvalitně upravil a šel i proti nelegálním provozovatelům, řešil internet, nastavoval adiktologická opatření, zavírací hodinu pro herny apod., ministr Babiš tlačí násilím Sněmovnou novelu, týkající se pouze daní. Tedy, hazard tato novela nijak neřeší ani nereguluje, pouze řeší, jak z nemocných zoufalců a jejich rodin dostat do státní kasy více peněz. Smutné. Historie této novely je navíc velmi zvláštní. Vznikla "kdesi", začalo se jí říkat Volného novela podle poslance Jana Volného, který ji předložil, ač o problematice nic neví. Tato novela měla stanovit zcela absurdně a nesmyslně shodnou daňovou sazbu pro všechny typy hazardu, bez ohledu na společenskou nebezpečnost a negativní externality, které jsou u automatů a heren samozřejmě nejhorší.

4) Příběh novely pokračoval jejím zablokováním na jednání PS, následné adoprování poslanecké novely Vládou, která měla alespoň tolik zdravého rozumu, aby udržela diferencované sazby skrz rozdílnou společenskou nebezpečnost. Nastavení sazeb ovšem ani nadále není šťastné, protože byly diferencovány jen málo, a to na 23 a 28 %. Z našeho pohledu by tato diferenciace měla být jednoznačně větší. Nejsmysluplněji působil návrh na 20% pro měkčí hazard (losy, kursové sázky, tomboly) a 30% pro tvrdý automatový hazard. K tomu pak mělo platit zvýšení denního poplatku za provoz automatu ze současných 55kč na 110 kč. 
I zde ovšem přišel ústupek hazardní lobby tvrdého hazardu a navrhováno je nově pouze 80 Kč. Nutno dodat, že v tom ministr babiš není sám, Jan Bartošek ( KDU-ČSL ) navrhnul dokonce snížení na 75 Kč !!! Nesmyslná odůvodňování přesunem do šedé zóny a kvízomatů už všichni znáte. Žijeme v právním státě, přes všechny jeho vady a nedostatky. Zrovna v těchto dnech padly další obří pokuty pro provozovatele kvízomatů a policie se také již postupně učí tuto kriminalitu stíhat. Rozhodně to není argument pro výraznou regulaci hazardu a zvýšení daní a poplatků.

5) Před časem na plénu PS zazněla zajímavá věta od Babišem často napadaného Ladislava Šincla z ČSSD. Vyjádřil zde oprávněný dotaz/poznámku, zda Babiš, který všechny okolo obviňuje ze zlobbovanosti hazardem, není sám zlobbovaný nelagálními provozovateli, kterým samozřejmě nejvíce vyhovuje současný stav a nepřijetí nového zákona (nikoli novely, ta nikoho nezajímá). Velmi jsme si na to vzpomněli při poslechu Babišova Rádio Impuls - Ráááádio , kdy nás za 2hodinovou cestu několikrát obšťastnila reklama na hraní online automatů v online casinu s možností obrovských výher. V souvislosti se zdržováním zákona regulujícího nelegály to vypadá velmi, velmi hloupě......

ZÁVĚREM:
Myslíme si, že na ministra Babiše klidně mohou být extrémní tlaky. Ty jsou ostatně i na nás z pozice naší činnosti. Hloupé ovšem je, že těmto tlakům ministr Babiš zcela evidentně a viditelně ustupuje a následně teátrálně žádá o ochranku. Někdy by možná neškodilo nehrát si na neporazitelného, přiznat že ty tlaky jsou enormní ne ve chvíli, kdy žádám o ochranku, ale předtím, než takovým tlakům vyjdu vstříc..........

převzato z FB stránky Občané proti hazardu o.s.

17.12.2017 Již vlednu nás čeká další vlna rušení hracích automatů  v hospodách a v OVM se sešli povolaní, aby to probrali: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126672097-otazky-vaclava-moravce/217411030511217-otazky-vaclava-moravce-2-cast/ Senátor Valenta, jež zázračně zohatl právě díky hazardu, navrhuje, aby se proti nelegálnímu hazardu bojovalo hazardem legálním!!! Valenta vlastní nebo částečně vlstní Parlamentní listy. 

Z roku 2012: http://ziegler.blog.respekt.cz/zakon-o-podpore-hazardu/ a http://hollan.blog.respekt.cz/hazardni-evangelium-ustava-a-soud-zvitezi-nad-kalouskem-a-automaty/

6.2.2019 Pořad 90´ČT24: "Počet heren klesl na čtvrtinu. Počet automatů na polovinu 〽️ 457 obcí využilo svého suverénního práva a hazard na svém území zakázalo úplně "

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.