Obsaď a žij! Města pro lidi, ne pro zisk...

obrazek
11.6.2017 19:08
Squatterská skupina "Obsaď a žij" obsadila dům v Hybernské. Informace otištěné na FB stránce Autonomního sociálního centra Klinika přepublikovávám beze změny. Odkaz na reportáž z akce obsazení s fotkami je na konci blogu.

Kolektiv "Obsaď a žij" právě obsadil dlouhá léta prázdnou budovu v Hybernské ulici. Jako mnoho jiných je v majetku ÚZSVM. Přijďte podpořit, na programu je žonglování, básnický maraton, Oi Oi Piratoi, promítání, diskuse Žena a křesťanství a mnoho dalšího. Vstup ze Senovážné 10.
Zde je jejich prohlášení:
Místo řádného úvodu k tomuhle prohlášení, nám dovolte prezentovat krátký kvíz. V případě, že odpovíte špatně nenastane konec reality, tak jak ji známe, ovšem v případě opačném v to snad můžeme doufat. Že nehrajete? Bojíte se? My se nebojíme, jsme připraveni a hrajem.
Otázka první: Kolik lidí v České republice je podle statistiky Ministerstva práce ohroženo ztrátou bydlení?
a) žádní
b) 250
c) zhruba jeden milion
Otázka druhá: Co stát udělal proto, aby zajistil svým občanům základní lidské právo na bydlení?
a) schválil zákon o sociálním bydlení
b) nic
Otázka třetí: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) své domy..
a) nechává chátrat nebo je privatizuje do soukromých rukou bez ohledu na to, jak budou použity
b) využívá jako sociální bydlení pro ty, kterým jejich pomalu rostoucí mzda nevystačí na rychle rostoucí nájemné
Otázka čtvrtá: Objekt, ve kterém jsme se dneska sešli, patří ÚZSVM a...
a) několik let chátrá a nemá žádný účel
b) nabízí útočiště lidem, kteří ho potřebují
A nakonec něco pro přemýšlivé: Jsme opravdu my ti nepřizpůsobiví ve chvíli, kdy stát přehlíží krizi v bydlení a sám se přizpůsobuje jen těm, kteří si to mohou dovolit? A jestli se o nás stát nechce starat, proč nás nenechá, abychom se o sebe postarali navzájem?
Iniciativa vycházející zdola je zjevně nepohodlná, jak můžeme vidět na příkladu žižkovské Kliniky, kdy stát hledá další a další zástupné důvody k jejímu uzavření. Dům, který jsme obsadili, je přitom jen jedním z mnoha příkladů toho, že náměstek Drmola ze Správy železniční dopravní cesty lže, když tvrdí, že stát v Praze nemá jiný objekt, kam by mohl umístit své kanceláře.
Pro nás je chátrající dům výzvou, jak řešit zmíněnou krizi po svém. Squatujeme za bydlení a lepší životní podmínky pro všechny. Squatujeme, aby se v džungli civilizace dalo nejen přežívat, ale i důstojně žit.
(odpovědi na otázky z kvízu naleznete v případě zájmu téměř kdekoli)
Kolektiv Obsaď a žij!
Kontakt na mluvčí: 704 215 458

Fotogalerie a reportáž z obsazení domu: http://a2larm.cz/2017/06/fotogalerie-obsad-a-zij-hybernska/ 

a video reportáž: http://a2larm.cz/2017/06/videoreport-obsad-a-zij-hybernska/ 

 https://www.youtube.com/watch?v=OJD1sCMN6Qw "proč je v NYC 60 000 bezdomovců?"  Také chceme do první desítky měst s největším počtem bezdomovců? https://www.youtube.com/watch?v=iFSFyqRjK2M

http://www.euro.cz/praha/praha-dal-vyprodava-mestske-byty-i-kdyz-tvrdi-ze-jich-ma-nedostatek-1353509 

kauza squatting v běžných novinách: https://www.novinky.cz/krimi/440427-squatteri-obsadili-dva-domy-v-praze-na-miste-zasahuje-policie.html Z diskuze u článku, cituji:"ve skutečnosti je to tak, že stát má ústavní povinnost zajistit lidem základní životní potřeby, a ohledně bydlení mu to nařizuje i evropská směrnice o dostupném sociálním bydlení. pokud sem přijdou imigranti, tak jim stát musí zajistit základní životní potřeby a tutéž povinnost má i vůči vlastním lidem, a nikoho nezajímá, kde na to vezme, je to jeho povinnost. v norsku dostane každý imigrant sociální byt a 1800 euro, a tady lidi měsíc dělají za 10000 nebo 20000 kč a nebydlí, a všem to připadá normální. česko má v eu pověst jedné z nejchudších zemí, chudý jako čech, to je už pořekadlo, "západoevropani si chudobu v česku neumí ani představit" - juncker."

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: sociální bydlení, squatting

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.