Odbory vysílají varovný signál asociální vládě

23.3.2012 13:10
Českomoravská komora odborových svazů vyzvala všechny občany k celonárodnímu odporu proti politice Nečasovy a Kalouskovy asociální vlády. Komora ustavila koordinační výbor, který bude koordinovat připravované akce občanské neposlušnosti. Ty vyvrcholí v sobotu 21.dubna demonstrací na Václavském náměstí v Praze. Komora osloví Holešovskou výzvu, ProAlt a další protestující nezávislé iniciativy. Nabízí organizační a technické zázemí.

Před dnešním jednání tripartity – kde své zájmy obhajují zástupci vlády, zaměstnavatelů a zaměstnanců – tak odbory vysílají vládě varovný signál. Chceme jednat o přijatelných reformách, ale odmítáme vládní monolog a její antisociální reformy. V takovém případě zastřešíme celonárodní akce občanské neposlušnosti.

Jak to vypadá, nastává horké politické období. Po desetitisících demonstrantů, kteří koncem minulého týdne vyslyšeli Holešovskou výzvu a v Praze a dalších městech žádali odchod vlády i prezidenta Václava Klause, svolaly na pondělní odpoledne demonstraci iniciativy ProAlt, Ne základnám a Alternativa zdola. Na pražském Klárově se sešlo okolo tisíce nespokojených občanů. Námět zněl zajímavě: Přijďte pomoci zatknout vládu! K symbolickému zatčení formou happeningu nakonec i došlo.

Několik set demonstrantů požadovalo odchod vlády i prezidenta Klause také včera. Nejvíce v Brně a v Plzni.

Vzrušené politické období provázejí charakteristické výroky některých osobností. Například ústavní soudkyně Eliška Wagnerová těsně před ukončením svého mandátu prohlásila: „Vláda provádí šílené a asociální reformy, nechci žít v takovém státě!“ Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se v rozhovoru pro deník Právo vyjádřil takto: „S Topolánkovou vládou lidé nesouhlasili, tu Nečasovu nenávidí!“

Jen ještě stále nezaznělo, že příští vláda by měla vyvodit trestněprávní odpovědnost členů současného Nečasova kabinetu a exekutivy obecně. Přitom některé činy kompetentních osob mají zřetelně kriminální nádech.

Stále hlasitěji se ozývají vysokoškoláci. Svůj postoj ostatně již nedávno vyjádřili v Týdnu neklidu. Odmítají vládní návrh zákona o vysokých školách, který by znamenal pronikavé okleštění akademických svobod. Česká konference rektorů již vyzvala resortního ministra Josefa Dobeše k rezignaci.

Ministr nakonec rezignaci také ohlásil; trochu alibisticky ji zdůvodnil seškrtáním 2,5 miliard z rozpočtu na letošní rok. To by prý bylo možno provést – v rozporu s programovým prohlášením vlády – pouze výrazným snížením učitelských platů. Premiér Nečas označil Dobešovu rezignaci za korektní a chlapské rozhodnutí. Další koaliční představitelé, například Petr Gazdík z TOP 09, to vidí jinak: Dobeš opouští vládu, protože jeho ministerstvo nedokázalo připravit reálné projekty, na které byly vyhrazeny desítky milionů z fondů EU.

Rozhlasová stanice Radiožurnál ve své stálé rubrice „O všem s vámi“ včera vyhlásila anketu: Je vám líto, že Josef Dobeš opouští vládu? Záporně odpovědělo téměř 80 % posluchačů… Nejfrekventovanější odpovědi moderátoři během dne citovali. Velmi častá odpověď byla: „Nelituju, vůbec. Nejlepší by bylo, kdyby zmizela celá vláda.“

V internetových diskusích se často objevuje výraz Pražské jaro 2012. Přitom trochu zaráží,že v protestech proti vládě dosud nebyla vůbec slyšet významná sociální skupina, která výrazně ovlivnila sametovou revoluci v listopadu 1989: umělecká sféra. Myslím, že k jejímu hlasu čas dostatečně nazrál.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Pane Schlimbachu, doufám, že psychiatra vězeňského....... Zdravím.

klokan

  Zhruba 80 % občanů ČR zcela zřetelně vzkazuje naší vrcholné politické scéně v oné závěrečné děkovačce.

Projevili jste se jako zcela nedůvěryhodní. Sbalte si tedy fidlátka a odejděte !

schlimbach

Pane Moskalik, co jiného můžete od Nečase očekávat?  Celý život žije v Poslanecké sněmovně, nikdy nic neřídil, neměl ani firmu, aby mohl zjistit jak se podniká, nemá žádnou praxi v průmyslu, pokud vím. Je odkázán na to, co mu poradí nikým nevolení poradci a on nemá možnost ani posoudit odborně, zda mu nelžou - je to osoba totálně odervaná od reality, zřejmě zahleděná do svého "úspěchu", jakého postavení dosáhl. Evidentně si vůbec neuvědomuje, že k výkonu takové funkce nemá nejen odborné předpoklady a životní zkušenosti, o to více však zaníceně papouškuje to, co mu poradci poradí. Možná se pan Nečas bude jednou divit, až občané společnosti budou trvat na tom, aby za rady svých poradců nesl také odpovědnost. Možná, až pan Nečas jednou pochopí že nejde o hru, ale že jeho vládnutí  mělo a má reálný dopad na životy milionů občanů této země i na úroveň celé společnosti, bude muset vyhledat odbornou pomoc psychiatra

klokan

   Podle p. Nečase si však odboráři měli dovolit příliš, když  vznesli námitky proti tomu, že nejsou v tripartitě považováni za rovnocenného partnera. Mají snad stále tancovat dle toho jak trojkoaliční zločinecká mafie a její loutkovodičí pískají ?

schlimbach

Pane Gubin, myslím, že bude nutné v blízké budoucnosti nazvat zákonem období od roku 1989 do dneška "Obdobím zločinného spolčení", což umožní anulovat všechny zákonné normy schválené v tomto období, které byly přijaty proti zájmu občanů této společnosti, umožní zrušit imunitu poslanců a postavit všechny ty všehoschopné nuly, aby konečně nesly odpovědnost za svoji zradu ...

oleg-gubin

Pane inženýre Schlimbachu, reaguji na Vaši poznámku ve 13:44. Zastřešený odpor má mít jedinou vizi: odstranění současné zločinné vlády. Snad se dočkám toho, že její prominenti a kmotři budou jednou stát před soudem za zneužití pravomoci veřejného činitele. S poznámkou ve 14:23 plně souhlasím, zejména s upřesněním "bez ohledu na barvu trika".

schlimbach

Pane Konečný, vám stačí výměna osob u korýtek? Já chci změnu nastavení systému, aby se ke korýtkům nemohla dostat všehoschopná svoloč bez ohledu na barvu trika a navíc, aby ta korýtka nebyla plná zlata a drahokamů, ale odpovědnosti a zasloužené pocty za služby vlasti ...

Martin Konečný

Také nasouhlasím s touto vládou premiérky Nagyové. Určitě jakákoliv forma, která dokáže tuto nenáviděnou premiérku odstranit je vítána. Zrovna u odborů si nejsem jist zda dokáží zrovna ony zmobilizovat nespokojené občany.

schlimbach

Jaká asi bude vize toho zastřešeného odporu? Blahořečení ČSSD? Pokud ano, pak je to tedy skutečná komedie :)