ODS to rozbalí. Ale co?

ods logo
22.1.2016 05:16
V Ostravě bylo tento víkend politicky rušno. ODS tam pořádala další kongres, který má stranu nasměrovat k lepším (vládním) zítřkům. V tom má pomoci i kampaň, již ODS spustila již na podzim a jež nese podivuhodný název ,,Rozbal to". Ta mimo jiné slibuje sjednocení DPH v jednu sazbu, zrušení některých daní či snížení sociálního a zdravotního pojištění. Otázka, co chce ODS rozbalovat, když její vlády v roce 1997 a 2013 skončily totálním fiaskem a následnými hospodářskými problémy země. A hlavně: pokud se tímto způsobem sníží ,,po Irsku" daně, kde chce ODS vzít peníze na školství, zdravotnictví a další klíčové rezorty?

V podstatě je jedno, jestli v čele ODS stojí P. Fiala nebo jiný představitel, značka této strany je nenávratně poničena. ODS si za to především může sama. V roce 1997 propukly skandály s financováním této strany, které se spojily s vážnými ekonomickými problémy, jež musela potom řešit Zemanova vláda. Stejně tak v roce 2013, kdy po skandálu ,,Nagygate" ostudně skončila i další pravicová, tentokrát Nečasova vláda, která svou škrtací a šikanózní politikou přivedla opět Českou republiku do hospodářských potíží, což se dnes snaží napravit vláda B. Sobotky.

O co tedy ODS vlastně po těchto skandálech jde? Potom, co jsem měl možnost zhlédnout podstatnou část kongresu, musím říci, že se vůbec nepoučila. Směřuje znovu k asociálním experimentům za vlády M. Topolánka, nízkým daním á la V. Tlustý blahé paměti, halasně slovy svého předsedy oprášila heslo, že podporuje jen ty ,,úspěšné" (rozuměj bohaté, ostatní jsou samozřejmě neschopní), a v neposlední řadě usiluje v co nejbližší době převzít vládu. Neoliberalismus v plné síle, chtělo by se říct.

Realita těchto dní je ovšem zcela jiná. Jakoby si mnozí straníci stále neuvědomovali, že jsou již stranou okrajovou, která měla ještě v roce 2006 35% voličských preferencí a dnes má potenciál sotva 5 - 10%. Ostatně celá pravice, nejen ODS se utápí v dlouhodobé krizi. TOP 09 spěje bez STANu k hranici nevolitelnosti a ODS svou totálně destruktivní opoziční politikou (obstrukce, které vyčítala svého času ČSSD) nemůže oslovit další voliče. Tím spíš, že tvrdé voličské jádro ODS vlastně neexistuje, neboť se přesunulo z velké míry k ANO, někteří přešli k TOP 09 ve falešné naději, že tato strana jim ODS ,,nahradí". Ale je to prašť jako uhoď. Pravice zažívá v novodobé historii českého parlamentarismu jednu ze svých největších krizí.

P. Fiala, staronový předseda ODS, nemá navíc ani charisma politického vůdce a jeho emotivní tirády jsou plejádou selektivní ztráty paměti, neschopnosti analytického uvažování a soudnosti vůbec. Pro ODS se tak otevírá v podstatě jediná možnost - přemýšlet o sloučení s dalším pravicovým subjektem a pokusit se o těsnější koordinaci pravicové politiky. Tak, jak to svého času nabízel v roce 2010 P. Nečas TOP 09, avšak ta těsnější sepjetí obou stranu tehdy kategoricky vyloučila. V obou stranách existují poměrně silné hlasy pro takovou spolupráci. Pokud to ODS neudělá a bude nadále postupovat samostatně, nebude už zřejmě v budoucnu mít co ,,rozbalovat". Naštěstí.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

petrocenasek

Dle vedení ODS její křivka volitelnosti stoupá. Pokud jí to stoupá jako dědečkům to "oné",tak moc nenastoupají. Obsah zústal stejný,jenom obal má líbivější grafiku. Jsem zvědavý na Červíčka a jak nám začne vrtat v hlavě. Doufám,že si odnesl jako výslužku od policie dlouhý seznam různých vydíratelných hříšníků.