Ohňostrojoví pokrytci

obrazek
26.12.2019 22:45
Velmi zjednodušená definice slova říká, že pokrytcem je člověk, mezi jehož slovy a reálnými činy je zřejmý zásadní rozpor. Tato glosa je věnována speciálně pokrytcům klimaalarmickým, poddruhu „ohňostrůjcovským a petardovským““.

Každý z nás se v knihách a časopisech jistě setkal s výrazy velebné či posvátné ticho. Vr­cholem ticha může být ticho „ohlušující“. Když pomineme vazby „ticho jako po pěšině“, „ticho před bouří“ a „ticho jako v hrobě“ je význam tohoto podstatného jména vcelku pozitivní. Ticho je pro většinu lidí hodnota. Ale ne vždy.

Hluk vyvolaný lidskou činností, tedy pravý opak ticha, je jednou z forem znečištění našeho životního prostředí. V mnoha případech je ale velmi obtížné a značně nákladné jeho vzniku technicky zamezit. Určitá snaha tu však je, což dokazuje existence řady zákonů a protihluko­vých norem a tlak úřadů na jejich dodržování.

Chudého člověka ve středověku by v životě nikdy nenapadlo u příležitosti vstupu do Nového roku čímkoli střílet, protože by to jednak stálo peníze a druhak by ten randál splašil veškerou domácí i v širokém okolí divoce žijící zvířenu.

Ale od té doby lidé ve vyspělých zemích náramně zbohatli mají dostatek peněz na nedůležité hlouposti, mimo jiné i na takzvanou „zábavní pyrotechniku“. Jen v České republice za ní každoročně utratí stovky miliónů korun. Cílem kupujících je jejím odpálením vyvolat na obloze různobarevné záblesky a příšerný hluk. Žádný rozumný smysl to nemá.

Téměř nikdo se však nezabývá dalším důsledkem odpalování ohňostrojů, petard a dělobuchů, kterým je obrovská produkce chemického znečištění. A to včetně skutečně jedovatých sloučenin a některými „odborníky“ nenáviděného kysličníku uhličitého.

Důsledkem radostných oslav vstupu do roku 2020 bude naprosto zbytečné chemické a hlukové znečištění životního prostředí ve značném rozsahu. Mnohé z těchto „zábavných pyrotechniků“ pak v nastávalícím roce potkáme na manifestacích, kde budou s transparenty v rukou „bojovat“ proti znečišťování životního prostředí a klimatickým změnám. Pokrytci !!!

Václav Husák             

Vaclav Husak
PhDr.Václav Husák - novinář (ČTK, Svět v obrazech).

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.