Okopávat kotníky je tak snadné

1.11.2011 15:10
Zapeklité jsou peripetie dnešního dění v Poslanecké sněmovně P ČR. Většinovými médii je skutečnost podávána jako odsouzeníhodná snaha opozice zhatit hlasování o reformních zákonech, vrácených senátem a oslava hrdinné pozice odpovědné vládní většiny, hlasující sice bezmyšlenkovitě podle pokynů šéfů svých klubů, však ve prospěch dobra, což mají být ty reformy. Protože za to se stojí bít, je nutné k podpoře koalice mediálně využít všeho. Například toho, že už Jiří Paroubek se sociální demokracií nekamarádí.

 

Proto můžeme třeba číst, že se expředseda ČSSD opřel do svých bývalých přátel a zkritizoval postup, jaký proti reformám zvolila jeho bývalá strana. "Sociální demokraté místo toho, aby plnili roli důsledné opozice, za což si ji občané ze svých daní mimo jiné platí, a v čase schvalování klíčových asociálních reforem pravicové vlády vyvolali hlasování o nedůvěře vládě, přenášení tíhu svého rozhodování na občany," je citován Paroubek, který napadl petici proti reformám, pod niž dnes sociální demokraté začali po republice shánět podpisy (seznam míst, kde a kdy tak lze učinit naleznete na: http://www.cssd.cz/ke-stazeni/videogalerie/video-novinky/petice-proti-nespravedlive-duchodove-reforme-a-za-odchod-vlady-p-necase/ )

Jiří Paroubek mi touto kritikou dnes připomněl zděšené tváře bankéřů a politiků EU, ale i mnoha poslanců řeckého parlamentu, ve chvíli, kdy se dozvěděli, že o způsobu řešení tamní krize by mohli rozhodnout lidé v referendu, čímž by byl dán průchod přímé demokracii v jejím nejčistším projevu. Ponechme však pro tuto chvíli Řecko bokem a vraťme se do Sněmovní ulice. Jiří Paroubek moc dobře zná rozložení sil současné sněmovny a jistěže ví, že šance na vyslovení nedůvěry cestou poslaneckého hlasování se rovná nule. Nicméně do své bývalé strany si rád a asi i s chutí rýpne. Ví, co činí? Ale ano, shání body pro sebe! Je to tak v pořádku. Jde o politickou soutěž. Ale i tu by mohl hrát Jiří Paroubek bez podrazů. Kdyby si totiž kritizovanou petici (viz: http://www.cssd.cz/data/files/peticni-arch.pdf) opravdu přečetl, našel by tam i toto: Podporuji (tím je myšlen občan, který petici podepíše) rovněž vyvolání hlasování o nedůvěře vládě v případě, že Nečasova vláda neustoupí od prosazení důchodové reformy, založené na tunelování státního průběžného systému.

Tak asi tak.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

lenka-vaskova

To jsem ráda, pane haškombudsmane.

lenka-vaskova

Pane Dubo, omlouvám se a padám z funkcí Michala Haška na zadek.

Mimochodem - Nebyl to náhodou pan mnohofunkčník Hašek, kdo kritizoval Davida Ratha, že si nechal poslanecký mandát, ač byl zvolen hejtmanem? Prý to nebude stíhat. Takže Vás ještě opravím: Michal Hašek je: hejtman Jihomoravského kraje, 1. místopředseda ČSSD, šéf Asociace krajů ČR, stínový ministr zemědělství a kdo ví, co ještě. Máte pravdu, není to žádný hej(tman) po(slanec)čkej...

petr-meduna

Milý pane Dubo, směřoval jste svůj ironický komentář na jiného komentátora, ale proč by nový politický subjekt na levé straně spektra nemohl uspět? Co jsem viděl průzkumy, nedopadlo to přeci špatně. 3% rozhodnutých voličů, pětina o tom uvažuje a z ČSSD dokonce 40% voličů. Na stranu, která ještě nevznikla a nemá program to přeci není vůbec špatný výsledek. Žádné národně sociální tsunami neočekávám, ale proč tento projekt hned ironizujete? Znáte snad už program? Četl jsem programové dokumenty publikované na tomto webu a nemyslím, že jsou špatné. Naopak. Prostě alternativa za ČSSD a KSČM. Politika je soutěž, proč tedy rovnou dávat červenou kartu hráči, který se ještě pořádně neukázal? Sociální demokracie je v současné době paralyzována vnitrostranickými hádkami. Akceschopná možná bude až po dalším sjezdu, tedy jinak řečeno, až se zbaví jak Sobotky, tak Haška.

lenka-vaskova

Pane Dubo, nevím, proč mluvíte zrovna o panu Haškovi, který je na půdě sněmovny pouhým poslancem. Nicméně myslíte, že petice není blamáž? Ok - podepíše ji třeba 50 tisíc lidí, 100 tisíc, milion - pak bude hlasování o nedůvěře, které bude stejnou blamáží, jaká by se odehrála v těchto dnech... Kde je nějaká změna?

martin-stanek

Pane Sedláčku, dovolte, abych Vám připomněl, že ČSSD ve volbách získala 1 155 267 hlasů. To tak málo důvěřuje svým voličům, že potřebuje ještě petici? Je to jen chabé přiznání, že je vedení strany neschopné jakékoliv akce...

1rytir

Vážená paní Vašková, pane Staňku. Omlouvám se, ale pan Paroubek opravdu není nekritizovatelný bůh. Pozastavil jsem se nad tím, že si nedokázal ani přečíst kriizovanou petici, protože jinak by v ní  onu zmínku o vyslovení nedůvěry vládě našel. Je mi líto, že nechápete, že iniciování vyslovení nedůvěry vládě podložené mnoha tisíci podpisy voličů má zcela jinou váhu, než totéž, podloženo hlasy několika desítek poslanců.  Pokud mi máte nza zlé zveřejnění odkazů z webu ČSSD, pak se omlouvám, ale kdybych totéž našel jinde, třeba bych použil i jiný zdroj. Věčné nářky, že se opozice nechová podle představ několika zdejších přispěvovatelů  může být sice relevantní, ale ještě jsem od těchto lidí nečetl recept, jak by se tedy opozice, ctící ústavní pořáek a pravidla parlamentní demokracie chovat tedy měla. Ona opravdu mnoho jiných nástrojů nemá. Jiná věc je, co mohou a měli by udělat lidé. Třeba to, že se pod onu petici alespoň podepíší a mnohatisícovou silou hlasů vyjádří to,co si opravdu myslí.

lenka-vaskova

Nevím, o jakých podrazech to mluvíte. Co jsem pochopila, Jiří Paroubek kritizoval petiční akci jako takovou, nikoliv její obsah. Kdo tedy sbírá body? Jiří Paroubek nebo ČSSD? Myslím, že ČSSD - jejich akce "Mluvte nám do toho!" a teď tahle petice. Celé to na mě působí dojmem: "Poraďte, co máme dělat!" Takto se ale strana nechová. Strana, která vyhrála volby! Je to zbabělost. Je zřejmé, že i kdyby se opozice rozkrájela, vládu neshodí. S peticí nebo bez. Je to jedno.

Opozice má právo na schůzi k nedůvěře vládě, proč to neudělá už nyní? Čeká na podpisy občanů? Co je to za logiku, pane Sedláčku? Myslíte si, že když se pod petici podepíšete, řekne si Nečas s Kalouskem: "Hele, už i ten Petr Sedláček, asi bychom měli vládu položit, Mirku." Směšné...

martin-stanek

Pane Sedláčku, nevím, co si o Vašem článku myslet. Kritika Jiřího Paroubka (s použitím téměř stejných slov, jaké používají představitelé ČSSD) a ještě hned několik odkazů na jejich stránky. Evidentně to neděláte jen z dobré vůle...

Pokud mluvíte o okopávání kotníků, tak je to jako "zloděj křičí, chyťte zloděje". Jen si klidně okopávejte. A nezapomeňte se podepsat pod petici!:-)