Oldřich Průša: Do brady

herman klobouk
28.10.2016 09:35
Tento text nijak nehodnotí osobnost pana Bradyho. Přeje mu hodně zdraví a štěstí. Pana ministra Hermana (KDU-ČSL) pak článek hodnotí jako ministerské funkce nehodného.

K tomu příhodný citát:

… „Večer dostali (Katz a Švejk) návštěvu nábožného polního kuráta…“(str.185).

… „Nábožnému polnímu kurátu udělaly se mžitky před očima a vzpamatoval se novým koňakem, který mu vstoupil do hlavy

Mžouraje očima, otázal se Katze: „Vy nevěříte v neposkvrněné početí panny Marie, nevěříte, že palec sv. Jana Křtitele, který se chrání u piaristů, je pravý? Věříte vůbec v pána boha? A když nevěříte, proč jste polním kurátem?“

„Pane kolego,“ odpověděl Katz, plácaje ho důvěrně po zádech, „dokud stát neuzná za dobré, že vojáci, než jdou umřít do bitvy, nepotřebují na to požehnání boží, je polní kurátství slušně honorovaným zaměstnáním, při kterém se člověk nepředře.“ (str. 188), Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Díl první, vydání patnácté, v Práci druhé, tisk 15. 9. 1951, kapitola 12 - Náboženská debata).

Jenom pro shrnutí. V pátek Majdan nezačíná, drazí spoluobčané. Sleduje přenos ČT z Hradu. Snad se letos povede lépe než ten loňský. ČT přinesou zajisté i záběry z „truc podniků“, na kterých se budou muset účastníci „chytat za nos.“

Úder prezidentem a jeho kanceláří na pana Bradyho neuspěl. Tedy snad až příště, chlapci, co spolu piklíte, pokus o úder prezidentovi do brady? Připravujete si se svými kumpány na později i úder hlavě státu na solar?

A furt se budou divit, že to nestačí a stačit nebude. A paní Nulandová a spol. nikde.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) navrhl pana Bradyho na vyznamenání. Příbuzenský vztah zřejmě nezmínil. Jeho příbuzný, po přežití nacistických koncentračních táborů, opustil Československo, a šíří myšlenky směřující proti nacistické německé politice, holocaustu atd. na přednáškách po světě.

Druhý příbuzný, tedy Daniel Herman – člen koaliční vlády ČR (za KDU-ČSL) zdá se, poněkud překračuje mantinely dané koncepcí zahraniční politiky ČR. V Norimberku se letos „vyznamenal“ účastí, jako první člen vlády, na sudetoněmeckém srazu v Norimberku a v němčině pozdravil odsunutce a jejich potomky. Vyjádřil lítost nad excesy, které provázely poválečný odsun Němců. Jak takové chování příbuzných nazvat? Možná spoluprotibojovníci. Letos vyznamenání panu Bradymu, příště D. Hermanovi? A mohlo to být pod střechou.

Proti koncepci a směru vládní politiky přijal D. Herman jako ministr tibetského Dalajlámu, byv předem upozorňován, že takový krok je nevhodný a proti politice vlády, jejímž je členem.

Daniel Herman byl v roce 1989 vysvěcen na kněze. Po necelém roce v duchovní službě se na jaře 1990 stal sekretářem Miloslava Vlka. V letech 1996–2005 byl mluvčím České biskupské konference, tedy v době, kdy primasem českým byl Miloslav Vlk. Blesková kariéra, že. Ovšem, člověk, který opustí kněžskou službu kvůli milence, stává se zcela nedůvěryhodným. Tak šup s ním tehdy do ÚSTRu.

Tzv. aféru dorazilo prohlášení kanadského velvyslanectví v Praze a českého velvyslanectví v Ottavě, které žádný dopis o případném vyznamenání kanadského občana a vyžádání souhlasu kanadské vlády neobdržela.

Jeden proti politické korektnosti:

V základní škole při výuce zoologie se učitelka ptá:

Děti jak se říká výkalu koně? Maruška odpovídá – kobylinec.

A výkalu krávy? Frantík říká – kravinec.

Pepíček se přihlásí s dotazem: A u lidí je to lidovec?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

Bizarnější průběh (ne)vyznamenání (ve jménu demokracie, jak stále dokola opakoval ten pán z Kanady) se  v naší zemi a myslím, že snad i ve světě ještě neodehrál.  A to nikoli z důvodu nejasností a protichůdných tvrzení všech aktérů, které předcházely konečnému verdiktu prezidenta vyznamenání dotyčnému neudělit, ale proto, co se dělo následně. 

novotny

Pokud přiletěl z Kanady stařík jen tak, nazdařbůh, jeho problém, asi chtěl jen navštívit svého synovce, nebo se podívat do rodného města - tak nechápu, proč ho různé instituce začaly neprodleně hromadně vyznamenávat kdejakými metály. To mi připadá konspirativní, jakoby předem připravené provokace a výživný pokrm pro novináře a lstivá propaganda pro hloupější občany. Také ta jeho páteční účast na Staromáku tak nějak zapadala do jakoby již připraveného programu uražených stran, kterým již jaksi odzvonila hrana.

stvan

Antoníne.  Vrabci na střeše štěbetají, že má pan Brady i náš pas a v takovém případě možná není nutná schvalovací procedury vlády Kanady...

stvan

Myslím si, že starému pánovi podsouváte konspirace, kterých by, doufám, nebyl schopen...Ono je také možné, že si letenku koupil po telefonátu s Forejtem, že vyznamenán bude a pokud ji neměl pojištěnou proti stornu, tak letěl...

 

novotny

Trochu mi to připomíná klasický film Anton Špelec Ostrostřelec. Asi to musí být velice stresové, když čekáte na vyznamenání a nedostane se na vás. Přiletět si ale pro medaili až z Kanady bez pozvání hovoří, opatrně řečeno, o již mírné vypatlanosti jinak čilého staříka, který má za sebou hrůzné zážitky z pobytu v koncentračních táborech.

novotny

Horáček for prezident.

stvan

Nejsem si jist, zda někdo jiný než hlavní protagonisté může tvrdit, že ví přesně jak to bylo. Při vší úctě. Pokud to neuvidím černé na bílém, pak je to dobře napsané cucání z prstu. Nejsem ani na jedné straně což dokazuji tím, že si netroufnu tvrdit jak to skutečně bylo.

antoninsebek

NEMÁM NIC PROTI PANU BRADYMU, TOTO JE KAUZA HERMAN.

CITUJI ČLÁNEK Z WEBU NEVIDITELNÝ PES: 

".. stačilo provést dva telefonáty, aby se zjistila pravda. První krok učinila Česká tisková kancelář, která se dotázala velvyslanectví Kanady, jejíž občanství má Jiří Brady. Kanadská ambasáda jí ústy svého mluvčího Michaela Vlčka sdělila, že nedostala žádnou informaci o tom, že by pan Brady měl dostat české státní vyznamenání.

Nedosti na tom – na rozdíl od tzv. seriozních, mainstreamových médií (včetně České televize a Českého rozhlasu) napadlo jediné Parlamentní listy, že místo prázdných spekulací by bylo vhodné tuto informaci doplnit i jinak. Proto se v redakci PL podívali na web kanadského ministerstva zahraničí, kde nalezli tyto věty:

„Jakákoli vláda Společenství (Commonwealth) či vláda cizí, chce-li udělit ocenění, dekorovat či udělit medaili občanu Kanady, musí nejprve získat souhlas od kanadské vlády. Společenství či cizí vlády, které chtějí udělit řády, medaile či dekorovat kanadské občany, předloží své návrhy vládě Kanady prostřednictvím své diplomatické mise v Kanadě.“

 Protože ve věci udělení státního vyznamenání panu Bradymu by náš stát musel požádat o svolení vládu Kanady skrze naše zastupitelství, redakce PL se obrátila na české velvyslanectví v Kanadě. Odpověď přišla z našeho ministerstva zahraničních věcí, jehož tisková mluvčí sdělila:

„Na naši ambasádu v Ottawě se nikdo se žádnou takovou prosbou neobrátil.“

Tečka, punctum, hotovo. Jelikož taková akce by musela proběhnout dlouho před návštěvou dalajlámy, netřeba dále spekulovat. V prezidentské kanceláři o vyznamenání pana Bradyho v tomto roce neuvažovali. A že panu Hermanovi někdo něco říkal nebo panu Bradymu někdo telefonoval, je v celé záležitosti zcela irelevantní.

Objevila se i námitka, že státní vyznamenání údajně může prezident udělit Čechovi s dvojím občanstvím i bez toho, že by požádal cizí vládu o souhlasu, udělí-li mu je jako Čechovi. Není to pravda, ale i v tomto případě by se celá záležitost jevila jako vykonstruovaná - pan Brady totiž nedostal písemné vyrozumění o udělení státního vyznamenání. A protože by muselo být odesláno do Kanady ještě před tím, než došlo ke schůzce ministra Hermana s dalajlámou, ani tato verze „vyškrtnutí“ ze seznamu vyznamenaných neobstojí.

Nyní by se měl pana Hermana premiér Bohuslav Sobotka zeptat, zda celou „kauzu“ rozvířil z vlastní neznalosti, nebo jako intriku proti prezidentovi České republiky. A zda tak konal sám za sebe, nebo na něčí popud. Každopádně je na zvážení předsedy vlády, zda je Daniel Herman skutečně tou nejvhodnější osobou, která by měla zastávat post ministra ve vládě České republiky."

 

Jiří Wagner

http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-hermanova-hloupost-nebo-intrika-fge-/p_politika.aspx?c=A161026_231401_p_politika_wag