Oleg Gubin: Rádoby experti na uprchlickou krizi zklamali

obrazek
31.8.2015 09:15
Se zájmem jsem očekával, jak divácky v České televizi vyznějí avizované Otázky Václava Moravce v novém formátu. Studio v žižkovské televizní věži je mimořádně vhodné a skýtá zajímavé možnosti i pro kamerové záběry. Premiérová obsahová náplň byla velmi aktuální: uprchlická krize, začátek školního roku. Ale zatímco dámy z oblasti školství – ministryně Kateřina Valachová a její stínový protějšek z řad KSČM Gabriela Hubáčková – se svého úkolu zhostily na vysoké odborné úrovni, rádoby „experti“ na uprchlickou krizi jednoznačně zklamali.

Téma školství přišlo na pořad až jako druhé a zmíním je jen stručně. Byl jsem velmi překvapen konstatováním, že v úřadu ministra se od listopadu 1989 vystřídalo 17 (!) osob. Ministryně Valachová již dříve sdělila, že bude prosazovat povinnou desetiletou školní docházku včetně povinné poslední předškolní třídy v mateřince. Čeká ji náročný úkol získat od ministra financí prostředky na průměrně tříprocentní zvýšení platů učitelům a prosadit navýšení regionálních kapacit v mateřských školách.

Jako první otevřel Václav Moravec téma uprchlické krize. Hosté byli ohlášeni předem: Pavel Telička, někdejší eurokomisař a současný europoslanec za ANO a Alexandr Vondra z ODS, někdejší ministr obrany v pravicových vládách, neúspěšný kandidát v senátních volbách v říjnu 2012. Kdo v České televizi rozhodl o pozvání těchto „odborníků“?

Andrej Babiš, šéf hnutí ANO, neoplývá ve svém hnutí odborníky na zahraniční politiku. Po Pavlu Teličkovi sáhl spíše z nouze. Telička se mu odvděčil nechutným a podlézavým vystoupením na sjezdu ANO letos v únoru. V tomto duchu pokračoval i v Otázkách. Když Moravec zmínil Sobotkou i Bělobrádkem kritizované Babišovo populistické vystoupení na téma „…před uprchlíky je třeba zavřít Schengen“, Telička jen nesměle přitakal, že Babiš se přece nemýlí…

Další host premiérových Otázek je znám spíše pod přezdívkou Alexandr ProMoPro Vondra. Ona přezdívka je z doby, kdy firma ProMoPro zajišťovala mediální přenosy ze zasedání Mezinárodního měnového fondu. Vondra byl ministrem obrany a firma byla v gesci jeho ministerstva. Služby firmy byly předraženy téměř o 40 milionů Kč, které zmizely na soukromých účtech. Policie vše vyšetřovala, Vondra však byl vyslýchán pouze jako svědek. Prý o ničem nevěděl a nad věcí se tiše zavřela voda.

K uprchlické krizi toho Vondra mnoho neřekl. Na dané téma bych věděl o řadě vhodnějších hostů.

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.