Ondřej Fibich: Babišovy spálené regiony (o EET)

obrazek
5.3.2017 11:27
Ondřej Fibich, stánkář a básník, člen Mezinárodního PEN klubu, spolunositel ceny UNESCO Paměť světa, účastník III. odboje: První část je o nemožnosti komisního prodeje a co to má za důsledky, druhá část je v článku linkovaném.

"Babišovy spálené regiony aneb Charta 2017

V souvislosti s postupným totálním zaváděním elektronické evidence se objevuje její fatální dopad na kulturu a tvořivost regionů. Od roku 1989 úžasně nastartovala drobná kreativní podnikavost obyčejných lidí. Skrze zajímavé a pestré akce i nevšední výrobky se utvořilo společenství lidí, kteří nabízejí svůj um v regionu svého bydliště či v krajině svého srdce. Od podomácku vyráběných šperků, přes ručně šité hračky až po keramiku a další různorodé výrobky tvůrci obohacovali nabídku v hotelích, restauracích, informačních centrech, regionálních a obecních muzeích, u dalších prodejců a všude, kam vkročí noha zvídavého turisty, návštěvníka historických pozoruhodností či milovníka nečekaných zážitků. Na to konto se vytvořila síť značek Regionálních produktů, na které mohli být všichni hrdí – jmenujme u nás třeba značky Šumava nebo Prácheňsko. Troufám si tvrdit, že tito kreativní lidé vytvořili jakousi vlídnou rodinu a také trochu estetickou nátlakovou skupinu, která na všemožných trzích zvedala nebetyčně uměleckou a řemeslnou úroveň nabízeného zboží. Hrdě se hlásím k těmto ,,světským” 21. století, kteří blahodárně ukazují, na co můžeme být my Češi hrdí a co jsou naše rozvíjené tradice. Mezi mé kolegyně a kolegy patřily ženy na mateřské, invalidní důchodci zvyšující si finanční důstojnost svého postavení, milovníci a pěstovatelé dávných uměleckých řemesel, lidé, kteří považují tvorbu za životní styl atd. Ti všichni tvořili se zákazníky nevídané společenství pohody, svobody a krásy. Tato drobná práce tisíců šikovných rukou a novátorských mozků, o láskyplném zaujetí nemluvě, byla nyní naprosto brutálně zlikvidována. Zavedení EET totiž málokdo z nich přežije.
Řeknu k tomu pár praktických zážitků z posledních dnů. Kdo z drobných zprostředkovatelů nechce zavést EET, musí přestat prodávat zboží jiných dodavatelů. Takže absolutní ochuzení sortimentu! Absolutní snížení tržeb výrobců!! Což můžete být živi jen ze stánku, který je jen sezónní možností, aniž by vaše výrobky ještě prodávali přátelé, příznivci či další subjekty?!! Což si může nějaká malá šumavská víska pořizovat několik registračních pokladen? Tam přeci jde o každou korunu! Což může uživit nákup a provoz tří pokladen kolegyně, která má po Šumavě tři krámečky? No, musí dvě nadbytečné zrušit. A zase další místa zmrtví. Nyní nedělám nic jiného, že jezdím pro vrácené zboží z různých míst, která končí. Nový systém ani v našem případě neumožňuje komisní prodej. Jen prodej již nakoupeného zboží. Tedy, kdo si riskne dnes nakoupit široký sortiment? To bude jen škudlení.
Zkrátka, ministr a oligarcha Babiš, který již pozemkově skoupil půl Šumavy včetně významných zemědělsko-výrobních celků, srovnal svůj terén do podoby občanské a tvůrčí pouště.
Proto vyzývám všechny, kterých se tato situace týká, aby rozhodli ve volbách, jestli potřebujeme takovéto ničení lidských a tvůrčích hodnot. Jestli se vzdáme tradic, sousedských vztahů a světa, který může být tak přívětivý a zajímavý především pro naše děti a vnoučata. Řekněte Ano NE!!!
Vyzývám všechny organizace, které uděluji certifikáty regionálních výrobků, aby se sdružily do velkého apelu na poslance, neboť páně Babišovým experimentem vlastně tato struktura LAG a MAS ztrácí své opodstatnění.
Vyzývám též všechny kolegy ručních výrobků, aby zorganizovali petici, mířící též do parlamentu. Z nás, kteří stojíme v zimě v dešti za svými stánky, nikdo nejezdí na dovolenou na Havaj a jsme vděčni za každou prodanou knížku, vinutou perlu či domácí bochníček sýra.
Považuji politika Babiše za největší nebezpečí pro obyčejné lidi. Je to skutečný zárodek diktátora kříženého s monopolním kapitalistou. Šumava se již jednou vylidnila, a jaké následky neseme dodnes!!! Nyní má být tato krásná a inspirativní krajina hrobem lidské kreativity, důstojnosti a tradiční pestrosti lidského konání.
Prosím tedy všechny lidi dobré vůle o rozšiřování těchto myšlenek, které by měly vést ke zrušení či rozumné změně tohoto stavu, do kterého nás uvrhla politika absolutní nadvlády nad našimi životy.
Ondřej Fibich

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ondřej_Fibich

*****

Zlata Maděričová:"Konečně jsem pochopila k čemu je dobré EET. Zlikvidovat venkov a drobné řemesla a pak je dotovat, takže rozhodovat komu dáme a komu nedáme, takže jen krádež za bílého dne a pak mít svoj zdroj se kterého se partajím bude dobře krást. Hnus."

*****

Celé připomínkové řízení k zákonu o EET neproběhlo (Babiš si prosadil svým nátlakem na koalici toto řízení stopnout) - a toto jsou důsledky. Myslím, že my nemáme problém s příliš velkým parlamentem, jestliže by byly vypořádány připomínky a bylo se zákonem naloženo, jak zasluhuje, znamenalo by to, že máme parlament velký akorát. Jen že to zákonodárné konání, totiž příprava zákonů, není dostyatečně jakostní, aby se s ní příměřeně velký parlament mohl vypořádat v krátké době. Máme možnost toto sledovt v případě každého zákona, kde jde o něco volebně podstatného, ale při bližším pohledu věřím, že bychom tyto závady na zákonodárném konání shledali vždy, či téměř vždy.

****

Připomeňme si: Babiš navrhl vyjmout z EET živnostníky s tržbami do 250 000 Kč,. Tržba není zisk, ve skutečnosti se jedná jen o lidi, kteří by měli hrubou mzdu okolo minimální mzdy či pod. 

Doporučuji k EET: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/david-horak-cesti-novinari-o-eet a z mého blogu "ZAsuté právní povědomí a dovednosti I": "Významným gentrifikačním faktorem je i EET. Nejde jen o levné nálevny většinou na vesnicích a stánky s občerstvenm. suvenýry a lístky na zřícveninách bez signálu, jež  nejsou určeny k tvorbě zisku, ale k opravám zříceniny, , ale také ten pán, co na tržišti prodával třešně z vlastní produkce jako když bičem mrská, si kvůliu ztrojnásob ení času na jednoho zákazníka bude muset najmout ještě dva prodavače, ještě dva stánky, ještě dvě váhy a ještě dvě buzerkasy a třešně výrazně podraží. Dost dobře nemůže nechat úrodu shnít. A jak budou postupovat v té lesní osvěžovně bez obsluhy, kde platí každý sám do kasičky dobrovolně?" Další  postiženou horentní pokutou může být prozovovna - "obchůdek" "přines, co chceš, odnes si , co chceš!" provozovaný  nedávno tuším na Žižkově. Radomil Bábek "Daňovému úniku převlečenému za nákup korunových dluhopisů nehrozí nic."

6.3.2017 "Tak takhle dnes vypadá Zelný trh v Brně ,po zavedení eet.! Jak smutné. Tolik roků vše fungovalo a po příchodu Babiše jsou tu pouhého dva stánky,. Je jak atomová bomba, všechno co za něco stálo tak zanikne! Děkujeme pane Bureš! ! Opravdu jste borec,borec na konec!! Brněnská Drožka - www.brnoservis.cz

12.3. Babiš poprvé přžnal, že EET je ztrátové: http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/16912-andrej-babis-oficialne-priznal-ze-eet-je-ztratova-zalezitost-naklady-jsou-vyssi-nez-se-podari-vybrat.aspx 

Doporučuji: http://forum24.cz/libor-uhlik-babis-chce-pomoci-eet-zlikvidovat-svobodu-farmarskych-a-remeslnych-trhu/

Roman Svoboda se na to mrknul chronologicky:
Ministr financí to s čísly opravdu umí...
- podzim 2012: "200 miliard nezaplacaných daní leží na zemi, stačí je zvednout..."
- podzim 2016: "Vybereme 18 miliard ročně navíc, třeba na platy zdravotníků a vybavení 18 nemocnic nebo 140 škol a školek nebo 280 kilometrů modernizovaných železnic nebo pětistovka měsíčně navíc důchodcům nebo 900 dětských hřišť nebo 2700 hasičských aut nebo 4500 měsíčně navíc pro učitele..."
- 1.března 2017: "Systém EET běží bez problémů, odhady MF ČR nyní hovoří o tom, že bychom ročně měli získat 4 miliardy korun..."
- podzim 2017: "???"

http://ekonomika.idnes.cz/eet-druha-vlna-online-reportaz-dza-/ekonomika.aspx?c=A170228_163311_ekonomika_rts

https://www.lajkit.cz/zpravy/item/1175-andrej-babis-oficialne-priznal-ze-eet-je-ztratova-zalezitost-naklady-jsou-vyssi-nez-se-podari-vybrat

Lidka Arwenka:"Já dneska zjistila, že když budou děti chtít pomoci prodejem svých výrobků Misiím, tak musí založit živnost a při prodeji použít EET."

A ještě další škupině zkomplikuje EET život - hudebníkům - nemluvě o ostatních umělcích! : https://www.jihoceskykalendar.cz/cs-cz/travel/detail/1347/eet-zkomplikuje-kulturni-vyziti

6.4.2017: http://echo24.cz/a/wzdjs/stankari-kvuli-eet-konci-farmarske-trhy-uz-nekde-ani-nezacaly#bYx2phMJzKg2Zl2J.01

9.4.2017: http://domazlicky.denik.cz/podnikani/start-eet-zarizl-domazlicke-trhy-i-havlovicky-obchod-20170302.html

11.4.2017 Propad počtu prodejců hlásí i další farmářské trhy: http://zpravy.idnes.cz/trhy-eet-stankari-ubytek-0xb-/domaci.aspx?c=A170403_200721_domaci_cen

o EET s Xindlem X: https://www.youtube.com/watch?v=vltdBRZeRVk

František Tomášek: "Nikdo nechce po zbohatlících vspšeho druhu, aby pochopili že když si venkovský důchodce potřeboval prodat jednou za rok přebytek ovoce, zeleniny brambor medu atd, tak dal ceduli k silnici nebo došel na trh do města a to nesmí. Pod pokutou až 50000! Jen nechápu křiváctví těch, kteří se zbavili konkurence a tváří se, že konečně Babiš zlikvidoval ty zloděje . Kdyby se s tím alespoň nechlubili! Nebo si myslíze, že je normalní aby celý rok všichni platili p4ipojení k internetu, kupovali kasy, platili servis a dotovali to z mizerného důchodu, když ani tolik neutrží? A myslíte, že je lepší když ty přebytky vyhodí a vy ty tuny chybějící na trhu dovezete? Je to ostuda, co vyvádíte!"

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

     Stádní občané klíči cinkali proti jakési komunistické totalitě a nyní blahořečí zavedení koblihově oligarchistické totality skutečné. První jsou na řadě k likvidaci drobní živnostníci a kdo bude následovat další. Vítejme v Babištánu.