Opatření hl.m. Prahy pro bezdomovce tuto zimu

obrazek
26.11.2019 16:36
Tisková zpráva. Prosím, informujte se, kolik těch míst na noclehárnách skutečně mají, je to 5% skutečně potřebného!!! Vedoucí terénních pracovníků loni odpověděl, že lidí v terénu mají hodně a kapacity pro ubytování jsou dvě na Spořilově pro 140 a 96 míst otevřené od 20:30 do 9:30, pak tu je loď Hermes s 250 místy a kapacita Na Vackově, Praha 3 s 80 místy a dále Naděje s 80 místy a Armáda spásy také s počtem míst v desítkách, max. stovkách - ale ty se platí. Čili na reálných 10-15 000 lidí v Praze na ulici má magistrát maximálně 1000 míst v nelidských, odporných noclehárnách. Je to naprosto nedostačující. Propagaci dělám, aby nedostatečný počet míst vyšel tuto zimu najevo a stal se zřejmým i pro magistrát! Na obrázku bezdomovec demokraticky popravený mrazem u nás na Vinohradech minulou zimu, všimněte si v sáčku slupek od mandarinek bez fronty. Paní sociální radní Johnová netuší, že bezdomovci mají právo na přístřeší i přes den a v létě, nejen v noci v zimě.

Tisková zpráva

Zimní opatření pro lidi bez domova letos pomohou i lidem se psy

V neděli 1. prosince 2019 startují zimní opatření pomáhající lidem bez domova přečkat mrazivé počasí. Hlavní město letos připravilo možnost přenocovat v teple také pro lidi se psy, které dříve noclehárny odmítaly. Připravená je také větší pomoc pro lidi bez domova se zdravotními komplikacemi. Společně se sociálními službami se jako každý rok na zimních opatřeních podílejí strážníci.

„Lidé bez domova, kteří chtěli se svými psy zůstat, dlouhodobě ze systému pomoci vypadávali a byli velmi vážně ohrožení nočními mrazy. Proto od letoška budou na noclehárnách ve vybraných prostorech k dispozici i pelechy a venku zimní kotce. V pohotovosti také zůstávají každou noc strážníci městské policie, kteří vytipovávají místa, kde by mohli venku zůstávat lidé bez domova, a nabízejí jim odvoz terénním týmem sociálních pracovníků. Je velmi důležité, aby pomoc uměli přivolat také běžní Pražané, proto budeme distribuovat patero jednoduchých návodů,“ řekla radní pro sociální politiku Milena Johnová.

Pokud si Pražané všimnou člověka bez domova, kterému by mohlo hrozit umrznutí, je třeba volat na linku Městské policie 156. Strážníci jsou pro takové situace vyškolení, dorazí na místo a nabídnou potřebnému člověku pomoc. Pokud projeví zájem, informují strážníci dispečink Centra sociálních služeb Praha, který komunikuje s dalšími týmy a zajistí převoz do některé ze zimních nocleháren s volnou kapacitou.

Kapacity jsou v pražských noclehárnách dostatečné a v případě mimořádných mrazů jsou vytipována další místa, kde se mohou operativně postavit provizorní vytápěné stany s dalšími lůžky. Pomoc letos snadněji dostanou také lidé se zdravotními komplikacemi, pro které je nově zajištěna možnost ubytování v azylovém domě s ošetřovatelskou péčí nebo na specializované ubytovně.

„Strážníci během chladných dnů aktivně nabízejí lidem bez domova informace, kde se denní centra a noclehárny nacházejí. Ve zvýšené míře také dohlížejí na veřejný pořádek v okolí denních center a nocleháren a jsou v kontaktu s provozovateli těchto zařízení pro případ jakékoli mimořádné události,“ popsal náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.

Zimní opatření, která kvůli riziku příchodu prvních nočních mrazů začala zčásti již v listopadu, se naplno spustí 1. prosince 2019 a potrvají do konce března.

Jak pomoci lidem bez domova během zimy?

Nenechte nikoho umrznout. Potkáte-li v mrazu na ulici nebo v parku někoho, kdo nemá kam jít, volejte linku 156 městské policie. Strážníci jsou zapojeni do humanitárních opatření, přijedou a ve spolupráci se sociálními pracovníky lidem nabídnou nocleh v teple.

Darujte oblečení. Přinést spodní prádlo, boty, kabáty a další oblečení můžete do některé z poboček organizací, které poskytují služby lidem bez domova – Centra sociálních služeb Praha, Naděje, Armády spásy, Arcidiecézní charity Praha a dalších.

Přispějte finančně. Podpořit pomoc lidem bez domova můžete také libovolnou finanční částkou poukázanou ve prospěch některé z organizací.

Zapojte se jako dobrovolníci. Kontaktovat můžete Český červený kříž Praha 1 nebo jinou organizaci, u které byste chtěli pomáhat.

Zjistěte si víc. Detaily o zimních opatřeních pro lidi bez domova vám rádi vysvětlí na ředitelství Centra sociálních služeb Praha.

 

 

 

Naděje, pobočka Praha: 

Snažíme se zabránit umrznutí lidí bez domova. 1. 12. zahájíme zimní pomoc v Praze, Libereckém, Středočeském a Ústeckém kraji.Poprvé v historii zimních opatření Magistrátu hl. m. Prahy otevřeme ubytovnu pro lidi bez domova s handicapem.Na ulici přibývá starých, nemocných a handicapovaných lidí, proto jsme na zimu „bojovali“ za celodenní zařízení. Noční služby začnou pro naše terénní pracovníky, kteří vyhledávají ohrožené lidi tam, kde přežívají - i v okrajových částech měst. V případě dlouhodobých mrazů vyhlásíme i krizová místa nad rámec naší kapacity.

Ministerstvo vnitr a policie přiznaly, že neexistuje žádná evidence počtu zemřelých na ulici. 

13.12.2019 pořádá Nový prostor, tiskovina distribuovaná výhradně bezdomovci, Homeless ples na Žofíně, více informací zde: http://novyprostor.cz/ples?fbclid=IwAR3mQ26ztU8LaVv8LixQPEvbUeI6iXm_8qu6ZIZIV2S2QiHMnqDywek5sDo

3.12.2019 Ivan Neuhort: "Minulou zimu mi MPSV vedoucí právního odboru sdělila,že zadržení třetiny životního minima je podle zákona.ČSSZ všek zadrželi celý dúchod od prosince do března a stejně jsem přežil.Nebylo to snadné a trpěl jsem ale vydržel.Najde se někdo kdo by múj rekord překonal?To v 68 letech a o berlích. No abych prý sledoval přírodu si dělali legraci.Vúbec se se mnou nebaví když dúchod zadrží a musím se dovolávat přez ministerstvo. Dúchod a mnohdy veškeré existenční možnosti zadržují,protože šikanují mou rodinu od 1968.Zdegradovali tehdy otce a provádí cílenou perzekuci.To ale nikdo nesmí vyšetřovat.Nejsem jediný, který má umrznout na ulici bez pomoci."

7.12.2019 Před lety s tím začali v Německu, nyní je to i v Polsku - autobus pro bezdomovce, kde je možné se ohřát i dostat čaj nebo instantní polévku, kdo najde bezdomovce, zavolá na policii a udá místo, kam má autobus zajet: https://warszawa.naszemiasto.pl/autobus-dla-osob-bezdomnych-ponownie-wyjechal-na-ulice/ar/c1-7424358?utm_source=facebook.com&utm_medium=dzieje_sie_w_warszawie&utm_content=wiadomosci&utm_campaign=autobus-dla-osob-bezdomnych-ponownie-wyjechal-na-ulice&fbclid=IwAR2W2V8Ki9T5kVBbKZUhiWd5GX4ldWJjOLWxNSwxdD8hJXR0sLMSFyp7R8c 

15.12.2019 Iv Brně si mohou bezdomovci přivést donoclehárny psy: https://zpravyzmoravy.cz/bezdomovci-v-brne-si-do-nocleharen-mohou-nove-privest-i-sve-psy/?

Bohužel nepadlo vyhazování bezdomvoců na mráz přes den. 3.1.2020 poprvé některé mrzáky nevyženou přes den na mráz, to se mají čím chlubit, když jim to došlo po dvaceti letech! - ale jen mezi 1.12. a 31.3. počet volných míst neuveden! cena také ne. https://temata.rozhlas.cz/lide-bez-domova-s-hendikepem-mohou-v-nasi-metropoli-poprve-travit-zimu-v-8130465

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: bezdomovec, bezdomovectví

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.