Ovládne ukrajinskou Národní gardu Pravý sektor, bandité jako Muzyčko a extrémisté typu Jaroše?

pravysektor
27.3.2014 14:48
Případ smrti jednoho z vůdců ukrajinského Pravého sektoru Oleksandra Muzyčka je velmi znepokojující zprávou o stavu bezpečnosti v této zemi. Na jednu stranu je sice potěšitelné, že i nové vedení ministerstva vnitra jde proti banditismu bez ohledu na „zásluhy“ z Majdanu a Hrušovského ulice. Nevíme však, nakolik je Pravý sektor zamořen podobnými bandity a zda takových Muzyčků není více. Zprávy, že skupiny Pravého sektoru zneužívají jistého bezpečnostního vakua k politickému terorismu i sprostému banditismu z Ukrajiny přicházejí.

Nejnebezpečnějším je ale možnost, že takovéto elementy proniknou do bezpečnostních struktur. Nejde jen o to, že lídr Pravého sektoru Dmytro Jaroš je zástupcem šéfa Rady národní bezpečnosti a obrany Andrije Parubije. Ukrajinský parlament totiž schválil vznik Národní gardy, která by měla chránit státní hranice a bojovat s terorismem. Formace v počtu 60 tisíc mužů by měla být vytvořena z vojáků loajálních novému režimu a příslušníků bojůvek z euromajdanu. Právě tady hráli rozhodující roli kádry Pravého sektoru. Jedním z takových byl i Muzyčko.

Do Národní gardy volá mladé muže plakát, na kterém je muž v uniformě a s páskou v barvách ukrajinské vlajky na levé paži. Asociace s plakátem zvoucím do řad ukrajinské dobrovolnické divize SS Halič je sice asi nadnesená, ale podobná sugestivnost ji vyvolává. Dmytro Jaroš konečně za neonacistu je a netvrdí to jen Rusko, ale i řada západních diplomatů na Ukrajině.

Těžko předvídat, čeho se můžeme nadát, když Pravému sektoru jde na ruku i předseda vlády Arsenij Jaceňuk. Byl to totiž on, kdo rozhodl o předání 23 dětských táborů, včetně jejich financí, Pravému sektoru, aby zde mohla být cvičena mládež pro Národní gardu. Bude zde probíhat základní vojenský výcvik, výuka boje muže proti muži a diverzní činnosti. Již nyní se mladým z Pravého sektoru říká Jaroš Jugend. Toto tedy podpořil Jaceňuk a současně odmítl předání táborů do rukou ministerstva zdravotnictví.

Jaroš si tak vycvičí své příslušníky Národní gardy a jejich zálohu. Mělo by nás zajímat, proč předmětem výuky Jaroš Jugend bude také práce s výbušninami. Jaroš totiž již avizoval, že v případě konfliktu s Ruskem vezme Moskvě možnost vydělávat peníze na prodeji ropy a zemního plynu. Jak to chce udělat? Produktovody by členové Pravého sektoru vyhodili do povětří. Bez ohledu na potřeby evropských zemí.

Původně Jaroš předložil návrh, aby Pravý sektor měl status pravidelného vojenského útvaru Podle zdrojů z ministerstva obrany také chtěl, aby byla otevřena vojenská skladiště pro oddíly jeho spolku. Prohlašoval, že konzervativními přístupy se nedosáhne pořádku a nebudou zlikvidovány protesty na východě a jihu země. Tento manévr k vytvoření vlastních úderných oddílů nevyšel. Prozatím se tedy bojůvkáři z Pravého bloku alespoň odmítají podřídit nařízení o odevzdání zbraní.

Nyní půjde o ovládnutí Národní gardy. Nikoho neděsí představa fotbalových chuligánů a jiných raubířů, vyzbrojených a vycvičených k nakládání s výbušninami? Kolik takových a kolik sprostých banditů jako byl Muzyčko bude pochodovat v jejích řadách? A bude tam vůbec místo pro slušné ukrajinské kluky, kteří chtějí sloužit své vlasti?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Doporučuji též k pročtení: BL - "Nebudeš míti bohů přede mnou". Jedinečné rozšíření názorů, pohledu a především související historie a kontinuity jednotlivých, zdánlivě nesouvisejících událostí.

Zdravím