Pád do chudoby

6.9.2012 10:16
Pravicové vlády se rády chlubí čísly o nízkém počtu lidí pod hranicí chudoby, v tichosti však pracují na demontáži systému, kteréhož je to zásluha. Ohromné množství lidí tak možná čeká volný pád až na dno.

To bylo pořád strašení řeckou cestou ke státnímu bankrotu. Někteří věřili, že jde naší pravicové vládě snad o prosperitu. Chyba, oni to k té ekonomické apokalypse vzali zkratkou. Při všem, co tato vláda podniká, netuší následky svých kroků. Vládne se způsobem pokus omyl. Jako by to byla spíše jen vedlejší činnost v pozadí rozkrádání státních peněz a majetku. Když už ministerstvo financí řídí chemik z pneumatikárny, měl by se obklopit lidmi, kteří ekonomii skutečně rozumí. Jenže i náměstci jsou vybírání podle stranické knížky.

Nejen že nám vládne banda neumětelů, kteří nejsou vybíráni podle odbornosti, ale tak aby byly uspokojeny jednotlivé skupiny ve stranách, ještě jim k tomu radí skupina neoliberálních fundamentalistů v podobě NERVu. Při vyprávění Michla Mejstříka o vzrušení z nejistoty a inovací si člověk musel myslet, že spadl z Marsu.

Velmi oblíbené je strašení státním dluhem. Důvodem zadlužování je prý sociální stát, který musí být zredukován. Zajímavé je, že se tempo zadlužení nesnižuje, jen peníze neputují chudým, ale jsou odkláněny nejrůznějšími způsoby kmotrům jednotlivých vládních stran.

To, že je vláda rozpočtově odpovědná pouze v případě nízko a středně příjmových skupin, ukazuje zrušení daně z příjmů u dividend. Co na tom, že stát přijde o 9 miliard, šlo o to ušetřit peníze kamarádům sponzorům. Chybějící peníze se vyberou od všech občanů, kterým se tvrdí, že musí platit na ženy na mateřské dovolené, důchodce, studenty, nezaměstnané, nemocné a postižené.

Další zvyšování životních nákladů je v kombinaci se snižováním sociální pomoci a poklesu reálné mzdy a nově i důchodů velmi nebezpečné. Již dnes deklasovaní a i poměrně chudá česká střední třída řeší nedostatečné příjmy půjčkami, jejichž úrok kolikrát hraničí s lichvou. Je většinou jen otázkou času, kdy řadě z nich na dveře zabuší exekutor.

Zadlužení domácností rok od roku stoupá (asi 1 138 000 000 000 Kč) a jedná se o časovanou bombu. Namísto hledání záchrany však pravicová vláda výbuch svými tzv. reformami urychluje. Neuvědomuje si, že následovat bude neřízená řetězová reakce a katastrofa ohromných rozměrů.

Postupný propad velkého počtu domácností do chudoby bude znamenat radikální snížení koupěschopnosti obyvatelstva, což pocítím všechny firmy závislé na domácí poptávce. Zadlužení podniků je asi 964 000 000 000 Kč. Snížení příjmů jim samozřejmě způsobí nemalé problémy a budou muset redukovat počet zaměstnanců, ne-li rovnou činnost ukončit, další domácnosti tak přijdou o své příjmy a koupěschopnost klesne ještě více. Dostaneme se tak do smrtelné spirály, kde bude počet lidí pod hranicí chudoby narůstat geometrickou řadou. Neschopní splácet hypotéku skončí na ulici. Ti šťastnější možná naleznou útočiště v rámci rodiny. Ostatně se stačí podívat do USA, kde jsou po hypoteční krizi v podobných problémech desítky miliónů lidí, kteří přespávají ve sklepě u příbuzných, v přívěsu, v autě nebo ve stanu.

Příjmy radikálně klesnou i státu a nastane problém s vyplácením důchodů. Stát se bude muset buď značně zadlužit, nebo bude důchodcům vysvětleno, že si žijí nad poměry a v těžké době se musí uskromnit a důchody budou radikálně sníženy (v případě vlády pravice daleko pravděpodobnější varianta). Čímž opět radikálně klesne objem peněz v ekonomice a situace se ještě zhorší. Prosperovat budou pouze exekutoři, firmy zaměřené na export a samozřejmě firmy žijící z veřejných zakázek, protože na ty se vždycky peníze najdou. Ale i ti budou ohroženi kriminalitou, která bude strmě narůstat a škrty zdecimovaná policie nebude schopna zajistit pořádek.

Vedle nekompetentní Nečasovy vlády jsou zde ještě nebezpečí vnější. Hospodářská krize ne a ne odeznít, Evropa se nemůže shodnou na dalším jejím směřování, EURO je v krizi a další stát se pravděpodobně chystá požádat o finanční pomoc, tentokráte je to Slovinsko.

Smysl státu je právě ochrana jeho obyvatel před vnitřními a vnějšími nebezpečími. Současné vládní strany však vnímají stát jen jako dojnou krávu, ze které je potřeba dostat, co nejvíce, dokud jsou ještě u moci, protože příště se třeba už lidé napálit nenechají. Česká ekonomika klesá a vláda se jen vymlouvá na krizi, svou vinu samozřejmě nepřipouští.

Popisovaná katastrofa není nevyhnutelná, ale každým dnem existence současné vlády je pravděpodobnější. Vlády se musí ujmout kompetentní lidé, kteří nejsou jen loutkami kmotrů. Volbou v krajských a senátních volbách je možné poslat vládě vzkaz, co si o ní myslíme. Pod tíhou katastrofálního výsledku se rozpadne zevnitř. Je ale potřeba jít k volbám. Neúčast je jen tichý souhlas. K mému údivu je zde stále spousta lidí, kteří jsou ochotni volit vládní strany. Uvidíme, jestli ti mladí pravičáci prozřou, až budou stát s rodinou na ulici s cedulí „pracuji za jídlo“.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Že v této republice žije nejmenší procento lidí pod hranicí chudoby z celé EU, je prostě fakt.

Tak se radujte a hádejte se o to, kdo se o to zasloužil. Osobně si myslím, že dlouhá léta rovnostářského systému. Prostě to tak na světě chodí, hlavně v ekonomice. A teď jsme ve stadiu, které charakterizoval feldkurát Otto Katz ve Švejkovi: "To se nám to hoduje, když nám lidé půjčují peníze."

Všechna mínus přinášejí také nějaký ten plus. Vycinkali jsme si to, že můžete nadávat veřejně na kohokoliv a nic se vám nestane. Můžete jezdit v podstatě po celém světě a koupit si takřka všechno co je ke koupi. 

Platí to i obráceně. Tato plus přinášejí také nějaké ty mínusy. Můžete všechno mít a obrážet zeměkouli kolem dokola. Pokud na to máte dostatek oběživa. Pokud ne, tak vám především nedoporučuji nadávat na svého šéfa. Mohl byste o nějaké zdroje toho oběživa přijít.

pavlovsky

Důchodci opravdu chodí k volbám, ale jak volí je otázka...včerejší účastnice potlachu u pí. Jílkové je také důchodkyní, ale vždy volila pravici, nyní už prý ...ne. Já znám dost důchodkyň, které volí ODS...vždyť ten Klaus je takový fešák...z toho plyne, že levice má prostor pro získání voličů....ale ČSSD čeká, až se ODS vyboduje sama...

pavlovsky

Chybička se prostě vloudí, nevěděl jsem jak na ni jemně upozornit...faktem je, že u redaktorů Vámi zmiňovaných Novinek je to dost běžné, já většinou dělám chyby při editaci, zejména, když se musím vejít do předem stanoveho počtu počtu znaků, takže musím mazat...o té cache paměti si něco přečtu jsem už 71+, takže budu mít s blížící se zimou o zábavu postaráno. Ovšem co se mi nelíbí...je vymýání mozků mladým lidem kdy budou na středních školách trénovat volby...vzpomeňte na akci...přemluv bábu...jak jsem tady několikrát psal...ČSSD je nečinná a čeká, že se ODS vyboduje sama, ale nyní nastane útok na rebely...ti si rybník nevypustí...tolik počítat umějí...všichni včetne platformy Lidem...hrůza v čem to žijeme...toto uskupení má 100 členů, nikdo je nevolil a rozhodují o všem....jestli jste se včera nedíval na Hyde park...byl tam jejich představitel Pagio a obdržel téměř polovinu kladných bodů...kdo mu to tam naklikal...obávám se, že všechno je dost zkreslené. Podobně jako předvolební průzkumy, které organizuje ČRo a ČT před krajskými volbami v Pardubickém kraji, tyto odhady byly dělány téměř současně...:

Srovnání odhadů dle ČT a dle ČRo:

 ČTČRo
ČSSD23.517.6
KSČM1810.7
ODS1620.8
TOP 0911.412.4

Zbytek si najdete na adrese: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/michal-skop.php?itemid=17406

Takže čemu má člověk věřit, dle ČRo v Pardubickém kraji vede ODS, dle ČT ČSSD, LEV se nikde do průzkumů prozatím nedostal, není to záměr, stále si myslím, že p.Paroubek neměl z ČSSD odcházet...

tomas.popek

Dle mých informací z okrskových komisí patří důchodci ve volbách spíše k těm aktivnějším. Chyba v textu byla. Pravděpodobně vznikla při dnešní radikální editaci konceptu. Člověk sem tam něco přehlédne. Je to prý způsobeno fungováním mozku, který do reality přijímané očima paralelně přidává jevy prožité, něco na způsob cache paměti, aby si tak ulehčil práci se zpracováváním informací. Vědom si toho jsem shovívavý i k lidem, kteří se psaním živí a mají v textech chyb jak máku, stačí si projít Idnes, Novinky a další.

pavlovsky

Autor patří zřejmě k mladší generaci, ale já vidím větší problém v neúčasti důchodců a dalších nízkopříjmových skupin ve volbách všeho druhu. Ono by dvěma největším stranám vyhovovala opoziční smlouva č.2...a pracuje se na tom... třeba formou různých fondů, či strážců dotací...jako v Ústí, kde předseda ROPu byl člen ODS, vlivnou osobou byl náměstek hejtmana( ČSSD). Tito lidé si vždy najdou způsob jak si nahrabat do vlastní kapsy. prezident Klaus podporuje p. Zemana na post prezidenta. Klaus už dávno zapomněl. že nepodepsal výzvu "několik vět", dle Zemana jako jeden z mála zaměstnanců Prognostického ústavu.  Prostě jsou jako  advokáti , kteří se po proběhlém stání, kde jsou jako nepřátelé v zastupování svářících se stran.. sejdou u piva, podobně jako p.Zavadil s p.Kalouskem, po protestní demonstraci na podzim 2011. Však to zaplatí...v prvém případě klient, v  drhém případě daňoví poplatníci. Ještě se mi nelíbí hrubka v článku p.Popka ..."Vedle nekompetentní Nečasovi vlády ....."